28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

W późne popołudnie 16 listopada 2023 roku, pomimo niesprzyjającej pogody, kilka Pań przybyło do Biblioteki na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Było ono nadzwyczaj krótkie. Klubowiczki wymieniły się opiniami tylko o jednej książce „Nie gaście tej lampy przy drzwiach...” Kiry Gałczyńskiej - córki Natalii i Konstantego Gałczyńskiego. Jest to Jej pamiętnik o Ojcu i Poecie, o czasach, w których żył, a także ludziach z którymi się przyjaźnił. Są wśród nich ważne postaci ze świata kultury. Autorka z wielkim oddaniem wspomina Ojca. Te fragmenty czyta się najlepiej. Późniejsze wspomnienia Kiry po śmierci poety są już smutne, tak jak smutna była rzeczywistość w powojennej Polsce.

Klubowiczki szybko skończyły dyskusję, ponieważ z nie mogły doczekać się spotkania autorskiego z Mają Drozd – pisarką z Mielca, która w tym samym dniu gościła w Bibliotece.

 

IMG_20231116_175446.jpg

IMG_20231116_175422.jpg

dkk-logo-pion-png.png

 

Drodzy Czytelnicy!

Zapraszamy na powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki do Biblioteki w dniu 26.09.2023 r. (wtorek) o godz. 16.00.

Tydzień Bibliotek nie mógł się odbyć bez spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece. Miało ono miejsce 11 maja. Przybyła na nie liczna grupa Klubowiczek, które sprawiły nam miłą niespodziankę składając życzenia i wręczając z okazji Dnia Bibliotekarza pięknego storczyka na ręce moderatorki Klubu Marii Bugaj.

5_dkkm.png

Następnie przy kawie, herbacie i ciasteczkach rozpoczęliśmy ożywioną dyskusję o książkach.

„Tak zapamiętałem” Marka Nowakowskiego to zbiór wspomnień o ludziach, których znał. Są wśród nich wybitni  Jerzy Giedroyć, Zofia i Zygmunt Hertzowie, Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Stępowski, Jan Lebenstein, a także kila ważnych postaci ważnych dla polskiej kultury, których nazwiska niewiele dziś mówią. Przedstawieni są bez patosu, jako ludzie z krwi i kości. Zapiski Nowakowskiego obejmują okres sprzed II wojny światowej, czasy PRL-u i okres po 1989 roku.

Książka uzyskała bardzo dobre recenzje od czytelniczek.

Dużo emocji wzbudziła następna książka „Tirza” Arona Grunberga. Jest to powieść obyczajowa o toksycznej rodzinie i skomplikowanej relacji między ojcem i córka, która doprowadza do tragedii. Obok tego wątku znajdziemy też nawiązanie do sytuacji współczesnego świata i jego wpływu na losy poszczególnych ludzi. Są w niej obrzydliwe sceny. Czyta się ją niemal jak thriller.

Czytelniczki krytycznie oceniły tę książkę.

Po zakończonej dyskusji Pani Dyrektor Biblioteki Renata Wójtowicz zaprosiła wszystkie Panie na spotkanie autorskie z Michałem Śmielakiem, które odbędzie się 15 maja w Bibliotece.

Zdjęcie kolorowe, uczestniczki majowe spotkania DKK w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki majowe spotkania DKK w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki majowe spotkania DKK w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki majowe spotkania DKK w Połańcu

Karnawał zakończyłyśmy spotkaniem i dyskusją o książce „Niezwykłe. 366 kobiet, które zmieniły bieg historii” Ailsy Holland, Jo Bell i Tani Hershman.

Publikacja jest owocem projektu OnThisDayShe, który zakładał stworzenie kalendarium wydarzeń z udziałem kobiet. Autorki w ważnym dla kobiety dniu publikowały na Twitterze wpis. Z tych wpisów powstało kalendarium zawierające krótkie informacje o kobietach z różnych epok pominiętych w podręcznikach historii. Są wśród nich artystki, filozofki, psycholożki, działaczki społeczne, awanturniczki i jedna morderczyni. Na kartach tej książki znalazły swoje miejsce też wybitne Polki.

Każda z klubowiczek odnalazła w tej publikacji jakąś postać, która ją zainteresowała i na pewno sięgnie po inne źródła , aby dowiedzieć się o niej więcej.

Jedna z Pań, która przyszła na spotkanie w bluzce z wyszytym na kołnierzyku napisem „Mól książkowy” szerzej omówiła postać Lou Andreas-Salome – pisarki, filozofki i psychoanalityczki. Następnie były luźne rozmowy o obecnej sytuacji kobiet, ich postawie wobec współczesnych wyzwań.

Zdjęcie kolorowe, spotkanie DKK w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, przypinka na ubraniu jednej z uczestniczek DKK a na niej napis mól książkowy
Zdjęcie kolorowe, spotkanie DKK w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, spotkanie DKK w Połańcu

Tematem naszej dyskusji podczas listopadowego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Połańcu (17.11.2022) były dwie książki : „Lekcje Madame Chic” Jennifer L. Scott i „Latawiec z betonu” Moniki Milewskiej.

Pierwszy tytuł to poradnik dobrego stylu amerykańskiej blogerki. Autorka będąc studentką, przebywała pół roku w ramach wymiany w domu francuskiej arystokratycznej rodziny. Ich styl życia ją zaskoczył. Celebrowanie wspólnych posiłków, spędzanie niewiele czasu przed telewizorem, dbanie o nienaganny wygląd o każdej porze dnia, uczestniczenie w kulturze – to rzadkość w jej kraju. Po powrocie do domu, stara się naśladować Madame Chic. W swojej książce podaje rady jak zmienić nawyki i żyć z klasą. Polecamy szczególnie młodym czytelnikom.

Latawiec z betonu” jest powieścią realistyczno- magiczną o peerelowskiej rzeczywistości. Realizm przeplata się tu z satyrą. Fabuła umiejscowiona jest w gdańskim falowcu. Jest to drugi co do długości budynek w Europie. Mieszkają w nim przedstawiciele różnych klas społecznych. Projekt falowca jest dziełem inżyniera oddanego ideom czasu. W czasie urlopu wędruje on jego korytarzami. Przenosi się w przeszłość, przeżywa wydarzenia, które zmieniły losy Polski w latach osiemdziesiątych: przyjazd papieża Jana Pawła II do Polski, powstanie Solidarności, stan wojenny. Od lokatorów dowiaduje się o mankamentach swojego dzieła. Książka na początku wydaje się zabawna, ale w miarę czytania budzi gorzkie refleksje nad opisywaną rzeczywistością.

Zdjęcie kolorowe, uczestniczki podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Ksiażki w Bibliotece w listopadzie
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Ksiażki w Bibliotece w listopadzie
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Ksiażki w Bibliotece w listopadzie
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Ksiażki w Bibliotece w listopadzie

Tematem spotkania, które odbyło się 6 października, były książki „Na szpulce niebieskiej nici” Anne Tyler i „Zaklinacz słów” Shirin Kader.

Tyler w swojej powieści opisuje losy trzypokoleniowej amerykańskiej rodziny od lat trzydziestych ubiegłego wieku do początków XXI wieku. Przy spotkaniu rodziny wymuszonym chorobą matki ujrzały światło dzienne różne tajemnice. Okazuje się, że zapewnienie opieki rodzicielce przez któreś z jej dzieci stanowi dla nich ogromny problem. Temat opieki nad osobą starszą i schorowaną poruszony w lekturze dotyczy współcześnie wielu rodzin na świecie. Panie dyskutowały o swoich spostrzeżeniach i przeżyciach rodzinnych związanych z tym problemem. 

„Zaklinacz słów” to z kolei piękna i nastrojowa powieść. Baśń utrzymana w atmosferze Orientu, a poszczególne historie w niej opisane zawierają przesłania skłaniające do refleksji. Książkę tę Czytelniczki  DKK w Połańcu polecają szczególnie na długie jesienne wieczory.

IMG_20221006_154830.jpg

IMG_20221006_154903.jpg

Tematem wakacyjnego spotkania DKK były książki „Osiecka. Tego o mnie nie wiecie” Beaty Biały i „Gorące mleko” Deborah Levey. 

Agnieszka Osiecka była postacią nietuzinkową. Jej poezję zna prawie każdy. Piosenki, do których pisała teksty są przebojami. Wywiady z osobami, które ja znały uzupełniają jej obraz znany z innych publikacji i filmu.

„Gorące mleko” to opowieść o toksycznej relacji córki z matką hipochondryczką i próbie uwolnienia się córki z zależności od matki.

Zdjęcie kolorowe, uczestniczki DKK w Połańcu podczas rozmowy o książkach

Książki "Samotny jak Szwed?" Katarzyny Tubylewicz i "Pobojowisko" Michael'a Crummey'a były przedmiotem dyskusji na wyjątkowym, bo odbywającym się w Tygodniu Bibliotek, spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Połańcu. Uczestniczki Klubu spotkały się 12 maja w Bibliotece, jak nasza tradycja nakazuje - przy kawie i ciasteczku, w słoneczne i wyjątkowo gorące jak na tą porę roku czwartkowe popołudnie.
 
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu w Bibliotece siedzą przy stole i rozmawiają
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu w Bibliotece siedzą przy stole i rozmawiają

Katarzyna Tubylewicz od lat mieszka w Szwecji. Zna charakter Szwedów, którzy postrzegani są w świecie jako samotnicy. Samotność to główny motyw jej książki. Są w niej wywiady z różnymi ludźmi, przemyślenia autorki , opisy podróży z synem w poszukiwaniu miejsc samotności. Rozmowy, które przeprowadziła Tubylewicz potwierdzają, że każdy z rozmówców postrzega samotność inaczej. Dla niektórych jest przytłaczająca. Peter Strong - profesor opieki paliatywnej mówi o samotności swoich pacjentów, Vincent Severski – były oficer polskiego wywiadu opowiada o samotności szpiega, Therese Bohman – pisarka, podaje przykłady jak samotni są ludzie żyjący w związkach mażeńskich. Inni rozmówcy, których jest większość, bycie samotnym daje wiele satysfakcji. Tak postrzega ją m.in. reżyser Erik Gandini z pochodzenia Włoch. Książka ciekawie pokazująca różnorodne podejście do tego tematu. Pięknie wydana. Uzupełnieniem tekstów są kolorowe zdjęcia syna autorki – Daniela Tubylewicza z miejsc, gdzie można spędzać samotne chwile .Autorka uświadamia nam, że takie chwile są nam bardzo potrzebne.

„Pobojowisko” Michaela Crummeya jest natomiast powieścią wielowątkową. Pierwszym wątkiem jest tu historia miłości Sadie- dziewczyny z protestanckiej i purytańskiej rodziny i Wisha -katolika, który przyjeżdża do tej osady z kinem objazdowym. Rodzina dziewczyny nie dopuszcza do ich związku. Ich drogi się rozchodzą. Upłynie kilkadziesiąt lat zanim się znów spotkają. O kolejach ich losu decydują nieprzemyślane decyzje, zbieg okoliczności, czas, w którym żyją. Najistotniejszym wątkiem powieści jest wojna oraz temat zła i odpowiedzialności za nie. Wojna aliantów z Japończykami ma wpływ na koleje losów głównych bohaterów. Wish walczący w szeregach armii amerykańskiej trafia do obozu w Nagasaki. Tam przeżywa piekło. Nieludzkie formy znęcania się Japończyków nad jeńcami, zmieniają jego postawę moralną. Każda płaszczyzna tematyczna powieści to symbol upadku i tytułowe „pobojowisko”. Książka niełatwa , ale warta przeczytania. Budzi refleksje nad konsekwencjami każdego naszego postępku.

Wiosenne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Bibliotece w Połańcu, które odbyło się 23 marca 2022 roku, poświęcone było książkom „Burzliwe czasy” peruwiańskiego noblisty Mario Vargas Llosy i „Chrobot” Tomasza Michniewicza.

Pierwsza z omawianych książek, "Burzliwe losy", ukazuje sposób uprawiania polityki w świecie. Fikcja miesza się tu z prawdą. Opisana historia dzieje się w Gwatemali w latach 50. Intryga dwóch obywateli USA doprowadza do obalenia prezydenta tego kraju i wprowadzenia bezprawia, po to by zachować monopol firmy United Fruid Company. Zatrudniony przez nich specjalista public relations ma za zadanie przekonać opinię publiczną, że to co dzieje się w Gwatemali ma na celu obronę demokracji. W rzeczywistości kraj pogrąża się na wiele lat w chaosie i izolacji. Llosa opisuje te wydarzenia bardzo precyzyjnie. Książka ze względu na odległą dla nas historię i miejsce akcji, nieszczególnie przypadła do gustu Klubowiczkom.

Druga z omawianych na spotkaniu książek zyskała natomiast dużo lepsze recenzje. „Chrobot” autorstwa nagradzanego reportażysty Tomasza Michniewicza zawiera zapis siedmiu osobistych historii młodych ludzi z różnych miejsc świata. Łączy ich to, że wszyscy dążą do określonego celu w życiu. Cel ten weryfikowany jest przez rzeczywistość miejsca, w którym się urodzili. Michniewicz barwnie opisuje różnice między krajami, z których pochodzą bohaterowie książki. Lektura skłania do refleksji o miejscu człowieka w świecie. Podsumowanie Klubowiczek – świetna.

Zdjęcie kolorowe, uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu w Bibliotece

dkk-logo-pion-png.png

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki do Biblioteki 23 marca 2022 r. na godzinę 16.00.

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij