28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Jubileuszowy, 10 Odjazdowy Bibliotekarz w Połańcu w sobotę 25 maja 2024 roku przejechał ulicami miasta. Tegoroczny rajd został zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Połańcu w ramach zadania "Na kościuszkowskim szlaku - Połaniec", które dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Partnerem projektu jest Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu. Było to ostatnie wydarzenie Tygodnia Bibliotek obchodzonego pod hasłem "Biblioteka - miejsce na czasie".

Wpisując się w obchody 230 rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego rajd poprowadzony został kościuszkowskim szlakiem. Trasę opracowali Miłośnicy Turystyki z Połańca - nieformalna grupa pasjonatów podróży. Jest nam niezmiernie miło, że zaproszenie na wspólną wyprawę rowerową przyjęło tak wiele osób, a w szczególności Burmistrz Połańca Pan Jacek Benedykt Nowak.

W gorące sobotnie popołudnie ponad 50 osobowa grupa rowerzystów wystartowała w asyście policji z placu między Urzędem Miasta i Gminy w Połańcu a Biblioteką Publiczną zatrzymując się w miejscach upamiętniających pobyt Tadeusza Kościuszki w Połańcu.

Uczestników bibliotecznej rowerowej wycieczki łatwo można było poznać po pomarańczowych odjazdowych koszulkach. To dzięki nim pomarańczowy kolor zdominował plac przy pomniku Naczelnika, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe grupowe zdjęcie. Pomarańczowo zrobiło się także przy nowo powstałym muralu upamiętniającym Tadeusza Kościuszkę oraz na Winnej Górze. To właśnie na tym wzniesieniu Przywódca insurekcji miał redagować Uniwersał Połaniecki, który rozsławił nasze miasto. Na kopcu Kościuszki, usypanym w miejscu ogłoszenia odezwy, pomarańczowi rowerzyści zostali ciepło przywitani przez grupę Running Połaniec przygotowującą się do biegu kościuszkowskiego, który miał odbyć się tego samego dnia. Życząc sobie wzajemnie pogody (nagle znikąd pojawiły się ciemne ciężkie chmury i gdzieś w oddali słychać było pomruki zwiastujące zbliżającą się burzę) peleton ruszył w dalszą drogę. Gdy wycieczka wyjechała na skarpę wiślaną zaczął padać deszcz, na szczęście niezbyt intensywnie. Zdecydowano jednak, że dalsza wyprawa ze względu na bezpieczeństwo uczestników, zwłaszcza tych najmłodszych, musi zostać skrócona. Po przejechaniu około połowy wyznaczonej trasy, najkrótszą drogą peleton skierował się w stronę muszli koncertowej, gdzie czekało na uczestników wiele atrakcji, w tym piknik z upieczonymi na ogniu kiełbaskami. Było także coś dla miłośników zaglądania w głąb swojej duszy. Gość specjalny pani Marta Sobierajska – fizjoterapeuta, psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji przeprowadziła „pogadankę” na wpływu aktywności fizycznej i odżywiania się na zdrowie oraz metod uniknięcia stresu. Jedną z metod walki ze stresem jest aktywność fizyczna, której podczas wydarzenia nie brakowało. Były rodzinne zabawy ruchowe, w tym nauka podstawowych kroków tańców latynoamerykańskich – salsy i bachaty. Można było zagrać w piłkę i powyginać się na macie do mega twistera. Był też pokaz baniek mydlanych. Było gwarnie i wesoło. Pani Marta umiliła także uczestnikom czas śpiewem. Gratulujemy talentu! Wyglada na to, ze naszą dobrą zabawą przegoniliśmy nawet ciemne chmury, ponieważ wyszło słońce. Na koniec wszyscy chętni mogli sobie zrobić zdjęcie w „odjazdowej foto ramce”. Zdjęcia były od razu drukowane. Mamy nadzieję, że będą one przypominać o tym wyjątkowym, dziesiątym już w historii Biblioteki, rajdzie rowerowym.

Wydarzenie zakończyło się przed wieczorem. Część uczestników nie wróciła jednak od razu do domów, ale skuszona opowieściami o kościuszkowskich czasach i poprawą pogody wyruszyła rowerami w poszukiwaniu śladów insurekcji i tym samym zrealizowała zaplanowaną trasę. Pomarańczowe koszulki były widziane przy dębie Kościuszko rosnącym przy dworku w Ruszczy. Na pewno pomnikowy dąb pamięta pobyt Naczelnika i jako świadek historii wiele mógłby nam opowiedzieć. Niestety milczał.

Dziękujemy wszystkim, którzy mimo nieprzewidywalnej jak się okazało pogody postanowili sobotnie popołudnie spędzić razem z nami „odjazdowo”!

Dziękujemy Burmistrzowi Połańca Panu Jackowi Benedyktowi Nowakowi, za objęcie rajdu honorowym patronatem. Jest nam niezwykle miło, że zaszczycił nas Pan swoją obecnością. Dziękujemy Policji na czele z Panem Komendantem Damianem Łasakiem za bezpieczne poprowadzenie peletonu ruchliwymi ulicami miasta, a Miłośnikom Turystyki z Połańca za szczęśliwe doprowadzenie kolarzy do mety.

Gorąco dziękujemy pani Marcie Sobierajskiej za energię z jaką zaangażowała uczestników rajdu do wspólnej tanecznej zabawy. Za umilenie wydarzenia śpiewem i za garść mądrych rad, jak żyć zdrowo. Na pewno z nich skorzystamy!

Dziękujemy wszystkim pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu za przygotowanie miejsca na odpoczynek i zabawę przy muszli koncertowej i pomoc w organizacji poczęstunku.

To był nasz jubileuszowy, 10-ty rajd, dlatego w tym miejscu chcemy wyrazić kilku osobom szczególną wdzięczność za te wspólne „odjazdowe” lata.

W pierwszej kolejności podziękowania składamy na ręce Pana Jerzego Han, który był z nami od początku. Dziękujemy w szczególności za aktywny udział w organizacji rajdów, opracowanie bezpiecznych, różnorodnych i atrakcyjnych tras. Mamy nadzieję, że pamiątkowa statuetka przypomni Panu wszystkie nasze wspólne wycieczki.

Dziękujemy Panu Andrzejowi Matyjasowi za obecność na wszystkich dziesięciu rajdach i wsparcie, jakie udzielał organizatorom. Dziękujemy Panu Kacprowi Zalińskiemu za nieocenioną pomoc, za to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, a dzięki czemu wszystkie nasze pomysły towarzyszące rajdom udało się zrealizować.

I na koniec - dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych rajdów rowerowych. Tym wielokrotnym i tym, dla których była to pierwsza biblioteczno-rowerowa przygoda. Dziękujemy partnerom i przyjaciołom Biblioteki wspierającym nasze inicjatywy. Jest Was tak wiele, że nie sposób wszystkich wymienić. Byliście odjazdowi!

DZIĘKUJEMY!

 

Patronatem medialnym rajd rowerowy objął portal informacyjny Polaniec.com.pl Zapraszamy na stronę portalu po więcej zdjęć z wydarzenia!

Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
9

 

baner_z_logo.jpg

 Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

odjazdowy_rajd.png

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu wraz z partnerem wydarzenia Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu zaprasza na rodzinny rajd rowerowy pod hasłem "Odjazdowy Bibliotekarz". To już 10 odjazdowy rajd w Połańcu!

W tym roku rajd poprowadzony zostanie kościuszkowskim szlakiem. Trasę opracowali Miłośnicy Turystyki z Połańca - nieformalna grupa pasjonatów wycieczek. Po drodze cykliści będą mijać miejsca szczególnie związane z Tadeuszem Kościuszką w Połańcu i okolicach. Zobaczymy m.in. pomnik i kopiec Kościuszki, cmentarzyk kosynierów, spróbujemy oczyma wyobraźni zobaczyć miejsce dawnego obozu powstańców w dolinie Wisły i Czarnej. Zejdziemy z rowerów by wejść na szlak prowadzący na Winną Górę. Posłuchamy krótkiej opowieści o pobycie Kościuszki w Połańcu i okolicznościach ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego. W Ruszczy zatrzymamy się na chwilę przy majestatycznym dębie Kościuszko, pod którym według opowieści Naczelnik lubił odpoczywać. Na pewno pomnikowy dąb pamięta kościuszkowskie czasy i jako świadek historii wiele mógłby nam opowiedzieć. Niestety milczy…

IMG_20200827_142839.jpg

Na mecie rajdu będą czekać na uczestników dodatkowe atrakcje, w tym piknik z upieczonymi na ogniu kiełbaskami. Będzie coś dla miłośników zaglądania w głąb swojej duszy. Gość specjalny Marta Sobierajska – Fizjoterapeuta, Psycholog, Psychoterapeuta w trakcie certyfikacji przeprowadzi „pogadankę” na łonie natury na temat „Wpływu aktywności fizycznej na nasze zdrowie, jak również Negatywnych konsekwencjach stresu oraz sposobach jego redukcji”. Oczywiście nie obejdzie się bez praktyki! Na Placu Muszli Koncertowej odbędzie się lekcja salsy oraz trening relaksacyjny.

 

Marta_-_Sportowo.jpg

 

Energetyczna muzyka z pewnością wyzwoli pokłady energii oraz uwolni endorfiny – SPORTOWE WITAMINY JJJ, natomiast trening relaksacyjny na łonie natury pozytywnie wpłynie na dotlenienie oraz rozluźnienie naszych organizmów. Dodatkową atrakcją będzie niespodzianka muzyczna z dedykacją dla wszystkich osób obecnych w „Odjazdowym Bibliotekarzu”.

Korzystajmy z dobrodziejstw naszego miasta, dbajmy o swój dobrostan – zarówno odnośnie sfery fizycznej, jak również i psychicznej. Integrujmy i bawmy się!

DO ZOBACZENIA 25 maja - NIE MOŻE WAS ZABRAKNĄĆ !!!

 

Rajd jest elementem projektu „Na kościuszkowskim szlaku – Połaniec”, na który Biblioteka otrzymała dofinansowanie z Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Biblioteka realizuje projekt w partnerstwie z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu.

 

baner_z_logo.jpg

 Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

W sobotę 3 czerwca 2023 r. bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy dwukołowych wypraw wybrali się na wspólną wycieczkę. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu po raz 9 w swojej historii zorganizowała rodzinny rajd rowerowy pod hasłem "Odjazdowy Bibliotekarz”. Pogoda dopisała. Miejsce zbiórki wyznaczone zostało na godzinę 13.45 tradycyjnie na parkingu między Biblioteką a Urzędem Miasta i Gminy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, partnerem wydarzenia był Bank Spółdzielczy w Połańcu. Trasę opracowali i nad bezpieczeństwem uczestników czuwali Miłośnicy Turystyki z Połańca. Długość trasy dostosowana została do możliwości każdego cyklisty, w tym maluchów w fotelikach rowerowych oraz dzieci na własnych rowerach. Dla zapewnienia bezpieczeństwa uczestników rajd ulicami miasta poprowadzony był przy asyście policji.

W tym roku podczas rajdu w szczególny sposób promowano Miasto i Gminę Połaniec włączając się do akcji "Połaniec - aktywnym miastem" i walcząc o tytuł rowerowej stolicy Polski. Przed startem uczestnicy zostali poproszeni o zainstalowanie i włączenie aplikacji „Aktywne miasta” liczącej przejechane kilometry dla Połańca. Rywalizacja potrwa do 30 czerwca. Wygra miasto z największą ilością kilometrów. Zwycięskie gminy otrzymają puchary i samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Jest zatem o co walczyć!

Po słowie wstępu i otrzymaniu od organizatorów kilku cennych rad, jak bezpiecznie jechać w peletonie złożonym z około 40 osób, cykliści wystartowali. Początkowo w asyście policji przejechali głównymi ulicami miasta. Zrobiło się pomarańczowo i głośno. Policja pożegnała rowerzystów przed wjazdem na skarpę wiślaną, przy ulicy Widokowej, skąd jak sama nazwa wskazuje uczestnicy rajdu mieli doskonały widok na Wisłę. Bardzo dobrze widoczna była położona kilka kilometrów dalej elektrownia w Zawadzie. Kominy elektrowni miały przez dłuższy czas towarzyszyć peletonowi. Dalsza trasa prowadziła za plecami Kopca Kościuszki, w dół ulicą Akacjową, a następnie nową drogą wytyczoną pod Winną Gór.

W Winnicy rowerzyści skierowali się do pewnego ważnego lecz ustronnie położonego punktu na mapie gminy, o istnieniu którego jak się okazało nie wszyscy wiedzieli – głazu upamiętniającego pradawną lokację grodziska Połaniec. Przy kamieniu ustawionym w pobliżu ujścia rzeki Czarnej do Wisły, wycieczka zrobiła postój. Był to czas na krótką lekcję historii o początkach osadnictwa na terenie gminy Połaniec i o życiu mieszkańców osady w dawnych czasach. Na opowieść o mieście, które za sprawą Tadeusza Kościuszki i jego Insurekcji na stałe znalazło się na kartach historii

Lekcję poprowadził zaprzyjaźniony z biblioteką historyk. Po krótkiej dyskusji, jaka się wywiązała między uczestnikami, peleton wyruszył w dalszą drogę, prowadzącą na miejsce odpoczynku, które w tym roku stanowił Kopiec Kościuszki. U podnóża kopca odbył się piknik rodzinny z poczęstunkiem i różnorodnymi zabawami.

Było wspólne pieczenie kiełbasek przy ognisku, zabawy ruchowe dla dzieci, wielkoformatowe gry planszowe, puszczanie baniek mydlanych, głośne czytanie bajki o Wiśle (przecież Połaniec nad królową rzek Polski leży!) w formie teatrzyku kamishibai w ramach trwającego właśnie Tygodnia Czytania Dzieciom, odjazdowa fotobudka i wiele innych atrakcji! Na pożegnanie uczestnicy dostali rajdowe gadżety od organizatorów a najmłodsi dodatkowo odjechali z kolorowymi kwiatami i zwierzątkami zrobionymi z balonów.

Dziękujemy wszystkim za udział w rajdzie a współorganizatorom za zaangażowanie w jego organizację. Podziękowania składamy Panu Burmistrzowi Jackowi Benedyktowi Nowakowi za objęcie wycieczki patronatem, pracownikom Urzędu Miasta i Gminy Połaniec za przygotowanie miejsca na piknik oraz ogniska, Panu Stanisławowi Kotlarzowi, Prezesowi Banku Spółdzielczego w Połańcu za wsparcie finansowe m.in. na organizację ogniska i poczęstunku i przekazanie gadżetów dla uczestników, grupie Miłośników Turystyki z Połańca na czele z Panem Jerzym Hanem za wyznaczenie trasy i bezpieczne poprowadzenie cyklistów do mety. Dziękujemy Panu Andrzejowi Matyjasowi, który poprowadził fascynującą lekcję historii o Połańcu. Podziękowania kierujemy także w stronę Policji, która zadbała o bezpieczeństwo peletonu podczas honorowego przejazdu głównymi ulicami miasta. Dzięki Wam czuliśmy się bezpiecznie i wyjątkowo :)

Na koniec szczególne podziękowania składamy wszystkim cyklistom, szczególnie tym najmłodszym. Pedałowaliście dzielnie!

Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz

Zapraszamy na rodzinny rajd rowerowy "Odjazdowy Bibliotekarz: Połaniec - aktywnym miastem".

Startujemy 3 czerwca 2023 roku (sobota) o godzinie 14.00 spod Biblioteki. 

Wstęp wolny, bez ograniczeń wiekowych. Długość trasy dostosowana do możliwości każdego cyklisty, w tym maluchów w fotelikach rowerowych oraz dzieci na własnych rowerach.

Patronat honorowy nad rajdem objął Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec, Partnerem wydarzenia jest Bank Spółdzielczy w Połańcu a wsparcie na trasie zapewni grupa Miłośników Turystyki z Połańca

 

W tym roku promujemy Miasto i Gminę Połaniec włączając się do akcji "Połaniec - aktywnym miastem". Walczymy o tytuł rowerowej stolicy Polski! Do zabawy dołączyły 54 miasta i 58 gmin, w tym i nasz POŁANIEC.

Od 21 marca do 21 maja odbywał się trening do Rowerowej Stolicy Polski. Od 1 czerwca zaczynamy ostrą rywalizację, która potrwa do 30 czerwca. Zwycięzcy zarówno w kategorii miast, jak i gmin otrzymają okazałe puchary i samoobsługowe stacje naprawy rowerów. Jest o co walczyć! 

 

Jak wziąć udział w zabawie? Wystarczy przed rajdem pobrać bezpłatną aplikację Aktywne Miasta, stworzyć swój profil, wybrać rywalizację i dołączyć! 

https://www.aktywne.miasta.pl/p/62-pobierz

 

W razie wątpliwości służymy pomocą przed wycieczką. Można także w wolnej chwili podejść do Biblioteki. Wszystko wyjaśnimy! 

 

Patronat na Rowerową Stolicą Polski objęły Związek Miast Polskich i Unia Metropolii Polskich. Tradycyjnie sponsorami akcji są: Centrumrowerowe.pl, Fale Loki Koki, Ibombo, SISU i City Hotel. Patronat medialny sprawują: ESKA, Onet, Medonet i Noizz oraz Rzeczpospolita.

 

ZAPRASZAMY!

 

Miejsko_1.png

Po dwuletniej przerwie Odjazdowy Bibliotekarz wrócił na ścieżki rowerowe! W niedzielny gorący dzień, 12 czerwca 2022 roku, miłośnicy rowerów i książek mknęli drogami naszego miasta i okolicznych miejscowości wzbudzając zainteresowanie przechodniów pomarańczowymi koszulkami.

IMG_20220612_104232.jpg

Zbiórka tradycyjnie odbyła się na parkingu między Biblioteką Publiczną w Połańcu a Urzędem Miasta i Gminy Połaniec. Dojechała do nas grupka młodych rowerzystów z klubu „Słoneczni” z Ruszczy, którzy mieli już na liczniku kilka dodatkowych kilometrów. Po kilku słowach wstępu od organizatorów, rozdaniu pomarańczowych koszulek i szprychówek z logo rajdu oraz wyjaśnieniu przez policjantów zasad bezpiecznej jazdy wystartowaliśmy.

Rozdzwoniły się rowerowe dzwonki i zabrzmiały trąbki zwracając uwagę przechodniów. Początkowo przejechaliśmy w asyście policji ulicami Połańca. Policja przeprowadziła nas ulicą Czarnieckiego do ronda, Żapniowską aż do Kościoła MBWW. Bezpiecznie zjechaliśmy na ścieżkę rowerową, którą dojechaliśmy aż do trasy widokowej na skarpie. Tu pożegnaliśmy funkcjonariuszy i dalej pojechaliśmy już sami podziwiając nadwiślański krajobraz. Rolę prowadzących wycieczkę przejęli trzej jej uczestnicy, a zarazem doświadczeni kolarze. Można było czuć się nadal bezpiecznie. Jak się rozpędziliśmy z górki to zatrzymaliśmy się dopiero w Winnicy przy czerwonej kładce nad rzeką Czarną. Zsiedliśmy z rowerów i przeprawiliśmy się na drugi brzeg. Jeszcze tylko został nam do pokonania stromy wał i już mogliśmy zacząć się ponownie rozpędzać. Ścieżka wytyczona wzdłuż drogi krajowej zachęcała do szybkiej jazdy. Przejechaliśmy pod mostem nad Wisłą i znaleźliśmy się w Łęgu. Stąd droga prowadziła nas prosto do Turska i malowniczo położonego Rezerwatu Zamczysko Turskie. Tu zrobiliśmy sobie krótki postój. Chętni mogli pospacerować ścieżką dydaktyczną i dowiadzieć się co-nieco o przyrodzie i rezerwacie. Dalej droga wiodła już przez las. Na chwileczkę zatrzymaliśmy się przy pomniku postawionym w hołdzie żołnierzom oddziału „Jędrusie”, o którym niektórzy nie mieli pojęcia, że istnieje. Przy pomniku jedna z uczestniczek zorientowała się, że zgubiła bluzę, więc zawróciła by jej poszukać. Na szczęście zguba się znalazła i można było jechać dalej. Gdy w końcu dojechaliśmy do naszego miejsca docelowego - wiaty myśliwskiej na "Zarudziu", wszyscy byliśmy już porządnie głodni.

IMG_20220612_122724.jpg

Na szczęście czekało już na nas rozpalone ognisko i już po paru chwilach mogliśmy posilić się własnoręcznie upieczonymi kiełbaskami. Zaproszona Pani leśnik bardzo ciekawie i wciągająco opowiedziała nam o życiu lasu i jego mieszkańcach. Dowiedzieliśmy się między innymi dlaczego nie należy łapać żab i kto żyje wysoko w koronach drzew. Nauczyliśmy się rozpoznawać drzewa po ich owocach i liściach. Był także czas na swobodną zabawę nad pobliskim strumykiem. Nie obyło się bez przygód. Jedna młoda uczestniczka rajdu zgubiła w błocie but. Obuwie na szczęście udało się wyłowić. Mamy nadzieję, że buty po praniu będą jeszcze nadawały się do chodzenia. Po wstępnym przepłukaniu ich wodą pojawiła się na to nadzieja. Na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia w leśno-odjazdowej fotobudce. Potem zebraliśmy się w drogę powrotną, która prowadziła przez Rudniki, Wymysłów i Kamieniec aż do mety na połanieckim Rynku. Tutaj się pożegnaliśmy. Część rowerzystów poszła na zasłużone lody.

 

Dziękujemy wszystkim za dołączenie do naszego niedzielnego rajdu. Cieszymy się, że wróciliśmy na ścieżki rowerowe w tak licznym gronie! A było nas około 50 osób.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta i Gminy Połaniec, Panu Jackowi Nowakowi za objęcie Patronatem Honorowym, którego dzielnie reprezentowała Pani Anna Ziętarska-Winnicka.

Policji dziękujemy za asystę i wyjaśnienie zasad bezpiecznej jazdy rowerem.

Dziękujemy także grupie Miłośników Turystyki z Połańca za wytyczenie atrakcyjnej i różnorodnej trasy.

Szczególne podziękowania należą się trzem Panom – Januszowi Sojdzie, Waldemarowi Mikurdzie i Sylwestrowi Wójtowiczowi za szczęśliwe i bez przykrych niespodzianek przeprowadzenie rowerzystów po trasie rajdu.

Nadleśnictwu Staszów i Pani Joannie Drożdżowskiej dziękujemy za przeprowadzenie ciekawej lekcji przyrodniczej i przygotowanie ogniska.

Partnerem wydarzenia był Bank Spółdzielczy w Połańcu, któremu dziękujemy za wsparcie finansowe rajdu.

logo-polaniec.png

 

P.s. Oto jak na mapie wyglądała tegoroczna odjazdowa trasa:
47.png

 

Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
5
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
45a
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
5
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
45a
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022
Uczestnicy rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz 12 czerwca 2022

Zapraszamy na rodzinny rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz”.

Załóż coś w kolorze dojrzałej pomarańczy i podziewaj się dodatkowych atrakcji!

 

Start: niedziela 12 czerwca 2022 r., godzina 10.00. Zbiórka o godzinie 9.45. na parkingu między Biblioteką a Urzędem Miasta i Gminy Połaniec.

Trasa przejazdu: Połaniec ulica Czarnieckiego-Żapniowka-Widokowa-Akacjowa-Nadwiślańska-"czerwona kładka"-Łęg-Tursko Małe-Rezerwat "Zamczysko Turskie"-Zarudzie-Rudniki-Wymysłów-Kamieniec-Połaniec Rynek. Długość trasy w obie strony około 30 kilometrów

Miejsce docelowe: wiata myśliwska w lesie na tzw. Zarudziu koło Rudnik, gdzie odbędzie się spotkanie z leśnikiem i ognisko z kiełbaskami

 

Prosimy o założenie kasków ochronnych, zabranie napoi oraz dostosowanie ubrania do przewidywanej w dniu rajdu pogody. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne zdarzenia losowe zaistniałe podczas rajdu. Uczestnicy biorą udział w wycieczce na własną odpowiedzialność. Odpowiadają za odpowiedni stan techniczny i wyposażenie rowerów oraz zobowiązują się do przestrzegania regulaminu wydarzenia, przepisów o ruchu drogowym, ochronie przyrody i przepisów przeciwpożarowych na terenach leśnych i innych. Osoby niepełnoletnie uczestniczą w rajdzie wyłącznie pod opieką rodziców lub dorosłych opiekunów. Pełny regulamin wydarzenia dostępny u organizatora. Wydarzenie rejestrowane będzie przy pomocy urządzeń audiowizualnych i upubliczniane w mediach, na stronach internetowych organizatorów i partnerów.

Partner wydarzenia: Bank Spółdzielczy w Połańcu.

Wydarzenie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec.

rajd_2022.png

 

Niestraszny nam upał i komary! Pod takim niepisanym hasłem rajd rowerowy „Odjazdowy bibliotekarz” zorganizowany wspólnie przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Połańcu, połanieckie Koło PTTK oraz Miasto i Gminę Połaniec przeszedł właśnie do historii. W porównaniu do lat ubiegłych odbył się w nieco bardziej kameralnym składzie. Fala upałów, która od wielu dni przechodziła nad regionem oraz groźba gwałtownych popołudniowych burz zrobiły swoje. Na starcie stawili się sami najwytrwalsi. Rajd wzorem lat ubiegłych obfitował w wiele niespodzianek dla cyklistów w każdym wieku. Ale zacznijmy od początku.

Jak co roku, już od siedmiu lat, w niedzielne przedpołudnie (16 czerwca) na parkingu obok biblioteki spotkali się bibliotekarze, członkowie PTTK oraz miłośnicy książek i wypraw na dwóch kółkach w każdym wieku, którzy zechcieli aktywnie spędzić dzień na powietrzu. Po krótkim powitaniu zgromadzonych, rozdaniu koszulek oraz przybliżeniu zasad bezpiecznej jazdy przez organizatorów, „odjazdowa drużyna” wyjechała na ulice miasta, przy okazji testując nowiutki odcinek ścieżki rowerowej wzdłuż ulicy Jana Pawła II. Tym razem trasa wycieczki prowadziła z Połańca do Ruszczy i z powrotem, a jej długość wyniosła około 30 kilometrów. Po przejechaniu rundy honorowej po Połańcu peleton w pomarańczowych koszulkach opuścił miasto. Dalsza trasa wiodła bocznymi drogami a także w większości przez las, dzięki czemu nie odczuwaliśmy aż tak gorąca.

Pierwszy przystanek zrobiliśmy we wsi Grabowa. To tu skorzystaliśmy z gościnności naszej czytelniczki pani Jadwigi Paruch, która prowadzi Gospodarstwo Agroturystyczne w budynku po starej szkole. Przepiękny różany ogród w zaciszu lasu, raj dla motyli, był idealnym miejscem na odpoczynek. Popijając orzeźwiający owocowy kompot podziwialiśmy także cudne szydełkowe rękodzieła gospodyni. Zrelaksowani i pełni nowej energii wyruszyliśmy w dalsza drogę. Naszym miejscem docelowym, a zarazem drugim przystankiem w drodze powrotnej do Połańca, był park przy dworku w Ruszczy. Tutaj w cieniu pomnikowych drzew na głodnych rowerzystów czekały kiełbaski upieczone na grillu i przekąski. Było także coś do picia – na zimno i na gorąco. Na amatorów żywego ognia czekało drewno na ognisko, jednak nikt w taki upał nie odważył się go rozpalić. Można było także rozłożyć kocyki i uciąć sobie drzemkę. Po krótkim odpoczynku i wzmocnieniu się wszyscy, zarówno ci mali, jak i nieco starsi, zostali zaproszeni do szalonej zabawy z grupą animatorów Hokus Pokus z Buska-Zdroju. Na początek wystąpił jeszcze bardziej szalony profesorek z kilkoma niezwykłymi eksperymentami naukowymi. Dzieci robiły tęczę z kolorowych cukierków, oglądały wybuchy gejzerów i wulkanów w miniaturze oraz dowiedziały się jak zrobić pastę do zębów dla słonia. Były także zabawy z chustą Klanzy, wyścig w workach i przeciąganie liny. Można było spróbować swoich sił i przejść po linie w okularach zniekształcających rzeczywistość. Nie było to wcale łatwe. Ale to nie koniec atrakcji. W cieniu rozłożona została gigantyczna mata do twistera, która szybko znalazła amatorów wygibasów. Najmłodsi mieli swój kącik z zabawkami. Było też stanowisko do malowania tatuaży. Niecodzienną niespodziankę stanowił amerykański retro popcorn (świeżo prażony na miejscu). Bibliotekarski rajd rowerowy nie mógłby się odbyć bez książek. Dużym powodzeniem, zwłaszcza wśród małych czytelników, cieszyło się książkobranie, czyli rajdowy bookcrossing. Wiele książek znalazło swoich nowych właścicieli.

Gdy już wszyscy głodni (także wrażeń) zostali nasyceni a pamiątkowe gadżety zostały rozdane, nadeszła pora na powrót do domu. Tym, którym żal było się rozstawać na pocieszenie pozostały zdjęcia, do obejrzenia których gorąco zachęcamy. Może spotkamy się za rok?

A na koniec jeszcze pozostały podziękowania. Chcemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji „Odjazdowego Bibliotekarza”. Na początku pragniemy podziękować współorganizatorom: Miastu i Gminie Połaniec oraz Kołu PTTK w Połańcu. Gorące podziękowania należą się partnerom i darczyńcom naszej inicjatywy: Bankowi Spółdzielczemu w Połańcu, Gospodarstwu Ogrodniczemu Podsiadło Michał z Beszowej, Stacji Paliw Huzar w Połańcu, Firmie Handlowo-Usługowej Radcar w Połańcu, Tomcar części i akcesoria samochodowe z Połańca, Masarni Kazimierz Zaliński oraz Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, których wsparcie pozwoliło nam uatrakcyjnić rajd i zapewnić jego uczestnikom poczęstunek oraz doskonałą zabawę. Dziękujemy także Gospodarstwu Agroturystycznemu Jadwiga Paruch z Grabowej, które przyjęło rowerzystów na chwilę odpoczynku i Ochotniczej Straży Pożarnej z Ruszczy za nieocenioną pomoc przy organizacji pikniku. Na koniec dziękujemy Wam drodzy uczestnicy za wspólnie spędzony czas. Gratulacje dla najmłodszych kolarzy, którzy pierwszy raz samodzielnie odważyli się wybrać na rajd o własnych siłach. Pedałowaliście dzielnie. Także maluchy wiezione przez rodziców w fotelikach mimo gorąca dały radę. Cieszymy się, że mamy oddanych przyjaciół biblioteki i miłośników rowerowych wypraw.

Ps. Komarów nie było aż tak wiele jak się spodziewaliśmy. Zabawy nie przerwał także przepowiadany deszcz. Co prawda po zakończeniu rajdu niebo poszarzało i silnie powiał wiatr zwiastując burzę, ale w tym czasie wszyscy byli już bezpieczni w swoich domach.

 

20190616115006
20190616114953
20190616115107
20190616115123HDR
20190616120227
201906161153070
20190616121021
20190616121625
20190616122103
20190616123816
20190616123822
201906161243067
6265415317864057714937464339741058750480384o
20190616124838
IMG5860
IMG5868
IMG5863
IMG5879
IMG5882
IMG5885
IMG5886
IMG5889
IMG5895
IMG5892
IMG5896
IMG5902
IMG5904
IMG5910
IMG5914
IMG5913
IMG5916
IMG5924
IMG5926
IMG5928
IMG5936
IMG5953
IMG5940
IMG5956
IMG5958
IMG5961
IMG5966
IMG5969
IMG5977
IMG5979
IMG5984
IMG5986
IMG5998
IMG6004
IMG6009
IMG6012
IMG6020
IMG6022
IMG6025
IMG6030
IMG6033
IMG6037
IMG6052
IMG6057
IMG6077
IMG6080
IMG6090
IMG6091
IMG6093
IMG6098
IMG6104
IMG6101
IMG6105
IMG20190616115253
IMG20190616121727
IMG20190616140257
IMG20190616140417
IMG20190616140804
IMG20190616141036
IMG20190616141106
IMG20190616110059374
IMG20190616111156137
IMG20190616110026982
IMG20190616111231380
IMG20190616115228602
IMG20190616115310617HDR
IMG20190616115723215

Zapraszamy na rajd rowerowy "Odjazowy Bibliotekarz"!

Plakat Odjazdowy Bibliotekarz 2019

Na 12 czerwca przypada Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek. Chcemy w niedzielę 16 czerwca na Odjazdowym Bibliotekarzu pouwalniać książki, które już wam zalegają na półce. Uwalniamy książki, dzielimy się z innymi radością czytania. Bookcrossing polega na pozostawianiu przeczytanych książek w miejscach publicznych po to, by znalazca mógł je przeczytać i znów puścić w obieg. Park w Ruszczy jest idealnym miejscem na taką akcję. Weźcie na rower książkę, którą chcecie podzielić się z innymi. Serdecznie zapraszamy, przyłączcie się do naszej akcji.

odjazdowy bibliotekarz logo„Z biblioteką w plener” - rajd rowerowy „Odjazdowy bibliotekarz”

Wszystkim osobom, które w niedzielę, 10 czerwca, były świadkami przejazdu przez Połaniec i okolice licznej grupy rowerzystów w kolorowych (głównie pomarańczowych) koszulkach, pragniemy wyjaśnić: nie, to nie były lokalne eliminacje do Tour de Pologne, ani także próba pobicia rekordu świata w jak „najwolniejszej” jeździe rowerem. To szósta już edycja „Odjazdowego Bibliotekarza”, rajdu rowerowego organizowanego przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Połańcu, połanieckie Koło PTTK oraz Miasto i Gminę Połaniec.

Tegoroczny „Odjazdowy Bibliotekarz”odbył się w ramach projektu „Z biblioteką w plener”. Zwieńczył także obchody Świętokrzyskiego Festiwalu Literatury, Czytania i Języka Polskiego, którego głównymi organizatorami są członkowie Okręgu Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, do którego ze swoją ofertą przyłączyła się i nasza biblioteka.

Tradycyjnie już, w niedzielne upalne przedpołudnie (pogoda od początku nam dopisuje – nawet aż za bardzo), na parkingu obok biblioteki spotkali się bibliotekarze, członkowie PTTK oraz miłośnicy książek i dwóch kółek w każdym wieku (najmłodszy uczestnik miał półtora roku), którzy postanowili wzorem lat ubiegłych aktywnie spędzić dzień na powietrzu. Jak co roku dołączyli do nas cykliści z grupy rowerowej „Słoneczni” z Ruszczy, którzy mieli do pokonania dodatkowe kilometry. Cieszymy się, że z roku na rok jest nas coraz więcej. Pobiliśmy ubiegłoroczny rekord frekwencji. Liczba uczestników rajdu wyniosła 88 osób.

Odjazdowy Bibliotekarz 2018 small

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij