Dawno temu, w czwartym wieku ustanowione zostało Święto Narodzenia Jezusa. Kościół i wierni nie wiedzieli jeszcze jak je świętować, jaką nadać mu oprawę. Malarze przystrajali na swoich obrazach rajskie drzewo jabłkami, a chrześcijanie świątynie i domy zielonymi gałązkami. Z tego połączenia narodziła się świąteczna choinka. Ale miała przed sobą długą drogę do naszych domów...
Jeśli jest ktoś ciekawy jak długa i kręta była ta droga - zapraszamy do naszej Biblioteki, która na ten magiczny czas Bożego Narodzenia przygotowała wystawę opowiadającą historię świątecznej choinki. Bo czy ktoś z nas wyobraża sobie wigilię Święta Narodzenia Jezusa bez choinki, lub choćby paru świerkowych gałązek, bo przecież:
"Ten wieczór pachnie choinką,
wesoło mruga lampkami.
Siedzimy razem przy stole,
dzielimy się życzeniami.
Za oknem kolędnicy,
kolędy nam śpiewają.
Pokój dla zwierząt, ludzi
w ten wieczór ogłaszają".
"Wigilia"- Urszula Zamarł
Wystawa przygotowana na podstawie książki "Historia świątecznej choinki" ks. Józefa Naumowicza.
Czy wiecie, że?
Zaduszki, Dzień Zaduszny lub Święto Zmarłych, a właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych to w Kościołach łacińskich obchód liturgiczny poświęcony zmarłym, przypadający corocznie na dzień 2 listopada, treściowo połączony z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych?
Zaduszki zbiegają się z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej?
Praktyka odwiedzania cmentarzy i palenia zniczy związana jest z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg?
We wschodnich częściach Polski urządzano w Zaduszki uczty, spożywane w domach lub na grobach, aby zapewnić sobie przychylność zmarłych i pomóc im w osiągnięciu spokoju, a obrzęd ten zwano dziadami?
O obrzędzie dziadów pisał patron Biblioteki w Połańcu - Adam Mickiewicz?
Chcecie wiedzieć więcej?
Zapraszamy zatem do Biblioteki. Biblioteka w Połańcu przygotowała wystawę "O początkach świętowania - Zaduszki", którą można oglądac do końca listopada. Wystawę zorganizowano w ramach zadania „Strasznie dobre książki!”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Na ekspozycję składają się książki ze zborów Biblioteki dotyczące historii Połańca, kopie dokumentów potwierdzających nadanie praw miejskich i ich utratę, treść Uniwersału Połanieckiego i inne materiały źródłowe. Wystawa uzupełniona została o kosynierski strój i kosę.
Zapraszamy!
W piątek 23 lutego 2024 roku o godzinie 16.00 w Bibliotece dokonano otwarcia wystawy „Czterech Braci” zrealizowanej w ramach projektu pod tym samym tytułem przez Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Połańcu. Zadanie otrzymało dofinansowanie ze środków Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864” z Biura Niepodległa.
Wystawa to ostatni element zadania. Pierwszym było widowisko historyczne „Czterech Braci”, które zorganizowane zostało 10 lutego pod kościołem św. Marcina w Połańcu. Nawiązywało ono do tragicznej historii przyrodnich braci, dziedziców dóbr turskich, którzy przyłączyli się do powstania styczniowego. Drugim elementem była lekcja historii. W sobotę 17 lutego w parku w Łubicach odbyło się wydarzenie upamiętniające bitwę pod Gacami i Komorowem z 20 czerwca 1863 roku.
Na ekspozycję zorganizowaną w Bibliotece będącą podsumowaniem całego projektu składają się zdjęcia z widowiska w Połańcu oraz lekcji historii w Łubnicach. Wystawa wzbogacona została o rekwizyty, kostiumy, dokumenty oraz książki dotyczące powstania styczniowego. Książki pochodzą ze zbiorów Biblioteki. Można ją oglądać do 23 marca 2024 roku.
Wystawa stanowi uzupełnienie ekspozycji „Połaniec a powstanie styczniowe” znajdującej się przed Biblioteką, która także została zorganizowana ze środków „Niepodległej” w partnerstwie z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu.
Projekt Czterech Braci dofinansowano ze środków Biura "Niepodległa", w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864".
Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu zapraszają w piątek 23 lutego 2023 roku o godzinie 16.00 na otwarcie wystawy "Czterech Braci".
Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia z widowiska historycznego w Połańcu oraz lekcji historii w Łubnicach, poświęconej bitwie pod Gacami i Komorowem z 20 czerwca 1863 roku. Ekspozycja wzbogacona o książki dotyczące powstania styczniowego pochodzące ze zbiorów Biblioteki.
Zapraszamy!
Projekt Czterech Braci dofinansowano ze środków Biura "Niepodległa", w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864".
Zapraszamy do obejrzenia wystawy w Bibliotece "O początkach świętowania - zima" przygotowanej z okazji nadejścia zimy. W gablotach znalazły się książki ze zbiorów Biblioteki oraz najważniejsze symbole i atrybuty związane z zimowymi świętami, w tym pamiątkowe świece gromniczne z wosku, figurki Świętej Rodziny wystrugane z drewna oraz maski karnawałowe. Wystawa uzupełniona została o plansze z informacjami o pochodzeniu najważniejszych zimowych świąt i związanymi z nimi zwyczajami: Wiglii, Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Świąta Trzech Króli i Matki Boskiej Gromnicznej.
Wigilia w polskiej obyczajowości jest świętem bardzo rodzinnym, powszechnie uważanym za najważniejszy dzień w roku poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia. W wielu krajach nie ma on aż takiego znaczenia. Zwyczaj łamania się opłatkiem nierozerwalnie związany z Wigilią natomiast nie jest znany nigdzie poza Polską i Litwą.
Nie wiemy, którego dnia urodził się Jezus. Data nie występuje w Ewangeliach ani w źródłach historycznych. Pierwszy dzień Świąt przypada na 25 grudnia, czyli na ten moment w roku, kiedy dzień jest najkrótszy, a noc najdłuższa, miał znaczenie symboliczne.
Nowy Rok świętowano już od zarania ludzkości, przy czym dopiero za czasów Juliusza Cezara zaczęto obchodzić go 1 stycznia. „Noc sylwestrową”, czyli przełom z 31 grudnia na 1 stycznia, świętowano po raz pierwszy w roku 999 i związane to było z przepowiednią o końcu świata.
Dzień Trzech Króli jest świętem Objawienia Boga światu, po grecku zwanym Epifaneją. Był on obchodzony już w III w. na pamiątkę opisanego w Ewangelii św. Mateusza hołdu, jaki Trzej Królowie - Trzej Mędrcy ze Wschodu - złożyli Dzieciątku Jezus.
Gromnice w chrześcijaństwie są symbolem człowieczeństwa Syna Bożego, a także symbolem wiary, nadziei i miłości, z jakimi chrześcijanin powinien podążać za Chrystusem. Nazwa świecy związana jest z przypisywaną jej mocą odwracania gromów.
Jeśli chcecie, Drodzy Czytelnicy, dowiedzieć się więcej o początkach najważniejszych zimowych świąt - zapraszamy do Biblioteki!
Jak aktywny wypoczynek – to tylko na górskich szlakach!
Wiele osób nie wyobraża sobie letniego odpoczynku bez wielogodzinnych wędrówek po górach. Kibicujemy turystom i podpowiadamy, jak przyjemnie i bezpiecznie wyruszyć na szlak. W tym celu zapraszamy do obejrzenia wakacyjnej wystawy w Bibliotece.
Na wystawie prezentowane są albumy, foldery, mapy i przewodniki turystyczne ułatwiające planowanie wycieczek w polskie góry. Ekspozycja uzupełniona została o akcesoria przydatne podczas wyprawy: kijki, buty trekingowe, raczki, pojemny plecak i termos na gorącą kawę lub herbatę a nawet karimatę i hamak turystyczny dla osób chcących spędzić w górach nieco więcej czasu, a nawet (tak gdzie jest to możliwe) przenocować. W gablotach znalazły się także modne zwłaszcza w ostatnich latach pamiątki z wycieczek – magnesy na lodówkę. A na planszach wystawowych garść informacji o trzech polskich łańcuchach górskich: Karpatach, Sudetach i Górach Świętokrzyskich i ich pasmach.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy, którą Biblioteka przygotowała z okazji Tygodnia Bibliotek obchodzonego pod hasłem "Moja, Twoja, Nasza Biblioteka!".
Wystawa z cyklu "Pasje naszych Czytelników" przedstawia malarstwo i rękodzieło lokalnych twórców. Ekspozycja pokazuje, jaka jest społeczność skupiona wokół "naszej Biblioteki" - pełna talentów czekających tylko do odkrycia.
Ekspozycję tworzą prace członków Klubu Seniora "Megawat" - obrazy Pana Ryszarda Komorowskiego, artystyczne przedmioty wykonane różnymi technikami Pani Stanisławy Jasińskiej, Ewy Wanatko (obie Panie należą także do Grupy Plastycznej "Babki na Obcasach") oraz indywidualne prace i rękodzieło naszych Czytelniczek - Pani Krystyny Fortuny i Pani Teresy Martynowicz.
Zapraszamy do podziwiania, naprawdę warto!