Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy prac rękodzieła uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej w Połańcu. Wystawa została zorganizowana z okazji Jubileuszu 25-lecia działalności WTZ.
Marzec to miesiąc kojarzący się z Dniem Kobiet. W tym miesiącu słowo: KOBIETA zdaje się być wielokrotnie odmieniane przez przypadki.
Nawiązując do obchodzonego 8 marca Święta Kobiet Biblioteka przygotowała wystawę, na której zaprezentowano książki o kobietach i dla kobiet - poradniki, biografie i powieści z kobietami w roli głównej.
Ekspozycję uzupełniono o wybrane wiersze o kobietach autorstwa polskich poetów, którzy przez wieki przy pomocy poezji próbowali oddać kobiecą naturę.
A jaka jest kobieca natura? Według Noblistki - Wisławy Szymborskiej KOBIETA:
"Musi być do wyboru,
Zmieniać się, żeby tylko nic się nie zmieniło.
To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.
Oczy ma, jeśli trzeba, raz modre, raz szare,
czarne, wesołe, bez powodu pełne łez.
Śpi z nim jak pierwsza z brzegu, jedyna na świecie.
Urodzi mu czworo dzieci, żadnych dzieci, jedno.
Naiwna, ale najlepiej doradzi.
Słaba, ale udźwignie.
Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała.
Czyta Jaspersa i pisma kobiece.
Nie wie po co ta śrubka i zbuduje most.
młoda, jak zwykle młoda, ciągle jeszcze młoda.
Trzyma w rękach wróbelka ze złamanym skrzydłem,
własne pieniądze na podróż daleką i długą,
tasak do mięsa, kompres i kieliszek czystej.
Dokąd tak biegnie, czy nie jest zmęczona.
Ależ nie, tylko trochę, bardzo, nic nie szkodzi.
Albo go kocha albo się uparła.
Na dobre, na niedobre i na litość boską"
Portret kobiecy - W. Szymborska
Czy to trafny opis? Na to pytanie każdy z nas musi sam sobie odpowiedzieć...
Luty kojarzony jest najcześciej z Dniem świętego Walentego, czyli popularnymi Walentynkami.
A czy wiecie, że 2 lutego obchodzimy Dzień Pozytywnego Myślenia, 11 lutego Dzień Wynalazcy, 21 lutego Dzień Przewodnika Turystycznego a 26 lutego Dzień Opowiadania Bajek?
A to nie jeszcze nie koniec listy świąt wyjątkowych.
Jesli chcecie się dowiedzieć więcej - zapraszamy do oglądania wystawy w Bibliotece zatytułowanej "Kalendarz świąt wyjątkowych - luty".
Dawno temu, w czwartym wieku ustanowione zostało Święto Narodzenia Jezusa. Kościół i wierni nie wiedzieli jeszcze jak je świętować, jaką nadać mu oprawę. Malarze przystrajali na swoich obrazach rajskie drzewo jabłkami, a chrześcijanie świątynie i domy zielonymi gałązkami. Z tego połączenia narodziła się świąteczna choinka. Ale miała przed sobą długą drogę do naszych domów...
Jeśli jest ktoś ciekawy jak długa i kręta była ta droga - zapraszamy do naszej Biblioteki, która na ten magiczny czas Bożego Narodzenia przygotowała wystawę opowiadającą historię świątecznej choinki. Bo czy ktoś z nas wyobraża sobie wigilię Święta Narodzenia Jezusa bez choinki, lub choćby paru świerkowych gałązek, bo przecież:
"Ten wieczór pachnie choinką,
wesoło mruga lampkami.
Siedzimy razem przy stole,
dzielimy się życzeniami.
Za oknem kolędnicy,
kolędy nam śpiewają.
Pokój dla zwierząt, ludzi
w ten wieczór ogłaszają".
"Wigilia"- Urszula Zamarł
Wystawa przygotowana na podstawie książki "Historia świątecznej choinki" ks. Józefa Naumowicza.
Czy wiecie, że?
Zaduszki, Dzień Zaduszny lub Święto Zmarłych, a właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych to w Kościołach łacińskich obchód liturgiczny poświęcony zmarłym, przypadający corocznie na dzień 2 listopada, treściowo połączony z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych?
Zaduszki zbiegają się z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej?
Praktyka odwiedzania cmentarzy i palenia zniczy związana jest z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg?
We wschodnich częściach Polski urządzano w Zaduszki uczty, spożywane w domach lub na grobach, aby zapewnić sobie przychylność zmarłych i pomóc im w osiągnięciu spokoju, a obrzęd ten zwano dziadami?
O obrzędzie dziadów pisał patron Biblioteki w Połańcu - Adam Mickiewicz?
Chcecie wiedzieć więcej?
Zapraszamy zatem do Biblioteki. Biblioteka w Połańcu przygotowała wystawę "O początkach świętowania - Zaduszki", którą można oglądac do końca listopada. Wystawę zorganizowano w ramach zadania „Strasznie dobre książki!”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Na ekspozycję składają się książki ze zborów Biblioteki dotyczące historii Połańca, kopie dokumentów potwierdzających nadanie praw miejskich i ich utratę, treść Uniwersału Połanieckiego i inne materiały źródłowe. Wystawa uzupełniona została o kosynierski strój i kosę.
Zapraszamy!
W piątek 23 lutego 2024 roku o godzinie 16.00 w Bibliotece dokonano otwarcia wystawy „Czterech Braci” zrealizowanej w ramach projektu pod tym samym tytułem przez Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu we współpracy z Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Połańcu. Zadanie otrzymało dofinansowanie ze środków Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864” z Biura Niepodległa.
Wystawa to ostatni element zadania. Pierwszym było widowisko historyczne „Czterech Braci”, które zorganizowane zostało 10 lutego pod kościołem św. Marcina w Połańcu. Nawiązywało ono do tragicznej historii przyrodnich braci, dziedziców dóbr turskich, którzy przyłączyli się do powstania styczniowego. Drugim elementem była lekcja historii. W sobotę 17 lutego w parku w Łubicach odbyło się wydarzenie upamiętniające bitwę pod Gacami i Komorowem z 20 czerwca 1863 roku.
Na ekspozycję zorganizowaną w Bibliotece będącą podsumowaniem całego projektu składają się zdjęcia z widowiska w Połańcu oraz lekcji historii w Łubnicach. Wystawa wzbogacona została o rekwizyty, kostiumy, dokumenty oraz książki dotyczące powstania styczniowego. Książki pochodzą ze zbiorów Biblioteki. Można ją oglądać do 23 marca 2024 roku.
Wystawa stanowi uzupełnienie ekspozycji „Połaniec a powstanie styczniowe” znajdującej się przed Biblioteką, która także została zorganizowana ze środków „Niepodległej” w partnerstwie z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu.
Projekt Czterech Braci dofinansowano ze środków Biura "Niepodległa", w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864".
Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu zapraszają w piątek 23 lutego 2023 roku o godzinie 16.00 na otwarcie wystawy "Czterech Braci".
Na wystawie zaprezentowane zostaną zdjęcia z widowiska historycznego w Połańcu oraz lekcji historii w Łubnicach, poświęconej bitwie pod Gacami i Komorowem z 20 czerwca 1863 roku. Ekspozycja wzbogacona o książki dotyczące powstania styczniowego pochodzące ze zbiorów Biblioteki.
Zapraszamy!
Projekt Czterech Braci dofinansowano ze środków Biura "Niepodległa", w ramach Programu Dotacyjnego "Powstanie Styczniowe 1863-1864".