28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Za nami XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku odbył się pod hasłem Książka jest jak ogród”. Hasło tegorocznego Tygodnia Czytania zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem: Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”.

xxii-otcd-plansza-1-4k-1024x576.png

Organizator wydarzenia – Fundacja ABCXXI tak zachęcała do organizacji czytania:

„Do głośnego czytania podczas OTCD wybraliśmy książki, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów, którzy są źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, a także kształtują wyznawane w dalszym życiu wartości. Jednocześnie – korzystając z metafory książki-ogrodu – zapraszamy organizatorów lokalnych obchodów OTCD do łączenia głośnego czytania dzieciom z aktywnościami na świeżym powietrzu, zwłaszcza związanymi z poznawaniem i ochroną przyrody, takimi jak pikniki na trawie, sadzenie kwiatów, drzew i krzewów, budowa domków dla owadów, a także parady postaci z bajek i spacery literackie.”

Wzięliśmy sobie do serca to zaproszenie i w naszej Bibliotece tegoroczne czytanie dzieciom było bardzo urozmaicone. Odbyło się w Bibliotece, na placu obok niej, w Filii w Ruszczy, w parku dworskim w Ruszczy oraz na pikniku podczas rajdu rowerowego. Zaprosiliśmy też wyjątkowego gościa, który czytał i recytował dzieciom swoje wiersze – Pana Poetę. Ale zacznijmy od początku.

 

Dzień 1 – czwartek 1 czerwca - zaczynamy w plenerze!

W tym roku Tydzień Czytania Dzieciom organizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Połańcu rozpoczął się w parku w Ruszczy. Okazja była podwójna, ponieważ 1 czerwca to jak wiadomo Święto Wszystkich Dzieci! W Parku dworskim w Ruszczy podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka wspólne czytanie rozpoczęliśmy tradycyjnie od "Lokomotywy" Juliana Tuwima. Cóż innego mogło być czytane w parku, w którym mieszkają ptaki, jak nie bajka "O dwóch ptaszkach"? Opowieść w formie teatrzyku kamishibai. Po czytaniu zrobiliśmy eksperyment ze szklanką wody i kamykami. Byliśmy małymi odkrywcami przyrody i praw fizyki.

 

Dzień 2 - piątek 2 czerwca

Dzisiaj w Bibliotece w Połańcu gościliśmy dzieci z zerówki szkolnej w Połańcu, które wysłuchały bajki Nadii Berkane „Marysia w ogrodzie”. Przedszkolaki odpowiadały na pytania do tekstu, rozwiązywały łamigłówki i zagadki ogrodnicze. Dzieci słusznie zauważyły, że książka jest jak ten ogród o którym rozmawiamy: ciekawa, kolorowa, tajemnicza, różnorodna. Po przeczytaniu opowiadania „Tajemnica małego nasionka” J. Wasilewskiej dzieci uzupełniały planszę obrazkami do pytania „czego potrzebują rośliny?”. Następnie wspólnie bawiliśmy się w małych ogrodników i zasialiśmy w doniczce ziarenka kwiatów. Dzieci obiecały regularnie odwiedzać bibliotekę i sprawdzać, co nam wyrośnie. Przedszkolaki otrzymały również torebki z nasionkami, aby mogły same w domu zasiać roślinki. Dziś także w progi Filii w Ruszczy zawitały dzieci z trzeciej klasy Szkoły Podstawowej w Ruszczy. Uczniowie wysłuchali opowieści "Jak żyje ziemia" Magdaleny Zarębskiej i Aleksandry Strzałkowskiej oraz "Dwa ptaszki" Juliana Brudzewskiego i Piotra Zatorskiego. Zachwycone formułą teatrzyku kamishibai dyskutowali o pozytywnych stronach czytania książek, zadawali mnóstwo ciekawych pytań. Na koniec uczestnicy wręczyli własnoręcznie zrobione niezapominajki jako symbol, że zawsze pamiętają o bibliotece i jak należy się w niej zachować.

 

Dzień 3 – sobota 3 czerwca - czytanie podczas rajdu rowerowego

Dzisiaj Biblioteka w Połańcu i jej Filia w Ruszczy zaprosiła na głośne czytanie w plener. "Bajka o Wiśle" przedstawiona jako teatrzyk kamishibai była czytana na pikniku na Kopcu Kościuszki w Połańcu podczas rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz". Bajka nie została wybrana przypadkowo. Z okolic kopca jest wspaniały widok na Wisłę, nad którą leży nasze miasto. Nie będzie lepszej okazji do przeczytania tej opowieści! Najmłodsi cykliści słuchali jak oczarowani. Teraz już wiemy, że rowery i książki to doskonałe połączenie!

 

Dzień 4 – poniedziałek 5 czerwca - spotkanie z Panem Poetą

Do Biblioteki w Połańcu w poniedziałkowe przedpołudnie przyjechał wyjątkowy gość – Pan Poeta. Korzystając z pięknej słonecznej pogody i nawiązując do hasła Tygodnia Czytania wydarzenie zorganizowane zostało na placu przed Biblioteką wśród zieleni oraz kolorowo kwitnących krzewów i kwiatów. Dzieci siedziały swobodnie w cieniu drzew na kocykach a od czasu do czasu Pan Poeta podrywał ich z miejsc do zabawy na środku placu.

Pan Poeta to autor przezabawnych i pouczających wierszowanych bajek dla dzieci o zwierzętach. Podczas spotkania zaproszony gość recytował swoje utwory a pomagały mu w tym dużych rozmiarów pacynki. Dzieci z zaciekawieniem wpatrywały się w bohatera-pacynkę, który opowiadał swoją bajkę zmienionym głosem autora. To z ich pomocą Pan Poeta zapraszał także dzieci do zabaw inspirowanych opowieściami. I tak po wysłuchaniu bajki o „Kaczce co przebrała miarkę” dzieci odkryły barwną garderobę, w którą mogły się przebrać i zaproponować głównej bohaterce piękny strój na randkę z kaczorem. Miały do wyboru blisko 50 kolorowych okularów, 46 różnorodnych czapek i 47 dodających uroku wzorzystych peleryn. Powstały niepowtarzalne stylizacje.

Z kolei po opowiadaniu pod tytułem „Kura co tyła na diecie” dzieci próbowały nakarmić główną bohaterkę zdrową żywnością. Różnie im to wychodziło. Było mnóstwo śmiechu, zabawy i radości. Pan Poeta, który przyjechał do Biblioteki z walizkami pełnymi ciekawych rekwizytów oraz worem kolorowych balonów zrobił na wszystkich duże wrażenie. Dzieci podziękowały autorowi książek pięknymi laurkami.

Wybraliśmy spotkanie z Panem Poetą, ponieważ jego bajki edukacyjne zostały wyróżnione na Złotej Liście Fundacji ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom” w 2021 roku. Było warto!

 

Dzień 5 – wtorek 6 czerwca

Kolejny dzień spotkań z przedszkolakami. Tym razem do Biblioteki przyszły pięciolatki z Przedszkola Publicznego w Połańcu. Dzieci wysłuchały bajki o Misi Marysi i jej ogrodniczych przygodach. Po niej wzięły udział w zabawach inspirowanych wysłuchanymi opowieściami a na koniec zasiały nasionka w doniczce, która pozostanie w Bibliotece na pamiątkę spotkania. Ciekawe co w niej wyrośnie? Maluchy dostały także zapakowane nasionka kwiatów, które zaniosą do swoich domów. Mamy nadzieję, że gdy wyrosną z nich kwiaty przedszkolaki ciepło wspomną wizytę w naszej Bibliotece.

 

Dzień 6 – piątek 16 czerwca

Dzisiaj przedszkolaki przyszły do Biblioteki sprawdzić jak się miewa zasiana przez nie roślinka. Nasionka wykiełkowały. Ciekawe co z nich wyrośnie? Już wkrótce się przekonamy i damy znać. Dzieci oddały także wypożyczone podczas poprzedniej wizyty książeczki. Przy okazji dowiedziały się jak wygląda wypożyczenie i zwrot książek w systemie komputerowym

 

Dzień 7 i ostatni – sobota 17 czerwca - Biblioludki i głośne czytanie

W Bibliotece działą Klubik Biblioludki. W czerwcu spotkanie odbyło się w ramach akcji głośnego czytania.

Na Biblioludkowym spotkaniu wiele się działo. Tematem przewodnim był ogród. Spotkanie nie mogłoby się obyć bez głośnego czytania stanowiącego inspirację do zabawy. Dzieci wysłuchały opowiadania Beaty Ostrowickiej „Owadzie poidełka” z którego dowiedziały się, jak dbać o owady w czasie nadchodzących upałów. Po czytaniu robiliśmy zwierzątka, które zamieszkały na wcześniej namalowanej łące. Wykorzystaliśmy do tego kamyczki i nakrętki. Powstało mnóstwo pięknych biedronek, pszczółek, motylków, ślimaków. Tak więc nasza kolorowa łączka, którą robiliśmy na poprzednich zajęciach jest już kompletna. Mamy nadzieję, że wam się podoba. Bawiliśmy się także w małych ogrodników i zasialiśmy wspólnie ziarenka do doniczki. Dzieci obiecały odwiedzać bibliotekę podczas wakacji i sprawdzać co z nich wyrośnie. Bo jak powiedział Cyceron„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki.” Były także zadania do wykonania z serii „Czego potrzebują rośliny”, obrazki do ułożenia według etapów rozwoju roślin i zagadki. A na koniec zagraliśmy w gry planszowe „W ogrodzie” i „Pszczółki”, których fabuła idealnie skomponowała się z tematem spotkania.

 

Spotkaniem z Biblioludkami zakończyliśmy przedłużony Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom. Ale pamiętajcie, że głośne czytanie tak naprawdę trwa w naszej Bibliotece cały rok! Wpadajcie do nas jak najczęściej posłuchać ciekawych opowiadań i bajeczek.

Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece

Do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu w poniedziałkowe przedpołudnie 5 czerwca 2023 roku przyjechał wyjątkowy gość – Pan Poeta. Spotkanie, w którym uczestniczyły przedszkolaki odbyło się w ramach XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom obchodzonego w tym roku pod hasłem "Książka jest jak ogród".

Korzystając z pięknej słonecznej pogody i nawiązując do hasła Tygodnia Czytania wydarzenie zorganizowane zostało na placu przed Biblioteką wśród zieleni oraz kolorowo kwitnących krzewów i kwiatów. Dzieci siedziały swobodnie w cieniu drzew na kocykach a od czasu do czasu Pan Poeta podrywał ich z miejsc do zabawy na środku placu.

Pan Poeta to autor przezabawnych i pouczających wierszowanych bajek dla dzieci o zwierzętach. Podczas spotkania zaproszony gość recytował swoje utwory a pomagały mu w tym dużych rozmiarów pacynki. Dzieci z zaciekawieniem wpatrywały się w bohatera-pacynkę, który opowiadał swoją bajkę zmienionym głosem autora. To z ich pomocą Pan Poeta zapraszał także dzieci do zabaw inspirowanych opowieściami. I tak po wysłuchaniu bajki o „Kaczce co przebrała miarkę” dzieci odkryły barwną garderobę, w którą mogły się przebrać i zaproponować głównej bohaterce piękny strój na randkę z kaczorem. Miały do wyboru blisko 50 kolorowych okularów, 46 różnorodnych czapek i 47 dodających uroku wzorzystych peleryn. Powstały niepowtarzalne stylizacje.

Z kolei po opowiadaniu pod tytułem „Kura co tyła na diecie” dzieci próbowały nakarmić główną bohaterkę zdrową żywnością. Różnie im to wychodziło. Było mnóstwo śmiechu, zabawy i radości. Pan Poeta, który przyjechał do Biblioteki z walizkami pełnymi ciekawych rekwizytów oraz worem kolorowych balonów zrobił na wszystkich duże wrażenie. Dzieci podziękowały autorowi książek pięknymi laurkami.

Bajki edukacyjne Pana Poety zostały wyróżnione na Złotej Liście Fundacji ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom” w 2021 roku. Zapraszamy do naszej biblioteki po książki Pana Poety!

Zdjęcie kolorowe, Pan Poeta na spotkaniu z przedszkolakami przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, Pan Poeta na spotkaniu z przedszkolakami przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, Pan Poeta na spotkaniu z przedszkolakami przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, Pan Poeta na spotkaniu z przedszkolakami przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, Pan Poeta na spotkaniu z przedszkolakami przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, Pan Poeta na spotkaniu z przedszkolakami przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, Pan Poeta na spotkaniu z przedszkolakami przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, Pan Poeta na spotkaniu z przedszkolakami przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, Pan Poeta na spotkaniu z przedszkolakami przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, Pan Poeta na spotkaniu z przedszkolakami przed Biblioteką


Plakat kolorowy, zapraszający do udziału w Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom

 

Książka jest jak ogród” to hasło XXII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który odbędzie się w dniach 1–7 czerwca 2023 r. Hasło tegorocznego Tygodnia Czytania zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem: „Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”.

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to akcja, która od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom. OTCD jest obchodzony w setkach placówek bibliotecznych, wychowawczych i oświatowych w całym kraju.

Do czytania co roku włącza się także i nasza Biblioteka. Na początku czerwca odbędą się spotkania z dziećmi zarówno w Bibliotece, jak i na zewnątrz. Będziemy wspólnie słuchać bajek oraz bawić się. 

Nawiązując do hasła do głośnego czytania wybraliśmy książki, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów, którzy są źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, a także kształtują wyznawane w dalszym życiu wartości. 

Wspólnie przenieśmy się do ogrodu fantazji! Bądźcie z nami!

Szczegóły już wkrótce.

Za nami kolejny Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku motywem przewodnim czytania był klimat i potrzeba zadbania o środowisko wokół nas. XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który rozpoczął się 28 maja 2022 roku został organizowany pod hasłem Polscy autorzy dla klimatu”.

Naszej Bibliotece sprawy klimatu również są bliskie, zatem z prawdziwym entuzjazmem przyłączyliśmy się do wydarzenia! Wybraliśmy bajki pokazujące piękno przyrody oraz mobilizujące do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska. Od poniedziałku 30 maja przez ponad tydzień do Biblioteki w Połańcu i jej Filii w Ruszczy przychodziły dzieci by posłuchać bajek. Przedstawiliśmy wybrane utwory polskich autorów, dla których środowisko naturalne i konieczność jego ochrony nie są obcymi zagadnieniami. Wybraliśmy przy tym zupełnie nową (dla nas) formę przedstawienia literatury - teatrzyk Kamishibai.

KAMI to papier a SHIBAI znaczy teatr. KAMISHIBAI zatem to z dosłownego tłumaczenia papierowy teatr, teatr obrazkowy lub teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania historii rodem z dalekiej Japonii. Wykorzystuje planszę z ilustracjami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę (butai - na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych), w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii. Kamishibai to lekka przenośna drewniana scena z opowieścią na papierze w środku. Książki wykonane techniką kamishibai zawierają elementy opowieści otwartej, dzięki której zwiększa się interakcja z publicznością - opowieść staje się „żywym obrazem”.

Akcję czytania z wykorzystaniem papierowego teatrzyku zorganizowaliśmy pod hasłem „Kamishi-BAJKI z klimatem”. W Bibliotece w Połańcu czytaliśmy opowieść "Na tropie śmieciowego potwora" i "Bajkę o dwóch ptaszkach". Pierwszy utwór to intrygująca historia o tajemniczym Śmieciowym Potworze, którą poznajemy z relacji rodzeństwa będącego bohaterami opowiadania. Bajka porusza problem zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Natomiast bajka o ptaszkach to prosta i piękna przypowieść o sile współpracy i współdziałania. Opowieść osadzona w trudnych warunkach klimatycznych ukazująca wodę jako szansę przetrwania i cenny dar, o który warto wspólnie walczyć. Na czytaniu gościliśmy dzieci z Przedszkola Publicznego i Szkoły Podstawowej w Połańcu. Przyjechały do nas także dzieci z Przedszkola Terapeutycznego w Woli Pławskiej. Z bajkami kamishibai byliśmy również w zaprzyjaźnionej z nami Bibliotece Publicznej w Rytwianach.

Filia w Ruszczy również czytała! Przedszkolaki i pierwszoklasiści z Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy odbyły za sprawą „Bajki o Wiśle” ekscytującą i żywiołową podróż z Nurtem Królowej Polskich Rzek. Podziwiały bieg Wisły od jej źródeł do ujścia (a nawet dalej…) widziany oczami dwóch niezwykłych podróżniczek.

Opowieść „Na tropie śmieciowego potwora", "Bajka o dwóch ptaszkach" oraz „Bajka o Wiśle” stanowiły doskonały pretekst do rozmowy z dziećmi na temat zmian klimatycznych, suszy, potrzeby segregacji śmieci i współdziałania człowieka i przyrody dla dobra ludzkości i planety. Młodzi uczestnicy głośnego czytania wyszli bogatsi o wiedzę i uwrażliwieni na piękno otaczającej nas przyrody. Mamy nadzieję, że to zasiane ziarenko miłości do natury w przyszłości obficie zaowocuje.

W tegorocznej akcji głośnego czytania wzięło udział ponad 230 osób. Dziękujemy za tak liczne zainteresowanie i zapraszamy jak najczęściej do naszej Biblioteki!

Kadr początkowy prezentacji dotyczącej czytania dzieciom
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
16
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Kadr początkowy prezentacji dotyczącej czytania dzieciom
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Kadr końcowy prezentacji dotyczącej czytania dzieciom
Kadr początkowy prezentacji dotyczącej czytania dzieciom
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
16
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Kadr początkowy prezentacji dotyczącej czytania dzieciom
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece w Połańcu
Kadr końcowy prezentacji dotyczącej czytania dzieciom

Przed nami XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Już drugi raz z rzędu motywem przewodnim czytania będzie KLIMAT i potrzeba zadbania o środowisko wokół nas.

Ubiegłoroczna kampania „Cała Polska czyta dzieciom” odbywała się pod hasłem „Klimat dla polskich autorów”. W Bibliotekach i wielu innych miejscach można było posłuchać utworów naszych rodzimych pisarzy. Natomiast XXI Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom, który rozpoczyna się 28 maja 2022 roku, przewrotnie ma hasło: „Polscy autorzy dla klimatu”. O co chodzi? O pokazanie, co polscy autorzy piszą i jak nas mobilizują do walki z globalnym ociepleniem i niszczeniem naturalnego środowiska.

Naszej Bibliotece sprawy klimatu również są bliskie, zatem z prawdziwym entuzjazmem przyłączamy się do wydarzenia! Od poniedziałku 30 maja rozpoczynamy cykl spotkań z najmłodszymi. Przedstawimy wybrane utwory polskich autorów, dla których środowiko naturalne i konieczność jego ochrony nie są obcymi zagadnieniami. Wybraliśmy w tym roku zupełnie nową (dla nas) formę przedstawienia literatury - teatrzyk Kamishibai.

Zapraszamy na "KamishiBAJKI z klimatem"! 

xxi_otcd_-_fb_event.png

Uwaga! Zajęcia odbęda się dla grup zorganizowanych po uprzednim uzgodnieniu ich terminu z Biblioteką.

Żródło informacji https://calapolskaczytadzieciom.pl/

Dobiegł końca jubileuszowy XX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”. Nasza Biblioteka jak co roku włączyła się do obchodów ponieważ wiemy, że czytanie dzieciom jest niezwykle ważne dla ich rozwoju. 

W tym roku głośne czytanie zostało podzielone na dwie części i odbyło się w świecie wirtualnym oraz w Bibliotece. 

Do udziału w pierwszej części akcji czytania dzieciom zaprosiliśmy Czytelników. Wspólnie z nimi nagraliśmy cykl filmików promujących głośne czytanie dzieciom. Pierwszy filmik, na którym wybrane utwory czyta jedna z naszych Czytelniczek, a prywatnie cudowna Mama, został opublikowany 26 maja w Międzynarodowy Dzień Matki. Podczas nagrania Mamie towarzyszyła córeczka Marysia. W kolejnym dniu czytała kochająca Babcia, a w następnych Tatusiowie i Mamy. Wszyscy lektorzy stanęli w obliczu wyzwania i świetnie poradzili sobie pzred kamerą. 

Ponadto podczas Tygodnia Czytania bibliotekarka z Filii w Ruszczy zrobiła niespodziankę przedszkolakom - złożyła im wizytę i przeczytała opowiadanie Grzegorza Kasdepke o Kubie i Bubie. 

Zachęcamy do obejrzenia nagrań. Aby to zrobić wystarczy kliknąć w wybrane obrazki poniżej:

Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania

 

Druga część akcji głośnego czytania to długo oczekiwane spotkania z przedszkolakami w Bibliotece w Połańcu (oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa). Dzieci przyszły by posłuchaćopowiadań o Kubie i Bubie autorstwa Grzegorza Kasdepke i by po prostu po długiej przerwie chwilę pobyć w naszej Bibliotece w otoczeniu książek. Dowiedziały się ponadto, że Biblioteka ma im do zaoferowania znacznie więcej niż można by się spodziewać. Mogły przekonać się, że niektóre książki "żyją" dzięki wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości. W przerwie czytania brały także udział w zabawach na tablicy interaktywnej na podstawie wysłuchanych opowieści.

Zdjęcie kolorowe, kadr z prezentacji z głośnego czytania przedszkolakom w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, kadr z prezentacji z głośnego czytania przedszkolakom w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, kadr z prezentacji z głośnego czytania przedszkolakom w bibliotece

 

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa w Bibliotece zorganizowana z okazji jubileuszu 20-lecia Fundacji ABCXXI i kampanii "Cała Polska Czyta Dzieciom", udostępniona także w postaci wirtualnej. Znalazły się na niej książki polecane do głośnego czytania dzieciom. Ekspozycję uzupełniliśmy o garść wspomnień, jak to akcja czytania wyglądała w naszej bibliotece w latach ubiegłych.

 

Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku wystawy z głośnego czytania

 

Wykorzystane na nagraniach utwory pochodzą z książek, które ukazały się nakładem Wydawnictwo Literatura https://www.wydawnictwoliteratura.pl/

 

Wybrane zdjęcia z filmików:

Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania
Zdjęcie kolorowe, kadr z filmiku z głośnego czytania

 

A na koniec gorąco zachęcamy do codziennego czytania dzieciom przynajmniej 20 minut dziennie.  Codziennie!

Drodzy Czytelnicy!

Trwa XX Ogólnopolski Tygodzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Lubimy czytać polskich autorów!”.

xx_otcd_A4.jpg

 

Idea i wydarzenia Tygodnia zachęcają rodziny, ale też szkoły, przedszkola, świetlice i inne miejsca, w których czas spędzają dzieci, do regularnego wspólnego czytania. Zarazem promują wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, w tym roku ze światłem skierowanym na polskich autorów.

Zapraszamy na Facebooka naszej Biblioteki, gdzie przygotowaliśmy niespodziankę - nagrania, na których nasi Czytelnicy czytają wybrane utwory dla dzieci. 

Mamy także wystawę z okazji jubileuszu Fundacji ABCXXI - organizatora Tygodnia Czytania Dzieciom. Wystawę można zobaczyć "na żywo" w Bibliotece oraz on-line.

 

Zapraszamy do odwiedzenia strony Fundacji ABC XXI https://calapolskaczytadzieciom.pl/

 

Zapraszamy!

30 maja rozpoczął się XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Tegoroczny Tydzień odbywa się pod hasłem „Cała Polska czyta dzieciom o zwierzętach”.

cała polska czyta o zwierzętach 2020

Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na los i potrzeby zwierząt.

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej.

Nasza Biblioteka również czyta. Warto zajrzeć na nasz profil na Facebooku i przekonać się co przygotowaliśmy dla młodych czytelników.

https://www.facebook.com/bibliotekapolaniec/videos/1084591928593114/

kaczka

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, Patronami Honorowymi – Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

W dniach 1 – 9 czerwca 2019 r. obchodziliśmy XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”. Dla naszej Biblioteki była to świetna okazja by zaprosić w swoje progi lokalnych sportowców i promować zarówno czytelnictwo, jak i zachęcać dzieci do aktywności fizycznej. Spotkania ze sportowcami odbywały się w Bibliotece w Połańcu i jej Filii w Ruszczy.

W dniach 1 – 9 czerwca 2019 r. obchodzimy XVIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom.

W tym roku organizowany jest pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom. Wychowanie przez sport i czytanie”.

Jak podkreśla Irena Koźmińska, Prezes Fundacji: Mistrzowie sportu są idolami młodego pokolenia, zatem płynący z ich ust przekaz o potrzebie czytania jest mocnym sygnałem dla młodzieży i zachętą, żeby dbać o swój wszechstronny rozwój, nie tylko fizyczny. W dzisiejszym świecie mistrz sportu powinien być bowiem człowiekiem oczytanym i wykształconym.

Hasło Tygodnia nawiązuje też do tegorocznych uroczystych obchodów 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl).

Zapraszamy!

plakat cpcd 2019

Więcej informacji o akcji na stronie  http://www.calapolskaczytadzieciom.pl

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij