28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

"Ty pójdziesz górą, ty pójdziesz górą, a ja doliną;

Ty zakwitniesz różą, ty zakwitniesz różą, a ja kaliną…"

Sobota literacko-historyczna na placu przed Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Połańcu, która odbyła się w wyjątkowo upalne, jak na tą porę roku, popołudnie 9 września 2023 roku przyciągnęła prawdziwe tłumy osób. Rozpoczęła się o godzinie 15.00 od Narodowego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu" – napisał o „Nad Niemnem” Prezydent RP Andrzej Duda w swoim liście kierowanym do uczestników tegorocznego Narodowego Czytania zapraszającym do wspólnego czytania.

Biblioteka na zaproszenie odpowiedziała i przy udziale współorganizatorów Miasta i Gminy Połaniec i Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz dzięki wsparciu Partnera – Banku Spółdzielczego w Połańcu zorganizowała Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej na placu przed Biblioteką. W roli lektorów tradycyjnie wystąpili mieszkańcy naszej lokalnej społeczności, którzy przeczytali tłumnie zgromadzonej publiczności wybrane fragmenty najsłynniejszej powieści Elizy Orzeszkowej. Czytanie ubarwione zostało przyśpiewkami ludowymi i pieśniami patriotycznymi w wykonaniu lokalnych muzyków oraz recytacją wiersza nawiązującego do wydarzeń historycznych XIX wieku.

Wydarzenie otworzyła Dyrektor Biblioteki Renata Wójtowicz przybliżając zgromadzonym ideę Narodowego Czytania oraz zapraszając do wysłuchania fragmentów powieści Orzeszkowej. Tytułem wstępu Burmistrz Połańca Jacek Benedykt Nowak wraz z małżonką Bernardą Nowak przeczytali list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników.

"Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu" – apelował w swoim liście Prezydent.

Organizatorzy czytania wzięli sobie do serca prośbę Prezydenta i tak wybrali fragmenty powieści by słuchacze poczuli się jak w dziewiętnastowiecznej kresowej wsi, staropolskim ziemskim dworku oraz nad brzegami Niemna. Na wyobraźnię słuchaczy podziałała odpowiednio dobrana scenografia i osadzenie czytania na placu wśród bujnej zieleni i barwnie kwitnących krzewów. Czytających usadowiono na drewnianej ławce przed wiejską chatą w Bohatyrowiczach oraz przy nakrytym koronkową serwetą stoliku w salonie dworu w Korczynie. Przed chatą siedzieli Janek Bohatyrowicz z Justyną Orzelską oraz Anzelm Bohatyrowicz z Martą Korczyńską. Na początek uczestnicy czytania poznali dwie panny mieszkające w majątku w Korczynie wracające wiejską drogą do domu. Byli świadkami wzburzenia Marty wziętej przez chłopów za uosobienie cholery – zarazy szalejącej wtenczas również na ziemiach polskich. Poznali Janka, który z gromadą dziewcząt wracał wozem do domu. Byli świadkami pierwszego spotkania Justyny z Jankiem. Obok przy stole dialog prowadziła ze sobą para małżonków – Emilia i Benedykt Korczyńscy, którzy mimo że mieszkali pod jednym dachem ponad dwadzieścia lat nie potrafili znaleźć wspólnego języka w tak ważnych sprawach jak dobro rodziny i ojczyzny. Słuchacze byli świadkami sceny, w której różnice w poglądach Korczyńskich są aż nadto wyraźne i już wiadomo, że oboje żyją w odległych od siebie światach.

Wśród wybranych fragmentów powieści znalazły się i te, które w szczególny sposób nawiązywały do powstania styczniowego. Drewnianym prostym krzyżem zaakcentowana została mogiła czterdziestu bohaterskich powstańców, o której Orzeszkowa w zawoalowany sposób, w taki by wszechobecna cenzura nie dopatrzyła się patriotycznych treści, pisze w swoim utworze. To pod grób w finale zaprowadziła wszystkich akcja czytania. To z symboliczną mogiłą w tle wszyscy uczestnicy czytania – lektorzy oraz słuchacze wspólnie na stojąco odśpiewali po zakończeniu czytania „Marsz, marsz Polonia” składając hołd wszystkim poległym powstańcom.

Po wybrzmieniu ostatniej strofy pieśni przyszedł czas na zakończenie Narodowego Czytania i podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w jego organizację.

Szczególne podziękowania zostały skierowane w stronę lektorów i narratorów, którzy z wielkim zaangażowaniem wystąpili na tegorocznym Narodowym Czytaniu. Dla wszystkich zaangażowanych w akcję czytania przygotowane zostały upominki: wydanie „Nad Niemnem” z przybitą pieczęcią „Narodowego Czytania” otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP, pamiątkowa zakładka oraz magnes na lodówkę. Książki zostały zakupione dzięki wsparciu otrzymanemu od Banku Spółdzielczego w Połańcu.

Pierwsze zestawy zostały wręczony Panu Burmistrzowi Jackowi Benedyktowi Nowakowi i Jego Małżonce Bernardzie Nowak oraz Panu Stanisławowi Kotlarzowi – Prezesowi Banku Spółdzielczego w Połańcu, który wystąpił w podwójnej roli – jako czytający i jako sponsor. Pierwsi obdarowani zostali poproszeni o pomoc we wręczeniu upominków osobom zaangażowanym w wydarzenie. A osób tych było, jak co roku, wiele.

Jako narratorzy wystąpili: Pan Andrzej Kowalik i Pani Mirosława Sikora – nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Połańcu, Pani Olga Wójtowicz – studentka Uniwersytetu Łódzkiego oraz Pan Stanisław Kotlarz – Prezes Banku Spółdzielczego w Połańcu.

W roli lektorów:

  • Pani Stanisława Imiołek z Klubu Seniora „Megawat” w Połańcu – jako Marta Korczyńska
  • Pani Marlena Bednarz – uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Staszowie jako Justyna Orzelska
  • Pan Mateusz Stachowiak-Walczak – uczeń Zespołu Szkół w Połańcu – Jan Bohatyrowicz
  • Pan Jerzy Han z nieformalnej grupy Miłośników Turystyki z Połańca jako Benedykt Korczyński
  • Pani Paulina Mielnik – Dyrektor Przychodni Zdrowia w Połańcu - Emilia Korczyńska
  • Pan Konstanty Mirosław Michorowski z Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu - Anzelm Bohatyrowicz
  • Pani Anna Pochroń i Pani Joanna Sobierajska z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Połańcu, które przedstawiły wiersz „Czarna sukienka” Konstantego Gaszyńskiego

Śpiewem wydarzenie ubarwili:

  • Pani Małgorzata Dalmata-Konwicka – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Połańcu wraz z grupą uczniów: Marleną Bednarz, Natalią Szkwarek, Gabrielą Wilk, Agatą Zielińską, Julią Mysłek, Tomaszem Dragonem i Erwinem Olejarnikiem. Zaśpiewali znaną z kart „Nad Niemnem” przyśpiewkę ludową „Ty pójdziesz górą, a ja doliną” oraz pieśń okresu powstania styczniowego „Ostatni Mazur”.
  • Pan Maciej Witkowski – podopieczny Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu, który zaprezentował piosenkę patriotyczną „Bywaj dziewczę zdrowe, ojczyzna mnie woła” oraz rozpoczął podniosły „Marsz, marsz Polonia!”, który porwał publiczność z miejsc.

Szczególne wyróżnienie otrzymała Pani Józefa Stachura, która zajęła się przygotowaniem tekstu na tegoroczne Narodowe Czytanie oraz Pani Magdalena Wójcik-Sumara z Biblioteki Publicznej w Połańcu za reżyserię wydarzenia.

Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie! I oczywiście widzimy się za rok! Możemy zdradzić, że w 2024 roku wspólnie przeczytamy „Kordiana” Juliusza Słowackiego.

 

Patronat medialny na wydarzeniem objął Portal Informacyjny – polaniec.com.pl

Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok

Podziękowanie za organizację Narodowego Czytania od Pary Prezydenckiej RP

Szanowni Państwo!

Serdecznie dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu Ballad i romansów. Bardzo się cieszymy, że wszyscy razem współtworzyliśmy to wspaniałe wydarzenie, które miało tak wielki zasięg. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania, dzięki któremu Narodowe Czytanie znów sprawiło wiele radości i dowiodło, że klasyka polskiej literatury pozostaje dla nas wciąż żywa i inspirująca i że nasz literacki kanon niezmiennie nas jednoczy.

Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania poezja Adama Mickiewicza rozbrzmiewała w tysiącach miejsc w Polsce i na całym świecie, odkrywając na nowo piękno polszczyzny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej. Powszechna lektura Ballad i romansów stanowiła zarazem wyjątkowe uhonorowanie Roku Romantyzmu Polskiego, co jest dodatkowym walorem tej akcji i zasługuje na osobne docenienie.

Jako wyraz podziękowania i pamiątkę wspólnej lektury proszę przyjąć okolicznościowy egzemplarz Ballad i romansów, wzbogacony ilustracjami, które powstały specjalnie na Narodowe Czytanie 2022.

 

Z wyrazami szacunku i sympatii

Agata Kornhauser-Duda

Andrzej Duda

Zdjęcie kolorowe, książka Ballady i romanse A. Mickiewicza, wydanie pamiątkowe i list z podziękowaniami od PAry Prezydenckiej RP

Strona z dedykacją od Pary Prezydenckiej RP pamiątkowej książki Ballady i Romanse Adama Mickiewicza

 

Dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza w Roku Romantyzmu Poskiego

Agata Kornhauser-Duda

Andrzej Duda

 

 

Kolejne Narodowe Czytanie w Połańcu przeszło do historii! A było w tym roku wyjątkowe! Zorganizowała je 3 września Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu, Miasto i Gmina Połaniec oraz Centrum Kultury i Sztuki. Uroczystego otwarcia dokonała Dyrektor Biblioteki, Pani Renata Wójtowicz. Powitała wszystkich zgromadzonych. W tym wyjątkowym dniu był z nami Burmistrz Połańca, Pan Jacek Benedykt Nowak wraz z Małżonką Bernardą, którzy uświetnili wydarzenie wcielając się dodatkowo w rolę lektorów. Powitała także gościa szczególnego...

W tym roku gościem wydarzenia był bowiem sam Adam Mickiewicz! Ten sam wieszcz, którego nasza Biblioteka wiele lat temu obrała sobie na patrona. W ten ciepły wrześniowy dzień przybył do Biblioteki by na oczach wszystkich zgromadzonych tworzyć „Ballady i Romanse”. Za miejsce swojej pracy twórczej obrał plac przed Biblioteką. To tu w okolicznościach przyrody, wśród drzew i kwitnących krzewów usiadł przy stoliku i zatopił się w myślach na oczach gromadzącej się publiczności.

305064650_658409999233338_4253713619350359166_n.jpg

 

Wraz ze wszystkimi uczestnikami Narodowego Czytania w Połańcu cofnęliśmy się w czasie. Jest rok 1822. Za chwilę zacznie się nowa epoka w dziejach literatury – romantyzm. Młody Mickiewicz siedzi i pisze „Ballady i romanse”. Dopiero co przelał na papier balladę „To lubię” i zadedykował ją „Do przyjaciół”. Skończył pisać nastrojową „Świteź”, której fragment również odczytał na głos. Zatapia się w myślach, by za chwilę złapać za pióro i pisać dalej. Efekty jego pracy na bieżąco mogą podziwiać mieszkańcy naszego miasta zgromadzeni na wydarzeniu. Jesteśmy jak pierwsi odbiorcy poezji wieszcza 200 lat temu (który jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że tak go nazwą potomni).

Mickiewicz ustami lektorów posyła w świat na początek krótki wiersz „Pierwiosnek”. Zawiera w nim cały swój niepokój ale i żywi głęboką nadzieję, na ciepłe przyjęcie utworów. Idzie nowe i nic już tego nie zatrzyma. Może nieco za wcześnie, ale pierwiosnek już nie może się doczekać wiosny.

W „Romantyczności” Mickiewicz już odważniej wyraża swoje artystyczne i ideowe przekonania. Zapowiada, że nastaje nowa era, kiedy to „szkiełko i oko”, czyli rozum i wiedza, nie będą wyłączną drogą do poznania świata. „Miej serce i patrzaj w serce!” Oto, co się teraz będzie liczyć. Taka będzie literatura nowej epoki – epoki uczuć.

Romantycznośćprzetarła szlaki. Wyobraźnia Mickiewicza pracuje na najwyższych obrotach. Na oczach uczestników Narodowego Czytania w Połańcu tworzą się kolejne opowieści.

W "Rybce" publiczność jest świadkiem tragedii młodej dziewczyny i kary, która spotyka Pana za uwiedzenie i porzucenie kochanki. Okrutna sprawiedliwość nie omija także Pani Młodej. Krótka, ale dająca do myślenia opowiastka "Rękawiczka" pokazuje, że nie warto miłości wystawiać na próbę a zadufanie i próżność to nie są cechy prawdziwej damy.

Na koniec Mickiewicz, chyba zmęczony poważnym tonem napisanych przez siebie na początku ballad, pragnie nieco dać odpocząć zmysłom. Odgania upiory, duchy martwych kochanków i Świtezianki. Wraz z pierwszymi napisanymi wersami nowej ballady, którą przewrotnie zatytułuje „Pani Twardowska”, z jego głowy wyskakuje diabeł. Ale nie taki straszny i wszechmocny, ale okraszony dawką humoru. Mickiewicz za pośrednictwem lektorów przedstawia widzom w komiczny dialog między Twardowskim a diabłem, który zgodnie z zawartym cyrografem przychodzi po duszę szlachcica. Twardowski nie chcąc sprzedać tanio skóry, sprytnie negocjuje. Wymyśla coraz trudniejsze zadania dla Mefistofelesa. Jedno z nich okazuje się niewykonalne nawet dla samego diabła. Ma przez rok żyć jak z żoną z Panią Twardowską... Diabeł ucieka przez dziurkę od klucza a Państwo Twardowscy z radości zapraszają wszystkich na ucztę w Karczmie Rzym. Do zabawy dołącza także Mickiewicz i ucztuje wspólnie z bohaterami swoich opowieści oraz zgromadzoną przed Biblioteką publicznością. Na koniec nie wiedzieć czemu Mickiewicz wykreśli połaniecką ucztę z kart jego opowieści… Ale tego dowiemy się już po opublikowaniu dzieła.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu. Szczególne brawa należą się lektorom, którzy wystąpili na scenie niczym profesjonalni aktorzy. To dzięki Waszemu zaangażowaniu „Ballady i romanse” zostały przedstawione wyraziście i tak, jak mógłby wyobrażać sobie je sam wieszcz.

W tegorocznym Narodowym Czytaniu wystąpili mieszkańcy naszej lokalnej społeczności.

Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Pan Jacek Benedykt Nowak i Pani Bernarda Nowak rozpoczęli Czytanie wierszem „Pierwiosnek”.

Pana Mariusza Żurawskiego zobaczyliśmy w wyjątkowej roli Adama Mickiewicza.

Pan Andrzej Kowalik, pani Mirosława Sikora, pan Wojciech Durma czytali balladę „Romantyczność”.

Pani Hanna Grzybowska, pani Olga Wójtowicz, pan Konstanty Mirosław Michorowski, pani Natasza Liśkiewicz, pan Władysław Głowacki wystąpili w „Rybce”.

Pan Stanisław Kotlarz, pani Marlena Bednarz, pan Maciej Jarzyna, pan Wojciech Fortuna i nasze groźne zwierzęta – Arkadiusz i Zuzanna Fitał, Norbert Sumara, Franciszek Grzesik przedstawili opowiastkę „Rękawiczka”.

A na koniec swoją interpretacją ballady „Pani Twardowskiej” do łez publiczność rozbawili pan Radosław Matusiewicz, pan Radosław Marczewski oraz pani Marta Niziałek.

 

Oprawą muzyczną wydarzenia zajęła się Pani Małgorzata Dalmata-Konwicka, która przedstawiła publiczności sylwetkę wieszcza śpiewając „Balladę o Mickiewiczu”. Na akordeonie i perkusji grali panowie Patryk Bańkowski oraz Bartek Kosik.

 

Podczas Narodowego Czytanie został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Ballada. To lubię”. Zadaniem uczestników było zrobienie zdjęcia nawiązującego do dowolnej ballady Mickiewicza i wysłanie go do Biblioteki. Fotografia miała przedstawiać miejsce znajdujące się na terenie Miasta i Gminy Połaniec. Wpłynęło wiele fantastycznych prac i jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzcy. Wszystkie zdjęcia były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, dlatego też podjęto decyzję, by uhonorować wszystkich uczestników jednakowo. Wszyscy otrzymali zasłużone miejsce pierwsze i równorzędne nagrody.

Gratulujemy laureatom konkursu: panu Józefowi Kotlarzawi, pani Edycie Jarzynie, panu Maciejowi Jarzynie, pani Janinie Michorowskiej, panu Kacprowi Zawadzkiemu i panu Jerzemu Hanowi.

 

Na koniec pragniemy podziękować Przedsiębiorstwu Budowlano-Produkcyjnemu "POLPRZEM" w Połańcu oraz Bankowi Spółdzielczemu w Połańcu za wsparcie finansowe naszej inicjatywy.

 

I tradycyjnie – zapraszamy za rok! Już wiemy, że spotkamy się na Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

 

Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, upominki dla uczestników Narodowego Czytania w 2022 w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, upominki dla uczestników Narodowego Czytania w 2022 w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Narodowego Czytania na placu przed Biblioteką w Połańcu, 3 września 2022 rok

Zapraszamy na Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza w Połańcu! To już 11 odsłona wydarzenia! 

 

Narodowe_Czytanie_2022.png

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie:. 

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał Prezydent. 

 

Narodowe Czytanie w Połańcu odbędzie się w sobotę, 3 września o godzinie 16.00 pod Biblioteką. W przypadku niekorzystnej pogody przeniesione zostanie do budynku Centrum Kultury i Sztuki.

W programie oprócz czytania wybranych ballad i romansów Adama Mickiewicza przez mieszkańców naszego miasta znajduje się także rozwiązanie konkursu fotograficznego "Ballada. To lubię!" towarzyszącego wydarzeniu. 

Na koniec na wszystkich uczestników czekać będzie niespodzianka - uczta w Karczmie Rzym! Będziemy świętować przechytrzenie samego diabła przez Mistrza Twardowskiego.

 

Zachęcamy do przyniesienia swoich prywatnych egzemplarzy "Ballad i romansów" ponieważ podczas wydarzenia będzie możliwość przybicia pamiątkowej pieczęci otrzymanej przez nas z Kancelarii Prezydenta RP.

 

Zapraszamy!

 

Przypomnijmy tylko, że Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. 

 

 

W miniony weekend cały naród czytał „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Dziesiąta edycja Narodowego Czytania miała miejsce także w PołańcuZorganizowana została przez Bibliotekę we współpracy z Miastem i Gminą Połaniec i Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu a w roli lektorów tradycyjnie wystąpili mieszkańcy naszej społeczności. Wydarzenie odbyło się na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki.

Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie
Zdjęcie kolorowe, Narodowe Czytanie Moralności Pani Dulskiej na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, widoczni lektorzy na scenie

Narodowe_Czytanie_03_09_2021.jpg

Narodowe Czytanie "Balladyny" Słowackiego w wykonaniu naszej Biblioteki pokazane "od kuchni", czyli jak to zrobiliśmy.

Zapraszamy!

Żeby obejrzeć filmik należy kliknąć w obrazek poniżej lub link!

ncballadyna

https://youtu.be/wMtoIfKH-jQ

W sobotę, 5 września trwało Narodowe Czytanie. W wielu miejscach naszego kraju, a także poza jego granicami, można było posłuchać „BalladynyJuliusza Słowackiego. Połaniec także czytał. Do uczestniczenia w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania w naszym mieście zaprosiła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu oraz Miasto i Gmina Połaniec, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Szkoła Podstawowa w Połańcu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu i Warsztat Terapii Zajęciowej w Połańcu.

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP nieprzerwanie od 2012 roku mająca na celu propagowanie literatury narodowej. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku podczas dziewiątej już odsłony wydarzenia czytana była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. „Balladyna” to osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach. Historię o zbrodni i karze przez lata nie tracąca nic na swojej aktualności.

Z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku akcja Narodowego Czytania w Połańcu została przeniesiona do internetu.

W sobotę, 5 września, cała Polska (a także wiele miejsc poza granicami naszego kraju) angażuje się w akcję Narodowego Czytania! Połaniec także czyta!

Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W latach kolejnych odbyło się czytanie: dzieł Aleksandra Fredry, Trylogii Henryka Sienkiewicza, "Lalki" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. 

W tym roku lekturą dziewiątej już odsłony Narodowego Czytania jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

banner narodowe czytanie 2020 1

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczna akcja Narodowego Czytania w Połańcu została przeniesiona do internetu.

"Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji" - napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do udziału w akcji.

Biorąc sobie do serca słowa Pana Prezydenta Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego w Połańcu zorganizowane zostało w przestrzeni wirtualnej z wykorzystaniem nowoczesnych form komunikacji i przy użyciu nowych technologii.

Na wydarzenie zaprasza wszystkich Burmistrz Połańca - Pan Jacek Tarnowski

 https://www.youtube.com/watch?v=XlH0lOk8LQY

film wprowadzenie

 

Narodowe Czytanie "Balladyny" w Połańcu. Zapraszamy do obejrzenia!

https://www.youtube.com/watch?v=k1e8RGJx-8s&t=1s

film

 

Do tegorocznego Narodowego Czytania w Połańcu włączyli się: Miasto i Gmina Połaniec, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Szkoła Podstawowa w Połańcu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu i Warsztata Terapii Zajęciowej w Połańcu.

Wszystkim współorganizatorom serdecznie DZIĘKUJEMY

Zapraszamy na Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego.

Tegoroczna odsłona akcji przeniesiona zostanie do Internetu. Link do wydarzenia zostanie opublikowany na stronie w najbliższą sobotę, 5 września.

plakat narodowe czytanie www 2020

A już teraz zapraszamy do odwiedzania naszej Biblioteki z własnymi egzemplarzami "Balladyny" celem otrzymania pamiątkowej pieczęci przygotowanej przez Kancelarię Prezydenta.

 

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij