Szanowni Państwo!
Serdecznie dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu Ballad i romansów. Bardzo się cieszymy, że wszyscy razem współtworzyliśmy to wspaniałe wydarzenie, które miało tak wielki zasięg. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania, dzięki któremu Narodowe Czytanie znów sprawiło wiele radości i dowiodło, że klasyka polskiej literatury pozostaje dla nas wciąż żywa i inspirująca i że nasz literacki kanon niezmiennie nas jednoczy.
Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania poezja Adama Mickiewicza rozbrzmiewała w tysiącach miejsc w Polsce i na całym świecie, odkrywając na nowo piękno polszczyzny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej. Powszechna lektura Ballad i romansów stanowiła zarazem wyjątkowe uhonorowanie Roku Romantyzmu Polskiego, co jest dodatkowym walorem tej akcji i zasługuje na osobne docenienie.
Jako wyraz podziękowania i pamiątkę wspólnej lektury proszę przyjąć okolicznościowy egzemplarz Ballad i romansów, wzbogacony ilustracjami, które powstały specjalnie na Narodowe Czytanie 2022.
Z wyrazami szacunku i sympatii
Agata Kornhauser-Duda
Andrzej Duda
Dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza w Roku Romantyzmu Poskiego
Agata Kornhauser-Duda
Andrzej Duda
Kolejne Narodowe Czytanie w Połańcu przeszło do historii! A było w tym roku wyjątkowe! Zorganizowała je 3 września Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu, Miasto i Gmina Połaniec oraz Centrum Kultury i Sztuki. Uroczystego otwarcia dokonała Dyrektor Biblioteki, Pani Renata Wójtowicz. Powitała wszystkich zgromadzonych. W tym wyjątkowym dniu był z nami Burmistrz Połańca, Pan Jacek Benedykt Nowak wraz z Małżonką Bernardą, którzy uświetnili wydarzenie wcielając się dodatkowo w rolę lektorów. Powitała także gościa szczególnego...
W tym roku gościem wydarzenia był bowiem sam Adam Mickiewicz! Ten sam wieszcz, którego nasza Biblioteka wiele lat temu obrała sobie na patrona. W ten ciepły wrześniowy dzień przybył do Biblioteki by na oczach wszystkich zgromadzonych tworzyć „Ballady i Romanse”. Za miejsce swojej pracy twórczej obrał plac przed Biblioteką. To tu w okolicznościach przyrody, wśród drzew i kwitnących krzewów usiadł przy stoliku i zatopił się w myślach na oczach gromadzącej się publiczności.
Wraz ze wszystkimi uczestnikami Narodowego Czytania w Połańcu cofnęliśmy się w czasie. Jest rok 1822. Za chwilę zacznie się nowa epoka w dziejach literatury – romantyzm. Młody Mickiewicz siedzi i pisze „Ballady i romanse”. Dopiero co przelał na papier balladę „To lubię” i zadedykował ją „Do przyjaciół”. Skończył pisać nastrojową „Świteź”, której fragment również odczytał na głos. Zatapia się w myślach, by za chwilę złapać za pióro i pisać dalej. Efekty jego pracy na bieżąco mogą podziwiać mieszkańcy naszego miasta zgromadzeni na wydarzeniu. Jesteśmy jak pierwsi odbiorcy poezji wieszcza 200 lat temu (który jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że tak go nazwą potomni).
Mickiewicz ustami lektorów posyła w świat na początek krótki wiersz „Pierwiosnek”. Zawiera w nim cały swój niepokój ale i żywi głęboką nadzieję, na ciepłe przyjęcie utworów. Idzie nowe i nic już tego nie zatrzyma. Może nieco za wcześnie, ale pierwiosnek już nie może się doczekać wiosny.
W „Romantyczności” Mickiewicz już odważniej wyraża swoje artystyczne i ideowe przekonania. Zapowiada, że nastaje nowa era, kiedy to „szkiełko i oko”, czyli rozum i wiedza, nie będą wyłączną drogą do poznania świata. „Miej serce i patrzaj w serce!” Oto, co się teraz będzie liczyć. Taka będzie literatura nowej epoki – epoki uczuć.
„Romantyczność” przetarła szlaki. Wyobraźnia Mickiewicza pracuje na najwyższych obrotach. Na oczach uczestników Narodowego Czytania w Połańcu tworzą się kolejne opowieści.
W "Rybce" publiczność jest świadkiem tragedii młodej dziewczyny i kary, która spotyka Pana za uwiedzenie i porzucenie kochanki. Okrutna sprawiedliwość nie omija także Pani Młodej. Krótka, ale dająca do myślenia opowiastka "Rękawiczka" pokazuje, że nie warto miłości wystawiać na próbę a zadufanie i próżność to nie są cechy prawdziwej damy.
Na koniec Mickiewicz, chyba zmęczony poważnym tonem napisanych przez siebie na początku ballad, pragnie nieco dać odpocząć zmysłom. Odgania upiory, duchy martwych kochanków i Świtezianki. Wraz z pierwszymi napisanymi wersami nowej ballady, którą przewrotnie zatytułuje „Pani Twardowska”, z jego głowy wyskakuje diabeł. Ale nie taki straszny i wszechmocny, ale okraszony dawką humoru. Mickiewicz za pośrednictwem lektorów przedstawia widzom w komiczny dialog między Twardowskim a diabłem, który zgodnie z zawartym cyrografem przychodzi po duszę szlachcica. Twardowski nie chcąc sprzedać tanio skóry, sprytnie negocjuje. Wymyśla coraz trudniejsze zadania dla Mefistofelesa. Jedno z nich okazuje się niewykonalne nawet dla samego diabła. Ma przez rok żyć jak z żoną z Panią Twardowską... Diabeł ucieka przez dziurkę od klucza a Państwo Twardowscy z radości zapraszają wszystkich na ucztę w Karczmie Rzym. Do zabawy dołącza także Mickiewicz i ucztuje wspólnie z bohaterami swoich opowieści oraz zgromadzoną przed Biblioteką publicznością. Na koniec nie wiedzieć czemu Mickiewicz wykreśli połaniecką ucztę z kart jego opowieści… Ale tego dowiemy się już po opublikowaniu dzieła.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu. Szczególne brawa należą się lektorom, którzy wystąpili na scenie niczym profesjonalni aktorzy. To dzięki Waszemu zaangażowaniu „Ballady i romanse” zostały przedstawione wyraziście i tak, jak mógłby wyobrażać sobie je sam wieszcz.
W tegorocznym Narodowym Czytaniu wystąpili mieszkańcy naszej lokalnej społeczności.
Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Pan Jacek Benedykt Nowak i Pani Bernarda Nowak rozpoczęli Czytanie wierszem „Pierwiosnek”.
Pana Mariusza Żurawskiego zobaczyliśmy w wyjątkowej roli Adama Mickiewicza.
Pan Andrzej Kowalik, pani Mirosława Sikora, pan Wojciech Durma czytali balladę „Romantyczność”.
Pani Hanna Grzybowska, pani Olga Wójtowicz, pan Konstanty Mirosław Michorowski, pani Natasza Liśkiewicz, pan Władysław Głowacki wystąpili w „Rybce”.
Pan Stanisław Kotlarz, pani Marlena Bednarz, pan Maciej Jarzyna, pan Wojciech Fortuna i nasze groźne zwierzęta – Arkadiusz i Zuzanna Fitał, Norbert Sumara, Franciszek Grzesik przedstawili opowiastkę „Rękawiczka”.
A na koniec swoją interpretacją ballady „Pani Twardowskiej” do łez publiczność rozbawili pan Radosław Matusiewicz, pan Radosław Marczewski oraz pani Marta Niziałek.
Oprawą muzyczną wydarzenia zajęła się Pani Małgorzata Dalmata-Konwicka, która przedstawiła publiczności sylwetkę wieszcza śpiewając „Balladę o Mickiewiczu”. Na akordeonie i perkusji grali panowie Patryk Bańkowski oraz Bartek Kosik.
Podczas Narodowego Czytanie został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Ballada. To lubię”. Zadaniem uczestników było zrobienie zdjęcia nawiązującego do dowolnej ballady Mickiewicza i wysłanie go do Biblioteki. Fotografia miała przedstawiać miejsce znajdujące się na terenie Miasta i Gminy Połaniec. Wpłynęło wiele fantastycznych prac i jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzcy. Wszystkie zdjęcia były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, dlatego też podjęto decyzję, by uhonorować wszystkich uczestników jednakowo. Wszyscy otrzymali zasłużone miejsce pierwsze i równorzędne nagrody.
Gratulujemy laureatom konkursu: panu Józefowi Kotlarzawi, pani Edycie Jarzynie, panu Maciejowi Jarzynie, pani Janinie Michorowskiej, panu Kacprowi Zawadzkiemu i panu Jerzemu Hanowi.
Na koniec pragniemy podziękować Przedsiębiorstwu Budowlano-Produkcyjnemu "POLPRZEM" w Połańcu oraz Bankowi Spółdzielczemu w Połańcu za wsparcie finansowe naszej inicjatywy.
I tradycyjnie – zapraszamy za rok! Już wiemy, że spotkamy się na Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Zapraszamy na Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza w Połańcu! To już 11 odsłona wydarzenia!
Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie:.
– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał Prezydent.
Narodowe Czytanie w Połańcu odbędzie się w sobotę, 3 września o godzinie 16.00 pod Biblioteką. W przypadku niekorzystnej pogody przeniesione zostanie do budynku Centrum Kultury i Sztuki.
W programie oprócz czytania wybranych ballad i romansów Adama Mickiewicza przez mieszkańców naszego miasta znajduje się także rozwiązanie konkursu fotograficznego "Ballada. To lubię!" towarzyszącego wydarzeniu.
Na koniec na wszystkich uczestników czekać będzie niespodzianka - uczta w Karczmie Rzym! Będziemy świętować przechytrzenie samego diabła przez Mistrza Twardowskiego.
Zachęcamy do przyniesienia swoich prywatnych egzemplarzy "Ballad i romansów" ponieważ podczas wydarzenia będzie możliwość przybicia pamiątkowej pieczęci otrzymanej przez nas z Kancelarii Prezydenta RP.
Zapraszamy!
Przypomnijmy tylko, że Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
W miniony weekend cały naród czytał „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Dziesiąta edycja Narodowego Czytania miała miejsce także w Połańcu. Zorganizowana została przez Bibliotekę we współpracy z Miastem i Gminą Połaniec i Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu a w roli lektorów tradycyjnie wystąpili mieszkańcy naszej społeczności. Wydarzenie odbyło się na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki.
Narodowe Czytanie "Balladyny" Słowackiego w wykonaniu naszej Biblioteki pokazane "od kuchni", czyli jak to zrobiliśmy.
Zapraszamy!
Żeby obejrzeć filmik należy kliknąć w obrazek poniżej lub link!
W sobotę, 5 września trwało Narodowe Czytanie. W wielu miejscach naszego kraju, a także poza jego granicami, można było posłuchać „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Połaniec także czytał. Do uczestniczenia w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania w naszym mieście zaprosiła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu oraz Miasto i Gmina Połaniec, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Szkoła Podstawowa w Połańcu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu i Warsztat Terapii Zajęciowej w Połańcu.
Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP nieprzerwanie od 2012 roku mająca na celu propagowanie literatury narodowej. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku podczas dziewiątej już odsłony wydarzenia czytana była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. „Balladyna” to osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach. Historię o zbrodni i karze przez lata nie tracąca nic na swojej aktualności.
Z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku akcja Narodowego Czytania w Połańcu została przeniesiona do internetu.
W sobotę, 5 września, cała Polska (a także wiele miejsc poza granicami naszego kraju) angażuje się w akcję Narodowego Czytania! Połaniec także czyta!
Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W latach kolejnych odbyło się czytanie: dzieł Aleksandra Fredry, Trylogii Henryka Sienkiewicza, "Lalki" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego. W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.
W tym roku lekturą dziewiątej już odsłony Narodowego Czytania jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego.
Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczna akcja Narodowego Czytania w Połańcu została przeniesiona do internetu.
"Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury Balladyny według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji" - napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do udziału w akcji.
Biorąc sobie do serca słowa Pana Prezydenta Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego w Połańcu zorganizowane zostało w przestrzeni wirtualnej z wykorzystaniem nowoczesnych form komunikacji i przy użyciu nowych technologii.
Na wydarzenie zaprasza wszystkich Burmistrz Połańca - Pan Jacek Tarnowski
https://www.youtube.com/watch?v=XlH0lOk8LQY
Narodowe Czytanie "Balladyny" w Połańcu. Zapraszamy do obejrzenia!
https://www.youtube.com/watch?v=k1e8RGJx-8s&t=1s
Do tegorocznego Narodowego Czytania w Połańcu włączyli się: Miasto i Gmina Połaniec, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Szkoła Podstawowa w Połańcu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu i Warsztata Terapii Zajęciowej w Połańcu.
Wszystkim współorganizatorom serdecznie DZIĘKUJEMY!
Zapraszamy na Narodowe Czytanie "Balladyny" Juliusza Słowackiego.
Tegoroczna odsłona akcji przeniesiona zostanie do Internetu. Link do wydarzenia zostanie opublikowany na stronie w najbliższą sobotę, 5 września.
A już teraz zapraszamy do odwiedzania naszej Biblioteki z własnymi egzemplarzami "Balladyny" celem otrzymania pamiątkowej pieczęci przygotowanej przez Kancelarię Prezydenta.
Za nami kolejna odsłona Narodowego Czytania. Połaniec był jednym z ponad trzech tysięcy miejsc w Polsce i na całym świecie, w których w miniony weekend mogliśmy posłuchać ośmiu polskich nowel. Osiem utworów na ósmą edycję akcji.
W tym roku wyboru lektury do wspólnego czytania dokonał Prezydent RP Andrzej Duda, który w specjalnym liście napisał, że:
„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii”.
Organizatorami tegorocznego Narodowego Czytania w Połańcu było Miasto i Gmina Połaniec, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna, Centrum Kultury i Sztuki oraz Szkoła Podstawowa w Połańcu. Do akcji zaangażowały się także lokalne placówki: Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Zespół Szkół, Przedszkole Publiczne w Połańcu i Zespół Placówek Oświatowych w Ruszczy.
Strona 1 z 2