„Boże! Zdejm z mego serca jaskółczy niepokój,
Daj życiu duszę i cel duszy wyprorokuj…”
„Kordian” J. Słowacki
W czwartek 5 września o godzinie 17.00 przed Biblioteką Publiczną w Połańcu zebrali się mieszkańcy lokalnej społeczności by posłuchać fragmentów "Kordiana" Juliusza Słowackiego przeczytanych w ramach Narodowego Czytania, corocznej akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej RP promującej wartościową rodzimą literaturę. Wydarzenie w Połańcu odbyło się wyjątkowo kilka dni wcześniej niż ogólnopolska inauguracja mająca miejsce 7 września w Warszawie w Ogrodzie Saskim. Czytanie ubarwione zostało śpiewem, grą na klawiszach i recytacją wierszy.
Słynny dramat Słowackiego powstał w roku 1833 a rok później ukazał się drukiem. Utwór uważany jest za próbę rozrachunku Słowackiego z moralnymi i politycznymi postawami pokolenia, któremu dane było przeżyć powstanie listopadowe, a także za próbę podjęcia na gruncie ideowo-artystycznym polemiki z Adamem Mickiewiczem.
„(...)Opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski" – przekazał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do wzięcia udziału w wydarzeniu.
Tegoroczne Czytanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną przy wsparciu Miasta i Gminy Połaniec oraz Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Partnerem wydarzenia był Bank Spółdzielczy w Połańcu. Do akcji zaangażowały się także lokalne placówki: Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu, Warsztat Terapii Zajęciowej w Połańcu, Klub Seniora Megawat, Publiczna Szkoła Podstawowa w Połańcu, Zespół Placówek Oświatowych w Ruszczy i Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu.
Partnerem medialnym wydarzenia był Portal Informacyjny - polaniec.com.pl
Wydarzenie otworzyła Dyrektor Biblioteki – Renata Wójtowicz. W roli lektorów wystąpili mieszkańcy Połańca i okolic. Czytanie rozpoczął Burmistrz Połańca pan Jacek Benedykt Nowak wraz z Małżonką od przeczytania listu Prezydenta Andrzeja Dudy do słuchaczy oraz wiersza „Lambro” Słowackiego, stanowiącego wstęp do dramatu. W świat „Kordiana” wprowadził słuchaczy pan Andrzej Kowalik, który objął zaszczytną rolę prowadzącego czytanie. Mieliśmy także gościa specjalnego. Po raz pierwszy na Narodowym Czytaniu w Połańcu wziął udział pan Michał Śmielak – autor bestsellerowych powieści kryminalnych. Pisarz wystąpił zaraz na początku czytania wcielając się w postać Szatana z „Przygotowania” poprzedzającego akcję właściwą dramatu.
W „Przygotowaniu”, którego akcja dzieje się przy chacie sławnego czarnoksiężnika Twardowskiego w górach Karpackich w nocy 31 grudnia 1799 roku, Szatan, Czarownica, demony oraz diabły tworzą nowych ludzi mających odegrać ważną rolę w powstaniu listopadowym. Wrzucają do kotła rozmaite składniki, a następnie wywołują kolejne postacie przywódców wojskowych i cywilnych powstania. Przerywają im to dzieło (niestety zbyt późno) anioły na czele z Archaniołem.
Po wysłuchaniu fragmentów „Przygotowania” widzowie przenoszą się do aktu I i II dramatu. Kordian początkowo to piętnastoletni chłopiec, cierpiący na „chorobę wieku”, która w dramacie nosi miano „jaskółczego niepokoju”. Odczuwa apatię i nudę, niechęć do życia, które według niego jest bezsensowne i pozbawione celu. W II akcie bohater, w roli którego z oddaniem wystąpił ksiądz Mateusz Kobylarz z parafii MBWW w Połańcu, to wędrowiec, który na ścieżkach życia zdobywa doświadczenia. Odbywa liczne podróże by na ich końcu wygłosić na Mont Blanc swój słynny monolog, którego uczestnicy Narodowego Czytania w Połańcu są świadkami. Bohater na oczach widzów traci złudzenia, dojrzewa, formułuje się polski patriota, który będzie walczył o wolność ojczyzny. W akcie III Kordian występuje w roli spiskowca. W podziemiach kościoła św. Jana, a więc pod miejscem, w którym niedawno koronowano cara na króla Polski, trwa spotkanie spiskowców, którzy planują zabójstwo cara. Spotkaniu przewodniczy Prezes – w tej roli został obsadzony Prezes Banku Spółdzielczego pan Stanisława Kotlarz - który stara się przekonać wszystkich o konieczności rezygnacji z zamiarów dokonania mordu. Oni zaś dochodzą do wniosku, że trzeba zabić nie tylko cara, ale i jego żonę, syna, dwóch braci. Dyskusja nie przynosi żadnego rozwiązania, dlatego ostateczną decyzję spiskowcy mają podjąć w tajnym głosowaniu. Po przeliczeniu głosów okazuje się, że większość osób opowiedziała się za rezygnacją ze spisku. Kordian jest zszokowany, dotychczasowych spiskowców uznaje za tchórzy. Przekonuje, że sam zawalczy o wolność narodu i podejmie się zabójstwa cara. W tym celu idzie do Zamku Królewskiego. Na początku zdaje się bardzo zdeterminowany, aby osiągnąć swój cel. Ta pewność stopniowo jednak ginie, kiedy przed bohaterem pojawiają się widma - najprawdopodobniej projekcja tego, co dzieje się w umyśle Kordiana. Kiedy Kordian ma już wejść do sypialni cara, rozlegają się dzwony na jutrznię, które symbolicznie uruchamiają boską perspektywę. Tego dla bohatera jest już za dużo. Pada zemdlony pod pokojami cara. Z sypialni wychodzi car, który dostrzega młodzieńca i szybko orientuje się, jaki był jego cel. Nakazuje pojmać Kordiana i go rozstrzelać.
Na koniec przenosimy się na Plac Marsowy, gdzie Kordian czeka na śmierć. Car zaszantażowany przez brata podpisuje jednak ułaskawienie bohatera. W tym czasie trwają ostatnie przygotowania do egzekucji. Na placu gromadzi się tłum, który między sobą komentuje przebieg wydarzeń. Oficer wydaje rozkaz rozstrzelania. Niektórzy z tłumu dostrzegają pędzącego w kierunku placu carskiego gońca. Oficer go jednak nie widzi. Pojawia się jedynie informacja, że dyrygujący egzekucją podnosi rękę w górę…Ale czy goniec dotarł na czas? Na to pytanie w dramacie nie ma odpowiedzi, a widzowie pozostawieni zostają w niepewności. Powagę sytuacji potęguje wyrecytowany na koniec fragment wiersza Słowackiego „Grób Agamemnona”, będący podsumowaniem tegorocznej akcji Narodowego Czytania.
Tak kończy się akcja tegorocznego Narodowego Czytania. Ale nie kończy się wydarzenie. Przychodzi czas na podziękowania i gratulacje dla wszystkich zaangażowanych osób a potem na rozmowy przy poczęstunku aż do zachodu słońca.
Wszystkim osobom biorącym udział w dziesiątej połanieckiej edycji Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy. Serce, jakie zostało włożone w czytanie, recytację wierszy i wykonanie utworów muzycznych ubarwiających wydarzenie pozwoliło wszystkim jeszcze mocniej wczuć się w atmosferę dramatu oraz w czasy wielkich powstań narodowych, w których najważniejszym celem była walka o odzyskanie utraconej wolności.
Szczególne podziękowania składamy Lektorom, którzy z wielkim zaangażowanie wystąpili podczas wydarzenia. W tym roku byli to (w kolejności pojawienia się na scenie):
W roli Prowadzącego czytanie wystąpił pan Andrzej Kowalik. Dzięki komentarzom widzowie mogli w pełni zrozumieć ten jakże ważny, ale jednocześnie trudny w odbiorze, dramat. Składamy za to ogromne podziękowania.
Narodowe Czytanie zostało ubarwione śpiewem i muzyką. Dziękujemy pani Małgorzacie Dalmacie-Konwickiej za zaśpiewanie i panu Wojciechowi Budzie za zaśpiewanie i zagranie na klawiszach utworu patriotycznego „Tam na błoniu błyszczy kwiecie”. Składamy wyrazy wdzięczności panu Karolowi Grabowskiemu za przejmujące, teatralne wykonanie „Pieśni Nieznajomego” z „Kordiana”.
Na koniec składamy podziękowania dwóm osobom - pani Józefie Stachurze, która już po raz kolejny w historii Narodowego Czytania w Połańcu zajęła się adaptacją tekstu oraz pani Magdalenie Wójcik-Sumarze, która podjęła się trudnemu, ale także jakże satysfakcjonującemu zadaniu – wyreżyserowaniu całego czytania.
Osoby zaangażowane w realizację tegorocznego Narodowego Czytania zostały obdarowane pamiątkami, w tym: pięknym, kolorowym wydaniem „Kordiana” z przybitą pieczęcią otrzymaną od Kancelarii prezydenta RP, zakładką oraz okolicznościowym magnesem na lodówkę. Upominki zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu otrzymanemu od Banku Spółdzielczego w Połańcu. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc.
Narodowe Czytanie odbyło się w tym roku w ramach projektu "Strasznie dobre książki!" z Programu Promocja Czytelnictwa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Z okazji Narodowego Czytanie Biblioteka przygotowała także wystawę towarzyszącą wydarzeniu dotyczącą autora "Kordiana", okoliczności powstania dzieła oraz bohaterów historycznych i fikcyjnych dramatu.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Zapraszamy na Narodowe Czytanie!
Wydarzenie odbędzie się przed Biblioteką Publiczną w Połańcu w czwartek 5 września o godzinie 17.00. Lekturą tegorocznej odsłony akcji będzie Kordian Juliusza Słowackiego.
Prezydent RP Andrzej Duda skierował okolicznościowy list, zachęcając do udziału w Narodowym Czytaniu Kordiana:
"Chciałbym, aby w trakcie tej wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem. Ale też nad aktualnością „Kordiana”. Bo dramat Słowackiego opowiada o walce Polaków z caratem, ale przecież można traktować go również jako opowieść o naszej współczesności. O tym, że wolność i niepodległość wymagają bezinteresownego poświęcenia i ciągłej gotowości do czynu. Że odpowiedzialność, konsekwencja i wola działania prowadzą do zwycięstwa, a niezdecydowanie, strach i złudzenia – do klęski" – zaznaczył w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
"Ten znakomity utwór, który powstał na emigracji, niedługo po upadku powstania listopadowego, nadal przekonuje, że realizacja naszych polskich spraw z myślą o dobru i rozwoju Rzeczypospolitej dalej musi się opierać na odwadze i determinacji, a krytyczna analiza błędów i zaniechań z przeszłości jest równie ważna, jak inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze" – napisał Prezydent.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.
Kordian Juliusza Słowackiego zostanie przeczytany w ramach akcji Narodowe Czytanie w Połańcu w czawrtek 5 września 2024 roku.
Organizatorzy: Miasto i Gmina Połaniec, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu oraz Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.
Partnerem wydarzenia jest Bank Spółdzielczy w Połańcu.
Partner medialny - Portal Informacyjny Polaniec.com.pl
W tym roku czytanie jest częścią zadania "Strasznie dobre książki!" realizowanego w ramach programu Promocja Czytelnictwa. Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zapraszamy!
"Ty pójdziesz górą, ty pójdziesz górą, a ja doliną;
Ty zakwitniesz różą, ty zakwitniesz różą, a ja kaliną…"
Sobota literacko-historyczna na placu przed Miejsko-Gminną Biblioteką Publiczną w Połańcu, która odbyła się w wyjątkowo upalne, jak na tą porę roku, popołudnie 9 września 2023 roku przyciągnęła prawdziwe tłumy osób. Rozpoczęła się o godzinie 15.00 od Narodowego Czytania „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
„To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu" – napisał o „Nad Niemnem” Prezydent RP Andrzej Duda w swoim liście kierowanym do uczestników tegorocznego Narodowego Czytania zapraszającym do wspólnego czytania.
Biblioteka na zaproszenie odpowiedziała i przy udziale współorganizatorów Miasta i Gminy Połaniec i Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu oraz dzięki wsparciu Partnera – Banku Spółdzielczego w Połańcu zorganizowała Narodowe Czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej na placu przed Biblioteką. W roli lektorów tradycyjnie wystąpili mieszkańcy naszej lokalnej społeczności, którzy przeczytali tłumnie zgromadzonej publiczności wybrane fragmenty najsłynniejszej powieści Elizy Orzeszkowej. Czytanie ubarwione zostało przyśpiewkami ludowymi i pieśniami patriotycznymi w wykonaniu lokalnych muzyków oraz recytacją wiersza nawiązującego do wydarzeń historycznych XIX wieku.
Wydarzenie otworzyła Dyrektor Biblioteki Renata Wójtowicz przybliżając zgromadzonym ideę Narodowego Czytania oraz zapraszając do wysłuchania fragmentów powieści Orzeszkowej. Tytułem wstępu Burmistrz Połańca Jacek Benedykt Nowak wraz z małżonką Bernardą Nowak przeczytali list Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany do uczestników.
"Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu" – apelował w swoim liście Prezydent.
Organizatorzy czytania wzięli sobie do serca prośbę Prezydenta i tak wybrali fragmenty powieści by słuchacze poczuli się jak w dziewiętnastowiecznej kresowej wsi, staropolskim ziemskim dworku oraz nad brzegami Niemna. Na wyobraźnię słuchaczy podziałała odpowiednio dobrana scenografia i osadzenie czytania na placu wśród bujnej zieleni i barwnie kwitnących krzewów. Czytających usadowiono na drewnianej ławce przed wiejską chatą w Bohatyrowiczach oraz przy nakrytym koronkową serwetą stoliku w salonie dworu w Korczynie. Przed chatą siedzieli Janek Bohatyrowicz z Justyną Orzelską oraz Anzelm Bohatyrowicz z Martą Korczyńską. Na początek uczestnicy czytania poznali dwie panny mieszkające w majątku w Korczynie wracające wiejską drogą do domu. Byli świadkami wzburzenia Marty wziętej przez chłopów za uosobienie cholery – zarazy szalejącej wtenczas również na ziemiach polskich. Poznali Janka, który z gromadą dziewcząt wracał wozem do domu. Byli świadkami pierwszego spotkania Justyny z Jankiem. Obok przy stole dialog prowadziła ze sobą para małżonków – Emilia i Benedykt Korczyńscy, którzy mimo że mieszkali pod jednym dachem ponad dwadzieścia lat nie potrafili znaleźć wspólnego języka w tak ważnych sprawach jak dobro rodziny i ojczyzny. Słuchacze byli świadkami sceny, w której różnice w poglądach Korczyńskich są aż nadto wyraźne i już wiadomo, że oboje żyją w odległych od siebie światach.
Wśród wybranych fragmentów powieści znalazły się i te, które w szczególny sposób nawiązywały do powstania styczniowego. Drewnianym prostym krzyżem zaakcentowana została mogiła czterdziestu bohaterskich powstańców, o której Orzeszkowa w zawoalowany sposób, w taki by wszechobecna cenzura nie dopatrzyła się patriotycznych treści, pisze w swoim utworze. To pod grób w finale zaprowadziła wszystkich akcja czytania. To z symboliczną mogiłą w tle wszyscy uczestnicy czytania – lektorzy oraz słuchacze wspólnie na stojąco odśpiewali po zakończeniu czytania „Marsz, marsz Polonia” składając hołd wszystkim poległym powstańcom.
Po wybrzmieniu ostatniej strofy pieśni przyszedł czas na zakończenie Narodowego Czytania i podziękowanie wszystkim osobom zaangażowanym w jego organizację.
Szczególne podziękowania zostały skierowane w stronę lektorów i narratorów, którzy z wielkim zaangażowaniem wystąpili na tegorocznym Narodowym Czytaniu. Dla wszystkich zaangażowanych w akcję czytania przygotowane zostały upominki: wydanie „Nad Niemnem” z przybitą pieczęcią „Narodowego Czytania” otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP, pamiątkowa zakładka oraz magnes na lodówkę. Książki zostały zakupione dzięki wsparciu otrzymanemu od Banku Spółdzielczego w Połańcu.
Pierwsze zestawy zostały wręczony Panu Burmistrzowi Jackowi Benedyktowi Nowakowi i Jego Małżonce Bernardzie Nowak oraz Panu Stanisławowi Kotlarzowi – Prezesowi Banku Spółdzielczego w Połańcu, który wystąpił w podwójnej roli – jako czytający i jako sponsor. Pierwsi obdarowani zostali poproszeni o pomoc we wręczeniu upominków osobom zaangażowanym w wydarzenie. A osób tych było, jak co roku, wiele.
Jako narratorzy wystąpili: Pan Andrzej Kowalik i Pani Mirosława Sikora – nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Połańcu, Pani Olga Wójtowicz – studentka Uniwersytetu Łódzkiego oraz Pan Stanisław Kotlarz – Prezes Banku Spółdzielczego w Połańcu.
W roli lektorów:
Śpiewem wydarzenie ubarwili:
Szczególne wyróżnienie otrzymała Pani Józefa Stachura, która zajęła się przygotowaniem tekstu na tegoroczne Narodowe Czytanie oraz Pani Magdalena Wójcik-Sumara z Biblioteki Publicznej w Połańcu za reżyserię wydarzenia.
Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie! I oczywiście widzimy się za rok! Możemy zdradzić, że w 2024 roku wspólnie przeczytamy „Kordiana” Juliusza Słowackiego.
Patronat medialny na wydarzeniem objął Portal Informacyjny – polaniec.com.pl
Szanowni Państwo!
Serdecznie dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu Ballad i romansów. Bardzo się cieszymy, że wszyscy razem współtworzyliśmy to wspaniałe wydarzenie, które miało tak wielki zasięg. Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania, dzięki któremu Narodowe Czytanie znów sprawiło wiele radości i dowiodło, że klasyka polskiej literatury pozostaje dla nas wciąż żywa i inspirująca i że nasz literacki kanon niezmiennie nas jednoczy.
Podczas tegorocznej odsłony Narodowego Czytania poezja Adama Mickiewicza rozbrzmiewała w tysiącach miejsc w Polsce i na całym świecie, odkrywając na nowo piękno polszczyzny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej. Powszechna lektura Ballad i romansów stanowiła zarazem wyjątkowe uhonorowanie Roku Romantyzmu Polskiego, co jest dodatkowym walorem tej akcji i zasługuje na osobne docenienie.
Jako wyraz podziękowania i pamiątkę wspólnej lektury proszę przyjąć okolicznościowy egzemplarz Ballad i romansów, wzbogacony ilustracjami, które powstały specjalnie na Narodowe Czytanie 2022.
Z wyrazami szacunku i sympatii
Agata Kornhauser-Duda
Andrzej Duda
Dziękujemy za udział w Narodowym Czytaniu "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza w Roku Romantyzmu Poskiego
Agata Kornhauser-Duda
Andrzej Duda
Kolejne Narodowe Czytanie w Połańcu przeszło do historii! A było w tym roku wyjątkowe! Zorganizowała je 3 września Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu, Miasto i Gmina Połaniec oraz Centrum Kultury i Sztuki. Uroczystego otwarcia dokonała Dyrektor Biblioteki, Pani Renata Wójtowicz. Powitała wszystkich zgromadzonych. W tym wyjątkowym dniu był z nami Burmistrz Połańca, Pan Jacek Benedykt Nowak wraz z Małżonką Bernardą, którzy uświetnili wydarzenie wcielając się dodatkowo w rolę lektorów. Powitała także gościa szczególnego...
W tym roku gościem wydarzenia był bowiem sam Adam Mickiewicz! Ten sam wieszcz, którego nasza Biblioteka wiele lat temu obrała sobie na patrona. W ten ciepły wrześniowy dzień przybył do Biblioteki by na oczach wszystkich zgromadzonych tworzyć „Ballady i Romanse”. Za miejsce swojej pracy twórczej obrał plac przed Biblioteką. To tu w okolicznościach przyrody, wśród drzew i kwitnących krzewów usiadł przy stoliku i zatopił się w myślach na oczach gromadzącej się publiczności.
Wraz ze wszystkimi uczestnikami Narodowego Czytania w Połańcu cofnęliśmy się w czasie. Jest rok 1822. Za chwilę zacznie się nowa epoka w dziejach literatury – romantyzm. Młody Mickiewicz siedzi i pisze „Ballady i romanse”. Dopiero co przelał na papier balladę „To lubię” i zadedykował ją „Do przyjaciół”. Skończył pisać nastrojową „Świteź”, której fragment również odczytał na głos. Zatapia się w myślach, by za chwilę złapać za pióro i pisać dalej. Efekty jego pracy na bieżąco mogą podziwiać mieszkańcy naszego miasta zgromadzeni na wydarzeniu. Jesteśmy jak pierwsi odbiorcy poezji wieszcza 200 lat temu (który jeszcze nie zdaje sobie sprawy, że tak go nazwą potomni).
Mickiewicz ustami lektorów posyła w świat na początek krótki wiersz „Pierwiosnek”. Zawiera w nim cały swój niepokój ale i żywi głęboką nadzieję, na ciepłe przyjęcie utworów. Idzie nowe i nic już tego nie zatrzyma. Może nieco za wcześnie, ale pierwiosnek już nie może się doczekać wiosny.
W „Romantyczności” Mickiewicz już odważniej wyraża swoje artystyczne i ideowe przekonania. Zapowiada, że nastaje nowa era, kiedy to „szkiełko i oko”, czyli rozum i wiedza, nie będą wyłączną drogą do poznania świata. „Miej serce i patrzaj w serce!” Oto, co się teraz będzie liczyć. Taka będzie literatura nowej epoki – epoki uczuć.
„Romantyczność” przetarła szlaki. Wyobraźnia Mickiewicza pracuje na najwyższych obrotach. Na oczach uczestników Narodowego Czytania w Połańcu tworzą się kolejne opowieści.
W "Rybce" publiczność jest świadkiem tragedii młodej dziewczyny i kary, która spotyka Pana za uwiedzenie i porzucenie kochanki. Okrutna sprawiedliwość nie omija także Pani Młodej. Krótka, ale dająca do myślenia opowiastka "Rękawiczka" pokazuje, że nie warto miłości wystawiać na próbę a zadufanie i próżność to nie są cechy prawdziwej damy.
Na koniec Mickiewicz, chyba zmęczony poważnym tonem napisanych przez siebie na początku ballad, pragnie nieco dać odpocząć zmysłom. Odgania upiory, duchy martwych kochanków i Świtezianki. Wraz z pierwszymi napisanymi wersami nowej ballady, którą przewrotnie zatytułuje „Pani Twardowska”, z jego głowy wyskakuje diabeł. Ale nie taki straszny i wszechmocny, ale okraszony dawką humoru. Mickiewicz za pośrednictwem lektorów przedstawia widzom w komiczny dialog między Twardowskim a diabłem, który zgodnie z zawartym cyrografem przychodzi po duszę szlachcica. Twardowski nie chcąc sprzedać tanio skóry, sprytnie negocjuje. Wymyśla coraz trudniejsze zadania dla Mefistofelesa. Jedno z nich okazuje się niewykonalne nawet dla samego diabła. Ma przez rok żyć jak z żoną z Panią Twardowską... Diabeł ucieka przez dziurkę od klucza a Państwo Twardowscy z radości zapraszają wszystkich na ucztę w Karczmie Rzym. Do zabawy dołącza także Mickiewicz i ucztuje wspólnie z bohaterami swoich opowieści oraz zgromadzoną przed Biblioteką publicznością. Na koniec nie wiedzieć czemu Mickiewicz wykreśli połaniecką ucztę z kart jego opowieści… Ale tego dowiemy się już po opublikowaniu dzieła.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu. Szczególne brawa należą się lektorom, którzy wystąpili na scenie niczym profesjonalni aktorzy. To dzięki Waszemu zaangażowaniu „Ballady i romanse” zostały przedstawione wyraziście i tak, jak mógłby wyobrażać sobie je sam wieszcz.
W tegorocznym Narodowym Czytaniu wystąpili mieszkańcy naszej lokalnej społeczności.
Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Pan Jacek Benedykt Nowak i Pani Bernarda Nowak rozpoczęli Czytanie wierszem „Pierwiosnek”.
Pana Mariusza Żurawskiego zobaczyliśmy w wyjątkowej roli Adama Mickiewicza.
Pan Andrzej Kowalik, pani Mirosława Sikora, pan Wojciech Durma czytali balladę „Romantyczność”.
Pani Hanna Grzybowska, pani Olga Wójtowicz, pan Konstanty Mirosław Michorowski, pani Natasza Liśkiewicz, pan Władysław Głowacki wystąpili w „Rybce”.
Pan Stanisław Kotlarz, pani Marlena Bednarz, pan Maciej Jarzyna, pan Wojciech Fortuna i nasze groźne zwierzęta – Arkadiusz i Zuzanna Fitał, Norbert Sumara, Franciszek Grzesik przedstawili opowiastkę „Rękawiczka”.
A na koniec swoją interpretacją ballady „Pani Twardowskiej” do łez publiczność rozbawili pan Radosław Matusiewicz, pan Radosław Marczewski oraz pani Marta Niziałek.
Oprawą muzyczną wydarzenia zajęła się Pani Małgorzata Dalmata-Konwicka, która przedstawiła publiczności sylwetkę wieszcza śpiewając „Balladę o Mickiewiczu”. Na akordeonie i perkusji grali panowie Patryk Bańkowski oraz Bartek Kosik.
Podczas Narodowego Czytanie został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny „Ballada. To lubię”. Zadaniem uczestników było zrobienie zdjęcia nawiązującego do dowolnej ballady Mickiewicza i wysłanie go do Biblioteki. Fotografia miała przedstawiać miejsce znajdujące się na terenie Miasta i Gminy Połaniec. Wpłynęło wiele fantastycznych prac i jury miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzcy. Wszystkie zdjęcia były wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju, dlatego też podjęto decyzję, by uhonorować wszystkich uczestników jednakowo. Wszyscy otrzymali zasłużone miejsce pierwsze i równorzędne nagrody.
Gratulujemy laureatom konkursu: panu Józefowi Kotlarzawi, pani Edycie Jarzynie, panu Maciejowi Jarzynie, pani Janinie Michorowskiej, panu Kacprowi Zawadzkiemu i panu Jerzemu Hanowi.
Na koniec pragniemy podziękować Przedsiębiorstwu Budowlano-Produkcyjnemu "POLPRZEM" w Połańcu oraz Bankowi Spółdzielczemu w Połańcu za wsparcie finansowe naszej inicjatywy.
I tradycyjnie – zapraszamy za rok! Już wiemy, że spotkamy się na Narodowym Czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Zapraszamy na Narodowe Czytanie "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza w Połańcu! To już 11 odsłona wydarzenia!
Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie:.
– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.
– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał Prezydent.
Narodowe Czytanie w Połańcu odbędzie się w sobotę, 3 września o godzinie 16.00 pod Biblioteką. W przypadku niekorzystnej pogody przeniesione zostanie do budynku Centrum Kultury i Sztuki.
W programie oprócz czytania wybranych ballad i romansów Adama Mickiewicza przez mieszkańców naszego miasta znajduje się także rozwiązanie konkursu fotograficznego "Ballada. To lubię!" towarzyszącego wydarzeniu.
Na koniec na wszystkich uczestników czekać będzie niespodzianka - uczta w Karczmie Rzym! Będziemy świętować przechytrzenie samego diabła przez Mistrza Twardowskiego.
Zachęcamy do przyniesienia swoich prywatnych egzemplarzy "Ballad i romansów" ponieważ podczas wydarzenia będzie możliwość przybicia pamiątkowej pieczęci otrzymanej przez nas z Kancelarii Prezydenta RP.
Zapraszamy!
Przypomnijmy tylko, że Narodowe Czytanie to coroczna akcja wspólnego czytania wybranej lektury, do której przyłączyć się mogą wszystkie chętne osoby prywatne oraz instytucje publiczne w kraju i za granicą. Akcja organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.
W miniony weekend cały naród czytał „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Dziesiąta edycja Narodowego Czytania miała miejsce także w Połańcu. Zorganizowana została przez Bibliotekę we współpracy z Miastem i Gminą Połaniec i Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu a w roli lektorów tradycyjnie wystąpili mieszkańcy naszej społeczności. Wydarzenie odbyło się na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki.
Narodowe Czytanie "Balladyny" Słowackiego w wykonaniu naszej Biblioteki pokazane "od kuchni", czyli jak to zrobiliśmy.
Zapraszamy!
Żeby obejrzeć filmik należy kliknąć w obrazek poniżej lub link!
W sobotę, 5 września trwało Narodowe Czytanie. W wielu miejscach naszego kraju, a także poza jego granicami, można było posłuchać „Balladyny” Juliusza Słowackiego. Połaniec także czytał. Do uczestniczenia w tegorocznej odsłonie Narodowego Czytania w naszym mieście zaprosiła Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu oraz Miasto i Gmina Połaniec, Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu, Szkoła Podstawowa w Połańcu, Środowiskowy Dom Samopomocy w Połańcu i Warsztat Terapii Zajęciowej w Połańcu.
Narodowe Czytanie to akcja organizowana przez Prezydenta RP nieprzerwanie od 2012 roku mająca na celu propagowanie literatury narodowej. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tym roku podczas dziewiątej już odsłony wydarzenia czytana była „Balladyna” Juliusza Słowackiego. „Balladyna” to osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach. Historię o zbrodni i karze przez lata nie tracąca nic na swojej aktualności.
Z uwagi na sytuację epidemiczną w tym roku akcja Narodowego Czytania w Połańcu została przeniesiona do internetu.
Strona 1 z 3