28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Jubileuszowy, 10 Odjazdowy Bibliotekarz w Połańcu w sobotę 25 maja 2024 roku przejechał ulicami miasta. Tegoroczny rajd został zorganizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Połańcu w ramach zadania "Na kościuszkowskim szlaku - Połaniec", które dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Partnerem projektu jest Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu. Było to ostatnie wydarzenie Tygodnia Bibliotek obchodzonego pod hasłem "Biblioteka - miejsce na czasie".

Wpisując się w obchody 230 rocznicy ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego rajd poprowadzony został kościuszkowskim szlakiem. Trasę opracowali Miłośnicy Turystyki z Połańca - nieformalna grupa pasjonatów podróży. Jest nam niezmiernie miło, że zaproszenie na wspólną wyprawę rowerową przyjęło tak wiele osób, a w szczególności Burmistrz Połańca Pan Jacek Benedykt Nowak.

W gorące sobotnie popołudnie ponad 50 osobowa grupa rowerzystów wystartowała w asyście policji z placu między Urzędem Miasta i Gminy w Połańcu a Biblioteką Publiczną zatrzymując się w miejscach upamiętniających pobyt Tadeusza Kościuszki w Połańcu.

Uczestników bibliotecznej rowerowej wycieczki łatwo można było poznać po pomarańczowych odjazdowych koszulkach. To dzięki nim pomarańczowy kolor zdominował plac przy pomniku Naczelnika, gdzie zrobiliśmy sobie pamiątkowe grupowe zdjęcie. Pomarańczowo zrobiło się także przy nowo powstałym muralu upamiętniającym Tadeusza Kościuszkę oraz na Winnej Górze. To właśnie na tym wzniesieniu Przywódca insurekcji miał redagować Uniwersał Połaniecki, który rozsławił nasze miasto. Na kopcu Kościuszki, usypanym w miejscu ogłoszenia odezwy, pomarańczowi rowerzyści zostali ciepło przywitani przez grupę Running Połaniec przygotowującą się do biegu kościuszkowskiego, który miał odbyć się tego samego dnia. Życząc sobie wzajemnie pogody (nagle znikąd pojawiły się ciemne ciężkie chmury i gdzieś w oddali słychać było pomruki zwiastujące zbliżającą się burzę) peleton ruszył w dalszą drogę. Gdy wycieczka wyjechała na skarpę wiślaną zaczął padać deszcz, na szczęście niezbyt intensywnie. Zdecydowano jednak, że dalsza wyprawa ze względu na bezpieczeństwo uczestników, zwłaszcza tych najmłodszych, musi zostać skrócona. Po przejechaniu około połowy wyznaczonej trasy, najkrótszą drogą peleton skierował się w stronę muszli koncertowej, gdzie czekało na uczestników wiele atrakcji, w tym piknik z upieczonymi na ogniu kiełbaskami. Było także coś dla miłośników zaglądania w głąb swojej duszy. Gość specjalny pani Marta Sobierajska – fizjoterapeuta, psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji przeprowadziła „pogadankę” na wpływu aktywności fizycznej i odżywiania się na zdrowie oraz metod uniknięcia stresu. Jedną z metod walki ze stresem jest aktywność fizyczna, której podczas wydarzenia nie brakowało. Były rodzinne zabawy ruchowe, w tym nauka podstawowych kroków tańców latynoamerykańskich – salsy i bachaty. Można było zagrać w piłkę i powyginać się na macie do mega twistera. Był też pokaz baniek mydlanych. Było gwarnie i wesoło. Pani Marta umiliła także uczestnikom czas śpiewem. Gratulujemy talentu! Wyglada na to, ze naszą dobrą zabawą przegoniliśmy nawet ciemne chmury, ponieważ wyszło słońce. Na koniec wszyscy chętni mogli sobie zrobić zdjęcie w „odjazdowej foto ramce”. Zdjęcia były od razu drukowane. Mamy nadzieję, że będą one przypominać o tym wyjątkowym, dziesiątym już w historii Biblioteki, rajdzie rowerowym.

Wydarzenie zakończyło się przed wieczorem. Część uczestników nie wróciła jednak od razu do domów, ale skuszona opowieściami o kościuszkowskich czasach i poprawą pogody wyruszyła rowerami w poszukiwaniu śladów insurekcji i tym samym zrealizowała zaplanowaną trasę. Pomarańczowe koszulki były widziane przy dębie Kościuszko rosnącym przy dworku w Ruszczy. Na pewno pomnikowy dąb pamięta pobyt Naczelnika i jako świadek historii wiele mógłby nam opowiedzieć. Niestety milczał.

Dziękujemy wszystkim, którzy mimo nieprzewidywalnej jak się okazało pogody postanowili sobotnie popołudnie spędzić razem z nami „odjazdowo”!

Dziękujemy Burmistrzowi Połańca Panu Jackowi Benedyktowi Nowakowi, za objęcie rajdu honorowym patronatem. Jest nam niezwykle miło, że zaszczycił nas Pan swoją obecnością. Dziękujemy Policji na czele z Panem Komendantem Damianem Łasakiem za bezpieczne poprowadzenie peletonu ruchliwymi ulicami miasta, a Miłośnikom Turystyki z Połańca za szczęśliwe doprowadzenie kolarzy do mety.

Gorąco dziękujemy pani Marcie Sobierajskiej za energię z jaką zaangażowała uczestników rajdu do wspólnej tanecznej zabawy. Za umilenie wydarzenia śpiewem i za garść mądrych rad, jak żyć zdrowo. Na pewno z nich skorzystamy!

Dziękujemy wszystkim pracownikom Urzędu Miasta i Gminy w Połańcu za przygotowanie miejsca na odpoczynek i zabawę przy muszli koncertowej i pomoc w organizacji poczęstunku.

To był nasz jubileuszowy, 10-ty rajd, dlatego w tym miejscu chcemy wyrazić kilku osobom szczególną wdzięczność za te wspólne „odjazdowe” lata.

W pierwszej kolejności podziękowania składamy na ręce Pana Jerzego Han, który był z nami od początku. Dziękujemy w szczególności za aktywny udział w organizacji rajdów, opracowanie bezpiecznych, różnorodnych i atrakcyjnych tras. Mamy nadzieję, że pamiątkowa statuetka przypomni Panu wszystkie nasze wspólne wycieczki.

Dziękujemy Panu Andrzejowi Matyjasowi za obecność na wszystkich dziesięciu rajdach i wsparcie, jakie udzielał organizatorom. Dziękujemy Panu Kacprowi Zalińskiemu za nieocenioną pomoc, za to, czego nie widać na pierwszy rzut oka, a dzięki czemu wszystkie nasze pomysły towarzyszące rajdom udało się zrealizować.

I na koniec - dziękujemy wszystkim uczestnikom naszych rajdów rowerowych. Tym wielokrotnym i tym, dla których była to pierwsza biblioteczno-rowerowa przygoda. Dziękujemy partnerom i przyjaciołom Biblioteki wspierającym nasze inicjatywy. Jest Was tak wiele, że nie sposób wszystkich wymienić. Byliście odjazdowi!

DZIĘKUJEMY!

 

Patronatem medialnym rajd rowerowy objął portal informacyjny Polaniec.com.pl Zapraszamy na stronę portalu po więcej zdjęć z wydarzenia!

Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy rajdu rowerowego  Odjazdowy Bibliotekarz
9

 

baner_z_logo.jpg

 Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij