28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Wybory życiowe i ich konsekwencje – to temat naszego spotkania po przeczytaniu książek „Wybór Marty” Lidii Witek oraz „Drobne występki w czasach obfitości” Matthew Kneale.

„Wybór Marty” - powieść obyczajowa, której akcja toczy się w latach sześćdziesiątych. Dotychczasowe ustabilizowane życie zdolnej architektki Marty Karwowskiej ulega zwrotowi po podjęciu decyzji o adopcji dziecka studiującej kuzynki, która nie chce go urodzić. Decyzja podyktowana sercem jest zaskoczeniem dla niej samej. Zainspirowana została wspomnieniami z dzieciństwa. Marta pamięta „ciotkę” Adelę żyjąca w czasach II wojny, która przygarnęła zagubionego Stefka. Za cenę własnych wyrzeczeń, wychowała go, a później oddała odnalezionej matce. Oddała mimo bólu i cierpienia. Podobnie postąpiła po wielu latach Marta. Obie kobiety podjęły ogromne wyzwanie, dzięki czemu uratowały życie dzieci. Powieść porusza do głębi i rodzi wiele pytań. Dlatego nasza dyskusja była pełna emocji. Jak oceniłyśmy wybór Marty? Nasza odpowiedź była pozytywna. Powieść jest wzruszająca, dobrze się ją czyta, gdyż napisana została lekkim stylem. Jesteśmy pod dużym wrażeniem, długo jej nie zapomnimy.

Druga z omawianych książek, „Dwanaście występków w czasach obfitości” Kneale Matthew, zawiera, tak jak sugeruje jej tytuł dwanaście opowiadań. W każdym z nich autor porusza temat decyzji podejmowanych przez bohaterów w różnych miejscach na świecie, w różnych sytuacjach życiowych i ich konsekwencji dla nich i ludzi, których dotyczą. Te „drobne występki” to: chciwość, zazdrość, niezrozumienie, pogarda dla ludzi o innych poglądach. Każde z opowiadań zawiera jakąś puentę. Zmusza do refleksji nad postępowaniem każdego z nas. Największe wrażenie na czytelniczkach wywarło opowiadanie „Proszek”. Poprawna rodzina prawnika wykorzystała nadarzającą się okazję i została dilerami narkotyków. Nie zważają na zło jakie substancje wyrządzają kupującym je ludziom. Cieszą się, że stać ich na to czego zawsze pragnęli, a co dzięki sprzedaży narkotyków mogli sobie kupić. Ignorują zasady moralne, którym byli wierni wcześniej.Wszyscy bohaterowie opowiadań z łatwością przechodzą do porządku dziennego nad kwestiami moralnie nagannymi, kiedy dotyczą ich osobiście.

 

4d8285ab-baed-474a-b7cb-db7be1903a6e.jpg

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij