28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

W środę, 28 lutego Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece rozpoczął tegoroczne, cykliczne spotkania. Tematem dyskusji były książki „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” słowackiego pisarza Pavla Rankova oraz „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego.

„Zdarzyło się …” to powieść obyczajowa i społeczno-historyczna. Głównym wątkiem jest tu związek głównej bohaterki Marii z trzema mężczyznami. Przez trzydzieści lat starają się o jej względy. Życie tych ludzi naznaczone jest przez wydarzenia polityczne, które rozgrywają się za ich plecami i mają wpływ na wybory życiowe. Od 1938 roku, kiedy jeszcze są uczniami i rywalizują o Marię, poprzez eksterminację Żydów, komunizm, agresję radziecką na Czechosłowację w 1968 roku, emigrację. Wszyscy wyszli z tej dziejowej zawieruchy pokiereszowani. Warto tę książkę przeczytać, by poznać zawiłe losy Czechów, Słowaków i Węgrów. Nie brak w niej humoru i gorzkiej ironii.

„Ostatnie rozdanie” to traktat filozoficzny o życiu. Bohater próbuje podsumować swoje życie porządkując notes, w którym zapisywał adresy, telefony osób, z którymi się zetknął. Stanowi on metaforę jego życia, z którym nie do końca jest pogodzony. Zawsze bał się trwałości, nie wyrzekł się swej wolności, przegrał miłość. Spojrzenie w przeszłość uświadomiło mu gorzką prawdę. Po przeczytaniu tej powieści nasuwa się wiele filozoficznych pytań. Nie czyta się jej łatwo, ale warto.

50b4675e-8675-4b2c-ac2c-c50926a5b9a7.jpg

2bc2a227-97c4-4b71-8ef2-f784aa2cc0bc.jpg

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij