28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Spotkanie w dniu 11 października 2024 roku wpisane zostało w program Nocy Bibliotek w naszej Bibliotece. Odbyło się bezpośrednio przed spotkaniem z autorami kryminałów: Mariuszem Kaniosem i Michałem Śmielakiem.

Panie z DKK podyskutowały o książce norweskiego autora Larsa Myttinga „Płyń z tonącymi”. Jest to powieść wielowątkowa, a czyta się ją jak kryminał, zatem doskonale wpisała się w tematykę Nocy Bibliotek.

Edvard – główny bohater, ma 23 lata. Wraz z dziadkiem zajmuje się gospodarstwem. Nigdy nie opuszcza miejsca, w którym mieszka. Kiedy miał trzy lata , w 1971 roku był wraz z rodzicami we Francji. Tam na dawnym polu bitewnym w tajemniczych okolicznościach zginęli jego rodzice. Edvard zaginął. Odnalazł się dopiero po kilku dniach. Nic nie pamiętał. Dziadek nigdy nie wspominał o tej tragedii, a on nie pytał. Śmierć dziadka wyzwoliła w nim pragnienie poznania przeszłości. Wyruszył w daleką podróż, by ją odkryć. Trafił na Szetlandy, a później do Francji. Tam odnalazł wiele śladów przeszłości swojej rodziny. Powoli odkrywał też prawdę o sobie. Z zagubionego chłopca zmienił się w pewnego siebie mężczyznę. Mytting w tej powieści połączył różne wątki w ujmujący sposób. Wzbogacił je pięknymi opisami przyrody norweskiej. To poruszająca i mądra powieść.

Po pełnej pasji dyskusji o książce Panie pozostały na spotkaniu autorskim.

IMG_20241011_161647.jpg

Książki „Podróże z nim i samotnie. Pięć piekieł na ziemi” Marthy Gellhorn i „Znaki szczególne” Pauliny Wilk były tematem dyskusji podczas naszego spotkania we wrześniu. Martha Gellhorn była wybitną korespondentką, relacjonowała konflikty zbrojne w Hiszpanii, Wietnamie, Panamie i Europie. „Podróże z nim i samotnie” ukazała się w oryginale w 1978 roku, a w Polsce w 2014 roku. Zawiera wspomnienia z podróży autorki przez targane wojną Chiny, z poszukiwania u-botów na Morzu Karaibskim, z podróży po Afryce i pobytu w Związku Radzieckim. Są one pełne grozy, przyprawione nutą ironii i czarnego humoru. Największe wrażenie na czytelniczkach wywarł reportaż „Do Afryki”. Autorka przemierzała kilka krajów afrykańskich w towarzystwie przewodnika – kierowcy, który jak się okazało nie miał prawa jazdy i nie potrafił prowadzić samochodu. Podróż z nim była ryzykowna, jednak zakończyła się szczęśliwie.

Drugą omawianą przez nas książką były „Znaki szczególne” Pauliny Wilk. Urodzona w 1980 roku autorka opisuje własne dzieciństwo, młodość, dorosłość oraz losy bliskich w okresie transformacji w Polsce. Rzetelnie analizuje osiągnięcia swojego pokolenia, ale także błędy , które popełniło. Gdy dorastali, świat nagle zaczął się zmieniać. Zostali rzuceni na głęboką wodę bez wsparcia dorosłych, którzy nie posiadali nowej wiedzy. Po okresie zachwytu nową rzeczywistością przyszedł czas rozczarowania. Czytając książkę wspominaliśmy czasy, które też przeżyliśmy. Nasze wspomnienia pokrywały się ze wspomnieniami autorki.

 

Kopia_Kopia_Kopia_happy.jpg

Kopia_Kopia_Kopia_happy_1.jpg

Zapraszamy na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w 10 września 2024 roku o godz. 16.00 w Wypożyczalni i Czytelni dla Dorosłych.

 

Belka_DKK_2024_transparent.png

Wybory życiowe i ich konsekwencje – to temat naszego spotkania po przeczytaniu książek „Wybór Marty” Lidii Witek oraz „Drobne występki w czasach obfitości” Matthew Kneale.

„Wybór Marty” - powieść obyczajowa, której akcja toczy się w latach sześćdziesiątych. Dotychczasowe ustabilizowane życie zdolnej architektki Marty Karwowskiej ulega zwrotowi po podjęciu decyzji o adopcji dziecka studiującej kuzynki, która nie chce go urodzić. Decyzja podyktowana sercem jest zaskoczeniem dla niej samej. Zainspirowana została wspomnieniami z dzieciństwa. Marta pamięta „ciotkę” Adelę żyjąca w czasach II wojny, która przygarnęła zagubionego Stefka. Za cenę własnych wyrzeczeń, wychowała go, a później oddała odnalezionej matce. Oddała mimo bólu i cierpienia. Podobnie postąpiła po wielu latach Marta. Obie kobiety podjęły ogromne wyzwanie, dzięki czemu uratowały życie dzieci. Powieść porusza do głębi i rodzi wiele pytań. Dlatego nasza dyskusja była pełna emocji. Jak oceniłyśmy wybór Marty? Nasza odpowiedź była pozytywna. Powieść jest wzruszająca, dobrze się ją czyta, gdyż napisana została lekkim stylem. Jesteśmy pod dużym wrażeniem, długo jej nie zapomnimy.

Druga z omawianych książek, „Dwanaście występków w czasach obfitości” Kneale Matthew, zawiera, tak jak sugeruje jej tytuł dwanaście opowiadań. W każdym z nich autor porusza temat decyzji podejmowanych przez bohaterów w różnych miejscach na świecie, w różnych sytuacjach życiowych i ich konsekwencji dla nich i ludzi, których dotyczą. Te „drobne występki” to: chciwość, zazdrość, niezrozumienie, pogarda dla ludzi o innych poglądach. Każde z opowiadań zawiera jakąś puentę. Zmusza do refleksji nad postępowaniem każdego z nas. Największe wrażenie na czytelniczkach wywarło opowiadanie „Proszek”. Poprawna rodzina prawnika wykorzystała nadarzającą się okazję i została dilerami narkotyków. Nie zważają na zło jakie substancje wyrządzają kupującym je ludziom. Cieszą się, że stać ich na to czego zawsze pragnęli, a co dzięki sprzedaży narkotyków mogli sobie kupić. Ignorują zasady moralne, którym byli wierni wcześniej.Wszyscy bohaterowie opowiadań z łatwością przechodzą do porządku dziennego nad kwestiami moralnie nagannymi, kiedy dotyczą ich osobiście.

 

4d8285ab-baed-474a-b7cb-db7be1903a6e.jpg

W środę, 28 lutego Dyskusyjny Klub Książki działający przy Bibliotece rozpoczął tegoroczne, cykliczne spotkania. Tematem dyskusji były książki „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)” słowackiego pisarza Pavla Rankova oraz „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego.

„Zdarzyło się …” to powieść obyczajowa i społeczno-historyczna. Głównym wątkiem jest tu związek głównej bohaterki Marii z trzema mężczyznami. Przez trzydzieści lat starają się o jej względy. Życie tych ludzi naznaczone jest przez wydarzenia polityczne, które rozgrywają się za ich plecami i mają wpływ na wybory życiowe. Od 1938 roku, kiedy jeszcze są uczniami i rywalizują o Marię, poprzez eksterminację Żydów, komunizm, agresję radziecką na Czechosłowację w 1968 roku, emigrację. Wszyscy wyszli z tej dziejowej zawieruchy pokiereszowani. Warto tę książkę przeczytać, by poznać zawiłe losy Czechów, Słowaków i Węgrów. Nie brak w niej humoru i gorzkiej ironii.

„Ostatnie rozdanie” to traktat filozoficzny o życiu. Bohater próbuje podsumować swoje życie porządkując notes, w którym zapisywał adresy, telefony osób, z którymi się zetknął. Stanowi on metaforę jego życia, z którym nie do końca jest pogodzony. Zawsze bał się trwałości, nie wyrzekł się swej wolności, przegrał miłość. Spojrzenie w przeszłość uświadomiło mu gorzką prawdę. Po przeczytaniu tej powieści nasuwa się wiele filozoficznych pytań. Nie czyta się jej łatwo, ale warto.

50b4675e-8675-4b2c-ac2c-c50926a5b9a7.jpg

2bc2a227-97c4-4b71-8ef2-f784aa2cc0bc.jpg

Tematem naszej ostatniej już w tym roku dyskusji (12 grudnia 2023 r.) była debiutancka powieść Marka Hłaski „Wilk”, którą napisał w 1953 roku, mając dziewiętnaście lat. Przypadkowo odnaleziona przez studenta w archiwach Ossolineum, ukazała się po 62 latach.

Hłasko bardzo realistycznie przedstawił w niej obraz przedwojennej, jednej z najbiedniejszych dzielnic Warszawy – Marymontu. Na tym tle proces dojrzewania młodego chłopaka Ryśka Lewandowskiego. Bohater marzy o lepszym życiu, jednak jego ideały szybko zostają zrewidowane w konfrontacji z brutalną rzeczywistością. To tłumaczy jego zachwyt komunistyczną ideologią. Obraz społeczności tej dzielnicy jest wstrząsający. Potęguje go język zastosowany w powieści. Pełno tu wulgaryzmów, gwary ulicznej, złodziejskich powiedzeń. Na pewno na długo zapadnie w pamięć.

Po zakończeniu rozmowy o tej książce, jedna z Pań polecała koleżankom do przeczytania książki, które ostatnio kupiła i przeczytała. Wśród nich był „Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory” Marii Wilczek-Krupy.

Spotkanie zakończyłyśmy skladaniem życzeń świątecznych. Życzyłyśmy sobie wajemnie dobrej lektury pod choinką.

387338293_1055000059171118_6337232086465488953_n.jpg

400818485_1012628909819854_1331364078357591868_n.jpg

W późne popołudnie 16 listopada 2023 roku, pomimo niesprzyjającej pogody, kilka Pań przybyło do Biblioteki na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Było ono nadzwyczaj krótkie. Klubowiczki wymieniły się opiniami tylko o jednej książce „Nie gaście tej lampy przy drzwiach...” Kiry Gałczyńskiej - córki Natalii i Konstantego Gałczyńskiego. Jest to Jej pamiętnik o Ojcu i Poecie, o czasach, w których żył, a także ludziach z którymi się przyjaźnił. Są wśród nich ważne postaci ze świata kultury. Autorka z wielkim oddaniem wspomina Ojca. Te fragmenty czyta się najlepiej. Późniejsze wspomnienia Kiry po śmierci poety są już smutne, tak jak smutna była rzeczywistość w powojennej Polsce.

Klubowiczki szybko skończyły dyskusję, ponieważ z nie mogły doczekać się spotkania autorskiego z Mają Drozd – pisarką z Mielca, która w tym samym dniu gościła w Bibliotece.

 

IMG_20231116_175446.jpg

IMG_20231116_175422.jpg

Po wakacyjnej przerwie, w słoneczne popołudnie 26 września 2023 roku Dyskusyjny Klub Książki wznowił działalność.

Na wstępie moderatorka przypomniała Klubowiczkom o ankiecie z Instytutu Książki. Panie, które nie zdążyły przed spotkaniem wysłać ankiety, miały możliwość wypełnienia jej w Bibliotece. Kolejnym punktem spotkania było wytypowanie książek do zakupu dla Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie świętokrzyskim, którego dokonuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Potem przyszedł czas na dyskusję o książkach. Panie czytały dwie pozycje: „Królowa zbrodni” Andrew Wilsona i „Poste restante” Wojsława Brydaka.

„Królowa zbrodni” jest fikcyjną wersją wydarzeń z 1926 roku, kiedy to Agata Christie – znana już wtedy pisarka, zniknęła na 11 dni. Zdarzenie to pozostało do dziś tajemnicą. Nie znajdziemy jego wyjaśnienia nawet w „Autobiografii” Agaty Christie. W „Królowej zbrodni” znajdujemy prawdopodobną według jej autora wersję zdarzeń. Czyta się ją z przyjemnością.

Druga książka, o której rozmawiałyśmy to „Poste restante” Wojsława Brydaka. Fabuła dotyczy wydarzeń przed i po drugiej wojnie światowej. Główny bohater jest wzorowany na autorze. Pozostałe postacie pokazane są wksiążce w sposób bardzo sugestywny. Wszyscy poszukują swojego miejsca na ziemi. Uciekają od swojego dzieciństwa. Klimatyczne opisy Krakowa, Rzeszowa, Zakopanego ukazujące ich odmienność, pokazują dbałość autora o słowo. Brydak zawarł w powieści także rozważania o Bogu i religii. Nawiązał też do wielu ważnych wydarzeń kulturalnych w tym ważnym dla ludzi okresie historii. Lektura do nieśpiesznego czytania i konfrontacji z własnymi przemyśleniami.

 

Zdjęcie kolorowe, uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu w Bibliotece

dkk-logo-pion-png.png

 

Drodzy Czytelnicy!

Zapraszamy na powakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki do Biblioteki w dniu 26.09.2023 r. (wtorek) o godz. 16.00.

Tydzień Bibliotek nie mógł się odbyć bez spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece. Miało ono miejsce 11 maja. Przybyła na nie liczna grupa Klubowiczek, które sprawiły nam miłą niespodziankę składając życzenia i wręczając z okazji Dnia Bibliotekarza pięknego storczyka na ręce moderatorki Klubu Marii Bugaj.

5_dkkm.png

Następnie przy kawie, herbacie i ciasteczkach rozpoczęliśmy ożywioną dyskusję o książkach.

„Tak zapamiętałem” Marka Nowakowskiego to zbiór wspomnień o ludziach, których znał. Są wśród nich wybitni  Jerzy Giedroyć, Zofia i Zygmunt Hertzowie, Gustaw Herling-Grudziński, Jerzy Stępowski, Jan Lebenstein, a także kila ważnych postaci ważnych dla polskiej kultury, których nazwiska niewiele dziś mówią. Przedstawieni są bez patosu, jako ludzie z krwi i kości. Zapiski Nowakowskiego obejmują okres sprzed II wojny światowej, czasy PRL-u i okres po 1989 roku.

Książka uzyskała bardzo dobre recenzje od czytelniczek.

Dużo emocji wzbudziła następna książka „Tirza” Arona Grunberga. Jest to powieść obyczajowa o toksycznej rodzinie i skomplikowanej relacji między ojcem i córka, która doprowadza do tragedii. Obok tego wątku znajdziemy też nawiązanie do sytuacji współczesnego świata i jego wpływu na losy poszczególnych ludzi. Są w niej obrzydliwe sceny. Czyta się ją niemal jak thriller.

Czytelniczki krytycznie oceniły tę książkę.

Po zakończonej dyskusji Pani Dyrektor Biblioteki Renata Wójtowicz zaprosiła wszystkie Panie na spotkanie autorskie z Michałem Śmielakiem, które odbędzie się 15 maja w Bibliotece.

Zdjęcie kolorowe, uczestniczki majowe spotkania DKK w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki majowe spotkania DKK w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki majowe spotkania DKK w Połańcu
Zdjęcie kolorowe, uczestniczki majowe spotkania DKK w Połańcu

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych