28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki 12 grudnia 2013 roku prowadzona była dyskusja na temat książki "Prawo panny Murphy" autorstwa Rhys Bowen.
Niezwykła opowieść o rudowłosej dziewczynie popadającej coraz w to nowe kłopoty. Niedoszły zalotnik traci życie a sympatyczna panna Molly musi uciekać najpierw do Liverpoolu,  skąd pod przybranym nazwiskiem płynie do Ameryki. Gdy dopływa do lądu i już wydaje się, że nic złego nie może ją spotkać sprawy komplikują się. Ginie mężczyzna a Moly jako Kathleen staje się jedną z podejrzanych. Powieść opisuje o rozczarowaniach jakie czekają ludzi podróżujących do Ameryki w poszukiwani lepszego życia. Książka czytana w czasach kiedy większość ludzi musi wyjechać za granicę w poszukiwaniu pracy skłoniła nas do refleksji nad naszą przyszłością. W spotkaniu wzięło udział 7 osób.
To było nasze ostanie spotkanie w 2013 roku i z tej okazji życzyłyśmy sobie wszystkiego najlepszego na Nowy 2014 Rok, dużo ciekawych książek i owocnych dyskusji.



21 listopada odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki przy Fili Bibliotecznej w Ruszczy na którym omówiona została książka „Córka drukarza” Ines Thorn.
Drugi tom frankfurckiej sagi rodzinnej w czasach wojny trzydziestoletniej. Gdy mężczyźni walczą na polach bitwy, kobiety muszą radzić sobie same.  Powieść o sile, odwadze i niekiedy determinacji z jaką muszą działać bohaterki. Wszystkie działają dla dobra miłości, chociaż jedna z miłości do pieniędzy. Ciepła poruszająca historia ze szczęśliwym zakończeniem. Na spotkaniu próbowałyśmy ustalić czy córka drukarza to odpowiedni tytuł i która z pań jest główna bohaterka. Zachęcamy do lektury. O książce dyskutowały cztery uczestniczki.



Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu za nami. W dniu 7 października spotkałyśmy się w Fili Bibliotecznej w Ruszczy aby omówić dwie książki „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” Katherine Boo oraz "Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem" Witolda Szabłowskiego i Izabeli Meyzy.
Katherine Boo spędziła trzy lata w slumsach stolicy Indii, obserwując życie drobnych złodziei, nieletnich śmieciarzy i kobiet. To, co zobaczyła przelała na papier. Swoich czytelników przeniosła do biednych Indii, które nie mają nic wspólnego z egzotyką i filmami Bollywood.
Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” to przykład literatury życiowej, podczas lektury której nie sposób być obojętnym, to dobrze opowiedziana wielowątkowa prawdziwa, szczera do bólu, słodko-gorzka opowieść, która idealnie trafia do serc czytelników. Bohaterowie wegetując w nędzy mają zwyczajne marzenia: wykształcenie dzieci, stabilizacja finansowa. Największym jest wyrwanie się ze slumsów. Po lekturze panie stwierdziły, że to wspaniale, że my urodziliśmy się w naszym kraju.
Druga książka omawiana na naszym spotkaniu "Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem" Witolda Szabłowskiego i Izabeli Meyzy.  
Bez pralki automatycznej, Internetu, telefonów komórkowych czasem się zastanawiamy jak wyglądało by nasze życie gdyby nam teraz tego zabrakło. Dwójka dziennikarzy, Izabela i Witold, postanowili na pół roku przenieść się do rzeczywistości przełomu lat 1981/1982. Zamieszkali w bloku z wielkiej płyty, zrezygnowali z Internetu i komórek, a po Warszawie jeździli fiatem 126p. Dziecku wręczyli zabawki pamiętające czasy Jaruzelskiego, a w ich kuchni zagościły dania polecane przez kultową „Przyjaciółkę”. Autorzy sprawdzili czym różni się współczesne życie od tego sprzed trzech dekad. Zabrali nas w sentymentalną podróż, przyjrzeli się absurdom PRL-u, ale przede wszystkim szukali odpowiedzi na pytanie, czy dziś żyje się nam lepiej?
Na to pytanie próbowaliśmy sobie również odpowiedzieć na naszym spotkaniu. Większość pań wspominała, z uśmiechem na twarzy czasy kolejek i braki towarów na półkach, kartki na żywność. Książka nie odpowiedziała nam do końca, czy  na pewno te czasy były lepsze czy gorsze, na pewno było inaczej.
Zachęcamy do lektury obydwu pozycji. W spotkaniu wzięło udział 8 klubowiczów.



Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Fili Bibliotecznej w Ruszczy. 6 września panie chętnie dyskutowały o książkach "Lokatorka Wildfell Hall" Anne Brontë i "Niewinność" Kathleen Tessaro.
 
Lokatorka Wildfell Hall” to poruszająca powieść o codziennym życiu kobiet w XIX wieku, o ich prawach, o konwenansach, których zawsze i wszędzie muszą się trzymać. O tym, że bez mężczyzny kobieta jest nic nie warta i nie może samodzielnie decydować o sobie. Oprócz historii Helen poznajemy losy innych kobiet, które zmuszane do małżeństwa, żyją w związkach pozbawionych miłości, uczuć i odrobiny szacunku.
Bohaterką powieści jest Helen Graham, która wraz z synkiem przybywa do rezydencji Wildfell Hall. Piękna, choć tajemnicza kobieta wzbudza zainteresowanie okolicznych mieszkańców. Szybko tworzą się plotki, zwłaszcza że Helen świetnie radzi sobie bez mężczyzny, jest przykładem wyzwolonej, zaradnej kobiety, nie bojącej się głośno mówić co myśli. Swym zachowaniem wzbudza wielkie poruszenie, ale pewien młodzieniec imieniem Gilbert Markham postanawia bliżej poznać nową przybyszkę. Jednak mimo jego licznych starań kobieta pozostaje obojętna. W wyniku zajścia pewnych zdarzeń pozwala Gilbertowi na lekturę swojego dziennika, który zawiera wiele dramatycznych szczegółów z jej przeszłości.
Lokatorka Wildfell Hall” to powieść z gatunku klasyki angielskiej.  "Długo rozwijająca się akcja zdaje się ciągnąć w nieskończoność, lecz jak się uda przez to przebrnąć to końcówka powieści nam wszystko wynagrodzi" - czytelniczka.
Druga powieść psychologiczno - obyczajowa  "Niewinność" o dorastaniu i walce ze swoimi słabościami. Evie, osiemnastoletnia dziewczyna z Ohio przyjeżdża do Londynu, żeby studiować aktorstwo i podbić świat. Wynajmuje pokój ze zwariowaną Robbie. Kilkanaście lat później: jest samotną matką pięcioletniego Alexa, przeżywa kryzys. Od lat tkwi w dwóch wynajętych pokoikach w pięknym domu ekscentrycznej staruszki, prowadzi zajęcia z aktorstwa dla emerytów i czuje się wewnętrznie wypalona.
Książki pobudziły klubowiczów do dyskusji nad losami kobiet dawniej i dziś. w spotkaniu wzięło udział 5 uczestniczek.



W dniu 18.04.2013 roku odbyło się pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Ruszczy. Chęć uczestnictwa zadeklarowało 10 osób(tyle książek zostało rozdanych), w spotkaniu wzięło udział 5 czytelniczek. Podjęto dyskusję na temat książki Joanny Rawik "Edith Piaf. Ptak smutnego stulecia". Książce opowiadającej o burzliwym życiu licznych romansach i kilku małżeństwach Edith Piaf. O wspięciu się na szczyt wywodzącej się z dołów społecznych pieśniarki. Panie wyraziły opinię o książce pozytywną, a już sama bohaterka wzbudziła mieszane uczucia. W czasie spotkania w tle słychać było utwory Edith Piaf.



Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij