28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu za nami. W dniu 7 października spotkałyśmy się w Fili Bibliotecznej w Ruszczy aby omówić dwie książki „Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” Katherine Boo oraz "Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem" Witolda Szabłowskiego i Izabeli Meyzy.
Katherine Boo spędziła trzy lata w slumsach stolicy Indii, obserwując życie drobnych złodziei, nieletnich śmieciarzy i kobiet. To, co zobaczyła przelała na papier. Swoich czytelników przeniosła do biednych Indii, które nie mają nic wspólnego z egzotyką i filmami Bollywood.
Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju” to przykład literatury życiowej, podczas lektury której nie sposób być obojętnym, to dobrze opowiedziana wielowątkowa prawdziwa, szczera do bólu, słodko-gorzka opowieść, która idealnie trafia do serc czytelników. Bohaterowie wegetując w nędzy mają zwyczajne marzenia: wykształcenie dzieci, stabilizacja finansowa. Największym jest wyrwanie się ze slumsów. Po lekturze panie stwierdziły, że to wspaniale, że my urodziliśmy się w naszym kraju.
Druga książka omawiana na naszym spotkaniu "Nasz mały PRL. Pół roku w M-3 z trwałą, wąsami i maluchem" Witolda Szabłowskiego i Izabeli Meyzy.  
Bez pralki automatycznej, Internetu, telefonów komórkowych czasem się zastanawiamy jak wyglądało by nasze życie gdyby nam teraz tego zabrakło. Dwójka dziennikarzy, Izabela i Witold, postanowili na pół roku przenieść się do rzeczywistości przełomu lat 1981/1982. Zamieszkali w bloku z wielkiej płyty, zrezygnowali z Internetu i komórek, a po Warszawie jeździli fiatem 126p. Dziecku wręczyli zabawki pamiętające czasy Jaruzelskiego, a w ich kuchni zagościły dania polecane przez kultową „Przyjaciółkę”. Autorzy sprawdzili czym różni się współczesne życie od tego sprzed trzech dekad. Zabrali nas w sentymentalną podróż, przyjrzeli się absurdom PRL-u, ale przede wszystkim szukali odpowiedzi na pytanie, czy dziś żyje się nam lepiej?
Na to pytanie próbowaliśmy sobie również odpowiedzieć na naszym spotkaniu. Większość pań wspominała, z uśmiechem na twarzy czasy kolejek i braki towarów na półkach, kartki na żywność. Książka nie odpowiedziała nam do końca, czy  na pewno te czasy były lepsze czy gorsze, na pewno było inaczej.
Zachęcamy do lektury obydwu pozycji. W spotkaniu wzięło udział 8 klubowiczów.Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij