28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Za nami kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Fili Bibliotecznej w Ruszczy. 6 września panie chętnie dyskutowały o książkach "Lokatorka Wildfell Hall" Anne Brontë i "Niewinność" Kathleen Tessaro.
 
Lokatorka Wildfell Hall” to poruszająca powieść o codziennym życiu kobiet w XIX wieku, o ich prawach, o konwenansach, których zawsze i wszędzie muszą się trzymać. O tym, że bez mężczyzny kobieta jest nic nie warta i nie może samodzielnie decydować o sobie. Oprócz historii Helen poznajemy losy innych kobiet, które zmuszane do małżeństwa, żyją w związkach pozbawionych miłości, uczuć i odrobiny szacunku.
Bohaterką powieści jest Helen Graham, która wraz z synkiem przybywa do rezydencji Wildfell Hall. Piękna, choć tajemnicza kobieta wzbudza zainteresowanie okolicznych mieszkańców. Szybko tworzą się plotki, zwłaszcza że Helen świetnie radzi sobie bez mężczyzny, jest przykładem wyzwolonej, zaradnej kobiety, nie bojącej się głośno mówić co myśli. Swym zachowaniem wzbudza wielkie poruszenie, ale pewien młodzieniec imieniem Gilbert Markham postanawia bliżej poznać nową przybyszkę. Jednak mimo jego licznych starań kobieta pozostaje obojętna. W wyniku zajścia pewnych zdarzeń pozwala Gilbertowi na lekturę swojego dziennika, który zawiera wiele dramatycznych szczegółów z jej przeszłości.
Lokatorka Wildfell Hall” to powieść z gatunku klasyki angielskiej.  "Długo rozwijająca się akcja zdaje się ciągnąć w nieskończoność, lecz jak się uda przez to przebrnąć to końcówka powieści nam wszystko wynagrodzi" - czytelniczka.
Druga powieść psychologiczno - obyczajowa  "Niewinność" o dorastaniu i walce ze swoimi słabościami. Evie, osiemnastoletnia dziewczyna z Ohio przyjeżdża do Londynu, żeby studiować aktorstwo i podbić świat. Wynajmuje pokój ze zwariowaną Robbie. Kilkanaście lat później: jest samotną matką pięcioletniego Alexa, przeżywa kryzys. Od lat tkwi w dwóch wynajętych pokoikach w pięknym domu ekscentrycznej staruszki, prowadzi zajęcia z aktorstwa dla emerytów i czuje się wewnętrznie wypalona.
Książki pobudziły klubowiczów do dyskusji nad losami kobiet dawniej i dziś. w spotkaniu wzięło udział 5 uczestniczek.Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij