W grudniu 2020 roku strona internetowa Biblioteki zmieniła swój wygląd.
Odmieniona strona intermetowa jest częścią projektu „Z książką w roli głównej – on-line” realizowanego w ramach programu Promocja Czytelnictwa 2020 dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Poprzednia strona znajduje się pod adresem https://mgbp.polaniec.pl/archiwum/
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Zapraszamy do udziału w konkursie organizowanym przez Naszą Bibliotekę z okazji zbliżających się Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia.
Pełny regulamin konkursu znajduje się poniżej:
Plik zapisany jest w formacie pdf.
Program potrzebny do otwarcia pliku jest darmowy i dostępny w Internecie pod adresem:
http://www.adobe.com/products/acrobat/readstep.html
Fundacja ABCXXI, w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" ogłosiła dni 01-07 maja, dniami głośnego czytania dzieciom. Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu, do akcji włączyła się już w ubiegłym roku. Tegoroczne hasło naszej akcji brzmiało "Biblioteka łączy", a trwała ona u nas od 02-04 maja. Głośnego czytania podjęły się uczennice z Liceum Ogólnokształcącego w Połańcu, działające w wolontariacie, Kasia Boczek, Natalia Krupa, Justyna Bobrowska, Karolina Lampart, Ania Warchałowska, Justyna Wiącek, które swoim udziałem pragnęły wraz z Biblioteką przekonać dzieci, że czytają nie tylko dorośli, mama, tata, pani w szkole czy dziadkowie, ale także młodzież, starszy brat czy siostra.
Pierwszego dnia odwiedziły Bibliotekę przedszkolaki z "Tęczowego" Przedszkola Nr 1 w Połańcu wraz z opiekunkami. Godzina, którą u nas spędziły minęła bardzo szybko, w miłej, wesołej atmosferze. Dzieci mogły usłyszeć wiersze: J. Papuzińskiej "Tygryski" i "Michały", D. Gellner "Brat" i "Aniołki", J. Brzechwy "Hipopotam", D. Gellnerowej "Szukamy kaczuszek", a także usłyszały dwie bajeczki o przygodach niesfornych zwierzątek M. Wolfa "Kogut śpioch" i "Odważny Kumik". Ponieważ wszystkie maluchy uwielbiają zgadywać zagadki, nie mogło ich oczywiście zabraknąć. Swoją wdzięczność pięciolatki wyraziły najpiękniej jak potrafiły, czyli zaśpiewały piosenki o mamie, tacie i misiu.
<<zdjęcia>>
Drugiego dnia gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej w Połańcu, z klas IIc i IIIc wraz z wychowawczyniami, na naszą prośbę dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione zwierzątko - zabawkę. Prowadzące przygotowały wierszyki i bajki o zwierzątkach. Głośne czytanie rozpoczęło się od dwóch bajek M. Wolfa " Wieloryb Bob i zabawki łapcia" i "Nosek i Nosorożek", następnie J. Twardowski "O kozłach i owcach", I. Landau "Wieloryb", B. Lewandowska "Bajkowe lwy", A. Grabowski " Wiersz jamniczy", J. Kulmowa "Fizia", Z. Lengren "Ech, życie, życie" na koniec dzieci wysłuchały wierszy o innej tematyce, dla nich samych miłej , bo o wakacjach: J. Twardowski "Na wakacjach", W. Chotomska "Lody na patyku" ostatnim przeczytanym wierszem był utwór M. Wilczyńskiej "Zabawa lalek" (fragment).
<<zdjęcia>>
Dzieci mogły także same głośno przeczytać krótkie wierszyki Jana Brzechwy o zwierzętach , niestety nie wystarczyło wierszyków dla każdego chętnego (uczestniczyło tego dnia 49 uczniów), ale zaraz potem mogli błysnąć wiedzą przy odgadywaniu zagadek, które okazały się dla drugo i trzecioklasistów zbyt łatwe, ale zabawy i śmiechu było dużo.
W piątek 04.05 odbyło się ostanie spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji głośnego czytania. Tego dnia do Biblioteki przyszły również pięciolatki z "Tęczowego" Przedszkola wraz z opiekunkami. Realizatorki Kasia, obie Justyny, Karolina, Natalka, Ania bogatsze w doświadczenia z dwóch poprzednich spotkań, postanowiły urozmaicić głośne czytanie maluchom. Włączyły do tego elementy edukacyjne, które bardzo spodobały się słuchaczom. Z książki M. Strękowskiej - Zaremby "Leniwe literki", wybrały cztery opowiadania o różnych literkach alfabetu, były to : "L jak las", "A jak Atlas", T jak tornister", "O jak osa", czytane głośno dokładnie w takiej kolejności. Każde dziecko otrzymało po dwie karteczki z dwiema różnymi literkami, ale tylko tymi o jakich mowa była w opowiadaniach, ponadto każda czytająca miała do swojego tekstu jedną, dużą wydrukowaną na kartce literę. Maluchy były bardzo przejęte, aby w żądanym momencie podnieść rączkę z właściwą literką. Należy ich pochwalić, gdyż świetnie sobie poradziły z zadaniem. Hasłem tego spotkania było słowo "lato", nie zabrakło również wierszyków na ten temat: R. Opala "Zielony świat", J. Święcicka "Słońce", N. Ustenko "Morze", Z. Beszczyńska "żeby przyszło lato", M. Strzałkowska "Przepis na lato", D. Gellnerowa "Zamek z piasku". Były także zagadki i piosenki śpiewane przez dzieci.
<<zdjęcia>>
Łącznie w trzydniowych spotkaniach głośnego czytania wzięło udział 109 osób, z czego 85 to najmłodsi dla których spotkania zostały przygotowane. Duże zainteresowanie i chęć uczestniczenia w podobnych spotkaniach skłania Bibliotekę do prowadzenia akcji głośnego czytania dzieciom przez cały rok. Jesteśmy z tego faktu bardzo zadowoleni i dumni, a przede wszystkim czujemy się potrzebni.
Autor: Dagmara Czekaj
Artykuł opublikowany w "Czasie Powiśla" nr 23, z dn. 17 czerwca 2004 r.
Za aktywność biblioteczną Nasza Biblioteka otrzymała ze środków Ministra
Finansów ponad 150 książek. Ich listę można przejrzeć na podstronie
nowości w zakładce "czerwiec".
9 czerwca w Połańcu gościł znany pisarz książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke, który przyjął zaproszenie od Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu. Pierwsze spotkanie odbyło się w Filii Bibliotecznej w Ruszczy z uczniami Szkoły Podstawowej. Do Połańca pisarz przyjechał z opóźnieniem, ale jak się później okazało warto było czekać, w sali kawiarnianej CK i Sz w Połańcu czekali na pisarza uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Połańcu.
Grzegorz Kasdepke pochodzi z Białegostoku, ur. się 04.05.1972r. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Planował zostać dziennikarzem. Udało mu się już w pierwszych miesiącach studiów nawiązać współpracę z "Polityką". Nauka i studiowanie nie zajmowały pisarzowi dużo czasu dlatego jak sam przyznał, z nudów zaczął czytać książki, których nie przeczytał jako mały chłopiec: "Kubuś Puchatek" A.A. Millne, "Piotruś Pan" J.M. Barrie, "Alicja w Krainie Czarów" L. Carroll, "Nie kończąca się historia od A do Z" M. Ende i inne.. Wtedy też postanowił, że musi się zmierzyć z baśnią jako gatunkiem literackim. Pierwsze teksty dla dzieci opublikował w czasopiśmie "Świerszczyk", po roku współpracy został redaktorem naczelnym - i od tego momentu rozpoczął poważną pracę jako pisarz książek. Opowiadania publikował także w pismach "Ciuchcia", "Wesołe literki" i "Komiksowo".
Grzegorz Kasdepke napisał i wydał siedem książek dla dzieci. Nagrodę w 2003 r. "Edukacja XXI" otrzymała książka "Co to znaczy... czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń". "Kacperiada" została wyróżniona w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2001, otrzymała Wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY, a także nagrodę Kornela Makuszyńskiego w 2002 r. "Mity dla dzieci" wpisano na listę książek polecanych przez organizatorów akcji "Poczytaj dziecku 20 minut".
Pisarz podczas spotkania promował swoje utwory. Jednak najwięcej czasu i uwagi poświęcił dwóm książkom - najnowszej , która ukazała się dwa tygodnie przed spotkaniem "Bon czy ton savoir - vivre dla dzieci" (Wydawnictwo Literatura, 2004 r.) a także "Co to znaczy... " ( Wydawnictwo Literatura, 2002 r.). Grzegorz Kasdepke w kontaktach z dziećmi jest bezpośredni, życzliwy i uprzejmy, spotkania prowadzi swobodnie, w miłej, przyjacielskiej atmosferze. Zachęca dzieci do rozmowy, pragnie przekazać im wiedzę, którą będą mogły wykorzystać w życiu. To spotkania, które uczą i bawią.
Książka "Co to znaczy..." zawiera 101 krótkich opowiadań, które tłumaczą w zabawny i przystępny sposób polskie frazeologizmy. Pisarz wybrał te najciekawsze a dzieci odgadywały ich znaczenie - "Mieć mleko pod nosem", "Zachować kamienny spokój", "Ranny ptaszek", "Zwijać żagle". Szczególną radość sprawiło dzieciom tłumaczenie frazeologizmów - wpaść w oko, spalić raka czy robić maślane oczy.
W najnowszej książce "Bon czy ton.." czytelnicy znajdą 103 opowiadania ułożone w porządku alfabetycznym, które tłumaczą jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w różnych sytuacjach. Taką książeczkę powinno mieć każde dziecko, chociaż podczas spotkania okazało się, że maluchy doskonale znają zasady dobrego i poprawnego zachowania. Pisarz poświęcił uwagę tylko kilku opowiadaniom - "Całowanie w dłoń", "Chustka do nosa", "Kaszel", "Dama i dżentelmen","Menu", "Kwiaty". Opisane sytuacje demonstrował w krótkich scenkach sam lub prosił dzieci, aby mu pomogły. W czasie zabawy nie zabrakło śmiechu, ale największe brawa i okrzyki zachwytu otrzymała zaprezentowana scenka wręczania kwiatów, kiedy pisarz z wiązanką przepięknych, bibułkowych kwiatów uklęknął i wręczył je małej damie - Dominice. Zachwytom nie było końca.
Ponieważ było to spotkanie autorskie pan Kasdepke zgodził się odpowiadać na pytania dzieci. Dowiedzieliśmy się, że pomysły na kolejne książki autor czerpie z życia codziennego, że każda sytuacja może stać się pomysłem. Bohaterem książek jest prawdziwy chłopiec, syn pisarza, który ma na imię Kacper i ma 9 lat, to także jego psoty podsuwają tacie pomysły do nowych książek. Pisarz bardzo lubi swoją pracę, dodatkowo zajmuje się także pisaniem scenariuszy do telenoweli "Klan" i programu dla dzieci "Budzik". W przyszłości zamierza jeszcze napisać kryminał dla dzieci i komiks. Pisarz zdradził sekret, że być może tego lata podczas wyprawy rowerowej z synem odwiedzi Góry Świętokrzyskie. Podczas pożegnania dzieci bardzo serdecznie zapraszały gościa do Połańca na wakacje. Długimi i głośnymi brawami podziękowały za ciekawe, miłe i zabawne spotkanie.
Pisarz podpisywał również dzieciom swoje książki i odwiedził Bibliotekę, gdzie także złożył autograf na książkach ze zbiorów Biblioteki. Swoją obecność uwiecznił wpisem do Kroniki.
Autor: Dagmara Czekaj
Artykuł opublikowany w "Czasie Powiśla" nr 24, z dn. 24 czerwca 2004 r.
Z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w dniach 8 do 15 maja obchodzony jest Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu włącza się do akcji.
Dyrektor Biblioteki oraz Bibliotekarze zapraszają na Tydzień Bibliotek pod hasłem:
„BIBLIOTEKA – SŁOWA, DĹšWIĘKI, OBRAZY”
Harmonogram zajęć:
Poniedziałek 10 maja | |
900 – 1215 | Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy – warsztaty dla uczniów klas od 1 do 3 szkoły podstawowej, dotyczące ewolucji książki, dźwięku i obrazu. Lekcja ma na celu przedstawienie biblioteki jako miejsca, w którym czytelnik angażuje nie tylko wzrok, ale i słuch. |
1430 – 1530 | Internet – źródło wiedzy dla każdego (nauka korzystania z Internetu dla dorosłych). |
Wtorek 11 maja | |
945 – 1145 |
Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy – warsztaty |
1430 – 1530 | Internet – źródło wiedzy dla każdego (nauka korzystania z Internetu dla dorosłych). |
Środa 12 maja | |
800 – 945 | Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy – warsztaty |
1430 – 1530 | Internet – źródło wiedzy dla każdego (nauka korzystania z Internetu dla dorosłych). |
Czwartek 13 maja | |
900 – 1120 | Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy – warsztaty |
1430 – 1530 | Internet – źródło wiedzy dla każdego (nauka korzystania z Internetu dla dorosłych). |
1700 | Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki |
Piątek 14 maja | |
925 – 1100 | Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy – warsztaty |
1430 – 1530 | Internet – źródło wiedzy dla każdego (nauka korzystania z Internetu dla dorosłych). |
Wpłat na ten cel można dokonać poprzez odpis 1% podatku na rzecz Fundacji Wspomagania Oświaty, ul. Ruszczańska 23, 28-230 Połaniec, nr KRS: 0000124610, z dopiskiem: „Na leczenie i rehabilitację Teresy Włostowskiej”.
Będziemy wdzięczni za przekazaną pomoc.
Dyrektor i Pracownicy
Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej
w Połańcu
Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu oraz Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu ogłaszają konkurs na najciekawsze zdjęcia dotyczące Połańca z lat 70 i 80 -tych.
Szczegóły konkursu w pliku: KONKURS 30 LAT NOWEGO POŁAŃCA (plik pdf)
Informujemy, że od dnia 11.03.2010 roku Biblioteka będzie czynna w dniach:
- poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek
1000 - 1800
- środa
800 - 1600
Każdy czytelnik zostaje na nowo wprowadzony do systemu oraz otrzymuje kartę czytelnika.