28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Fundacja ABCXXI, w ramach kampanii społecznej "Cała Polska czyta dzieciom" ogłosiła dni 01-07 maja, dniami głośnego czytania dzieciom. Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu, do akcji włączyła się już w ubiegłym roku. Tegoroczne hasło naszej akcji brzmiało "Biblioteka łączy", a trwała ona u nas od 02-04 maja. Głośnego czytania podjęły się uczennice z Liceum Ogólnokształcącego w Połańcu, działające w wolontariacie, Kasia Boczek, Natalia Krupa, Justyna Bobrowska, Karolina Lampart, Ania Warchałowska, Justyna Wiącek, które swoim udziałem pragnęły wraz z Biblioteką przekonać dzieci, że czytają nie tylko dorośli, mama, tata, pani w szkole czy dziadkowie, ale także młodzież, starszy brat czy siostra.

Pierwszego dnia odwiedziły Bibliotekę przedszkolaki z "Tęczowego" Przedszkola Nr 1 w Połańcu wraz z opiekunkami. Godzina, którą u nas spędziły minęła bardzo szybko, w miłej, wesołej atmosferze. Dzieci mogły usłyszeć wiersze: J. Papuzińskiej "Tygryski" i "Michały", D. Gellner "Brat" i "Aniołki", J. Brzechwy "Hipopotam", D. Gellnerowej "Szukamy kaczuszek", a także usłyszały dwie bajeczki o przygodach niesfornych zwierzątek M. Wolfa "Kogut śpioch" i "Odważny Kumik". Ponieważ wszystkie maluchy uwielbiają zgadywać zagadki, nie mogło ich oczywiście zabraknąć. Swoją wdzięczność pięciolatki wyraziły najpiękniej jak potrafiły, czyli zaśpiewały piosenki o mamie, tacie i misiu.

<<zdjęcia>>

Drugiego dnia gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej w Połańcu, z klas IIc i IIIc wraz z wychowawczyniami, na naszą prośbę dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione zwierzątko - zabawkę. Prowadzące przygotowały wierszyki i bajki o zwierzątkach. Głośne czytanie rozpoczęło się od dwóch bajek M. Wolfa " Wieloryb Bob i zabawki łapcia" i "Nosek i Nosorożek", następnie J. Twardowski "O kozłach i owcach", I. Landau "Wieloryb", B. Lewandowska "Bajkowe lwy", A. Grabowski " Wiersz jamniczy", J. Kulmowa "Fizia", Z. Lengren "Ech, życie, życie" na koniec dzieci wysłuchały wierszy o innej tematyce, dla nich samych miłej , bo o wakacjach: J. Twardowski "Na wakacjach", W. Chotomska "Lody na patyku" ostatnim przeczytanym wierszem był utwór M. Wilczyńskiej "Zabawa lalek" (fragment).

<<zdjęcia>>

Dzieci mogły także same głośno przeczytać krótkie wierszyki Jana Brzechwy o zwierzętach , niestety nie wystarczyło wierszyków dla każdego chętnego (uczestniczyło tego dnia 49 uczniów), ale zaraz potem mogli błysnąć wiedzą przy odgadywaniu zagadek, które okazały się dla drugo i trzecioklasistów zbyt łatwe, ale zabawy i śmiechu było dużo.

W piątek 04.05 odbyło się ostanie spotkanie w ramach ogólnopolskiej akcji głośnego czytania. Tego dnia do Biblioteki przyszły również pięciolatki z "Tęczowego" Przedszkola wraz z opiekunkami. Realizatorki Kasia, obie Justyny, Karolina, Natalka, Ania bogatsze w doświadczenia z dwóch poprzednich spotkań, postanowiły urozmaicić głośne czytanie maluchom. Włączyły do tego elementy edukacyjne, które bardzo spodobały się słuchaczom. Z książki M. Strękowskiej - Zaremby "Leniwe literki", wybrały cztery opowiadania o różnych literkach alfabetu, były to : "L jak las", "A jak Atlas", T jak tornister", "O jak osa", czytane głośno dokładnie w takiej kolejności. Każde dziecko otrzymało po dwie karteczki z dwiema różnymi literkami, ale tylko tymi o jakich mowa była w opowiadaniach, ponadto każda czytająca miała do swojego tekstu jedną, dużą wydrukowaną na kartce literę. Maluchy były bardzo przejęte, aby w żądanym momencie podnieść rączkę z właściwą literką. Należy ich pochwalić, gdyż świetnie sobie poradziły z zadaniem. Hasłem tego spotkania było słowo "lato", nie zabrakło również wierszyków na ten temat: R. Opala "Zielony świat", J. Święcicka "Słońce", N. Ustenko "Morze", Z. Beszczyńska "żeby przyszło lato", M. Strzałkowska "Przepis na lato", D. Gellnerowa "Zamek z piasku". Były także zagadki i piosenki śpiewane przez dzieci.

<<zdjęcia>>

Łącznie w trzydniowych spotkaniach głośnego czytania wzięło udział 109 osób, z czego 85 to najmłodsi dla których spotkania zostały przygotowane. Duże zainteresowanie i chęć uczestniczenia w podobnych spotkaniach skłania Bibliotekę do prowadzenia akcji głośnego czytania dzieciom przez cały rok. Jesteśmy z tego faktu bardzo zadowoleni i dumni, a przede wszystkim czujemy się potrzebni.

Autor: Dagmara Czekaj

Artykuł opublikowany w "Czasie Powiśla" nr 23, z dn. 17 czerwca 2004 r.

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij