28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Zapraszamy do udziału w tegorocznym Tygodniu Bibliotek, który obchodzony jest pod hasłem "Biblioteka - miejsce na czasie".

"W świecie wirtualnej rzeczywistości, w świecie sztucznej inteligencji BIBLIOTEKA jawi się jako miejsce, w którym możemy wykorzystywać najnowsze technologie. Ale to również miejsce, w którym możemy dowiedzieć się więcej o ochronie praw intelektualnych – wszak nowoczesność tego również dotyczy" - czytamy w wyjaśnieniu hasła.

"To przestrzeń, która jest dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych. To centralne miejsce doświadczeń kulturalnych. “Biblioteka – miejsce na czasie” nie ogranicza się do tradycyjnych książek – promuje różnorodność czytania, włączając w to: audiobooki, e-booki, gry edukacyjne, podcasty, platformy edukacyjne online oraz inne niestandardowe formy. Jest miejscem, gdzie ludzie mogą korzystać z interaktywnych aplikacji, wirtualnej rzeczywistości czy projektów edukacyjnych opartych na sztucznej inteligencji. “Biblioteka – miejsce na czasie” podkreśla konieczność ciągłej adaptacji do zmieniających się potrzeb społeczeństwa, uwzględnia nowe trendy, ale także eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu wiedzy i kultury. “Biblioteka – miejsce na czasie” to przestrzeń do dyskusji, wymiany poglądów i wspólnoty".

 

Nawiazując do hasła Biblioteka w Połańcu przygotowała wiele ciekawych wydarzeń:

  • 6 maja - Ocalimy pszczoły-Ocalimy świat! - zajęcia dla dzieci (grupy zorganizowane)
  • 8 maja, godz. 14.00 - odsłonięcie wystawy plenerowej “Tadeusz Kościuszko - bohater o wrażliwej duszy” - plac przed Biblioteką

  • 16-17 maja, godz. 10.00-14.00 - “Na kościuszkowskim szlaku - Połaniec“ - warsztaty historyczno-fotograficzne dla młodzieży (obowiązują zapisy)

  • 21 maja, godz. 15.30 - Leporello - kreatywna książka z Biblioludkami - zajęcia dla dzieci

  • 22 maja, godz. 15.30 - spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Bibliotece w Połańcu

  • 25 maja, godz. 14.00 - “Odjazdowy Bibliotekarz na kościuszkowskim szlaku” - rodzinny rajd rowerowy

  • ”Połaniec - kartki z historii miasta” miasta” - wystawa w Bibliotece z okazji Dni Połańca (maj)

 

Miejsko-Gminna_Biblioteka_Publiczna_im._A._Mickiewicza_w_Połańcu_13.png

Kolejny Tydzień Bibliotek przeszedł do historii. W tym roku w całym kraju Biblioteki w myśl hasła „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka” organizowały różne zajęcia i spotkania dla czytelników w każdym wieku. Nasza Biblioteka nie była wyjątkiem. W maju w Bibliotece w Połańcu i jej Filii w Ruszczy działo się bardzo dużo. Były spotkania, warsztaty, lekcje biblioteczne, wycieczki oraz wystawa.

Tydzień Bibliotek rozpoczął się tradycyjnie od Dnia Bibliotekarza, który obchodzony jest 8 maja. Pamiętały o nim władze miasta Połaniec. Burmistrz, zastępca Burmistrza oraz Sekretarz złożyli wizytę w Bibliotece w Połańcu obdarowując jej Dyrektora i Pracowników kwiatami oraz życzeniami satysfakcji z dalszej, równie owocnej jak do tej pory, pracy na rzecz upowszechniania czytelnictwa i rozwoju kultury. Swoją obecnością zaszczycił bibliotekarzy także Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Połańcu, który od lat wspiera czytelnictwo. Żeby pokazać, jak wiele dzięki wsparciu można zdziałać, zebrani goście obejrzeli krótką prezentację pokazującą zmagania współczesnego bibliotekarza i przedstawiającą dotychczas realizowane przez Bibliotekę w Połańcu zadania. Spotkanie było także okazją do rozmowy nad dalszym rozwojem Biblioteki w Połańcu i jej Filii w Ruszczy. Po prezentacji wszyscy zostali zaproszeni do skosztowania tortu upieczonego przez jedną z bibliotekarek.

O Dniu Bibliotekarza pamiętały także przedszkolaki. Z okazji Dnia Bibliotekarza 9 i 10 maja z pięknymi życzeniami zawitały do Biblioteki dzieci wraz z opiekunami z Przedszkola Publicznego w Połańcu. Mali goście zwiedzili Bibliotekę a potem obejrzeli książeczki gromadzone specjalnie z myślą o najmłodszych czytelnikach.

Ale maj to nie tylko Tydzień Bibliotek. W tym miesiącu święto obchodzi także miasto Połaniec. W rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego w Połańcu odbywają się uroczystości na cześć Tadeusza Kościuszki, który przed ponad dwustu laty rozsławił nazwę naszego miasta. W środę 10 maja Biblioteka w partnerstwie z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu po raz pierwszy w swojej działalności zaprosiła czytelników na Rodzinny Spacer Historyczny śladami powstania kościuszkowskiego. Spacer zorganizowany został w ramach projektu "Połaniec a trzy powstania narodowe", który otrzymał dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Podczas spaceru, który rozpoczął się przed Biblioteką w Połańcu, uczestnicy zobaczyli najciekawsze miejsca upamiętniające lokalne wydarzenia historyczne oraz poznali nieco historię miasta związanego w szczególny sposób z Insurekcją Kościuszkowską. Na trasie spaceru kolejno znalazły się: Wystawa Archeologiczna i Galeria Kościuszkowska, pomnik Tadeusza Kościuszki, Cmentarzyk Kosynierów, Kopiec Kościuszki i Winna Góra. W lesie, w drodze na Kopiec Kościuszki wycieczka napotkała wyjątkowego gościa – kosyniera. Dzięki niezwykle barwnej opowieści powstańca spacerowicze cofnęli się w czasie i zobaczyli Połaniec takim jakim oglądał go Naczelnik Tadeusz Kościuszko. Pod Kopcem Kościuszki, miejscu szczególnie lubianym przez Połańczan, odbył się piknik. U jego podnóża dzieci miały miejsce na swobodną zabawę a dorośli mogli wdać się w dyskusję historyczną, którą poprowadził Kosynier przy wsparciu jednego z uczestników – pasjonata historii.

Ta forma poznawania lokalnej historii cieszyła się dużym zainteresowaniem i dlatego Biblioteka 16 maja zorganizowała spacer po raz drugi. Tym razem na wycieczkę zabrała przedszkolaki z Ruszczy. Wycieczka rozpoczęła się od obejrzenia Biblioteki, w której część dzieci była po raz pierwszy. Na co dzień maluchy korzystają bowiem z Filii Bibliotecznej w Ruszczy. Trasa spaceru poprowadzona była podobnie, jak podczas pierwszej wycieczki. Odbył się także piknik na Kopcu, podczas którego przedszkolaki poznały krótką historię związaną z pobytem Kościuszki na połanieckich ziemiach.

Tydzień Bibliotek nie mógł się odbyć bez spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece. Miało ono miejsce 11 maja. Przybyła na nie liczna grupa Klubowiczek, które sprawiły miłą niespodziankę składając życzenia i wręczając z okazji Dnia Bibliotekarza na ręce moderatorki Klubu Marii Bugaj kwiaty. Podczas spotkania omawiane były książki „Tak zapamiętałem” Marka Nowakowskiego oraz „Tirza” Arona Grunberga, które wzbudziły dużo emocji.

Tydzień Bibliotek to także spotkania autorskie. W poniedziałkowe popołudnie, 15 maja, Biblioteka gościła pochodzącego z Sandomierza pisarza bestsellerowych kryminałów Michała Śmielaka. Organizatorem spotkania była Biblioteka oraz Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu. Pisarzowi towarzyszył Sławomir Partyka, który poprowadził spotkanie zadając autorowi pytania. Rozmawiano o początkach twórczości, o fabule powieści i planach na przyszłość. Spotkanie przebiegło w niezwykle luźnej i sympatycznej atmosferze, dzięki licznym wstawkom humorystycznym, historyjkom z życia wziętych i anegdotom. Po jego zakończeniu autor pozostał jeszcze parę chwil z czytelnikami by złożyć autografy na swoich książkach. Zapewnił obecnych na spotkaniu fanów swojej twórczości, że wydane utwory to nie koniec jego pomysłów, tym samym zdradził że niebawem na rynku ukaże się jego najnowsza powieść, co bardzo czytelników ucieszyło.

W maju odbyły się również ciekawe zajęcia dla młodzieży. Przez dwa dni, 25 i 26 maja trwały się w Bibliotece kilkugodzinne warsztaty z projektowania planszowych gier wielkoformatowych pod hasłem "Połaniec a powstanie listopadowe". Piętnastu młodych ludzi przed dwa dni zgłębiało tajniki trudnej sztuki tworzenia gier i opracowywało fabułę i elementy, służące do zaprojektowania wielkoformatowej gry planszowej ukazującej Połaniec w dobie zrywu niepodległościowego z lat 1830-1831. Warsztaty poprowadzone przez instruktorkę, zorganizowane zostały w ramach projektu „Połaniec a trzy powstania narodowe”. Efekty pracy młodych ludzi będzie można podziwiać we wrześniu na Pikniku Historycznym pod Biblioteką. To wtedy odbędzie się premiera gry powstałej dzięki pomysłom i materiałom, które uczestnicy po dwóch dniach twórczej pracy po sobie pozostawili. Wielkoformatowa gra planszowa mająca na celu upamiętnienie lokalnych wydarzeń i bohaterów powstania listopadowego będzie zawierała najciekawsze rozwiązania, które zrodziły się podczas warsztatów.

Podczas majowych wydarzeń nie mogło także zabraknąć spotkania z Biblioludkami. W sobotę 27 maja podczas biblioludkowych zajęć królowała bardzo lubiana przez najmłodszych plastelina. Za jej pomocą dzieci projektowały wzory na zakrętkach, które następnie były malowane farbami i odciskane na papierze. W rezultacie powstała kolorowa łąka. Spotkanie nie mogło odbyć się też oczywiście bez słuchania czytanych na głos opowiadań i wierszyków.

Tydzień, a w zasadzie miesiąc Bibliotek w Połańcu, zakończył się 30 maja zajęciami z uczniami klasy drugiej szkoły podstawowej pod hasłem „Nasza Biblioteka… Ale jaka?”. Nawiązując do hasła Tygodnia Biblioteka pokazała uczniom, że Nasza Biblioteka to nie tylko książki, to także nowe technologie. Dzieci zapoznały się z bibliotecznymi "pupilami", czyli robotami Dash i Dot. Zobaczyli co roboty potrafią, do czego są stworzone i jak się z nimi uczyć poprzez zabawę.

Lekcje biblioteczne pod hasłem „Nasza Biblioteka… Ale jaka?” zorganizowała także Filia Biblioteczna w Ruszczy. Na zajęcia, które odbyły się 9, 16 i 23 maja zaprosiła przedszkolaki oraz uczniów ze szkoły podstawowej w Ruszczy. Uczestnicy spotkań rozmawiali o zawodzie bibliotekarza, zasadach korzystania z biblioteki, poznawali jej zasoby i słuchali bajek. Starali się dowiedzieć, jaka to jest ta ich Biblioteka.

Przez cały maj w Bibliotece można było podziwiać także wystawę z cyklu "Pasje naszych Czytelników" przedstawiającą malarstwo i rękodzieło lokalnych twórców. Ideą ekspozycji było pokazanie, jaka jest społeczność skupiona wokół "naszej Biblioteki" - pełna talentów czekających tylko do odkrycia. Wystawę tworzyły prace członków Klubu Seniora "Megawat" - obrazy Pana Ryszarda Komorowskiego, artystyczne przedmioty wykonane różnymi technikami Pani Stanisławy Jasińskiej, Ewy Wanatko (obie Panie należą także do Grupy Plastycznej "Babki na Obcasach") oraz indywidualne prace i rękodzieło naszych Czytelniczek - Pani Krystyny Fortuny i Pani Teresy Martynowicz. Wystawa cieszyła się, i nadal cieszy, bardzo dużym zainteresowaniem osób odwiedzających Bibliotekę.

Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w wydarzeniach w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Mamy nadzieję, że dzięki różnorodnym inicjatywom podejmowanym w tym czasie w naszej placówce wszyscy mogli przekonać się, zgodnie z tegorocznym hasłem, jaka jest ta „Nasza Biblioteka”. A jest ona pełna pomysłów i otwarta na każdego czytelnika.

Projekt_bez_nazwy_2.png

Projekt_bez_nazwy_3.png

 

We wtorek, 16 maja, wraz z dziećmi i opiekunami z Przedszkola Publicznego w Ruszczy wybraliśmy się na Spacer Historyczny, głównie śladami pamiątek po Naczelniku Insurekcji - Tadeuszu Kościuszce. Spacer odbył się w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek pod hasłem "Moja, Twoja, Nasza Biblioteka!".

Wycieczkę zaczęliśmy od zwiedzenia Biblioteki. Tytułem wstępu parę chwil spędziliśmy na podziwianiu wystawy archeologicznej i kościuszkowskiej w Centrum Kultury i Sztuki. Później zaopatrzeni w mapki z zaznaczonymi punktami trasy wyruszyliśmy w drogę. Pierwszym przystankiem był pomnik Kościuszki, pod którym dowiedzieliśmy się nieco więcej o Naczelniku. Zrobiliśmy sobie także pamiątkowe zdjęcie. Ruszyliśmy dalej ulicami miasta, które po jakimś czasie zaprowadziły nas do lasu. Leśny szlak doprowadził wycieczkę do Kopca Kościuszki, gdzie dowiedzieliśmy się o Insurekcji Kościuszkowskiej i Uniwersale Połanieckim. W miejscu, gdzie przed ponad 200 laty Naczelnik ogłosił słynną odezwę do narodu, odbył się krótki piknik. Dzieci z apetytem zjadły przygotowane wcześniej przez rodziców smakołyki. Potem udaliśmy się w dalszą drogę, która poprowadziła na Winną Górę. Ze szczytu skarpy przez chwilę podziwialiśmy nadwiślański krajobraz. Czas nas zaczął gonić, więc ruszyliśmy dalej. Niedaleko wejścia na Winną Górę, gdzie przed wiekami ulokowany był prastary Połaniec, zaraz przy ścieżce napotkaliśmy głaz i krzyż upamiętniający ruiny kapliczki świętego Mikołaja. Dowiedzieliśmy się, że to tutaj powstawał Uniwersał Kościuszki. Z Winnej Góry udaliśmy się w drogę powrotną. Gdy dotarliśmy do parkingu u stóp Kopca Kościuszki okazało się, że bus, który miał zawieźć przedszkolaki z powrotem do Ruszczy już na wszystkich czekał. Nasz spacer dobiegł końca, a zmęczone lecz bardzo zadowolone dzieci wróciły do przedszkola na obiad, który zdaje się wszystkim bardzo smakował.

Dziękujemy wszystkim za wspólną wyprawę. Szczególne podziękowania składamy Panu Andrzejowi Matyjasowi za poprowadzenie żywej lekcji historii.

Zdjecie kolorowe, uczestnicy spaceru historycznego - przedszkolaki z Ruszczy
Zdjecie kolorowe, uczestnicy spaceru historycznego - przedszkolaki z Ruszczy
Zdjecie kolorowe, uczestnicy spaceru historycznego - przedszkolaki z Ruszczy
Zdjecie kolorowe, uczestnicy spaceru historycznego - przedszkolaki z Ruszczy
Zdjecie kolorowe, uczestnicy spaceru historycznego - przedszkolaki z Ruszczy
Zdjecie kolorowe, uczestnicy spaceru historycznego - przedszkolaki z Ruszczy
Zdjecie kolorowe, uczestnicy spaceru historycznego - przedszkolaki z Ruszczy
Zdjecie kolorowe, uczestnicy spaceru historycznego - przedszkolaki z Ruszczy
Zdjecie kolorowe, uczestnicy spaceru historycznego - przedszkolaki z Ruszczy
Zdjecie kolorowe, uczestnicy spaceru historycznego - przedszkolaki z Ruszczy

Maj to wyjątkowy miesiąc. W tym pięknym wiosennym, pachnącym bzami, miesiącu święto obchodzi biblioteka oraz miasto Połaniec. Od 8 maja, czyli od Dnia Bibliotekarza, zaczyna się Tydzień Bibliotek. Natomiast 7 maja, w rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego, w Połańcu odbywają się uroczystości na cześć Tadeusza Kościuszki, który przed ponad dwustu laty rozsławił nazwę naszego miasta i swoją odezwą zapisał ją trwale na kartach historii. Dla nas, bibliotekarzy jest to czas wytężonej pracy, której efektem są różnorodne wydarzenia organizowane dla mieszkańców naszej społeczności. W tym roku nie mogło być inaczej.

W środę 10 maja 2023 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu w partnerstwie z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka” i podczas trwania Dni Połańca zaprosiła, po raz pierwszy w swojej działalności, na „Rodzinny Spacer Historyczny śladami powstania kościuszkowskiego”. Spacer zorganizowany został w ramach projektu "Połaniec a trzy powstania narodowe", który otrzymał dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa” .

 

343005019_939586943829676_9215981557567466985_n.jpg

Podczas spaceru, który rozpoczął się przed Biblioteką w Połańcu, zobaczyliśmy najciekawsze miejsca upamiętniające lokalne wydarzenia historyczne oraz poznaliśmy nieco historię miasta związanego w szczególny sposób z Insurekcją Kościuszkowską.

Na początek zwiedziliśmy Wystawę Archeologiczną i Galerię Kościuszkowską w Centrum Kultury i Sztuki, gdzie zgromadzone zostały eksponaty związane z pradziejami osadnictwa na terenach dzisiejszej Gminy Połaniec a także publikacje, obrazy i rzeźby przybliżające postać Tadeusza Kościuszki, uczestników powstania, walecznych kosynierów i wydarzenia z czasów insurekcji. Tu dowiedzieliśmy się o też nieco więcej o celu całej naszej dalszej wycieczki.

Podczas dalszego spaceru śladami powstania kościuszkowskiego zobaczyliśmy miejsca upamiętniające pobyt Naczelnika w Połańcu i wydarzenia z czasów insurekcji. Podeszliśmy pod pomnik Tadeusza Kościuszki, pod którym poznaliśmy bohatera, o którym wielokrotnie jeszcze mieliśmy usłyszeć. W tym miejscu uczestnicy zostali zaopatrzeni w mapki miasta z naniesionymi najważniejszymi miejscami znajdującymi się na trasie naszej wycieczki. Śledząc trasę na mapkach odnaleźliśmy Cmentarzyk Kosynierów, mogiłę, w której spoczywają według miejscowych opowieści uczestnicy powstania. W lesie, w drodze na Kopiec Kościuszki – miejsce szczególne na mapie miasta napotkaliśmy wyjątkowego gościa – kosyniera, który zabrał nas na wycieczkę do roku 1794. Dzięki niezwykle barwnej opowieści powstańca cofnęliśmy się w czasie i zobaczyliśmy Połaniec takim jakim oglądał go Naczelnik Tadeusz Kościuszko. Wyobraziliśmy sobie obozowisko powstańców w dolinach rzek Czarnej i Wisły oraz trudy życia w obozie niemal odciętym od świata. Kosynier zabrał nas na Winną Górę pod krzyż upamiętniający miejsce, w którym Kościuszko przy ruinach kaplicy świętego Mikołaja redagował Uniwersał Połaniecki. Dowiedzieliśmy się, że przywódca powstania Uniwersał publicznie ogłosił w miejscu, w którym obecnie znajduje się Kopiec Kościuszki usypany przez lokalną ludność w setną rocznicę śmierci Naczelnika w roku 1917. Pod Kopcem Kościuszki, miejscu szczególnie lubianym przez Połańczan, w drodze powrotnej zrobiliśmy sobie piknik, z którego najbardziej ucieszyli się najmłodsi. U jego podnóża dzieci miały miejsce na swobodną zabawę a dorośli mogli wdać się w dyskusję historyczną, którą poprowadził nasz Kosynier przy wsparciu jednego z uczestników – pasjonata historii. Rozmowy o historii związanej z postacią Kościuszki były prowadzone podczas spaceru wielokrotnie, za każdym razem gdy wycieczka odwiedziła ważne miejsce związane z insurekcją.

Spacer zakończył się później niż było to zakładane, gdy słońce zaczęło zbliżać się już ku zachodowi. Uczestnicy dobrze się bawili i nie mieli ochoty zbyt wcześnie kończyć wycieczki. Jest to dla nas największa radość i powód do dumy. Dodaje nam skrzydeł w planowaniu kolejnych przedsięwzięć.

 

A teraz kilka słów podziękowania.

Na początek pragniemy podziękować Osobie, bez udziału której spacer nie mógłby się udać. W roli Kosyniera, który zabrał wycieczkę w podróż w czasie wystąpił wieloletni oddany Przyjaciel Biblioteki, członek Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu – Pan Konstanty Mirosław Michorowski. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie. Cieszymy się, że zawsze możemy na Pana liczyć. Dziękujemy także Panu Andrzejowi Matyjasowi, pasjonatowi historii za ciekawostki, którymi nas wszystkich raczył wielokrotnie podczas spaceru.

A na koniec dziękujemy wszystkim osobom, które środowe popołudnie postanowili spędzić z nami aktywnie. Mamy nadzieję, że spacer wzbogacił Was w wiedzę i sprawił tyle przyjemności ile nam – jego organizatorom.

1
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Spaceru Historycznego śladami powstania kościuszkowskiego
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Spaceru Historycznego śladami powstania kościuszkowskiego
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Spaceru Historycznego śladami powstania kościuszkowskiego
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Spaceru Historycznego śladami powstania kościuszkowskiego
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Spaceru Historycznego śladami powstania kościuszkowskiego
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Spaceru Historycznego śladami powstania kościuszkowskiego
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Spaceru Historycznego śladami powstania kościuszkowskiego
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Spaceru Historycznego śladami powstania kościuszkowskiego
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Spaceru Historycznego śladami powstania kościuszkowskiego

logo_gotowe.png

 

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa"

9 i 10 maja 2023 r. z okazji Dnia Bibliotekarza z pięknymi życzeniami zawitały do nas przedszkolaki z Przedszkola Publicznego w Połańcu. Dzieci zwiedziły Bibliotekę a potem obejrzały książeczki gromadzone specjalnie z myślą o najmłodszych czytelnikach.

Dziękujemy za pamięć i życzenia miłym gościom oraz całej społeczności przedszkolnej w Połańcu.

Zdjęcie kolorowe, przedszkolaki z życzeniami z okazji dnia bibliotekarza w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, przedszkolaki z życzeniami z okazji dnia bibliotekarza w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, przedszkolaki z życzeniami z okazji dnia bibliotekarza w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, przedszkolaki z życzeniami z okazji dnia bibliotekarza w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, przedszkolaki z życzeniami z okazji dnia bibliotekarza w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, przedszkolaki z życzeniami z okazji dnia bibliotekarza w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, przedszkolaki z życzeniami z okazji dnia bibliotekarza w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, przedszkolaki z życzeniami z okazji dnia bibliotekarza w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, przedszkolaki z życzeniami z okazji dnia bibliotekarza w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, przedszkolaki z życzeniami z okazji dnia bibliotekarza w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, przedszkolaki z życzeniami z okazji dnia bibliotekarza w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, przedszkolaki z życzeniami z okazji dnia bibliotekarza w bibliotece

8 maja obchodzimy Ogólnopolski Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek, który jest okazją do podsumowania pracy i osiągnięć zawodowych, a także do budowania wizerunku bibliotek i bibliotekarzy. Dzień ten skłania również do refleksji na temat roli bibliotek we współczesnym świecie.

Pamiętały o tym święcie władze miasta Połaniec. Burmistrz Pan Jacek Benedykt Nowak, zastępca Burmistrza Pan Jarosław Kądziela oraz Sekretarz Pani Bogumiła Niespodziewana złożyli wizytę w Bibliotece w Połańcu obdarowując jej Dyrektora Panią Renatę Wójtowicz i Pracowników kwiatami oraz życzeniami satysfakcji z dalszej, równie owocnej jak do tej pory, pracy na rzecz upowszechniania czytelnictwa i rozwoju kultury. Swoją obecnością zaszczycił bibliotekarzy Pan Stanisław Kotlarz - Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Połańcu, który od lat wspiera czytelnictwo dorzucając cegiełki do działalności Biblioteki na zakup zbiorów i organizację bibliotecznych wydarzeń kulturalnych.

Spotkanie było także okazją do wyrażenia podziękowania przez Dyrektora i pracowników Biblioteki za wsparcie, jakim władze i Pan Prezes Banku na co dzień obdarowują placówkę. Żeby pokazać, jak wiele dzięki wsparciu temu zdziałać, zebrani goście obejrzeli krótką prezentację pokazującą zmagania współczesnego bibliotekarza i przedstawiającą dotychczas realizowane przez Bibliotekę w Połańcu zadania. Spotkanie było także okazją do rozmowy nad dalszym rozwojem Biblioteki w Połańcu i jej Filii w Ruszczy.

Po prezentacji wszyscy zostali zaproszeni do skosztowania tortu upieczonego przez jedną z bibliotekarek. Tort zachwycił zgromadzonych zarówno smakiem, jak i wyglądem nawiązującym do wyjątkowego bibliotecznego święta.

8 maja inauguruje także obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek odbywającego się w tym roku pod hasłem „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka!”, do świętowania którego Biblioteka w Połańcu serdecznie zaprasza wszystkich mieszkańców naszej lokalnej społeczności.

Program obchodów Tygodnia Bibliotek i informacje o organizowanych w jego ramach wydarzeniach jest dostępny na stronie internetowej Biblioteki w zakładce „Tydzień Bibliotek”

Link: https://mgbp.polaniec.pl/z-zycia-biblioteki/tydzien-bibliotek.html

1086
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy spotkania w Bibliotece z okazji Dnia Bibliotekarza
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy spotkania w Bibliotece z okazji Dnia Bibliotekarza
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy spotkania w Bibliotece z okazji Dnia Bibliotekarza
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy spotkania w Bibliotece z okazji Dnia Bibliotekarza
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy spotkania w Bibliotece z okazji Dnia Bibliotekarza
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy spotkania w Bibliotece z okazji Dnia Bibliotekarza
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy spotkania w Bibliotece z okazji Dnia Bibliotekarza
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy spotkania w Bibliotece z okazji Dnia Bibliotekarza
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy spotkania w Bibliotece z okazji Dnia Bibliotekarza
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy spotkania w Bibliotece z okazji Dnia Bibliotekarza

A_czy_Ty_już_złożyłeś_życzenia_swojemu_bibliotekarzowi_1.png

Zapraszamy na Rodzinny Spacer Historyczny śladami powstania kościuszkowskiego, który odbedzie się 10 maja 2023 roku.

Spacer organizowany jest w ramach projektu "Połaniec a trzy powstania narodowe"Odbędzie się z okazji Dni Połańca 2023 i w XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

 

Plakat kolorowy, zaproszenie na rodzinny spacer historyczny

 

Zbióka o godzinie 16.30 pod Biblioteką w Połańcu. Długość trasy będzie wynosiła około 3-4 kilometrów, w zależności od możliwości uczestników.

Podczas spaceru zobaczymy ciekawe miejsca upamiętniające lokalne wydarzenia historyczne oraz poznamy historię miasta związanego w szczególny sposób z Insurekcją Kościuszkowską

Prosimy zabrać ze sobą małe, lekkie kocyki lub maty do siedzenia a także przekąski i napoje, ponieważ podczas spaceru odbędzie się piknik.

 

Zapraszamy!

Wydarzenie bez ograniczeń wiekowych.

 

logo_gotowe.pngDofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Zapraszamy do udziału w XX. Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek pod hasłem "Moja Twoja Nasza Biblioteka!", który rozpocznie się 8 maja 2023 roku.

2.png

 

W programie:

Biblioteka w Połańcu

  • Rodzinny Spacer Historyczny - 10 maja (środa), godzina 16.30
  • Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki - 11 maja (czwartek), godzina 16.00
  • Nasza Biblioteka... Ale jaka? - lekcje biblioteczne - 9-19 maja (dla grup zorganizowanych, terminy do uzgodnienia)
  • Spotkanie autorskie z Michałem Śmielakiem - 15 maja (poniedziałek), godzina 17.00
  • Spotkanie Biblioludków - 27 maja (sobota), godzina 11.00
  • Wystawa "Pasje naszych Czytelników" - 8-31 maja

Filia Biblioteczna w Ruszczy

  • Nasza Biblioteka... Ale jaka? - lekcje biblioteczne - 9-12 maja (dla grup zorganizowanych, terminy do uzgodnienia)

Tydzień Bibliotek to w dużej mierze spotkania z młodymi Czytelnikami. Przed kilka dni, od 10 maja, w naszej Bibliotece odbywały się lekcje biblioteczne i spotkania z legendami polskimi. Gościliśmy dzieci ze świetlicy szkolnej ze Zrębina, "Kotki" z Przedszkola Publicznego w Połańcu oraz pierwszoklasistów i drugoklasistów ze Szkoły Podstawowej w Połańcu.

Nasi goście obejrzeli Bibliotekę wyruszając w podróż między regały wesołą lokomotywą, zobaczyli wystawę malarstwa pani Stefanii Wójcik, która nawet na najmłodszych zrobiła duże wrażenie, dowiedzieli się jak zostać czytelnikiem i co nasza książnica ma dla nich ciekawego a na koniec wzięli udział w wirtualnym spacerze śladami legend.

Slajd początkowy prezentacji ze zdjęć dzieci w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Slajd początkowy prezentacji ze zdjęć dzieci w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Slajd początkowy prezentacji ze zdjęć dzieci w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Slajd początkowy prezentacji ze zdjęć dzieci w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
1
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci na wycieczce w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, ostatni kadr prezentacji ze zdjęć dzieci ze świetlicy w Bibliotece

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych