28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Kolejny Tydzień Bibliotek przeszedł do historii. W tym roku w całym kraju Biblioteki w myśl hasła „Moja, Twoja, Nasza Biblioteka” organizowały różne zajęcia i spotkania dla czytelników w każdym wieku. Nasza Biblioteka nie była wyjątkiem. W maju w Bibliotece w Połańcu i jej Filii w Ruszczy działo się bardzo dużo. Były spotkania, warsztaty, lekcje biblioteczne, wycieczki oraz wystawa.

Tydzień Bibliotek rozpoczął się tradycyjnie od Dnia Bibliotekarza, który obchodzony jest 8 maja. Pamiętały o nim władze miasta Połaniec. Burmistrz, zastępca Burmistrza oraz Sekretarz złożyli wizytę w Bibliotece w Połańcu obdarowując jej Dyrektora i Pracowników kwiatami oraz życzeniami satysfakcji z dalszej, równie owocnej jak do tej pory, pracy na rzecz upowszechniania czytelnictwa i rozwoju kultury. Swoją obecnością zaszczycił bibliotekarzy także Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Połańcu, który od lat wspiera czytelnictwo. Żeby pokazać, jak wiele dzięki wsparciu można zdziałać, zebrani goście obejrzeli krótką prezentację pokazującą zmagania współczesnego bibliotekarza i przedstawiającą dotychczas realizowane przez Bibliotekę w Połańcu zadania. Spotkanie było także okazją do rozmowy nad dalszym rozwojem Biblioteki w Połańcu i jej Filii w Ruszczy. Po prezentacji wszyscy zostali zaproszeni do skosztowania tortu upieczonego przez jedną z bibliotekarek.

O Dniu Bibliotekarza pamiętały także przedszkolaki. Z okazji Dnia Bibliotekarza 9 i 10 maja z pięknymi życzeniami zawitały do Biblioteki dzieci wraz z opiekunami z Przedszkola Publicznego w Połańcu. Mali goście zwiedzili Bibliotekę a potem obejrzeli książeczki gromadzone specjalnie z myślą o najmłodszych czytelnikach.

Ale maj to nie tylko Tydzień Bibliotek. W tym miesiącu święto obchodzi także miasto Połaniec. W rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego w Połańcu odbywają się uroczystości na cześć Tadeusza Kościuszki, który przed ponad dwustu laty rozsławił nazwę naszego miasta. W środę 10 maja Biblioteka w partnerstwie z Towarzystwem Kościuszkowskim w Połańcu po raz pierwszy w swojej działalności zaprosiła czytelników na Rodzinny Spacer Historyczny śladami powstania kościuszkowskiego. Spacer zorganizowany został w ramach projektu "Połaniec a trzy powstania narodowe", który otrzymał dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”. Podczas spaceru, który rozpoczął się przed Biblioteką w Połańcu, uczestnicy zobaczyli najciekawsze miejsca upamiętniające lokalne wydarzenia historyczne oraz poznali nieco historię miasta związanego w szczególny sposób z Insurekcją Kościuszkowską. Na trasie spaceru kolejno znalazły się: Wystawa Archeologiczna i Galeria Kościuszkowska, pomnik Tadeusza Kościuszki, Cmentarzyk Kosynierów, Kopiec Kościuszki i Winna Góra. W lesie, w drodze na Kopiec Kościuszki wycieczka napotkała wyjątkowego gościa – kosyniera. Dzięki niezwykle barwnej opowieści powstańca spacerowicze cofnęli się w czasie i zobaczyli Połaniec takim jakim oglądał go Naczelnik Tadeusz Kościuszko. Pod Kopcem Kościuszki, miejscu szczególnie lubianym przez Połańczan, odbył się piknik. U jego podnóża dzieci miały miejsce na swobodną zabawę a dorośli mogli wdać się w dyskusję historyczną, którą poprowadził Kosynier przy wsparciu jednego z uczestników – pasjonata historii.

Ta forma poznawania lokalnej historii cieszyła się dużym zainteresowaniem i dlatego Biblioteka 16 maja zorganizowała spacer po raz drugi. Tym razem na wycieczkę zabrała przedszkolaki z Ruszczy. Wycieczka rozpoczęła się od obejrzenia Biblioteki, w której część dzieci była po raz pierwszy. Na co dzień maluchy korzystają bowiem z Filii Bibliotecznej w Ruszczy. Trasa spaceru poprowadzona była podobnie, jak podczas pierwszej wycieczki. Odbył się także piknik na Kopcu, podczas którego przedszkolaki poznały krótką historię związaną z pobytem Kościuszki na połanieckich ziemiach.

Tydzień Bibliotek nie mógł się odbyć bez spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Bibliotece. Miało ono miejsce 11 maja. Przybyła na nie liczna grupa Klubowiczek, które sprawiły miłą niespodziankę składając życzenia i wręczając z okazji Dnia Bibliotekarza na ręce moderatorki Klubu Marii Bugaj kwiaty. Podczas spotkania omawiane były książki „Tak zapamiętałem” Marka Nowakowskiego oraz „Tirza” Arona Grunberga, które wzbudziły dużo emocji.

Tydzień Bibliotek to także spotkania autorskie. W poniedziałkowe popołudnie, 15 maja, Biblioteka gościła pochodzącego z Sandomierza pisarza bestsellerowych kryminałów Michała Śmielaka. Organizatorem spotkania była Biblioteka oraz Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu. Pisarzowi towarzyszył Sławomir Partyka, który poprowadził spotkanie zadając autorowi pytania. Rozmawiano o początkach twórczości, o fabule powieści i planach na przyszłość. Spotkanie przebiegło w niezwykle luźnej i sympatycznej atmosferze, dzięki licznym wstawkom humorystycznym, historyjkom z życia wziętych i anegdotom. Po jego zakończeniu autor pozostał jeszcze parę chwil z czytelnikami by złożyć autografy na swoich książkach. Zapewnił obecnych na spotkaniu fanów swojej twórczości, że wydane utwory to nie koniec jego pomysłów, tym samym zdradził że niebawem na rynku ukaże się jego najnowsza powieść, co bardzo czytelników ucieszyło.

W maju odbyły się również ciekawe zajęcia dla młodzieży. Przez dwa dni, 25 i 26 maja trwały się w Bibliotece kilkugodzinne warsztaty z projektowania planszowych gier wielkoformatowych pod hasłem "Połaniec a powstanie listopadowe". Piętnastu młodych ludzi przed dwa dni zgłębiało tajniki trudnej sztuki tworzenia gier i opracowywało fabułę i elementy, służące do zaprojektowania wielkoformatowej gry planszowej ukazującej Połaniec w dobie zrywu niepodległościowego z lat 1830-1831. Warsztaty poprowadzone przez instruktorkę, zorganizowane zostały w ramach projektu „Połaniec a trzy powstania narodowe”. Efekty pracy młodych ludzi będzie można podziwiać we wrześniu na Pikniku Historycznym pod Biblioteką. To wtedy odbędzie się premiera gry powstałej dzięki pomysłom i materiałom, które uczestnicy po dwóch dniach twórczej pracy po sobie pozostawili. Wielkoformatowa gra planszowa mająca na celu upamiętnienie lokalnych wydarzeń i bohaterów powstania listopadowego będzie zawierała najciekawsze rozwiązania, które zrodziły się podczas warsztatów.

Podczas majowych wydarzeń nie mogło także zabraknąć spotkania z Biblioludkami. W sobotę 27 maja podczas biblioludkowych zajęć królowała bardzo lubiana przez najmłodszych plastelina. Za jej pomocą dzieci projektowały wzory na zakrętkach, które następnie były malowane farbami i odciskane na papierze. W rezultacie powstała kolorowa łąka. Spotkanie nie mogło odbyć się też oczywiście bez słuchania czytanych na głos opowiadań i wierszyków.

Tydzień, a w zasadzie miesiąc Bibliotek w Połańcu, zakończył się 30 maja zajęciami z uczniami klasy drugiej szkoły podstawowej pod hasłem „Nasza Biblioteka… Ale jaka?”. Nawiązując do hasła Tygodnia Biblioteka pokazała uczniom, że Nasza Biblioteka to nie tylko książki, to także nowe technologie. Dzieci zapoznały się z bibliotecznymi "pupilami", czyli robotami Dash i Dot. Zobaczyli co roboty potrafią, do czego są stworzone i jak się z nimi uczyć poprzez zabawę.

Lekcje biblioteczne pod hasłem „Nasza Biblioteka… Ale jaka?” zorganizowała także Filia Biblioteczna w Ruszczy. Na zajęcia, które odbyły się 9, 16 i 23 maja zaprosiła przedszkolaki oraz uczniów ze szkoły podstawowej w Ruszczy. Uczestnicy spotkań rozmawiali o zawodzie bibliotekarza, zasadach korzystania z biblioteki, poznawali jej zasoby i słuchali bajek. Starali się dowiedzieć, jaka to jest ta ich Biblioteka.

Przez cały maj w Bibliotece można było podziwiać także wystawę z cyklu "Pasje naszych Czytelników" przedstawiającą malarstwo i rękodzieło lokalnych twórców. Ideą ekspozycji było pokazanie, jaka jest społeczność skupiona wokół "naszej Biblioteki" - pełna talentów czekających tylko do odkrycia. Wystawę tworzyły prace członków Klubu Seniora "Megawat" - obrazy Pana Ryszarda Komorowskiego, artystyczne przedmioty wykonane różnymi technikami Pani Stanisławy Jasińskiej, Ewy Wanatko (obie Panie należą także do Grupy Plastycznej "Babki na Obcasach") oraz indywidualne prace i rękodzieło naszych Czytelniczek - Pani Krystyny Fortuny i Pani Teresy Martynowicz. Wystawa cieszyła się, i nadal cieszy, bardzo dużym zainteresowaniem osób odwiedzających Bibliotekę.

Dziękujemy wszystkim za tak liczny udział w wydarzeniach w ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek. Mamy nadzieję, że dzięki różnorodnym inicjatywom podejmowanym w tym czasie w naszej placówce wszyscy mogli przekonać się, zgodnie z tegorocznym hasłem, jaka jest ta „Nasza Biblioteka”. A jest ona pełna pomysłów i otwarta na każdego czytelnika.

Projekt_bez_nazwy_2.png

Projekt_bez_nazwy_3.png

 

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij