28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

„Biblioteka otwarta dla wszystkich”
lekcja biblioteczna dla podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Połańcu
w ramach Tygodnia Bibliotek 2014
15 maj 2014 r.  

 


W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek 15 maja w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się lekcja biblioteczna „Biblioteka otwarta dla wszystkich” z udziałem podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Połańcu.

Na początku spotkania prowadzący zajęcia pokrótce opowiedzieli o Bibliotece i omówili warunki korzystania z jej usług. Zaznajomili uczestników z księgozbiorem tradycyjnym oraz ze zbiorami specjalnymi, zgromadzonymi z myślą o specjalnych grupach użytkowników. Zaprezentowali książki mówione – audiobooki na płytach CD oraz książki nagrane w formacie Daisy, do których odczytania niezbędny jest dostępny w Bibliotece odtwarzacz „Czytak”. Omówili tzw. freebooki (darmowe książki mówione, do pobrania i zapisania na dysku własnego komputera lub słuchania przez internet) na przykładzie strony wolnelektury.pl.

Wyjaśnili ponadto, że współczesna Biblioteka to nie tylko magazyn książek, ale również miejsce, w którym można atrakcyjnie spędzić czas, serfując po internecie, biorąc udział w różnorodnych warsztatach, spotkaniach i konkursach. Na potwierdzenie swych słów zaproszono wszystkich na odbycie fantastycznej podróży po Polsce i całym świecie za pomocą internetowych narzędzi i oprogramowania, takich jak: Google Maps i Google Earth, 360 cities, Panoramio.

Uczestnicy wybrali się na wirtualny spacer po Połańcu i okolicznych miejscowościach. Zwiedzili elektrownię w Zawadzie i obejrzeli jej trójwymiarowy model. Udali się na szczyt Giewontu i nad polskie morze. Następnie przyszła kolej na wycieczkę zagraniczną. Wszyscy na spotkaniu mogli podziwiać panoramę Rio de Janeiro ze szczytu wzniesienia, na którym stoi słynny monumentalny Chrystus Odkupiciel. Z wysokości uczestnicy zeszli pod wodę w poszukiwaniu wraku Titanica.

Następnie przyszła kolej na zwiedzenie wszechświata i obejrzenie Księżyca oraz poszukiwania śladów życia na Marsie.

Na koniec przez chwilę można było się poczuć jak pilot F16 i poszybować nisko nad Ziemią, dzięki wbudowanemu w aplikację Google Earth symulatorowi lotu.

Na koniec był czas na zwiedzenie Biblioteki i obejrzenie wystawy „Połaniec – moje miasto” zorganizowanej z okazji obchodów obchodów 750-lecia nadania praw miejskich i 220 rocznicy uchwalenia Uniwersału Połanieckiego, na której zaprezentowano prace plastyczne uczestników konkursu „Połaniec za 100 lat”.

Dziękujemy wszystkim za wspólne spędzenie czasu i zapraszamy do Biblioteki.   

W spotkaniu wzięło udział 14 osób i dwoje opiekunów. 

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych