28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Upamiętniając 120. rocznicę urodzin i 55. rocznicę śmierci jednego z najwybitniejszych pisarzy, rok 2024 został przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony Rokiem Witolda Gombrowicza.

 

Witold Gombrowicz - prozaik, dramaturg, eseista - związany był z ziemią świętokrzyską. Urodził się 4 sierpnia 1904 w Małoszycach pod Opatowem, a zmarł 25 lipca 1969 roku w Vence, we Francji.

Pragnąc zaakcentować rocznicę i przybliżyć twórczość pisarza Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu wraz z działającym przy niej Dyskusyjnym Klubem Książki zaprasza na wspólne czytanie fragmentów "Dzienników".

„Dzienniki” wydane zostały w trzech tomach w latach 1957–1966 w Paryżu a czwarty tom wydano w 1992 w Krakowie. W Polsce całość ukazała się w latach 1986–1992. W sposób ironiczny, cyniczny i z humorem opowiadają losy autora, który w dyskusji ze sobą samym podejmuje dialog zarówno z różnymi nurtami występującymi w humanistyce (egzystencjalizm, marksizm, fenomenologia, strukturalizm), jak i z tradycją kultury polskiej. Komentuje także bieżące wydarzenia polityczne dotyczące Polski i jej miejsca w Europie oraz świecie.

 

Wydarzenie odbywa się w ramach zadania "O Gombrowiczu. Jubileuszowo. Bez patosu" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach.

 

Czytanie „Dzienników” w Bibliotece w Połańcu odbędzie się 28 listopada o godz. 16.00.

Serdecznie zapraszamy!

 

plakat_czytamy_dziennik_Połaniec_maly.png

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych