Tematem naszej ostatniej już w tym roku dyskusji (12 grudnia 2023 r.) była debiutancka powieść Marka Hłaski „Wilk”, którą napisał w 1953 roku, mając dziewiętnaście lat. Przypadkowo odnaleziona przez studenta w archiwach Ossolineum, ukazała się po 62 latach.
Hłasko bardzo realistycznie przedstawił w niej obraz przedwojennej, jednej z najbiedniejszych dzielnic Warszawy – Marymontu. Na tym tle proces dojrzewania młodego chłopaka Ryśka Lewandowskiego. Bohater marzy o lepszym życiu, jednak jego ideały szybko zostają zrewidowane w konfrontacji z brutalną rzeczywistością. To tłumaczy jego zachwyt komunistyczną ideologią. Obraz społeczności tej dzielnicy jest wstrząsający. Potęguje go język zastosowany w powieści. Pełno tu wulgaryzmów, gwary ulicznej, złodziejskich powiedzeń. Na pewno na długo zapadnie w pamięć.
Po zakończeniu rozmowy o tej książce, jedna z Pań polecała koleżankom do przeczytania książki, które ostatnio kupiła i przeczytała. Wśród nich był „Żuan Don. Biografia Jeremiego Przybory” Marii Wilczek-Krupy.
Spotkanie zakończyłyśmy skladaniem życzeń świątecznych. Życzyłyśmy sobie wajemnie dobrej lektury pod choinką.