Godziny otwarcia biblioteki
Poniedziałek: 8:00-16:00
Wtorek-piątek: 9:00-17:00
Godziny otwarcia filii
Poniedziałek-Czwartek: 08:00-16:00
Piątek: 9:00-17:00
Adres
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
ul. Stefana Czarnieckiego 5
28-230 Połaniec
„Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
co to będzie, co to będzie?”
A. Mickiewicz - Dziady Cz. 2
O tym co odbyło się w ciemny, głuchy i ponury wieczór 13 listopada mogli przekonać się wszyscy, którzy przybyli do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. A. Mickiewicza w Połańcu. Zgromadzeni goście zostali wprowadzeni w nastrój recytacją wiersza „Upiór” opisującego historię nieszczęśliwej miłości i samobójczej śmierci młodego kochanka.
Gdy za ostatnim gościem zamknęły się z trzaskiem drzwi Biblioteka zamieniła się w XIX wieczną kaplicę cmentarną, w której dokonać się miał za chwilę dawny obrzęd dziadów. Guślarz wraz z chórem, któremu przewodził Starzec zaczął przywoływać dusze czyśćcowe pragnące zaznać ukojenia przez modlitwę, napojenie i nakarmienie. Na początek zjawiły się duchy rodzeństwa Józia i Rózi proszące o ziarenka gorczycy, dzięki którym mogły dzieci dostać się do nieba. Po nich przybył duch okrutnego za życia pana, któremu w wejściu do kaplicy przeszkodziły nocne ptaki. Tej zjawie nie można było pomóc „bo kto nie był ni razu człowiekiem, temu człowiek nic nie pomoże”. Na koniec przywołana została Zosia, przedwcześnie zmarła dziewczyna, która za obojętność i lekkomyślne podchodzenie do życia została po śmierci skazana na dręczące ją samotność i nudę. Po odprawieniu wszystkich duchów zjawił się nieproszony gość – tajemniczy milczący upiór nie dający się w żaden sposób przepędzić.
Temu co działo się na scenie przyglądał się jeszcze jeden człowiek (a może duch?) - patron naszej Biblioteki - Adam Mickiewicz, który już po raz trzeci w historii Biblioteki przybył na spotkanie z czytelnikami.
Wszystkich zaniepokojonych pragniemy uspokoić, że Biblioteka nie była miejscem żadnych mrocznych rytuałów, a widzowie byli świadkami inscenizacji drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza w wykonaniu czytelników i pracowników Biblioteki.
"Dziady" w Bibliotece odbyły się po raz pierwszy i zapewne, mając na uwadze duże brawa publiczności i wyrażone pochwały widzów – nie ostatni. W tym miejscu pragniemy podziękować wszystkim aktorom, którzy swoim zaangażowaniem sprawili, że inscenizacja dramatu okazała się niezapomnianym przeżyciem.
W przedstawieniu wystąpili:
W roli Guślarza – pan Piotr Wróbel
Jako Starzec – pan Julian Jazgara
Duchy dzieci - Norbert Sumara i Zuzanna Fitał
Nocne ptaki – pani Ewelina Fitał, Eliza Wróbel i pan Radosław Marczewski
Widmo Pana – pan Jerzy Han
Zosia – pani Monika Skowron
Pasterka – pani Renata Kozioł
Upiór – pan Stanisław Kotlarz
Chór – pani Renata Wróbel, Filip Wróbel, pani Ewa Matyjas, pani Wioletta Zalińska, pani Maria Bugaj i Dyrektor Biblioteki – pani Renata Wójtowicz.
W roli Adama Mickiewicza wystąpił pan Mariusz Żurawski.
Śpiewem fragmentów „Dziadów” ubarwiła wydarzenie pani Ewelina Fitał.
Rekwizyty do scenografii udostępniło Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu.
Partner medialny - Portal Polaniec.com.pl
Jeszcze raz wszystkim zaangażowanym serdecznie wszystkim dziękujemy!
Wieczór Grozy organizowano w ramach zadania „Strasznie dobre książki!”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Drodzy Czytelnicy:
"Zamknijcie drzwi od kaplicy
I stańcie dokoła truny;
Żadnej lampy, żadnej świécy,
W oknach zawieście całuny.
Niech księżyca jasność blada
Szczelinami tu nie wpada (...)"
Zapraszamy na inscenizację drugiej części "Dziadów" Adama Mickiewicza w wykonaniu Czytelników i Bibliotekarzy. Mamy coś specjalnego dla gości, także tych nie z tego świata:
"Czyscowe duszeczki! (...)
Każda spieszcie do gromady!
Gromada niech się tu zbierze!
Oto obchodzimy Dziady!"
Wieczór Grozy odbędzie się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. A. Mickiewicza w Połańcu w środę 13 listopada o godzinie 17.00, zatem:
"Zstępujcie w święty przybytek;
Jest jałmużna, są pacierze,
I jedzenie, i napitek."
("Dziady", cz. II, Adam Mickiewicz)
Serdecznie zapraszamy!
"Ciemno wszędzie, głucho wszędzie,
co to będzie, co to będzie..."
Wieczór Grozy organizowany jest w ramach zadania „Strasznie dobre książki!”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Czy wiecie, że?
Zaduszki, Dzień Zaduszny lub Święto Zmarłych, a właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych to w Kościołach łacińskich obchód liturgiczny poświęcony zmarłym, przypadający corocznie na dzień 2 listopada, treściowo połączony z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych?
Zaduszki zbiegają się z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej?
Praktyka odwiedzania cmentarzy i palenia zniczy związana jest z przedchrześcijańskim zwyczajem rozpalania ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg?
We wschodnich częściach Polski urządzano w Zaduszki uczty, spożywane w domach lub na grobach, aby zapewnić sobie przychylność zmarłych i pomóc im w osiągnięciu spokoju, a obrzęd ten zwano dziadami?
O obrzędzie dziadów pisał patron Biblioteki w Połańcu - Adam Mickiewicz?
Chcecie wiedzieć więcej?
Zapraszamy zatem do Biblioteki. Biblioteka w Połańcu przygotowała wystawę "O początkach świętowania - Zaduszki", którą można oglądac do końca listopada. Wystawę zorganizowano w ramach zadania „Strasznie dobre książki!”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
W ramach zadania "Na kościuszkowskim szlaku - Połaniec" powstała gra karciana "Połanieckie kosy".
Udajcie się w podróż śladem Kościuszki w Połańcu i sprawdźcie, czy w dawnych kryjówkach leżą kosy potrzebne do powstania!
"Do Połańca zmierza człowiek niezwykły: podobno ogłosił powstanie przeciw zaborcy, ale mówi, że za samą szlachtę bić się nie będzie. I faktycznie, docierają do Was pogłoski o niejakim Wojciechu, który dostał własne nazwisko! Tadeusz Kościuszko jest coraz bliżej, planuje w Połańcu ogłosić coś ważnego, postanawiacie więc przygotować swoje kosy, by ruszyć z nim do walki. Kosy jednak w tajemniczy sposób znikają z kryjówek… A Wy nagle budzicie się w XXI wieku, kierowani przeczuciem, że tylko tak uratujcie powstanie. Prowadzi Was wspomnienie Tadeusza Kościuszki, jego duch unosi się nad całym Połańcem. Sprawdźcie dawne kryjówki i upewnijcie się, że kosy tkwią na swoim miejscu. Nie zabierajcie ich jednak! Mają wszak posłużyć powstańcom: im mniej kos znajdzie się w Waszych inwentarzach, tym większa szansa na powodzenie misji...”
Gra karciana „Połanieckie kosy” jest efektem końcowym warsztatów z udziałem młodzieży, które odbyły się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. A. Mickiewicza w Połańcu w ramach zadania „Na kościuszkowskim szlaku – Połaniec”. Jest już dostępna w Bibliotece! Zapraszamy do wspólnych rozgrywek.
Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”