28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

„Wesoła Biblioteka” - zajęcia w ramach akcji „Wakacje w Mieście i Gminie Połaniec 2016”
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu

W Bibliotece w Połańcu oraz jej Filii w Ruszczy w lipcu i sierpniu było nadzwyczaj gwarnie i wesoło. W każdy wakacyjny czwartek w Oddziale dla dzieci, a we wtorki w Filii, dzieci brały udział w zajęciach literackich, plastycznych oraz zabawach pod hasłem „Wesoła Biblioteka”, organizowanych niezmiennie od lat w ramach akcji „Wakacje w Mieście i Gminie Połaniec”. Wszystko dla umilenia czasu odpoczynku od nauki naszym Milusińskim!

 

Biblioteka w Połańcu – Oddział dla dzieci

W pierwszym tygodniu wakacji zaproszono dzieci do zabawy literacko-plastycznej „Biedroneczki są w kropeczki”. Z utworu B. Carboneill „Śniadanie na trawie” maluchy dowiedziały się, że łakomstwo jest złym nawykiem. Pokazała to historia Biedronki Fionki i Mrówki Podkówki, które wybrały się na piknik. Zrobiły jednak już na początku swojej wyprawy błąd – od razu zjadły wszystkie przygotowane wcześniej smakołyki i bardzo głodne wróciły z wycieczki do domu. Ich łakomstwo i bezmyślność zostały ukarane. Zainspirowane bajką dzieciaki przy niewielkiej pomocy dorosłych wykonały piękne biedronki z bibuły i rolek po papierze.
    Na kolejnych zajęciach, dzieci grały w grę wielkoformatową „Baśniowy alfabet”. Wygrywał ten, kto pierwszy, po pokonaniu wielu przeszkód, dotarł do mety. W pierwszej turze gry uczestnicy zabawy sami byli „pionkami”, a w kolejnej za pionki posłużyły im maskotki znajdujące się w Oddziale dla dzieci. Dzieci świetnie się bawiły i każde miało okazję wygrać w tej zabawie. W trakcie zajęć, które odbyły się 21 lipca dzieci wysłuchały bajki „Kajtuś-zaginiona skarpetka”, po której bawiły się w „przebieranie Kajtusia”. Zabawa ta polegała na wykonaniu przez dzieci ubrań z papieru i dopasowywaniu ich do szablonu wyciętego bohatera bajki. Na koniec każde dziecko mogło sobie zrobić zdjęcie z Kajtusiem, przebranym w strój, według własnego projektu. 28 lipca obchodziliśmy „Święto Przyjaźni z Kubusiem Puchatkiem”. W tym dniu dzieci po wysłuchaniu opowiadania o przygodach przyjaciół ze Stumilowego Lasu, zabrały się do budowy jego makiety. Pomysłów było co niemiara. Nasi goście mając do dyspozycji materiały nadające się do recyklingu - kartonowe pudełka, plastikowe pudełeczka, rolki po papierze, stare gazety oraz inne przybory plastycznne rysowali, malowali, wycinali i naklejali. Efektem ich kreatywności był trójwymiarowy fragment lasu, w którym zamieszkały nawet malutkie plastelinowe figurki Kubusia Puchatka i jego kompanów. Dzieciom tak spodobało się lepienie z plasteliny, że z przyjemnością przyszły za tydzień do Biblioteki, by wziąć udział w kolejnej zabawie pod hasłem „Plastelinowe zoo”. Przez około dwie godziny powstało wiele figurek zwierząt w tym: zebry, żyrafy, słonie, małpki, które zamieszkały w papierowym zoo.
Na następnych zajęciach, 11 sierpnia, maluchy wysłuchały rymowanki „Dookoła stonogi”, której tytułowa bohaterka przez cały dzień bezskutecznie usiłowała wyjść na spacer. Niestety uniemożliwiała jej to duża liczba posiadanych nóg, które nie potrafiły w sposób zorganizowany przekroczyć progu domu. A do tego stonoga, jak się okazało, miała problemy z liczeniem. Na podstawie tego zabawnego wiersza dzieci robiły kolorowe gąsienice wykorzystując do tego rolki po papierze,  bibułę i plastelinę.
18 sierpnia  odbyły się zabawy słowno-ruchowe na podstawie gry „Bajkowe kalambury”. Dzieci za pomocą gestów i rysunków wskazywały o jakie hasło chodzi. Spotkaniu towarzyszyło mnóstwo śmiechu i radości. Nawet najmłodsi uczestnicy gry świetnie sobie radzili.    
Na ostatnich sierpniowych zajęciach wszyscy dzielili się wrażeniami z wakacji.  Uczestnicy spotkania opowiadali, jakie miejsca odwiedzili podczas letniego wypoczynku, co widzieli, a następnie każdy wykonał z papieru charakterystyczny element  swojej wycieczki. Były to łódki, statki, namioty, tratwy, postacie zwierząt, które zostały umieszczone  na „mapie wakacyjnych wspomnień”.

Filia Biblioteczna w Ruszczy

 Podczas zajęć w pierwszym tygodniu lipca wspólnie czytaliśmy przygody Kubusia Puchatka, a następnie wykonywaliśmy prace plastyczne różnymi technikami. Wykorzystaliśmy papiery kolorowe, bloki, farby i plastelinę.
Drugie zajęcia odbyły się w plenerze. Najpierw jednak weszliśmy do Biblioteki by wybrać interesujące nas książki, które zanieśliśmy na pobliski plac zabaw, gdzie odbyło się „Czytanie pod chmurką”. Pogoda na szczęście nam sprzyjała. Na miejscu rozłożyliśmy koce i najpierw wysłuchaliśmy opowieści dla najmłodszych, którzy sami jeszcze nie potrafią czytać, ale uwielbiają słuchać bajek. Starsi uczestnicy polegując czytali przyniesione przez siebie książki.
Następne zajęcia odbyły się już w sierpniu. Po dłuższej nieobecności ćwiczyliśmy pamięć i logiczne myślenie rozwiązując zagadki, rebusy, krzyżówki i quizy. Wykorzystaliśmy materiały z czasopisma dla dzieci „Kumpel” i "Victor Junior”, tytułów dostępnych w naszej bibliotece.
Na kolejnych zajęciach, 9 sierpnia, odkrywaliśmy w sobie „Małych artystów”, każdy miał do wykorzystania całe pudło materiałów plastycznych, rolek po ręcznikach papierowych oraz  plastikowych nakrętek. Powstawały m.in. Minionki, pszczółki, samochody.
16 sierpnia tworzyliśmy kwiaty z bibuły: letnie, by zachować uroki lata jak najdłużej, a jesienne, by dać przedsmak nadchodzącej pory roku. Kolorowe bukiety utwierdziły uczestników w przekonaniu, że drzemią w nich mali artyści.
Kolejne zajęcia miały charakter ruchowy. Do dyspozycji mieliśmy wielkoformatową grę planszową „Baśniowy alfabet”. Chłopcy grali w nią kilkakrotnie i tak się składało, że za każdym razem wygrywał ktoś inny. Wyśmienicie się bawiąc poznali zasady rywalizacji i gry fair play. Tego dnia, jak w każdy inny dzień wakacji dużym zainteresowaniem cieszyły się również pozostałe gry planszowe („5 sekund” „Kalambury” „Wyspa skarbów”, „Wyścigi Dinozaurów”) dostępne przez okres wakacji w naszej bibliotece.
Na ostatnich zajęciach „Wesołej Biblioteki 2016” opowiadaliśmy, jakie przygody spotkały naszych małych uczestników i wykonywaliśmy „kartki z wakacyjnej podróży”.

Poza zajęciami zorganizowanymi dzieci również chętnie przychodziły do Biblioteki by pograć w gry planszowe i karciane, poukładać puzzle oraz korzystały ze stanowisk komputerowych.

   Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij