28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

„Wesoła Biblioteka” - warsztaty w ramach akcji „Wakacje w mieście i gminie Połaniec 2015”
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu

Za nami kolejne „Wakacje w mieście i gminie Połaniec”. Jak co roku ze swoją ofertą do akcji włączyła się także Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu urozmaicając dzieciom i młodzieży czas odpoczynku od nauki.
Warsztaty pod hasłem „Wesoła Biblioteka”, na których można było wyrabiać w sobie pasję czytania oraz rozwijać talenty literackie i plastyczne, odbywały się co tydzień w Bibliotece w Połańcu oraz Filii w Ruszczy. Najmłodszym towarzyszyli rodzice, którzy równie chętnie jak ich pociechy angażowali się w pracę. Większość  spotkań rozpoczynała się od głośnego czytania krótkiego utworu literackiego (bajki, opowiadania lub wiersza), na podstawie którego dzieci wykonywały prace plastyczne z użyciem różnorodnych materiałów. Najczęściej były to kolorowe bloki rysunkowe, bibuły, kredki, farby, flamastry. Do zabawy wykorzystywano także surowce wtórne: stare gazety, kartonowe pudełka, rolki po ręcznikach kuchennych i papierze toaletowym, opróżnione opakowania plastikowe po produktach spożywczych, nakrętki od butelek itp.
Oprócz zajęć zorganizowanych w okresie letniego wypoczynku dzieciom proponowano inne formy spędzania czasu w Bibliotece. Każdego dnia dzieci i młodzież mogli korzystać ze  stanowisk komputerowych, gier planszowych i puzzli oraz udostępniano materiały plastyczne.
Na początku wakacji ogłoszono także konkurs recytatorski dla dzieci „Ciekawy świat wierszy Agnieszki Frączek”.

Biblioteka w Połańcu – Oddział dla dzieci


Warsztaty dla dzieci w Bibliotece w Połańcu odbywały się w każdą środę od godziny 10.00 do 12.00.
Na pierwszych zajęciach 1 lipca uczestnicy wysłuchali wiersza Jana Brzechwy „Wąż-Kaligraf”, który tak potrafił układać swoje ciało, że tworzył z niego różne litery: „Kiedy więc barana zjadał,  W literę Be się układał, A kiedy lwa brał na cel, Zwijał się w literę eL.” (fragm. utworu). Następnie dzieci zainspirowane utworem wykonały węża z rolek po ręcznikach jednorazowych i papierze toaletowym. Każdy własnoręcznie dekorował jedną lub kilka rolek, by na końcu warsztatów przy pomocy osób dorosłych wszystkie je połączyć i utworzyć bardzo długiego i niezwykle kolorowego węża. Gad na szczęście mimo wściekłego umaszczenia nie był jadowity.
Na kolejnych zajęciach 8 lipca dzieci wysłuchały wiersza Marii Konopnickiej „W ogrodzie”  na którego podstawie powstały „Bibułkowe ogrody” pełne kolorowych kwiatów i warzyw wykonanych z bibuły. Po raz kolejny kreatywność młodych ludzi mile zaskoczyła prowadzących warsztaty. Powstały piękne fantazyjne prace.


W środę, 15 lipca 2015 r., odbył się piknik edukacyjny pod hasłem „Sieciaki na wakacjach”, adresowany do dzieci i młodzieży. Jego inicjatorami byli: Fundacja Dzieci Niczyje i Fundacja Orange, którzy stworzyli ideę pikniku, mającego na celu nauczenie młodych internautów bezpiecznego korzystania z sieci poprzez zabawę. W dniu pikniku Oddział dla dzieci podzielono na trzy strefy: kinową, komputerową i strefę rozrywki. Centralne miejsce zajęło „SiecioKino”. Na tablicy interaktywnej wyświetlano kreskówki na temat bezpieczeństwa w sieci. Dzieci siedząc na kolorowych matach i przegryzając przygotowane przekąski oglądały krótkie animowane historyjki z cyklu „Owce w sieci” i „Sieciaki”. Z boku pomieszczenia ustawiono stoliki tworząc „Sieciakową Strefę Rozrywki”, gdzie młodzi internauci kolorowali sieciakowe rysunki i rozwiązywali quizy, rebusy oraz zagadki. Stanowiska komputerowe utworzyły „Megacentrum Zabezpieczeń”. Zostały wyposażone w aplikacje umożliwiające edukację poprzez zabawę. Dzieci grały w sieciakowe gry komputerowe, a także za pomocą „SiecioMatu Losującego” sprawdzały swoją wiedzę o cyberświecie. Niektórym dzieciom tematyka pikniku nie była obca, ponieważ w Bibliotece w latach ubiegłych odbywały się lekcje dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu. Najmłodszym do gustu szczególnie przypadły kreskówki i kolorowanki, starsi woleli pograć w gry komputerowe.
Na następnym wakacyjnym spotkaniu, które przypadło na 22 lipca, dzieci wzięły udział w zabawie „Kubeczkowe zoo”. Korzystając z plastikowych kubeczków i przeróżnych materiałów plastycznych robiły zwierzątka. Powstały fantastyczne, mniej lub bardziej realistyczne, stwory: bajkowe słonie, kolorowe rajskie ptaki, milutkie króliczki, łaciate krowy, rozbrykane małpy, oraz barwne kury i koguty.
W dwie kolejne środy, 29 lipca i 5 sierpnia, miały miejsce zabawy ekologiczne z wykorzystaniem rzeczy z pozoru nieprzydatnych - kartonów, pudełek, szarego papieru i folii do pakowania, starych gazet, nakrętek, wytłaczanek po jajkach, kubeczków po jogurtach, rolek po papierze toaletowym i ręcznikach kuchennych, skrawków papierów kolorowych, resztek bibuły i waty. Z materiałów tych powstały domki dla zwierząt, lornetki, królewny, lalki, pieski, auta, żabki, motylki, a nawet wielopoziomowy apartament.
Na kolejnych środowych zajęciach, 12 sierpnia, dzieci robiły kukiełki, przy użyciu których odgrywały krótkie scenki teatralne. Zabawa oparta była na bajeczce „Lato” z cyklu „Kolekcja Kubusia Puchatka”.
Na przedostatnim wakacyjnym spotkaniu w Bibliotece, które odbyło się 19 sierpnia, motywem przewodnim były parasolki. Dzieci po wysłuchaniu bajki „Krecik i parasol” Z. Miler  wykonywały parasolki z papieru i wykałaczek, do zdobienia których wykorzystano dziurkacze wycinające fantastyczne wzory.
Tematem ostatnich wakacyjnych zajęć były „Wspomnienia z wakacji”. Na kartkach papieru dzieci uwieczniły najciekawsze miejsca, które zwiedziły podczas letnich wycieczek. Wysłuchały również bajki „Karolina na wakacjach” Pierre Probst i opowiedziały o swoich wakacyjnych przygodach.

Filia Biblioteczna w Ruszczy


W każdy wakacyjny wtorek w Filii Bibliotecznej w Ruszczy w godzinach od 11.00 do 13.00 dzieci mogły ciekawie spędzić czas na zabawach literacko-plastycznych.
Na pierwszych zajęciach, jeszcze w czerwcu, uczestnicy wykonywali „Kolorowe pudełka na wakacyjne pamiątki”. Powstały fantastyczne skrytki na drobiazgi, mogące pomieścić wszystkie letnie wspomnienia.
Kolejne warsztaty, które odbyły się 7 lipca, opierały się na baśni „O rybaku i złotej rybce”.  Po wysłuchaniu utworu dzieci wykonały ilustracje do bajki. Złota rybka w tym dniu miała dużo roboty, ponieważ każde dziecko miało do niej co najmniej jedno życzenie.
Na następnych zajęciach, 14 lipca, dzieci wyczarowywały zwierzątka i samochodziki, wykorzystując do tego rolki po papierze toaletowym, kartony, piankę foliową i nakrętki po napojach. Powstały urocze myszki i kotki, słonie, a nawet dinozaury. W związku z tym, że liczną grupę uczestników stanowili mali wielbiciele samochodów, powstało kilka pojazdów z rolek po ręcznikach papierowych i z zakrętek.
Kolejne warsztaty pod hasłem „Afrykańskie safari z Nelą małą reporterką” doskonale nawiązywały do pogody za oknem. Tegoroczne lato było tak upalne, że dzieci bez trudu mogły przenieść się używając wyobraźni na czarny ląd. Po zapoznaniu się z reportażem podróżniczki Neli,  dyskutowały na temat życia w Afryce, marzyły o wyprawach na safari, a następnie podjęły próbę wykonania afrykańskich biżuterii. Jednym ta sztuka przyszła z łatwością, inni napotkali małe trudności, ale na koniec każdy mógł założyć na rękę własnoręcznie wykonaną bransoletkę.
Z afrykańskiego lądu uczestnicy wakacji w Bibliotece na ostatnim spotkaniu przenieśli się na polską łąkę, gdzie można spotkać różnobarwne motyle. Podróż rozpoczęto od przeczytania utworu Joanny Liszewskiej „A kto to? Motyl”. Sztuka origami już na dobre zagościła na zajęciach i w tym roku korzystając z tej japońskiej sztuki składania papieru powstały kolorowe motyle, które udekorowały wnętrze biblioteki.


We wtorek, 11 sierpnia, w Bibliotece w Połańcu odbyło się rozstrzygnięcie konkursu recytatorskiego „Ciekawy świat wierszy Agnieszki Frączek”. Konkurs adresowany był do dzieci do lat 13. Jego celem było upowszechnianie poezji wśród dzieci, rozbudzanie wrażliwości na piękno poezji dziecięcej oraz rozwijanie uzdolnień twórczych i doskonalenie umiejętności recytatorskich młodych ludzi. Zadanie konkursowe polegało na wyrecytowaniu przed jury jednego z wybranych przez siebie wierszy Agnieszki Frączek. Prezentacje mogły być wzbogacone o środki teatralne (ruch, gest, rekwizyt), o ile miały służyć twórczej interpretacji.
Trzyosobowe jury po wysłuchaniu prezentacji wszystkich uczestników przyznało miejsca i nagrody w dwóch kategoriach wiekowych:
I kategoria wiekowa - do lat 7:

  • 1 miejsce - Mateuszowi Marszalikowi (lat 5) za najciekawszą recytację i najdłuższy ze wszystkich uczestników „występ”. Recytacja wiersza „Całuski i buziaczki” uzupełniona była także o gesty i ruchy ciała.
  • 2 miejsce - Mai Spychale (lat 6) za ciekawą recytację wiersza „Pająk”.
  • 3 miejsce - Natalii Spychale (lat 3) za chęci i odwagę przy próbie prezentacji wiersza „Pająk”, wyrecytowanego z „pomocą” siostry.

II kategoria wiekowa - od 8 do 13 lat

  • 1 miejsce - Joannie Żak (lat 10) - za piękną recytację wiersza „Kret”.

Ocena jury uwzględniała: interpretację utworu, kulturę słowa, obszerność prezentowanego wiersza i ogólny wyraz artystyczny.

Wszystkim uczestnikom zajęć dziękujemy za mile spędzony czas i zapraszamy do korzystania z  biblioteki również w roku szkolnym.


 

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij