28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu, jak co roku, włączyła się do akcji „Wakacje w mieście i gminie Połaniec” . Warsztaty pod hasłem „Wesoła Biblioteka” odbywały się w Bibliotece w Połańcu oraz jej Filii w Ruszczy.

Biblioteka w Połańcu – Oddział dla dzieci

 


W każdą środę od godziny 10.00 do 12.00 w ramach „Wesołej Biblioteki” w Oddziale dla dzieci odbywały się zajęcia przeznaczone dla dzieci i młodzieży spędzającej wakacje w mieście.

 

W pierwszym dniu wakacji został ogłoszony konkurs plastyczny „Pocztówka z wakacji”, polegający na własnoręcznym wykonaniu kartki dowolną techniką. Na dwóch pierwszych wakacyjnych warsztatach, które odbyły się 03 i 10 lipca dzieci wykonywały prace z papierowej wikliny pod kierunkiem pasjonatki tej metody pani Niny Skuzy, bibliotekarki ze staszowskiej Filii w Wiśniowej. Ze starych gazet i makulatury dzieci wykonały piękne koszyczki, serca, zwierzątka i podstawki, które na koniec zostały pomalowane specjalnymi farbami. 17 lipca bawiono się w grę „Kalambury” przy użyciu tablicy interaktywnej znajdującej się w wyposażeniu Biblioteki, na podstawie gry planszowej „Bajkowe kalambury”. Dzieci zostały podzielone na grupy. Zadaniem każdej drużyny było odgadnięcie hasła, które zawodnik tej grupy rysuje na kartce, bądź też pokazuje za pomocą gestów i odgłosów. Zabawy te przyniosły dzieciom mnóstwo radości. Na kolejnych zajęciach tj. 31 lipca odgadywano zagadki związane z bajkami. Dzieciaki wykazały się ogromną wiedzą ze znajomości literatury dla najmłodszych. Uczestnicy zajęć chętnie również kolorowali postacie ze świata bajek. 07 sierpnia wykonano zwierzątka techniką quillingu. Dla niektórych uczestników warsztatów metoda ta była nowością, jednak dzieci szybko i chętnie jej się nauczyły. Powstały fantastyczne figury zwierząt: myszek, słoni, kaczuszek, papug, zajączków, żabek, koników, kotków i małpek. 14 sierpnia zajęcia rozpoczęły się głośnym czytaniem wybranych utworów Juliana Tuwima, a następnie dzieci wykonały bohaterów wierszy różnymi metodami: rysunek, malarstwo, plastelina oraz poznany na poprzednich zajęciach quilling. Powstał m. in. piękny „Słoń Trąbalski”, ptaki z „Ptasiego radia” oraz zwierzęta z „Lokomotywy”. 21 sierpnia dzieci różnymi technikami wykonały prace przedstawiające wymarzone miejsca, gdzie chciałyby spędzić wakacje: Lanzarote, góry i morze. Uczestnicy puścili wodze fantazji i wykazali się ogromną pomysłowością. Na ostatnich wakacyjnych zajęciach 28 sierpnia dzieci rozwiązywały łamigłówki, krzyżówki i rebusy na podstawie znanych bajek. Odbył się również mini-konkurs ze znajomości bajki „Smerfy”. Trzy pierwsze osoby, które rozwiązały poprawnie test otrzymały drobny upominek.
W czwartek, 28 sierpnia odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego „Pocztówka z wakacji”.Zadanie konkursowe polegało na dostarczeniu do Biblioteki kartki z wakacji, wykonanej na formacie A4 dowolną techniką. Do konkursu zakwalifikowało się 10 prac. Jury przyznało trzy nagrody za zajęcie pierwszych miejsc w trzech kategoriach wiekowych: dzieci 6-8 lat I miejsce zajęła Kamila Jurkowska 9-11 lat I miejsce zajęła Małgorzata Drąg 12-14 lat I miejsce zajął Marcin Jędryka. Jury przyznało dwie nagrody za zajęcie drugiego miejsca Patrycji Piwowarczyk i Karolinie Cebuli. Wszystkim dzieciom podziękowano za udział w zabawie, wręczono dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Prace plastyczne powstałe podczas zajęć „Wesoła Biblioteka” oraz konkursowe prace można podziwiać na wystawie w Bibliotece.
Młodzież i dzieci licznie korzystały ze stanowisk komputerowych, gier planszowych i puzzli . Do dyspozycji mieli także przybory do rysowania i malowania. Zainteresowanych tą formą umilania wolego czasu nie brakowało.

Łącznie w zajęciach w Bibliotece wzięło udział 236 osób.

Filia Biblioteczna w Ruszczy


Na pierwszych zajęciach, które odbyły się 3 lipca, podczas zabawy w kalambury uczestnicy sporządzili traktat, który obowiązywał podczas zajęć. W następnym tygodniu 10 lipca odbyły się zajęcia plastyczno-literackie pod hasłem: "Podróż dookoła świata". Uczestnicy opowiadali w jakie miejsce na świecie chcieliby wyjechać i co chcieliby zobaczyć, narysowali mapę na której zaznaczali cel podróży. Wyobrażali sobie, że lecą samolotem i odwiedzają dane miejsce, podziwiając krajobraz, zwiedzając wspólnie takie miejsca jak: Barcelona, Nowy Jork, Lasy Amazońskie, Kontynent Afrykański, Australię i Azję. Na koniec dzieci wykonały rysunki miejsc, które najbardziej przypadły im do gustu podczas wycieczki w swojej wyobraźni. Na kolejnych zajęciach 17 lipca czytane były wiersze Juliana Tuwima: „Lokomotywa”, „Warzywa”, „Dyzio Marzyciel”, „Cuda i Dziwy” do których następnie lepiono zwierzątka z plasteliny. Dzieci entuzjastycznie podeszły do zajęć na których powstało wiele ciekawych prac. 24 lipca przeprowadzone zostały zajęcia pod hasłem: "Mój pupil w opowieści i obrazie". Uczestnicy mieli za zadanie opisać bądź namalować swoje ulubione zwierzątko. Został przeprowadzony mini konkurs na najlepsze opowiadanie i najładniejszy portret pupila. Klasyfikacja przedstawiała się następująco w opisie: I miejsce Martyna Biskup, II miejsce Hania Gawrońska, III Wiktoria Siemek, w obrazie: I miejsce Sebastian Siemek, II miejsce Laura Zysk, III Klaudia Palkowska. Po krótkiej przerwie, 14 sierpnia odbyły się długo oczekiwane zajęcia z quillingu. Podczas warsztatu uczestnicy poznawali nową technikę plastyczną, która zaskoczyła wszystkich i okazała się genialnym pomysłem. Zarówno dziewczyny jak i chłopaki z dużym zapałem próbowały stworzyć oryginalne prace, czego zresztą dokonali. 21 sierpnia mimo niesprzyjającej pogody, wytrwali uczestnicy zajęć przybyli do biblioteki aby wziąć udział w "Przysłowiowych zgadywankach". Na zajęciach uczestnicy poznawali polskie przysłowia i opowiadali o sytuacjach w jakich możemy ich używać, rozwiązywali zagadki i "przysłowiowe domino", polegające na prawidłowym dopasowaniu dwóch części przysłowia. Na ostatnich zajęciach 28 sierpnia wspominano mijające wakacje, opowiadając co ciekawego w ich trakcie się przytrafiło, wykonując przy tym prace plastyczne dowolną techniką. Na zakończenie wytrwali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, zostały również wręczone nagrody dla laureatów mini konkursu z 24 lipca.

Łącznie we wszystkich zajęciach podczas wakacji wzięło udział 101 osób.
 


Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w spotkaniach, jednocześnie zapraszamy do odwiedzania naszej Biblioteki również w trakcie roku szkolnego.Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij