28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

W lipcu i sierpniu 2012 roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu, jak co roku, włączyła się do akcji "Wakacje w mieście i gminie Połaniec" organizowanej przez Urząd Miasta i Gminy Połaniec we współpracy z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu. Warsztaty pod hasłem "Wesoła Biblioteka" odbywały się w Bibliotece w Połańcu oraz jej Filii w Ruszczy.

Biblioteka w Połańcu – Oddział dla dzieci

W każdą środę od godziny 10.00 do 11.30 w ramach "Wesołej Biblioteki" w Oddziale dla dzieci odbywały się "Zajęcia z niespodzianką" przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży spędzającej wakacje w mieście.
Harmonogram zajęć:

  • 4 lipca odbyły się warsztaty literacko-plastyczne z udziałem pani Władysławy Szproch – regionalnej poetki, pisarki, malarki i rzeźbiarki.
    Pani Władysława w bardzo ciekawy i zajmujący sposób opowiedziała o sobie. Później odbyła się pogadanka na temat malarstwa i rzeźbiarstwa oraz znanych dzieciom technik wykorzystywanych przez artystów. Po wstępie artystka zaproponowała wspólne wykonywanie prac abstrakcyjnych. Powstało wiele bardzo ciekawych i oryginalnych rysunków, świadczących o niezwykłej wyobraźni młodych ludzi.
    Tego samego dnia ogłoszono również konkurs fotograficzny "Wakacje z moim zwierzakiem", polegający na sfotografowaniu pupila spędzającego letni czas w towarzystwie właściciela.
  • 11 i 18 lipca dzieci projektowały miasto swoich marzeń. Powstały kartonowe małe cuda: trójwymiarowe makiety różnych budynków, drzew, stawów, placów zabaw itp. Dziecięca fantazja nie miała granic. Uczestnicy wykorzystali bristole, papiery kolorowe, bibuły, kilometry taśmy klejącej, nożyczki, kredki, farby, plastelinę i wiele innych przyborów.
  • 25 lipca i 1 sierpnia dzieci grały w gry planszowe i internetowe, układały puzzle, kolorowały obrazki, rozwiązywały łamigłówki i brały udział w grach i zabawach logicznych, przygotowanych przez prowadzących warsztaty.
  • 8 sierpnia uczestnicy "Wesołej Biblioteki" projektowali "Papierowe zoo". Dzieci wykonały na arkuszach kolorowego papieru przy użyciu nożyczek, kleju i farb klatkę dla papug, wybieg dla małp i dla fok. Część dzieci, głównie starszych chłopców, nie było zainteresowanych zabawami plastycznymi i grali w internetowe gry komputerowe zainstalowane w Oddziale dla dzieci na potrzeby warsztatów.
  • 22 sierpnia dziewczynki wzięły udział w zabawie plastyczno-literackiej "Szafa Ani z Zielonego Wzgórza" polegającej na projektowaniu ubrań. Na początku wyjaśniono kim była tytułowa bohaterka powieści L. M. Montgomery a następnie dzieci przystąpiły do wykonywaniu z papieru projektów ubrań dla Ani. Gdyby Ania żyła w XXI wieku nosiłaby  kolorowe sukienki, uszyte zgodnie z obowiązującą modą i... wzięłaby ślub marzeń w bardzo pięknej i bogato zdobionej białej sukni.
    Poza tym dzieci grały w gry planszowe, układały puzzle, kolorowały, i grały w gry internetowe.
  • Na ostatnich wakacyjnych zajęciach, 29 sierpnia, dziewczynki wykonywały z bristolu muszlę koncertową i wybieg dla modelek. Powstały bardzo ciekawe projekty, na których nie zabrakło takich szczegółów, jak scena, dekoracje oraz... modelki i piosenkarki.
    Chłopcy woleli skorzystać ze stanowisk komputerowych oraz pograć w gry planszowe.
  • W czwartek, 30 sierpnia o godzinie 15.00 odbyło się rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego "Wakacje z moim zwierzakiem" z udziałem wszystkich uczestników. Zadanie konkursowe polegało na dostarczeniu do Biblioteki zdjęcia, na którym uwiecznione zostało zwierzę domowe spędzające beztrosko czas razem ze swoim młodym właścicielem. Do konkursu zakwalifikowało się sześć fotografii, na których widniało sześć zwierzaków (trzy psy, kot, rybki i chomik) i ośmiu opiekunów. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się przy udziale gościa – dyrektora Biblioteki Publicznej w Staszowie, Pani Ewy Cygan. Wszystkim dzieciom podziękowano za udział w zabawie, wręczono nagrody rzeczowe (książki dotyczące zwierząt i świata przyrody) oraz pamiątkowe dyplomy.

Wszystkie prace plastyczne powstałe podczas "Zajęć z niespodzianką" oraz konkursowe fotografie można było podziwiać na bieżąco po każdych warsztatach na wystawie w Bibliotece.

W czasie trwania całych wakacji, nie tylko w środy, w Oddziale dla dzieci proponowano młodym czytelnikom korzystanie z gier planszowych i puzzli oraz stale na stolikach leżały bloki rysunkowe i przybory do malowania i rysowania. Zainteresowanych tą formą umilania wolego czasu nie brakowało. Zwłaszcza, że w związku z bogatą ofertą warsztatów w różnych placówkach na terenie miasta i gminy w tym roku dzieci nie zawsze mogły być obecne w środy na zajęciach
w Bibliotece.

Filia Biblioteczna w Ruszczy


W tym roku Filia Biblioteczna również włączyła się do akcji "Wakacje w mieście i gminie Połaniec". Nie zapominając o swoich najmłodszych czytelnikach w bibliotece zorganizowano w każdy wtorek między godziną 10.00 a 12. 30 cykl zajęć pod hasłem "Wesoła biblioteka".
Harmonogram warsztatów wyglądał następująco:

  • We wtorek, 3 lipca, odbyło się spotkanie organizacyjne. Dzieci wykonały prace plastyczne ze starych gazet, ułożyły krzyżówkę z hasłem "Wakacje w bibliotece", zagrały w "łańcuch skojarzeń", do którego podawano hasła kojarzące się z wakacjami i spisały wakacyjne marzenia.
  • 10 lipca wykonano kartki z wakacji dowolną technika plastyczną z dostępnych materiałów plastycznych i papierniczych. Dzieci zagrały również w grę "Kalambury".
  • 17 lipca odbyły się zajęcia pod hasłem "Zmaluj coś w bibliotece". Dzieci miały do dyspozycji między innymi kolorowy papier, bibułę, kredki, mazaki. Dużym zainteresowaniem wśród chłopców cieszyły się gry komputerowe, dziewczynki wolały prace plastyczne.
  • 24 lipca był wyjątkowym dniem, ponieważ własnymi siłami, dzieciaki wykonały latawce, a że pogoda sprzyjała tego dnia próbowano wzbić je w górę. Niestety nie każdy chciał latać, ale zabawy przy tym było co nie miara.
  • 31 lipca z okazji odbywającej się olimpiady dzieci wykonały z papieru kolorowego i kartonów zwierzaki-sportowców. Pomysły zostały zaczerpnięte z czasopisma Mały Artysta. Zainteresowaniem cieszyły się udostępnione gry planszowe, puzzle, bierki, warcaby (wykonane przez uczestników zajęć).
  • 7 sierpnia korzystając z ładnej pogody zajęcia odbyły się na boisku szkolnym. Bawiono się w różne gry zespołowe, między innymi w dwa ognie, gąski gąski do domu, wyścigi z piłeczką na łyżce, rzucanie papierowych kulek do kosza, siatkówkę.
  • 14 sierpnia na zajęciach dzieciaki próbowały swoich sił w szkicowaniu ołówkiem. Powstało kilka interesujących prac. Grano w gry planszowe i układano puzzle.
  • 21 sierpnia na zajęciach przygotowywano dekoracje jesienne, które zostaną wykorzystane do dekoracji biblioteki w okresie jesiennym. Czytano wybrane przez uczestników książki.
  • 28 sierpnia odbyło się ostatnie spotkanie. Przez wszystkie zajęcia największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne, dlatego tego dnia również nie mogło ich zabraknąć. Podsumowano wakacje i sprawdzono komu udało się zrealizować wakacyjne marzenia.  Na koniec na najwytrwalszych uczestników czekały dyplomy, a dla wszystkich przygotowano słodkie upominki.

Podsumowując tegoroczną akcję wakacyjną w Bibliotece, można zauważyć, że dzieciom najbardziej spodobały się propozycje zajęć plastycznych (głównie dziewczynkom), dlatego niemal w każdy wtorek i środę wykonywały one prace polegające na rysowaniu, malowaniu, wycinaniu i klejeniu. Chłopcom bardziej przypadły do gustu gry internetowe oraz gry planszowe (głównie szachy, warcaby i "Biznes po europejsku").



Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych