28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Wzorem lat ubiegłych nasza Biblioteka z myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu w lipcu i sierpniu zorganizowała szereg zajęć. W Oddziale dla dzieci i Filii w Ruszczy zorganizowano zabawy plastyczne, zajęcia z grami planszowymi i wielkoformatowymi oraz spotkanie z rozszerzoną rzeczywistością. Odbyło się także spotkanie autorskie z pisarzem literatury młodzieżowej oraz plenerowa gra detektywistyczna. Było wesoło, kreatywnie i różnorodnie.

BIBLIOTEKA W POŁAŃCU – ODDZIAŁ DLA DZIECI

Na pierwszym spotkaniu wakacyjnym świętowaliśmy Dzień Psa. Wysłuchały opowieści Juliana Brudzewskiego „W lustrzanej sali” o dwóch pieskach, które widziały świat w różny sposób. Ukazuje ona jak bardzo nasze nastawienie wpływa na to, co nam się przydarza i jak nas odbierają inni. Bajka została przedstawiona w formie ulubionego przez dzieci teatrzyku kamishibai. Nasi milusińscy zrobili również piękne pieski z papieru, które pokolorowali według własnego uznania. Spotkaniu towarzyszyła pogadanka o psach. Kolejne licowe również obfitowały w atrakcje. Zainspirowani opowiadaniem Tove Jansson „Zaczarowane obłoczki” robiliśmy domki Muminków z papieru, a "książki z dziurą" były inspiracją do zabawy plastycznej, która pokazała, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Dzięki tabletom i książkom z rozszerzoną rzeczywistością "ożywiliśmy" bajkę o Kopciuszku, Czerwonym Kapturku i Lwie. Zajrzeliśmy także w głąb opowieści o Małym Księciu. Niektórym udało się także zobaczyć planety układu słonecznego w trójwymiarze i udać się z kosmiczną misją na Marsa. Graliśmy także w gry planszowe i wielkoformatowe.

Sierpień okazał się jeszcze bardziej emocjonujący. Poznaliśmy życie kenijskich słoni dzięki książce Martyny Wojciechowskiej „Zwierzaki świata”. Okazuje się, że to bardzo mądre i interesujące zwierzęta. Sprawdziliśmy na globusie, gdzie znajduje się Kenia, czyli miejsce urodzenia naszej afrykańskiej słoniczki Fusi. Zainspirowani opowiadaniem wykonaliśmy słoniki z papieru i umieściliśmy je na wykałaczkach. Zawitały do nas również pszczółki, które zrobiliśmy z papieru, bibuły i rolek. Były zagadki i pogadanka o tych pożytecznych owadach. Wykonywaliśmy także książeczki metodą Leporello polegającej na złożeniu kartek papieru w formie harmonijki i wypełnieniu stron według własnego uznania. My skupiliśmy się na wspomnieniach z wakacji. Było zabawnie i kreatywnie.

Pod koniec wakacji Biblioteka przygotowała dla dzieci, młodzieży i ich rodziców niespodziankę. U podnóża Kopca Kościuszki w Połańcu odbyła się rodzinna gra detektywistyczna pod hasłem „W gąszczu tajemnic”, którą przeprowadził Krzysztof Petek. Uczestnicy podzieleni na grupy poszukiwali ukrytego w lesie przed wieloma laty skarbu. Grę poprzedziło spotkanie autorskie z panem Petkiem w Bibliotece, który jest także, a może przede wszystkim, autorem poczytnych książek detektywistyczno-przygodowych dla młodzieży i dorosłych. Podczas spotkania można było dowiedzieć się o szerokich zainteresowaniach zaproszonego gościa, w szczególności o podróżach w różne zakątki naszego globu.

FILIA BIBLIOTECZNA W RUSZCZY

W Filii również wiele się działo w okresie wakacyjnym. Podczas lipcowych i sierpniowych spotkań mieliśmy okazje poznać między innymi historię bardzo głodnej gąsienicy – głównej bohaterki książki autorstwa Erica Carle’a. Ta zielona bohaterka wykluwa się z maleńkiego jajeczka i od razu udaje się w podróż w poszukiwaniu jedzenia, by na końcu historii stać się pięknym motylem. Czytaniu książki towarzyszyły zajęcia kreatywne na których wykonaliśmy książkową bohaterkę kilkoma technikami plastycznymi (z papieru, z plasteliny i barwionych płatków kosmetycznych). Inne ze spotkań to uwielbiane przez dzieci czytanie na polanie w towarzystwie Teatrzyku Kamishibai, „Mały strateg” czyli gry planszowe w bibliotece, wspólne czytanie wiersza Jana Brzechwy „ Na straganie” i odwzorowanie bohaterów wiersza w plastelinie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty rękodzielnicze z zakresu decoupage. Na koniec wspominaliśmy najpiękniejszy dzień z wakacji wykonując malowniczą pocztówkę.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za miło spędzony czas i życzymy powodzenia w szkole i przedszkolu.

 

Fotoram.io_21.jpg

 

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij