28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Wzorem lat ubiegłych nasza Biblioteka z myślą o dzieciach spędzających wakacje w domu w lipcu i sierpniu zorganizowała szereg zajęć. W Oddziale dla dzieci i Filii w Ruszczy zorganizowano zabawy plastyczne, zajęcia z grami planszowymi i wielkoformatowymi oraz spotkanie z rozszerzoną rzeczywistością. Odbyło się także spotkanie autorskie z pisarzem literatury młodzieżowej oraz plenerowa gra detektywistyczna. Było wesoło, kreatywnie i różnorodnie.

BIBLIOTEKA W POŁAŃCU – ODDZIAŁ DLA DZIECI

Na pierwszym spotkaniu wakacyjnym świętowaliśmy Dzień Psa. Wysłuchały opowieści Juliana Brudzewskiego „W lustrzanej sali” o dwóch pieskach, które widziały świat w różny sposób. Ukazuje ona jak bardzo nasze nastawienie wpływa na to, co nam się przydarza i jak nas odbierają inni. Bajka została przedstawiona w formie ulubionego przez dzieci teatrzyku kamishibai. Nasi milusińscy zrobili również piękne pieski z papieru, które pokolorowali według własnego uznania. Spotkaniu towarzyszyła pogadanka o psach. Kolejne licowe również obfitowały w atrakcje. Zainspirowani opowiadaniem Tove Jansson „Zaczarowane obłoczki” robiliśmy domki Muminków z papieru, a "książki z dziurą" były inspiracją do zabawy plastycznej, która pokazała, że dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Dzięki tabletom i książkom z rozszerzoną rzeczywistością "ożywiliśmy" bajkę o Kopciuszku, Czerwonym Kapturku i Lwie. Zajrzeliśmy także w głąb opowieści o Małym Księciu. Niektórym udało się także zobaczyć planety układu słonecznego w trójwymiarze i udać się z kosmiczną misją na Marsa. Graliśmy także w gry planszowe i wielkoformatowe.

Sierpień okazał się jeszcze bardziej emocjonujący. Poznaliśmy życie kenijskich słoni dzięki książce Martyny Wojciechowskiej „Zwierzaki świata”. Okazuje się, że to bardzo mądre i interesujące zwierzęta. Sprawdziliśmy na globusie, gdzie znajduje się Kenia, czyli miejsce urodzenia naszej afrykańskiej słoniczki Fusi. Zainspirowani opowiadaniem wykonaliśmy słoniki z papieru i umieściliśmy je na wykałaczkach. Zawitały do nas również pszczółki, które zrobiliśmy z papieru, bibuły i rolek. Były zagadki i pogadanka o tych pożytecznych owadach. Wykonywaliśmy także książeczki metodą Leporello polegającej na złożeniu kartek papieru w formie harmonijki i wypełnieniu stron według własnego uznania. My skupiliśmy się na wspomnieniach z wakacji. Było zabawnie i kreatywnie.

Pod koniec wakacji Biblioteka przygotowała dla dzieci, młodzieży i ich rodziców niespodziankę. U podnóża Kopca Kościuszki w Połańcu odbyła się rodzinna gra detektywistyczna pod hasłem „W gąszczu tajemnic”, którą przeprowadził Krzysztof Petek. Uczestnicy podzieleni na grupy poszukiwali ukrytego w lesie przed wieloma laty skarbu. Grę poprzedziło spotkanie autorskie z panem Petkiem w Bibliotece, który jest także, a może przede wszystkim, autorem poczytnych książek detektywistyczno-przygodowych dla młodzieży i dorosłych. Podczas spotkania można było dowiedzieć się o szerokich zainteresowaniach zaproszonego gościa, w szczególności o podróżach w różne zakątki naszego globu.

FILIA BIBLIOTECZNA W RUSZCZY

W Filii również wiele się działo w okresie wakacyjnym. Podczas lipcowych i sierpniowych spotkań mieliśmy okazje poznać między innymi historię bardzo głodnej gąsienicy – głównej bohaterki książki autorstwa Erica Carle’a. Ta zielona bohaterka wykluwa się z maleńkiego jajeczka i od razu udaje się w podróż w poszukiwaniu jedzenia, by na końcu historii stać się pięknym motylem. Czytaniu książki towarzyszyły zajęcia kreatywne na których wykonaliśmy książkową bohaterkę kilkoma technikami plastycznymi (z papieru, z plasteliny i barwionych płatków kosmetycznych). Inne ze spotkań to uwielbiane przez dzieci czytanie na polanie w towarzystwie Teatrzyku Kamishibai, „Mały strateg” czyli gry planszowe w bibliotece, wspólne czytanie wiersza Jana Brzechwy „ Na straganie” i odwzorowanie bohaterów wiersza w plastelinie. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty rękodzielnicze z zakresu decoupage. Na koniec wspominaliśmy najpiękniejszy dzień z wakacji wykonując malowniczą pocztówkę.

Dziękujemy wszystkim dzieciom za miło spędzony czas i życzymy powodzenia w szkole i przedszkolu.

 

Fotoram.io_21.jpg

 

W czasie ferii zimowych biblioteka zorganizowała dzieciom ciekawe zajęcia literackie, plastyczne i kreatywne. Pierwszym zajęciom towarzyszył motyw Walentynek. Wykonaliśmy serca z papieru i bibuły, które zostały ozdobione brokatem, cekinami i kokardkami. Obdarowani na pewno byli nimi zachwyceni. W walentynkowy klimat wprowadziło nas opowiadanie „Zawiłości miłości” Doroty Gellner, które było inspiracją do zadawanych zagadek na temat miłości i przyjaźni.

Na kolejnym spotkaniu świętowaliśmy Dzień Kota, który przypada 17 lutego. Obchody tego dnia mają na celu podkreślenie znaczenia kotów w naszym życiu, uwrażliwienie ludzi na los tych zwierząt i rozbudzenie potrzeby niesienia im pomocy. Bo któż nie lubi puszystych, pięknych mruczków? My dzień kota uczciliśmy plastycznie – za pomocą wcześniej przygotowanych szablonów, czarnego papieru i kredek świecowych stworzyliśmy prace przedstawiające kota w pełni księżyca. Pozostając w kociej tematyce czytaliśmy zabawny wiersz Doroty Gellner pod tytułem „Bazyli”, a także graliśmy w gry „Kotobirynt” oraz „O kocie w kłopocie”.

Ferie nie mogą obyć się bez zimowej aury, której w tym roku nie dała nam natura. Zapewniła nam ją za to bajka kamishibai pod tytułem „Zimowe zabawy” Barbary i Tomasza Piątkowskich. Na jej podstawie stworzyliśmy bardzo pomysłowe, iście zimowe prace plastyczne przedstawiające czas spędzony na śniegu. Jak zawsze nie zabrakło pomysłowych rozwiązań – jak chociażby narty z patyczków po lodach. Ostatnim feryjnym zajęciom towarzyszyły farby. Malowaliśmy nimi zimowe drzewa w wesołej atmosferze, którą dopełniły czytane wiersze i opowiadania o zimie oraz gry planszowe i karciane. Dziękujemy za miłe spotkania i bardzo się cieszymy, że nasza biblioteczna oferta na czas ferii przyciągnęła tak wiele osób.

Do zobaczenia kochani!

Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Ferii w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Ferii w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Ferii w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Ferii w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Ferii w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Ferii w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Ferii w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Ferii w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Ferii w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Ferii w Bibliotece

Zapraszamy dzieci do spędzenia ferii zimowych z Biblioteką.
 
Biblioteka w Połańcu i Filia w Ruszczy przygotowały ciekawe zajęcia plastyczne i literackie. Będą też gry planszowe, teatrzyk kamishibai i spotkania z "ożywającymi" książkami.

 
Miejsko-Gminna_Biblioteka_w_Połańcu_zaprasza_na_4.png
 
Biblioteka w Połąńcu - Oddział dla dzieci zaprasza w godzinach od 11.00 do 12.30:
 
13 luty (wtorek) - "Walantynkowe serce"
15 luty (czwartek) - "Kot podczas pełni" - zajęcia plastyczne
20 luty (wtorek) - Ferie z bajką Kamishibai - zabawy literacko-plastyczne
24 luty (sobota) - "Zimowe drzewa - świecą malowane" na zakończenie ferii
 
 
Miejsko-Gminna_Biblioteka_w_Połańcu_zaprasza_na_3.png
 
Filia Biblioteczna w Ruszczy zaprasza w godzinach od 12.00 do 13.30:
 
14 luty (środa) - "Znaleźć miłośc w Bibliotece" - zajęcia literacko-plastyczne na podstawie opowiadania "Gucio się zakochuje"
17 luty (sobota) - "Dzień kota" - zajęcia kreatywne
20 luty (wtorek) - Planszówki w Bibliotece
23 luty (piątek) - "Książka, która ożywa" - zabawy z rozszerzoną rzeczywistością
 
 
 
Zapraszamy!

Tegoroczne wakacje dobiegły końca. Dzieci zasiadły w szkolnych ławach wspominając swoje letnie przygody. Przypomnijmy co się wdziało Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu w lipcu i sierpniu.

Letnie miesiące w Bibliotece upłynęły pod znakiem dobrej zabawy. Były spotkania z robotami, zabawy plastyczne, wirtualne podróże, zagadki i łamiglówki oraz gry planszowe. Pierwsze lipcowe zajęcia odbyły się pod hasłem „Statki na morzu”. Każde z obecnych dzieci miało możliwość stworzenia własnego statku na tle falującego morza. Powstały ciekawe prace, a dzieci wykazały się dużą kreatywnością. Pojawiły się nawet statki pirackie wraz z piratami. Będąc w tematyce morskiej dzieci odgadły wiele zagadek i łamigłówek dotyczących morza i oceanów. Grały również w gry „Wyprawa po skarb” oraz „Piracki skarb”. Na kolejnych zajęciach dzieci „łamały” głowy rozwiązując letnią krzyżówkę. Były też łamigłówki, rebusy i zagadki z którymi wszyscy świetnie sobie poradzili. Uczestnicy zajęć tworzyli także swoje opowieści przy użyciu kostek „Story Cubes. Dzieci miały okazję puścić wodze fantazji, dzięki czemu było dużo śmiechu. Grały również w gry planszowe i karciane.

Dwa ostatnie tygodnie lipca to upłynęły pod znakiem długo wyczekiwanych spotkań z bibliotecznymi „pupilkami”, czyli robotami Dash i Dot. Podczas pierwszych zajęć trzeba było poznać ich działanie i nauczyć się nimi sterować by móc zrobić wyścigi z doczepionym spychaczem. Wcale nie było tak łatwo przepchać kolorową kostkę do mety. Podczas drugiego spotkania dzieci nauczyły się strzelać kolorowymi piłeczkami za pomocą robotów do celu, jeździć slalomem między pufami i wykonywać zadania w dedykowanej robotom aplikacji. Zajęciom z robotami towarzyszyła praca plastyczna. Dzieci miały za zadanie połączyć na kartce papieru Minionka z robotem, ponieważ jak słusznie zostało do zauważone – Dot bardzo przypominał młodym uczestnikom jednego z Minionków. W efekcie kreatywności dzieci na kartkach papieru powstały fantastyczne projekty Minionko-Doty.

Przez cały sierpień uczestnicy odbywali podróże palcem po wirtualnej mapie z Nelą - małą reporterką, która zabrała dzieci aż na cztery kontynenty. Podczas zabawy wykorzystany został program Google Earth i tablicy inteaktywnej. I tak na początek odbyła się wyprawa do Ameryki Południowej, a dokładnie do Boliwii, w poszukiwaniu flamingów. Dzieci dowiedziały się wiele ciekawostek o tych ptakach zamieszkujących Lagunę Colorada. Następna wirtualna wycieczka zaprowadziła uczestników do Australii i Oceanii na Papuę – Nową Gwineę. Dzieci najbardziej zachwyciły ogromne motyle Królowej Aleksandry, o których przeczytaliśmy w książce „Nela na wyspie rajskich ptaków”. Kolejnym odwiedzonym kontynentem była Azja. W Wietnamie uczestnicy spotkali ośmiornice. Na ostatnich już wakacyjnych zajęciach trop zaprowadził wszystkich do Afryki i na jedną z jej wysp - Mauritius. To tutaj znajduje się piękna Rafa Koralowa. Dzieci odnalazły na Mapach Google wyspę, a na dzięki książce „Nela i tajemnice świata” dowiedziały się wiele ciekawych rzeczy o rafie i głębinach.

W sierpniu każdej wyprawie towarzyszyła także praca plastyczna wykonywana różnymi technikami. Były cekinowe motyle, papierowe ośmiornice, flamingi z bibuły i rafa koralowa z filcu, gąbeczek i przeróżnych materiałów wykorzystywanych do zabaw kreatywnych. Powstało wiele ciekawych i kolorowych prac, które można oglądać w Bibliotece na pamiątkę tych beztroskich chwil.

Dziękujemy wszystkim za super kreatywnie spędzony czas. Życzymy samych sukcesów w szkole i jak najczęstszego odwiedzania Biblioteki, nie tylko po lektury.

Zdjęcie klorowe, dzieci podczas zajęć w wakacje w Bibliotece
Zdjęcie klorowe, dzieci podczas zajęć w wakacje w Bibliotece
Zdjęcie klorowe, dzieci podczas zajęć w wakacje w Bibliotece
Zdjęcie klorowe, dzieci podczas zajęć w wakacje w Bibliotece
Zdjęcie klorowe, dzieci podczas zajęć w wakacje w Bibliotece
Zdjęcie klorowe, dzieci podczas zajęć w wakacje w Bibliotece
Zdjęcie klorowe, dzieci podczas zajęć w wakacje w Bibliotece
Zdjęcie klorowe, dzieci podczas zajęć w wakacje w Bibliotece
Zdjęcie klorowe, dzieci podczas zajęć w wakacje w Bibliotece
Zdjęcie klorowe, dzieci podczas zajęć w wakacje w Bibliotece

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu zaprasza do wspólnego spędzenia wakacji.

W każdy wtorek w godzinach od 11.00 do 12.30 każdy znajdzie coś dla siebie.

W lipcu Biblioteka przygotowała:

  • 4 lipca - Statki na morzu - zjęcia plastyczna
  • 11 lipca - Wakacyjny zawrót głowy - gry planszowe, zagadki, rebusy , łamigłówki
  • 18 i 25 lipca - Weźmy się do ROBOTY! - zabawy z robotami Dash i Dot

W sierpniu wybierzemy się w podróż palcem po mapie z Nelą - Małą Reporterką:

  • 1 sierpnia odwiedzimy obie Ameryki
  • 8 sierpnia wybierzemy się do Australii i zwiedzimy wyspy Oceanii
  • 22 sierpnia pojedziemy do Azji
  • 29 sierpnia na zakończenie wakacji zajrzymy do Afryki.

 

Zapraszamy!

 

Plakat kolorowy zaproszenie na wakacje w Bibliotece 2023

Tegoroczne ferie dobiegły końca i przyszedł czas na podsumowania tego, co działo się przez te dwa tygodnie w naszej Bibliotece. A działo się całkiem sporo. Spotkania z dziećmi i młodzieżą w Bibliotece w Połańcu i Filii w Ruszczy upłynęły w atmosferze radości i wesołych zabaw. Poszukiwaliśmy zimy na mapie świata i poznawaliśmy zwyczaje dzikich zwierząt zamieszkujących Grenlandię i Antarktydę. Robiliśmy zimowe krajobrazy, lepiliśmy bałwany. Motywem przewodnim tegorocznych ferii była zima – mroźna i śnieżna, szczypiąca w uszy i w nosy. Taka jak ją pamiętają nasi rodzice.

 

Podróż w poszukiwaniu zimy

Ferie w Bibliotece w Połańcu rozpoczęliśmy od wirtualnych podróży na zimne kontynenty śladami Neli – Małej Reporterki. Wycieczki odbyły się za pomocą map Google wyświetlanych na tablicy interaktywnej. Zainspirowani książką „Nela i kierunek Antarktyda” podążaliśmy za pingwinami. Odwiedzaliśmy miejsca w których żyją. Podsumowaniem zajęć była praca plastyczna, podczas której powstały pingwinki z rolek po papierze.

Druga wirtualna podróż odbyła się na podstawie książki „Nela i polarne zwierzęta” na Grenlandię. Zanim jednak wybraliśmy się na wycieczkę dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek na temat biegunów - północnego i południowego, klimatu i zwierząt zamieszkujących mroźne krainy. Największym zainteresowaniem cieszyli się jedni z największych mieszkańców Grenlandii - niedźwiedzie polarne, które dzieci po odbyciu wirtualnej podróży wykleiły watą i bibułą na kartkach papieru. 

 

Na tropie świąt nietypowych

Ferie w Filii w Ruszczy zaczęły się czarno – biało. A może biało – czarno? Tu zdania były podzielone. Obchodząc Międzynarodowy Dzień Zebry w Bibliotece dyskutowaliśmy jakiego koloru właściwie jest zebra? Czy jest biała w czarne pasy, czy może czarna w białe? Zagadka nie dawała nam spokoju, więc zaczęliśmy szukać informacji w książkach na temat tego niezwykłego zwierzęcia. Poznaliśmy wiele ciekawostek, które były inspiracją do zabaw plastycznych. Za pomocą gąbki odciskaliśmy ślady zebry na kartonie. Malowaliśmy kredą białe pasy na czarnych kartkach a potem węglem drzewnym czarne pasy na kartkach białych. Na zakończenie robiliśmy sobie zdjęcia w zebrowych maskach.

Na 2 lutego według kalendarza świąt nietypowych przypada Dzień Niedźwiedzia. Według dawnych wierzeń, tego dnia niedźwiedź w swoim zimowym śnie, przewraca się na drugi bok zwiastując przesilenie zimowe. Zajęcia literacko – plastyczne tego dnia zaczęliśmy od przeczytania bajki o Małym Misiu. Dyskutowaliśmy o różnicach między niedźwiedziem brunatnym a polarnym. Nie mogło zabraknąć pracy plastycznej. Tym razem za narzędzie malarskie posłużyły nam plastikowe widelce. Przy ich użyciu powstały cudownie puszyste białe misie.

 

Zimowe zabawy, podczas których nie marzną ręce

Po odbyciu wspaniałych zagranicznych podróży w Bibliotece w Połańcu staliśmy się bogatsi o wiedzę o mroźnych krainach, w których chyba jednak nie chcielibyśmy zamieszkać. Ale nie tylko na Grenlandii zima bywa dokuczliwa. Czasem potrafi zaskoczyć nawet mieszkańców cieplejszych kontynentów. Zasypane drogi, czapy śniegu na dachach – tak może wyglądać zima w mieście w naszym kraju. Taką piękną miejską zimę, do której niejedno dziecko tęskni wyglądając przez okno, stworzyliśmy na kartkach papieru. Budynki „wyczarowaliśmy” ze starych gazet, a śnieg z płatków kosmetycznych. Inspiracją do zabawy był wiersz „Zima w mieście” Beaty Małgorzaty Moniuszko.

A czym byłaby prawdziwa zima bez bałwanów stojących za oknami? W Filii w drugim tygodniu ferii lepiliśmy bałwanki. Za oknem prószył drobny śnieg, ale było go zdecydowanie za mało by ulepić prawdziwego śnieżnego bałwana. Nie stanowiło to dla nas problemu. Po przeczytaniu bajki z serii o Kubusiu Puchatku, w której tytułowy bohater razem ze swoimi przyjaciółmi lepił bałwana, my również postanowiliśmy zabrać się do pracy. Z braku prawdziwego śniegu za śnieżne kule posłużyły nam płatki kosmetyczne. Naszym bałwankom nie mogło zabraknąć także czarnych oczek i guziczków, szalika i kapelusza. 

 

Planszówkowy zawrót głosy

Zajęcia w Bibliotece podczas ferii zimowych nie mogłyby się odbyć bez gier planszowych. W Filii w Ruszczy wiele emocji graczom przyniosły rozgrywki w grę Rummikub. Okazało się, że ta gra tylko z pozoru jest skomplikowana gra, o czym mogliśmy się przekonać. Graliśmy również w Triominos i 5 sekund Junior.

W Bibliotece w Połańcu podczas zimowego odpoczynku od nauki także graliśmy w ulubione planszówki i karcianki. Największym powodzeniem cieszyła się gra Piggy Pop. Karmienie świnki-obżartucha i patrzenie jak jej brzuszek wypełnia się hamburgerami powodował dużo śmiechu. Na szczycie listy ulubionych gier znalazł się także Gorący ziemniak, Dobble i Tik-tak Bum!

 

Walentynki w Bibliotece

Zima to nie tylko śnieg, mróz i czerwone zziębnięte nosy. Zimą może być bardzo gorąco. Staje się to za sprawą jednego dnia, który potrafi stopić nawet najtwardszy lód – Dnia Świętego Walentego, zwanego Świętem Zakochanych. Zwyczajowo 14 lutego dajemy osobom, które są nam bliskie na dowód miłości kartki walentynkowe. My postanowiliśmy własnoręcznie zrobić takie kartki by podarować je ukochanym. Zarówno w Bibliotece w Połańcu jak i Filii w Ruszczy podczas zajęć walentynkowych powstały piękne prace, z których byliśmy bardzo dumni. Słuchaliśmy także wierszyków o Dniu Zakochanych i odgadywaliśmy zagadki. Dzięki temu zrobiło się nam wszystkim na sercach przyjemnie ciepło, mimo że lutowe dni jak wiadomo do najcieplejszych nie należą.

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom ferii w Bibliotece za wspaniałą zabawę. Dzięki Wam na kartach historii naszej biblioteki zapisały się magiczne wspomnienia. Zapraszamy do przychodzenia do nas jak najczęściej.

 

Zdjęcie kolorowe, zajęcia dla dzieci w Ferie zimowe 2023 w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, zajęcia dla dzieci w Ferie zimowe 2023 w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, zajęcia dla dzieci w Ferie zimowe 2023 w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, zajęcia dla dzieci w Ferie zimowe 2023 w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, zajęcia dla dzieci w Ferie zimowe 2023 w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, zajęcia dla dzieci w Ferie zimowe 2023 w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, zajęcia dla dzieci w Ferie zimowe 2023 w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, zajęcia dla dzieci w Ferie zimowe 2023 w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, zajęcia dla dzieci w Ferie zimowe 2023 w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, zajęcia dla dzieci w Ferie zimowe 2023 w Bibliotece

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu i Filia w Ruszczy zapraszają do wspólnego spędzenia tegorocznych ferii zimowych.

Na zajęcia do Biblioteki w Połańcu zapraszamy w godzinach od 11.00 do 12.30 dwa razy w tygodniu w wybrane dni:

  • 31 stycznia (wtorek) - Śladami Neli - zajęcia literacko-plastyczne cz. 1
  • 2 luty (czwartek) - Śladami Neli - zajęcia literacko-plastyczne cz. 2
  • 7 luty (wtorek) - Zima w mieście - zajęcia plastyczne
  • 11 luty (sobota) - Walentynkowa kartka

 

Filia w Ruszczy zaprasza we wtorki i czwartki w godzinach od 12.30 do 14.00:

  • 31 stycznia (wtorek) - Czarno-biały Dzień Zebry
  • 2 luty (czwartek) - Dzień Niedźwiedzia - literacko i plastycznie
  • 7 luty (wtorek) - Ulepimy dziś bałwana...
  • 9 luty (czwartek) - Planszówkowy zawrót głowy.

2_f.png

 

1f.png

Tak to już jest, że coś się kończy, a coś zaczyna. Lato się skończyło, ale na szczęście pozostały nam za to miłe, wakacyjne wspomnienia. Mamy nadzieję, że część tych wspomnień będzie dotyczyć naszej Biblioteki i tego co się u nas w lipcu i sierpniu działo.

A działo się całkiem sporo. Były zabawy plastyczne z wykorzystaniem przeróżnych materiałów, przyborów plastycznych i surowców wtórnych, zabawy z robotami Dash i Dot, podróż palcem po wirtualnej mapie i spotkanie z „magiczną skrzynką”.

 

Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022
Zdjęcie kolorowe, wakacje w Bibliotece 2022

Zapraszamy młodych Czytelników do Biblioteki w Połańcu i Filii w Ruszczy w lipcu i sierpniu na ciekawe zajęcia.
 
Szczegóły na plakatach poniżej:
 
Plakat kolorowy z harmonogramen wakacyjnych zajęć w Bibliotece w Połańcu w lipcu i sierpniu
 
Plakat kolorowy z harmonogramen wakacyjnych zajęć w Filii w Ruszczy w lipcu i sierpniu

Tegoroczne ferie zimowe już się skończyły i przyszedł czas na ich podsumowanie.

W tym roku dzieci odpoczywały od szkoły jako pierwsi od 17 stycznia. W naszej Bibliotece spotykały się dwa razy w tygodniu na zajęciach kreatywnych, grach i zabawach. Chcieliśmy zainspirować naszych małych czytelników do zabaw z wykorzystaniem materiałów dostępnych w każdym domu. Pokazaliśmy uczestnikom także że można zrobić wspaniałe prace z tego co znajdzie się akurat pod ręką.

Pierwsze zajęcia zbiegły się w czasie z Dniem Babci i Dziadka, więc skorzystaliśmy z okazji i zrobiliśmy dla naszych kochanych Dziadków laurki. Do ich ozdobienia wykorzystaliśmy papierowe foremki do babeczek, z których powstały oryginalne kwiaty. Jesteśmy przekonani, że prace sprawiły radość obdarowanym i zapewne zadziwiły pomysłowością.

Niesamowitą kreatywność dzieci pokazały także na zajęciach, na których tworzyliśmy zimowe krajobrazy. I tym razem wykorzystaliśmy to, co można znaleźć w każdym domu. W ruch poszła wata, płatki kosmetyczne i folia aluminiowa. Wata świetnie udawała śnieg, z płatków można było „ulepić” bałwana a folia aluminiowa wyglądała na obrazku jak tafla lodu. Prace posypane odrobiną brokatu skrzyły się, niczym krajobraz za oknem przysypany śniegiem w mroźny poranek.

Na zakończenie ferii szyliśmy i ozdabialiśmy woreczki na skarby. Każdy się zastanawiał co cennego będzie w nich trzymał. Propozycji i pomysłów było bardzo dużo. Do dekoracji woreczków zostały wykorzystane kartki z nadrukowanymi wzorami. Dzieci wycinały narysowane na kartce kształty i powstawał w ten sposób szablon. Na koniec wystarczyło tylko przyłożyć szablon do uszytego woreczka i spryskać go farbą w sprayu. Po zdjęciu kartki oczom ukazywały się kształtne śnieżynki, serduszka, misie, kwiaty, autka i motyle. Do dekoracji używaliśmy także kolorowych tasiemek, cekinów i brokatu. Na koniec wystarczyło tylko wciągnąć do woreczków tasiemki i woreczki można było zabrać ze sobą do domu.

Nasze ferie w Bibliotece to nie tylko zabawy kreatywne. Dużą frajdę dzieciom zawsze sprawiają gry planszowe, łamigłówki, zabawy słowne, krzyżówki i kalambury. W tym roku tego typu rozrywki także nie mogło zabraknąć. Łamaliśmy sobie głowy rozwiązując zimową krzyżówkę, z której hasłem „Ferie zimowe są super” ciężko się nie zgodzić. Bawiliśmy się w zimowe kalambury i odgadywaliśmy najbardziej szalone hasła. Graliśmy w planszówki. Wymyślaliśmy oryginalne odpowiedzi w "5 sekund" i walczyliśmy z czasem przy „Tik Tak Bum”. Karmiliśmy aż do rozpuku prosiaczka hamburgerami grając w „Piggy Pop” oraz sprawdzaliśmy swoją spostrzegawczość podczas rozgrywek w „Dobble”.

W Filii Bibliotecznej w Ruszczy dzieci także mogły miło spędzić czas. Wspólnie świętowały Dzień Kubusia Puchatka. Były misiowe gry i zabawy, w tym kultowe przyczepianie ogonka Kłapouchemu oraz puchatkowe głośne czytanie bajek. Staraliśmy by nie pogryzły nas pszczoły podczas wybierania miodu z ula. Spokojnie, nikomu nic się nie stało, ponieważ zarówno ul jak i pszczoły były z zrobione z papieru.

Dziękujemy wszystkim za udział w naszych zajęciach i zapraszamy po książeczki.

Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece
Zdjęcie kolorowe, dzieci podczas zabaw w ferie w bibliotece

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych