28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

W dniach 8-15 maja 2010 roku obchodzono ogólnopolski Tydzień Bibliotek pod hasłem: "Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy". Jak co roku do akcji przyłączyła się również Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu.

 

W Oddziale dla Dzieci z tej okazji przygotowano warsztaty dla dzieci dotyczące ewolucji słowa (książki), dźwięku (m.in. książki mówionej) i obrazu (filmu).

 

W zajęciach, które miały na celu przedstawienie biblioteki jako miejsca, w którym czytelnik angażuje nie tylko wzrok, ale i słuch, wzięły udział 222 osoby.

 

Coraz częściej biblioteki przestają kojarzyć się z zakurzonymi regałami uginającymi się pod ciężarem starych książek, a stają się mediatekami, gromadzącymi treści na różnych nośnikach. Mamy aspiracje aby w przyszłości również i nasza Biblioteka stała się taką mediateką, wyposażoną w odpowiedni sprzęt i zbiory. Jesteśmy na dobrej drodze. Pierwszym krokiem było przeprowadzenie remontu i udostępnienie czytelnikom nowoczesnych stanowisk komputerowych  z dostępem do Internetu. Kolejnym krokiem będzie sukcesywne wzbogacanie naszej oferty w nowoczesne formy zapisu informacji (płyty CD).

 

Lekcje biblioteczne odbyły się z użyciem rekwizytów, które pozwoliły dzieciom lepiej zrozumieć przedstawiany temat. Uczestnicy mieli możliwość obejrzenia zarówno starych, zapomnianych, jak i nowoczesnych nośników tekstu, obrazu i dźwięku oraz urządzeń niezbędnych do ich odtworzenia. Cofaliśmy się wspólnie w czasie, oraz fantazjowaliśmy na temat przyszłości – próbując odnaleźć się w erze miniaturyzacji.

 

Uczestnicy lekcji mogli między innymi porównać tradycyjną książkę z jej wersją elektroniczną, posłuchać brzmienia płyty gramofonowej i porównać go z dźwiękiem cyfrowym. Zaprezentowano również odtwarzacz książek mówionych Czytak, w pełni przystosowany do potrzeb osób niewidomych.

 

Zostały również zaprezentowane fragmenty bajek na kliszach odtwarzanych przy pomocy rzutnika Ania, oraz projektora Diapol, urządzeń popularnych w latach 80-90 tych ubiegłego stulecia.

 

Następnie odbyła się krótka pogadanka na temat historii kina. Pokazano dzieciom krótki filmik z udziałem Charliego Chaplina, na przykładzie którego porozmawiano na temat kina niemego i ewolucji filmu (do technologii 5D).

 

Na koniec staraliśmy się wskazać słuchaczom związek czytania książek z kształtowaniem wyobraźni, zwracając uwagę na dobroczynny wpływ książki na rozwój intelektualny (zwłaszcza młodego) czytelnika.

 

Chcieliśmy pokazać również, że Biblioteka nie boi się konkurencji w postaci elektronicznej książki (e-booki, audiobooki) czy filmu (np. adaptacji lektur szkolnych na płycie CD/DVD). Chociaż świat idzie z postępem i nie można uciec od nowinek technologicznych, wierzymy, że książka w tradycyjnym kształcie zawsze znajdzie swoich zwolenników. Pragnęliśmy podpowiedzieć młodemu pokoleniu, że mają wybór, nie muszą ograniczać się tylko do jednej formy przekazu, i że w ich życiu może znaleźć się miejsce zarówno na książkę, muzykę jak i film.

Zdjęcia z zajęć w ramach Tygodnia Bibliotek:



Ze względu na zainteresowanie lekcjami bibliotecznymi, Tydzień Bibliotek w MGBP w Połańcu został przedłużony o kolejne dni. 27 maja 2010 roku BIbliotekę odwiedziła wycieczka dzieci ze Szkoły Podstawowej w Zrębinie. Dzieci zapoznały się z Biblioteką oraz obejrzały wystawę dotyczącą zbrodni w Katyniu. Następnie wzięły udział w lekcji bibliotecznej przygotowanej z okazji Tygodnia Bibliotek.

Zdjęcia ze spotkania z dziećmi ze SP w Zrębinie:



Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych