28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Noście dzieci, bo się odzwyczają!

W czerwcowe upalne popołudnie (12 czerwca) w Bibliotece było „bosko”! Przyjechała do nas Marta Szperlich-Kosmala, by polecić czytelnikom swoją książkę „Noszenie dzieci” i pokazać, że noszenie w chustach i nosidłach może być łatwe i przyjemne, a co równie ważne - praktyczne i korzystne zarówno dla noszonego jak i noszącego. Spotkanie przyciągnęło rodziców wraz ze swoimi pociechami, zarówno tych początkujących, jak i bardziej doświadczonych, którzy chcieli posłuchać dlaczego warto nosić i w ogóle JAK nosić. 

Marta Szperlich-Kosmala (aka Boska Nioska) jest ekspertem od noszenia dzieci, certyfikowaną doradcę chustową a w ostatnim czasie także autorką książki „Noszenie dzieci”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Natuli. Z wykształcenia filozof, pracuje jako nauczycielka w nowoczesnej szkole językowej. Wspiera rodziców na dwóch płaszczyznach: jako doradca noszenia (Boska Nioska) oraz jako coach rodzinny (Pracownia Mokosz).

Spotkanie w Bibliotece podzielone zostało na dwie części. Podczas pierwszej można było usłyszeć, jak doszło do powstania książki, po co ona powstała i do kogo jest adresowana. Autorka przekonuje w książce, że noszenie od czasów prehistorycznych mamy we krwi. I tylko współczesna cywilizacja zdaje się o tym niestety zapominać. Często ze stratą dla dzieci, dla których noszenie jest bardzo ważne.

„W tej książce chcę przekazać nie tylko wiedzę dotyczącą noszenia dzieci, ale przede wszystkim to, że noszenie jest odpowiedzią na większość potrzeb małego dziecka” (fragment ww książki).

Po części teoretycznej spotkania wszyscy, którzy nabytą wiedzę chcieli wykorzystać w praktyce, pozostali na warsztatach noszenia prowadzonych przez autorkę. Boska Nioska w tym celu przywiozła ze sobą chusty, o różnych splotach, długościach i tkane z różnego rodzaju przędzy. Na początku powiedziała czym się one różnią, w jaki sposób wybrać najlepszą dla siebie oraz jakie mamy podstawowe wiązania. Rodzice pod fachowym okiem ćwiczyli wybrane wiązania na lalkach treningowych a potem na własnych bobasach. Starsze dzieci (siedzące lub raczkujące) można było przymierzyć do nosidła ergonomicznego. Najmłodsze na warsztatach dziecko miało około 2 miesiące.

Jeśli już mowa o małych uczestnikach spotkania, to warto powiedzieć, że w Bibliotece nikt w tym dniu nie mógł się nudzić. Także ci najbardziej wymagający. Maluchy, jak i starsze dzieci w trakcie warsztatów bawiły się pod czujnym okiem swoich mam na matach na podłodze klockami i pluszakami oraz oglądały kolorowe książeczki. Zadbaliśmy także o ich małe brzuszki. Były chrupki, herbatniki oraz ekologiczne truskawki. Tych ostatnich w sezonie nie mogło przecież zabraknąć.

Dziękujemy wszystkim, którzy odważyli się wyjść z domu mimo żaru lejącego się z nieba, za udział w spotkaniu a Marcie Szperlich-Kosmali za przyjęcie zaproszenia i przeprowadzenie niecodziennych warsztatów. Polecamy także książkę „Noszenie dzieci”, którą można nabyć poprzez stronę wydawnictwa Natuli. Wkrótce będzie także można ją wypożyczyć w bibliotece.

„Przywróćmy noszeniu dzieci należne mu miejsce i traktujmy jak normalność! Nośmy maluchy, bo się odzwyczają!” - Marta Szperlich-Kosmala „Noszenie dzieci”

IMG5805
IMG5815
IMG5809
IMG5816
IMG5818
IMG5819
IMG5817
IMG5820
IMG5823
IMG5831

 
Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych