28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

W poniedziałek, 9 czerwca 2014 roku, w Bibliotece odbyło się spotkanie z Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, pisarką, historykiem teatru, scenarzystką filmowa i dziennikarką. W jej dorobku odnaleźć można książki dla dzieci i młodzieży („Opowieści Pana Rożka ”, „110 ulic”, „220 linii”) oraz dorosłych („Wystarczy, że jesteś”, „Mariola, moje krople ”, „Serenada, czyli moje życie niecodzienne ”). Zasłynęła jako autorka bestselerowej trzytomowej sagi „Cukiernia pod Amorem”, o której obszernie opowiedziała na spotkaniu.


Pani Małgorzata bardzo szybko nawiązała bezpośredni kontakt z publicznością, chętnie i wyczerpująco odpowiadając na zadawane pytania. Opowiedziała o okolicznościach zrodzenia się pomysłu na sagę rodziny Zajezierskich, Cieślaków i Hryciów. Zdradziła, że pierwowzorów postaci cukierników z Gutowa należy poszukiwać w historii jej własnej rodziny. Ciotka i kuzyni pisarki prowadzili cukiernię i lodziarnię w rodzinnym Mińsku, jednak nie nadążali za duchem czasu i w konsekwencji przedsiębiorstwo upadło. Początkowo „Cukiernia pod Amorem” miała opisywać historię upadku rodzinnej firmy, jednak po latach autorka, jak sama mówi, dojrzała i zmieniła pierwotny scenariusz. Powstała powieść zawierająca ponadczasowe i optymistyczne przesłanie, że mimo różnych przeciwności losu warto kontynuować dorobek przodków.
Opowiedziała o innych szczegółach pracy nad trylogią. O żmudnych poszukiwaniach źródeł historycznych niezbędnych do wiernego oddania realiów życia i obyczajowości w Polsce okresu zaborów, wojen światowych i trudnych lat PRL. Zdradziła, że bohaterowie serii „rodzili” się w jej wyobraźni stopniowo i w różnych okolicznościach: na spacerze z psem czy podczas przywoływania rodzinnych wspomnień. Zapytana o plany ekranizacji „Cukierni pod Amorem” wyjawiła, że nie ma takich ambicji. Że owszem, adaptacja filmowa to znakomita reklama książki i autora, ale jednak niesie ze sobą wiele zagrożeń. Książka działa na wyobraźnię czytelnika, a film pokazuje nam rzeczywistość według gotowego scenariusza, co uniemożliwia wyobrażenie sobie czegokolwiek.
Czytelnicy podczas spotkania dowiedzieli się również o innych książkach autorki i poznali ciekawostki z nimi związane. Pani Małgorzata opowiadała o tym ile satysfakcji dawała jej praca nad powieściami i opowiadaniami dla młodych czytelników. Z sentymentem i uśmiechem na ustach wspominała spór internautów wywołany ostatecznym wyborem bohaterki powieści „Niebieskie nitki”, świadczący o emocjach jakie potrafi wzbudzać literatura.
Zapytana o plany na przyszłość pisarka opowiedziała o swoim najnowszym projekcie. W lutym 2015 roku ukaże się najnowsza książka pani Gutowskiej-Adamczyk. Zainauguruje cykl nazwany „sagą warszawską”. Będzie to powieść awanturnicza opisująca burzliwe dzieje bohaterów na tle wydarzeń 18 wieku. Autorka zdradziła kilka sekretów nowego cyklu wzbudzając ciekawość czytelników zgromadzonych na spotkaniu.
Pani Małgorzata dała się poznać jako osoba otwarta, bezpośrednia i lubiąca kontakt z ludźmi. Bez skrępowania odpowiadała na zadawane jej pytania, w tym o życie prywatne. Na koniec chętnie pozowała do pamiątkowych fotografii i podpisywała swoje książki.
Spotkanie zorganizowano we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Kielcach w ramach Dyskusyjnych Klubów Książki. Dofinansowano ze środków Instytutu Książki.

 Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych