Magda Stachula – autorka bestsellerowych kryminałów i thrillerów psychologicznych, prekursorka gatunku domestic noir w Polsce, była 5 grudnia, w mroczny mglisty wieczór, gościem Miejsko-lGminnej Biblioteki Publicznej im. A. Mickiewicza w Połańcu.
Prywatnie żona i mama dwóch synów, pełnoetatowa pisarka mieszkająca w Krakowie, debiutowała w roku 2016 powieścią „Idealna”. Książka okrzyknięta została pierwszym polskim thrillerem domestic noir i wdarła się szturmem na rynek wydawniczy. Odniosła sukces nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami. Została przetłumaczona i wydana w Czechach, we Włoszech i w Ukrainie. Ale to nie jedyna powieść pisarki, która została dostrzeżona i doceniona szerzej, nie tylko przez czytelników. Twórczością pisarki zainteresowali się filmowcy. W 2024 roku na platformie Amazon Prime miał premierę film „Nieobliczalna” na podstawie książki o tym samym tytule. Jest to dla pani Magdy niesamowite wyróżnienie i powód do satysfakcji z dobrze wykonywanej pracy twórczej, o czym chętnie opowiadała na spotkaniu w Bibliotece. Fakt ekranizacji książki wzbudził wśród czytelników obecnych na spotkaniu wiele emocji. Czytelnicy chcieli wiedzieć jak najwięcej o kulisach powstawania filmu, o drodze jaką przebyła książka by zaistnieć na ekranie.
Podczas spotkania z czytelnikami autorka równie ciekawie opowiadała także o innych swoich książkach. Przed wszystkim wyjaśniła znaczenie terminu „domestic noir”. Wskazała czym zaliczane do tego gatunku książki różnią się od klasycznych kryminałów, które nawiasem mówiąc autorka również pisała. Uczestnicy wydarzenia dowiedzieli się, że powieści domestic to thrillery psychologicze traktujące przede wszystkim o przemocy w zaciszu domowym, a ofiarami jej padają najczęściej kobiety. W odróżnieniu od kryminałów oprawca często jest znany niemal od początku. Podczas wieczoru autorskiego pisarka była wręcz zasypywana lawiną pytań, na które pani Magda chętnie i wyczerpująco odpowiadała. Gdyby nie późna pora i konieczność powrotu autorki jeszcze tego samego dnia do Krakowa czytelnicy zapewne nie puściliby pisarki bez udzielenia odpowiedzi na jeszcze wiele pytań. Na otarcie łez pozostały na szczęście zdjęcia, które zostały zrobione podczas spotkania i książki z autografami pisarki.
Dziękujemy pani Magdzie za przyjęcie zaproszenia i czytelnikom za aktywny udział w spotkaniu.
Szczególne podziękowania składamy Bankowi Spółdzielczemu w Połańcu, który przekazał wsparcie finansowe pomagając nam w organizacji spotkania. Bardzo się cieszymy, że Prezes Banku Pan Stanisław Kotlarz był z nami na wydarzeniu.
Spotkanie "Oko w oko ze zbrodnią"! zorganizowane zostało w ramach zadania „Strasznie dobre książki!”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
oraz ze środków Banku Spółdzielczego w Połańcu, który jest jednocześnie Partnerem wydarzenia
Partner medialny Polaniec.com.pl