Krzysztof Petek w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu
W dniu 19 maja 2011 roku z inicjatywy Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu odbyło się spotkanie autorskie z Krzysztorem Petkiem. W spotkaniu zorganizowanym na sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu uczestniczyło blisko 100 młodych ludzi ze Szkoły Podstawowej w Połańcu.
Krzysztof Petek – dziennikarz, reportażysta, organizator wypraw i szkół przetrwania oraz autor powieści sensacyjno-przygodowych dla młodzieży – urodził się w 1970 roku w Wadowicach. Prowadził harcerski Oddział Specjalny. Uczestnicząc w szkoleniach organizowanych przez oddziały antyterrorystyczne, przeszedł szkolenia survivalu, walki wręcz, psychologii sytuacji krytycznych. Dziennikarzem został w drugiej klasie liceum. Studia politologiczne ze specjalizacją dziennikarską ukończył w 1994 na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pracował w studiu radiowym, dla Telewizji Katowice przygotowywał programy dla dzieci. Współpraca z Wydawnictwem Siedmioróg przyniosła efekt w postaci serii PORACHUNKI Z PRZYGODĄ. Dla Ossolineum pisze serię CZARNY KUFER, pozostałe książki wydaje Agencja WORD-PRESS. Od roku 2001 jest członkiem Związku Literatów Polskich, współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji POECI BEZ GRANIC. W roku 2007 został wiceprezesem Dolnośląskiego Oddziału ZLP.
Zaproszony gość bardzo szybko nawiązał bezpośredni kontakt z młodzieżą. Okazał się wspaniałym mówcą i człowiekiem z dużym poczuciem humoru. Bardzo ciekawie opowiadał o swojej pracy i różnorodnych zainteresowaniach. Przedstawił się jako dziennikarz, promotor zdrowego stylu życia i aktywności społecznej, organizator wypraw i obozów oraz jako pisarz. Na początku spotkania zaprezentował swoje powieści detektywistyczno-sensacyjne przeznaczone dla młodzieży. Opowiadał skąd bierze pomysły na książki i w jaki sposób zbiera materiały niezbędne do pracy twórczej. Zapowiedział nowe tytuły, które niebawem mają się ukazać na rynku. Zachęcał uczestników do czytania, nie tylko napisanych przez siebie powieści, ale do nawiązania kontaktu z literaturą. Starał się uzmysłowić młodzieży, jaki wpływ ma czytanie na ich rozwój duchowy i jak może ono wzbogacić wewnętrznie człowieka. Przekonywał młodych ludzi, że świat nie kończy się na grach komputerowych, i że istnieje wiele ciekawych pasji, którym można się poświęcić. Stawiając siebie jako przykład przekonywał, że jeżeli człowiek chce to potrafi. Krytykował bierny stosunek do życia, zachęcając młodych ludzi do aktywności, rozwijania własnych zainteresowań i dążenia do spełniania marzeń.
W żywy i fascynujący sposób opowiadał o pracy z młodzieżą, również i tą „trudną”, o licznych podróżach po kraju i najdzikszych zakątkach ziemi. Zrelacjonował między innymi wyprawę do Rumunii i wyczerpującą przeprawę przez Karpaty. Mówił o ludziach, których spotkał, o ich odmiennym stylu życia i problemach, które nam wydają się abstrakcyjne. Swoją opowieść uzupełniał zdjęciami oraz filmikami z wypraw i obozów.
Młodzież, zwłaszcza chłopców, bardzo zainteresowała znajomość sztuki walki wing tsun, którą Krzysztof Petek może się poszczycić. Pisarz uzmysławiał wszystkim zgromadzonym, że najważniejszym narzędziem samoobrony jest własne ciało, ręce i nogi, a nie broń palna, czy nóż. Uczył, że tylko od szybkiej reakcji i właściwej oceny zagrożenia zależy zdrowie a nawet życie człowieka. Pokazał, biorąc na ochotnika jednego z młodych uczestników spotkania, kilka podstawowych i nie zagrażających życiu chwytów obronnych. Zaprezentował, jak prawidłowo zachować się w przypadku napaści.
Na koniec można było kupić książki napisane przez Pana Krzysztofa wraz z jego autografem. Pisarz zachęcał również do odwiedzenia Biblioteki, w której można znaleźć wiele jego powieści. Spotkanie było się bardzo udane. Pokazało, że autor powieści dla młodzieży ma z nią doskonały kontakt, wie co ją interesuje i potrafi do niej dotrzeć. Jego opowieść często wywoływała na twarzach uczestników uśmiech, niekiedy wybuchały salwy śmiechu, innym razem okrzyki zdumienia.