28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

X jubileuszowe wydanie Nocy Bibliotek przeszło do historii! W tym roku w całym kraju Biblioteki wieczorową porą w piątek 11 października otwierały swoje podwoje dla czytelników pod hasłem „MOC Bibliotek”. I my także pokazaliśmy naszą moc!

Mocy było w nas tak wiele, że postanowiliśmy wydarzenie podzielić. Piątek 11 października należał do osób dorosłych, którzy przyszli do Biblioteki by porozmawiać o książkach. W tym dniu odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki oraz wieczór z kryminałami i ich twórcami. W sobotę 12 października Biblioteka zaprosiła dzieci na seans filmowy. W tym roku w ramach Nocy Bibliotek na dużym ekranie wyświetlony został film „Mój brat ściga dinozaury” podejmujący temat braterskiej miłości wystawianej na próbę, uczący tolerancji i akceptacji odmienności. Biblioteka przygotowała także dodatkowe seanse dla grup zorganizowanych w dniach kolejnych.

Niewątpliwie największą atrakcją Nocy Bibliotek było spotkanie „Oko w oko ze zbrodnią”, na szczescie tylko na kartach powieści autorstwa naszych znakomitych gości - Mariusza Kaniosa i Michała Śmielaka.

Mariusz Kanios jak sam mówi jest „mężem, ojcem, podatnikiem i motocyklistą”. Długie lata pracował jako dyrektor banku, jednak praca ta z biegiem czasu przestała go satysfakcjonować. Odważył się zrobić wielki krok, odszedł z korporacji, zaczął pisać oraz wydawać własnymi siłami powieści kryminalne. Kryminał "Uczynkiem i zaniedbaniem" to jego literacki debiut. Książka została dobrze przyjęta przez pierwszych czytelników i zebrała wiele pozytywnych recenzji. Z każdą kolejną powieścią coraz bardziej zdobywał uznanie swoich czytelników, którzy z niecierpliwością wyczekują kolejnych tytułów. Pisarz mówi, ze dziś jest szczęśliwym człowiekiem. Robi to co kocha, co przynosi mu dodatkowo dochód. Wreszcie praca daje mu satysfakcję.

Michał Śmielak mieszka w Sandomierzu, polskiej stolicy zbrodni, zatem rozwiązywanie zagadek kryminalnych ma we krwi. Jako pisarz eksploruje kolejne wymiary związane ze zbrodnią i karą, co zaowocowało wydaniem już kilkunastu powieści. Wszystkie trafiły na listy bestsellerów, co pozwala mu spełniać największe marzenie z dzieciństwa: być pisarzem i oddawać w ręce Czytelniczek i Czytelników kolejne historie. Zaczynając pisać jakąkolwiek nową książkę szybko wypełnia ją trupami niezależnie od początkowego założenia, stąd można spodziewać się po nim w przyszłości głównie thrillerów i kryminałów. Jego książki cechuje nawiązanie do historii, demonologii ludowej, lokalnych wierzeń i legend oraz humor łagodzący brutalność kryminalnej opowieści. Uwielbia także osadzać akcję swoich powieści w małych, lokalnych społecznościach, które z racji miejsca zamieszkania zna na wylot. Niezmiennie twierdzi, że w pisaniu najważniejsze to dobrze opowiedzieć historię i rozkochać Czytelnika w głównym bohaterze. Prywatnie fan rekonstrukcji historycznej, szwendania się po górach, ciężkiej muzyki, gier mmorpg i motocykli. Miłośnik dobrego jedzenia, którym to uczuciem chce zarazić cały kraj.

Podczas spotkania „oko w oko ze zbrodnią” w Bibliotece powinno być co do zasady strasznie. Było strasznie ale i śmiesznie zarazem. Śmiesznie za sprawą poczucia humoru charyzmatycznych Pisarzy, z którymi nie sposób było się nudzić. Autorzy kryminałów, dobrzy znajomi, czuli się w swoim towarzystwie swobodnie, pozwalali sobie zatem na żarty, czasem nawet na czarny humor. Podczas spotkania padały także na poważnie przemyślenia nad istotą zbrodni. W każdej książce jest ziarenko prawdy, zło nie istnieje przecież tylko na kartach książek, ale czai się w ukryciu wśród nas.

W piątek rozstrzygnięty został konkurs towarzyszący wydarzeniu. Konkurs zorganizowany została za pośrednictwem Facebooka. W komentarzu należało rozwinąć myśl „Kryminały to strasznie dobre książki, ponieważ/dlatego…”. Wszystkie odpowiedzi były bardzo ciekawe, jednak należało wyłonić zwycięzców. Odbyło się to metodą losowania, przy czym w pierwszej kolejności brano pod uwagę osoby będące na spotkaniu. Zwycięzców wylosowali Pisarze. Nagrodami były gra planszową "Osada" na podstawie thrillera Michała Śmielaka oraz najnowsza powieść Mariusza Kaniosa "Pomroki", która dopiero co opuściła drukarnię, oczywiście ze specjalną dedykacją Pisarza. Ponadto wszyscy uczestnicy konkursu obecni na spotkaniu otrzymali torbę na "Strasznie dobre książki" z naszej Biblioteki.

Po spotkaniu wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. Pisarze zostali z uczestnikami Nocy Bibliotek do wieczora. Robili sobie pamiątkowe zdjęcia i podpisywali swoje książki. Był to także czas na swobodną rozmowę, na odpowiadanie w cztery oczy na pytania, które nie zdążyły (lub nie śmiały) paść na spotkaniu.

Dziękujemy wszystkim za spędzenie tej Nocy Bibliotek z nami. Mamy tę Moc, ale Wy, drodzy czytelnicy macie jej więcej!

 

 

Spotkanie autorskie zatytułowane „Oko w oko ze zbrodnią” zorganizowano w ramach zadania „Strasznie dobre książki!”. 

 

Logo_MKiDN_PL_kolor_biale_tlo_CMYK.jpg

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

1
2
3
4
5
6
8
7
9
10

 

 

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych