Zapraszamy na Noc Bibliotek!
W tym roku wydarzenie rozkładamy na dwa dni. W piątek 11 października zapraszamy na ciekawe spotkania osoby dorosłe, a dla dzieci i młodzieży w sobotę 12 października przygotowaliśmy projekcję filmu na dużym ekranie.
Tegoroczna Noc Bibliotek przeszła do historii. W tym roku Biblioteka Publiczna w Połańcu zaproponowała Czytelnikom coś wyjątkowego - profeksjonalny pokaz parzenia kawy wraz z degustacją.
W tym celu zaprosiła Baristę, który miał za zadanie serwować kawę dorosłym uczestnikom Nocy Bibliotek w czasie gdy dzieci skupione były na oglądaniu filmu animowanego. Pogoda w tym dniu nie rozpieszczała, zatem wszyscy doskonały smak pobudzającej kawy docenili w sposób szczególny. W końcu wszystkim należy się odrobina luksusu! A dobra kawa zaparzona przez Fachowca takim luksusem jest niewątpliwie! Zwłaszcza w Noc Bibliotek.
Podczas degustacji pysznej kawy uczestnicy spotkania dowiedzieli się wiele ciekawostek na temat jej parzenia. Poznali gatunki kawy i różne sposoby jej parzenia. Mogli się przekonać, że do tego by się napić aromatycznej kawy nie jest niezbędny sprzęt za duże pieniądze. Wystarczy trochę wiedzy, umiejętności i dobra gatunkowo kawa. No i oczywiście wyśmienite towarzystwo, bo jak wiadomo wtedy kawa smakuje najlepiej. A towarzystwo podczas tegorocznej Nocy Bibliotek było doborowe.
Skoro już wspomniano o filmie, dzięki któremu rodzice i opiekunowie dzieci mieli parę chwil tylko dla siebie, warto dodać, że w tym roku młodsza część uczestników Nocy Bibliotek obejrzała animację "Moja mama gorylica". Bardzo pouczający i emocjonujący film produkcji szwedzko-norwesko-duńskiej na podstawie książki pod tym samym tytułem. Widzów nie brakowało, wszystkie miejsca siedzące, a nawet jak można zobaczyć na zdjęciach, także i leżące zostały zajęte przez młodych kinomaniaków.
Po filmie i spotkaniu z Baristą na wszystkich czekało jeszcze wiele atrakcji. Były gry wielkoformatowe, planszówki, zabawy plastyczne, czytanie bajek i dużo swobodnej zabawy między regałami. Niestety nikt nie spotkał się z bibliotecznym duchem. Wygląda na to, że nasza Biblioteka nie jest jednak nawiedzona. A może duch nie spodziewał się takiego gwaru w godzinach, gdy zwykle w Bibliotece nie ma nikogo i ze strachu zwiał gdzie pieprz rośnie? Kto to może wiedzieć?
Nowością w tym roku było czytanie bajki kamishibai pod wiele znaczącym tytułem „Noc w Bibliotece” przy przygaszonym świetlne. Jedynym źródłem światła była lampka nocna skierowana na teatrzyk. Był klimat! Dzieci słuchały jak zaczarowane! I nie ma się co dziwić! Nawet dorośli zajrzeli do Oddziału dla dzieci ponieważ na chwilę zrobiło się cicho. A jak wiadomo, gdy dzieci są cicho warto sprawdzić co się dzieje. Na szczęście nie działo się nic podejrzanego. No chyba, że chwilowe zaczarowanie ruchliwych z natury dzieci by siedziały w ciszy i skupieniu można uznać za podejrzane… Biblioteka pełna czarów.
Spotkanie z baristą, poczęstunek i inne atrakcje nie byłyby możliwe gdyby nie wsparcie finansowe przekazane przez Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne „Polprzem” Połaniec oraz Diesel-Service Ruszcza. Serdecznie dziękujemy!
W sobotę 1 października 2022 roku już po raz ósmy w całym kraju obchodzona była Noc Bibliotek. Jest to ogólnopolska akcja, podczas której biblioteki otwierają się wieczorem dla Czytelników organizując spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty, gry i wiele innych atrakcji. W tym roku hasło wydarzenia brzmiało „To się musi powieść”. Można je było interpretować na różne sposoby i każda interpretacja była tą właściwą. Naszym zdaniem wszystko co zaplanowaliśmy podczas tegorocznej Nocy Bibliotek w naszej Bibliotece miało się „powieść” i powiodło się zgodnie z planem. A nawet lepiej. Ale zacznijmy od początku.
Nasza noc rozpoczęła się już o godzinie 17.00 od poszukiwania skradzionego obrazu. Wszyscy młodzi uczestnicy, którzy w sobotni wieczór przyszli do naszej Biblioteki zostali wciągnięci do gry. A była to gra o wysoką stawkę, ponieważ zaginął drogocenny obraz. Obraz, który miał być zaprezentowany podczas wystawy w Bibliotece. Można sobie tylko wyobrazić minę bibliotekarki, która jako pierwsza przyszła w sobotę do pracy. Bystra bibliotekarka (która nawiasem mówiąc była licencjonowanym tropicielem zagadek, tylko nikomu się do tego nie przyznała) po chwilowym szoku przyjrzała się miejscu kradzieży i spostrzegła ślady, które w nocy zostawili włamywacze. Zabezpieczyła je i poprosiła o pomoc młodych detektywów. Wiedziała, że sama sobie nie poradzi. Nie tym razem. Stawka była zbyt wysoka... Policja też niewiele mogła pomóc. Tu liczył się czas…
Młodzi detektywi stanęli na wysokości zadania. W trybie przyspieszonym przeszli kurs detektywistyczny i otrzymali licencje detektywów. Nauczyli się jak odczytywać tropy, badać odciski palców i łamać szyfry. Krok po kroku rozwiązywali zagadkę. Gdy już się wydawało, że odkryli kto okazał się złodziejem, ten okrutnie z nich zakpił. Oznajmił w zaszyfrowanym liście, że obraz właśnie został spakowany do wysyłki gdzieś daleko w świat, a kurier już po niego jedzie i tylko on wie, skąd ma go odebrać. Na szczęście złodziej-żartowniś zostawił zagadkę (był pewien, że nie do odgadnięcia), po rozwiązaniu której bystrzy detektywi zdążyli odnaleźć malowidło przed kurierer. A obraz ten był ukryty niemal na ich widoku, przywalony stertą starych książek. Wyglądało na to, że złodziej nieźle się tym wszystkim bawił. Ale przeliczył się, ponieważ detektywi okazali się szybsi i sprytniejsi. W nagrodę za odnalezienie dzieła otrzymali od bibliotekarki bilety na film z kuponami na popcorn gratis.
Film został włączony zaraz po wspólnym powieszeniu obrazu, który trafił bezpiecznie na swoje miejsce. Była to adaptacji powieści dla młodzieży pod tytułem "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica". Film opowiadający o przygodach początkujących detektywów, którzy podobnie jak nasi biblioteczni tropiciele rozwiązali pierwszą w swoim życiu zagadkę ukrytego przedmiotu.
Lasse i Maja otrzymali pierwsze poważne zlecenie. Konkurs Hammarabi miał szansę stać się wielkim wydarzeniem w szkole w Valleby. Nagrodą była starożytna księga, w której spisano zasady rozwiązywania sporów. Tuż przed rozpoczęciem konkursu książka zniknęła w tajemniczych okolicznościach. Bez niej konkurs nie mógł się odbyć! Lasse i Maja podjęli próbę odnalezienia zguby. Kto okazał się złodziejem i czy dzieci zdołały odnaleźć zaginioną księgę? Ciiiii. Nie zdradzimy zakończenia. Nasi młodzi detektywi je poznali.
Gdy na dużym ekranie Maja i Lasse szukali zaginionej księgi, dorośli uczestnicy Nocy Bibliotek spotkali się z wyjątkowym gościem – psychologiem i terapeutą. Pani Joanna z gabinetu terapii Kolory. Psychologia Rozwój Inspiracja przedstawiła słuchaczom pozytywne strony jesieni i pokazała sposoby na pokonanie pojawiającej się często o tej porze roku jesiennej chandry. Omówiła mnóstwo przykładów o pozytywnym myśleniu jako sposobie na pokonanie wszelkich ograniczeń. Wyjaśniła pewną zależność - tak jak myślimy o sobie, tak odbierają nas inni. Warto sobie ten fakt uświadomić, by móc rozpocząć w życiu cykl zmian i zacząć rozwijać w sobie poytywne myślenie. Swoje wypowiedzi pani psycholog uzupełniała pokazem krótkich filmików, na których przedstawione zostały między innymi fragmenty z życia osób, które pokonały swoje ograniczenia i zmobilizowały innych do odnalezienia w sobie siły do pokonywania słabości i zmiany myślenia. Linki do filmików zamieszczone są na Facebooku Biblioteki pod postem ze zdjęciami z akcji. Zachęcamy do ich obejrzenia.
Gdy zakończył się seans filmowy i pani psycholog odpowiedziała na ostatnie pytanie od uczestników spotkania, nadszedł czas na pozostałe atrakcje. Podczas trwania tegorocznej Nocy Bibliotek dzieci miały swój Kącik Małego Artysty, gdzie powstały fantastyczne prace, między innymi strrrrrrrraszneee duszki. Można było także zagrać w gry planszowe i karciane i pobawić się zabawkami. Furorę wśród maluchów robiła gra Piggy Pop, czyli świnka pożerająca z ogromnym apetytem burgery. Dzieci świetnie bawiły się także figurkami misiowej rodzinki.
Dla wszystkich uczestników Nocy Bibliotek przygotowany został poczęstunek. Była kawa i herbata oraz domowe ciasto.
Dziękujemy wszystkim za obecność i tradycyjnie – zapraszamy ponownie!
Noc Bibliotek to coroczne święto bibliotek i czytania obchodzone początkiem października, na które niecierpliwie czekają wszystkie „nocne marki”. W tym jednym dniu wiele bibliotek w całym kraju otwartych jest dla czytelników do późnych godzin wieczornych a nawet nocnych. Podczas Nocy Bibliotek można zaszyć się z ulubioną książką między regałami albo wziąć udział w ciekawym spotkaniu lub warsztatach. Biblioteki kuszą także innymi niecodziennymi atrakcjami. Nie inaczej było w tym roku i w naszej Bibliotece.
Drzwi Biblioteki w piątek 8 października 2021 roku stały otworem aż do godziny 22. Podczas tegorocznej Nocy Bibliotek w kameralnym gronie bawiliśmy się pod hasłem „Czytanie wzmacnia”. Staraliśmy się wzmocnić siłą książki na najbliższe zimne miesiące, by nie brakło nam energii co najmniej aż do wiosny.
Tegoroczna Noc Bibliotek już za nami. Wyjątkowo odbyła się w świecie wirtualnym.
Mimo, że nie mogliśmy w tym roku spotkać się na żywo, to postaraliśmy się wprowadzić Czytelników, zgodnie z hasłem Nocy Bibliotek, w „Klimat na czytanie” we własnych domach. A oto co się działo.
Drodzy Czytelnicy!
Już w najbliższą sobotę (10 października) odbywać się będzie Noc Bibliotek. Hasłem tegorocznej, VI już edycji, jest "Klimat na czytanie".
Klimat na czytanie to:
• dobry czas na czytanie w czasach, gdy mamy ograniczone możliwości udziału w innych formach kultury,
• najbardziej dostępna i przyjazna forma udziału w kulturze, a zarazem szansa na znalezienie w książce wsparcia, wytchnienia, pasji i rozrywki,
• wypożyczanie i dzielenie się książkami, wiedzą, umiejętnościami w przyjaznej przestrzeni wspólnej, jaką jest biblioteka,
• sposób na dbanie o dobrostan ludzi i planety oraz ochronę klimatu.
Mimo, że nie spotkamy się w tym roku z Wami, Drodzy Czytelnicy osobiście podczas Nocy Bibliotek w sobotę, to postaramy się wprowadzić Was w „klimat na czytanie”. W tym celu przygotowaliśmy dla Was:
• wystawę „Książki z klimatem” do obejrzenia już od teraz w Bibliotece i na naszej stronie internetowej
• konkurs fotograficzny „Klimat na czytanie”, który odbędzie się na naszym profilu na Facebooku
• projekcję filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy” - w domowym zaciszu
Wystawa „Książki z klimatem”
Wszyscy wiemy jak ważna we współczesnym świecie jest potrzeba ochrony środowiska. Dbanie o naszą planetę stało się priorytetem. Na wystawie „Książki z klimatem” pokazujemy dostępne w Bibliotece tytuły o tematyce ekologicznej. Książki o lesie i jego mieszkańcach, o uprawie ogrodu w zgodzie z naturą i ochronie środowiska naturalnego. Wystawę wzbogacają bajki dla najmłodszych i gry planszowe, które uczą dzieci od najmłodszych lat postawy pro-ekologicznej - miłości i szacunku do otaczającej nas przyrody.
Konkurs "Klimat na czytanie"
Przyszła jesień. Na razie prawdziwie złota i sprzyjająca długim spacerom. Jednak niedługo spadną liście i zrobi się szaro, a wieczory staną się jeszcze dłuższe. Więcej czasu zaczniemy spędzać w domu. Wyciągniemy ulubiony ciepły koc, na nogi założymy grube skarpety, zaparzymy aromatyczną kawę lub herbatę. Rozsiądziemy się w ulubionym fotelu, weźmiemy do ręki dobrą książkę i odpłyniemy w krainę fantazji. A może jednak należymy do osób, które mówią że „nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie” i najlepiej czyta nam się w plenerze? W parku lub w lesie? I to jest właśnie odpowiedni dla Was klimat na czytanie?
Podzielcie się zdjęciami Waszych kącików czytelniczych lub miejsc, w których czyta Wam się najlepiej. Zainspirujcie innych do stworzenia odpowiedniego klimatu do czytania. Czyli najprościej: pokażcie nam że czytacie - jak, gdzie i kiedy lubicie to robić najbardziej. Zróbcie zdjęcie i umieśćcie je w komentarzu pod postem konkursowym. Pamiętajcie tylko o tym, by na fotografii była książka. Przy okazji możecie innym polecić tytuły idealne na jesień.
Konkurs trwa od 9 do 12 października na Facebooku naszej Biblioteki i jej Filii w Ruszczy. Sponsorami nagród są: Przedsiębiorstwo Budowlano- Produkcyjne POLPRZEM Sp z. o .o w Połańcu i Bank Spółdzielczy w Połańcu.
Pełny regulamin konkursu dostępny jest tutaj: link
Film „Jakub, Mimi i gadające psy”
W ramach Nocy Bibliotek mamy także dla Was niespodziankę – bezpłatną projekcję filmu „Jakub, Mimi i gadające psy” w domowym zaciszu.
„Jakub, Mimmi i gadające psy” to oparta na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore „Maskackas stasts” (niewydanej jeszcze w Polsce), koprodukcja łotewsko-polska w reżyserii Edmundsa Jansonsa. To nagrodzona przez jury na festiwalu Kino Dzieci 2019 współtworzona przez Polaków, oryginalna w formie animacja, która opowiada o budowaniu porozumienia i zachęca do wspólnego działania w trosce o najbliższe otoczenie i przyrodę. Głos dostają tu dzieci i zwierzęta – i robią z nim coś ważnego i pięknego. Dzięki zastosowaniu poklatkowej techniki cut-out (we współpracy z polskim studiem Letko), film jest jak żywa, pięknie rysowana książka.
Ze względu na pandemię w tym roku uczestnicy Nocy Bibliotek mogą obejrzeć film we własnych domach. Aby to zrobić należy zgłosić się do naszej Biblioteki (mailowo, telefonicznie lub poprzez e-mail) i odebrać link z hasłem. Potem można już tylko przygotować przegryzkę i rozpocząć seans we własnym domu. Kto pierwszy ten lepszy! Mamy do wykorzystania „jedynie” 100 haseł dostępu. Uwaga! Hasło będzie działało w terminie 9-12 października 2020 i pozwoli na bezpłatne obejrzenie filmu online.
Już teraz można zobaczyć zwiastun animacji: https://www.youtube.com/watch?v=ELO_pE0-VmQ
Akcja „Podziel się książkami”
Nocy Bibliotek towarzyszy w tym roku akcja „Podziel się książkami”. Zachęcamy Was Drodzy Czytelnicy do przynoszenia do biblioteki przeczytanych przez Was nowości wydawniczych, klasyki i lektur oraz innych poszukiwanych książek. Chętnie przyjmiemy i puścimy dalej w obieg!
Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty! W tym roku Noc Bibliotek wygląda u nas inaczej, ale mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie!
Piątkowy wieczór w Bibliotece w Połańcu był wyjątkowy. Tego dnia nasze drzwi stały otworem dla wszystkich odwiedzających do godziny 22. Trwała Noc Bibliotek obfitująca w atrakcje dla każdego. Nocne spotkanie w Bibliotece w Połańcu odbyło się przy kawie, herbacie i poczęstunku. Przyciągnęło wiele osób, które postanowiło piątkowy wieczór spędzić w otoczeniu książek i ich miłośników.
Strona 1 z 2