28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu
~ Przed wejściem na teren biblioteki prosimy o zasłonięcie ust, nosa oraz dezynfekcję rąk ~
MIejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

W sobotę, 8 września, w 2955 miejscach w całym kraju i nie tylko, czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Połaniec również czytał. O godzinie 16.00 na Muszli Koncertowej w Parku Miejskim zgromadzili się mieszkańcy naszej miejscowości, by wspólnie zagłębić się w lekturę. Akcję czytania zorganizowała Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu przy współudziale Miasta i Gmina Połaniec, Centrum Kultury i Sztuki, Szkoły Podstawowa i Zespołu Szkół w Połańcu oraz wsparciu partnerów i sponsorów. Tegoroczne Narodowe Czytanie w Połańcu odbyło się w ramach projektu „Z biblioteką w plener”.
Narodowe Czytanie już po raz siódmy odbyło się pod patronatem pary prezydenckiej. Ma ono na celu popularyzowanie znaczących w polskiej kulturze dzieł literackich, wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej oraz promowanie kultury żywego słowa. W lutym tego roku Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że w związku z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, tegoroczną lekturą podczas Narodowego Czytania będzie „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Jest to ostatnia powieść Żeromskiego, pisarza szczególnie związanego z naszą ziemią kielecką, opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem Drugiej Rzeczypospolitej.
Mimo niepewnej aury czytanie w Połańcu przyciągnęło wiele osób. Pogoda napędziła niezłego stracha. Mimo, że rano nic nie zapowiadało jej pogorszenia, w pewnym momencie na niebie pojawiły się złowieszcze chmury, zagrzmiało i lunął deszcz. Po przejściu burzy, która na szczęście nie trwała długo, organizatorzy zdecydowali, że wydarzenie musi odbyć się pod zadaszeniem, a nie jak planowano pod gołym niebem. W związku z połączeniem tegorocznej akcji czytania ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości, scenografia nawiązywała do obchodów. Przed czytającymi ustawiono kosz pełen biało-czerwonych kwiatów. Nie mogło zabraknąć także flagi Polski dumnie wywieszonej przed oczami publiczności. Wielu uczestników czytania nawiązało do rocznicy swoim ubiorem, pamiętając o białym i czerwonym akcencie. Dziewczęta śpiewające pieśni patriotyczne we włosy wpięły czerwone róże, a panowie przyozdobili kołnierzyki białych koszul czerwonymi muchami. Inni mieli przypięte kotyliony w naszych narodowych barwach.
Czytanie „Przedwiośnia” w Połańcu otwarli Dyrektor Biblioteki Renata Wójtowicz i Burmistrz Połańca Jacek Tarnowski. Potem na scenę wyszli pierwsi lektorzy. W tym roku do czytania zaangażowanych zostało kilkanaście osób reprezentujących różne środowiska. Wśród nich znaleźli się: przedstawiciele jednostek organizacyjnych, firm prywatnych i stowarzyszeń, nauczyciele, młodzież oraz czytelnicy biblioteki. W przerwach między czytaniem wszyscy zgromadzeni mieli okazję posłuchać znanych pieśni patriotycznych i wojennych. Przy akompaniamencie gitary oraz akordeonu śpiewali: grupa młodzieżowa z Centrum Kultury i Sztuki, podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu oraz członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego. Utwór „My, Pierwsza Brygada” a capella zaśpiewał nauczyciel w stroju żołnierskim. Niejednej osobie łza zakręciła się w oku.
Po zakończeniu czytania i wybrzmieniu ostatniej pieśni Burmistrz Połańca Jacek Tarnowski wręczył czytającym i śpiewającym upominki: zakupione specjalnie na tą okazję ilustrowane wydanie „Przedwiośnia” z przybitą okazjonalną pieczęcią i pamiątkową zakładkę do książki przygotowaną przez Bibliotekę. Pamiątkową pieczęć, otrzymaną z Kancelarii Prezydenta RP, można było także przybić na przyniesionych ze sobą prywatnych egzemplarzach powieści. Miłym upominkiem były również pierniczki w kształcie Polski w biało-czerwonych barwach upamiętniające Narodowe Czytanie w Połańcu. Na koniec wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na poczęstunek inspirowany „Przedwiośniem” Żeromskiego oraz nawiązujący do międzywojennej kuchni ziemiańskiej.
Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” w Połańcu, wzorem lat ubiegłych, zakończyło się wraz z zachodem słońca.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, bez których nie udałoby się zorganizować sobotniego wydarzenia, czyli: naszym współorganizatorom, lektorom oraz osobom śpiewającym.

Lektorami tegorocznego Narodowego Czytania w Połańcu byli (według kolejności pojawienia się na scenie):
- Beata Mika – zastępca Dyrektora Przedszkola Publicznego w Połańcu
- Radosław Marczewski – harcerz i nauczyciel z Zespołu Placówek Oświatowych w Ruszczy
- Ewa Nowakowska – uczennica Szkoły Podstawowej w Połańcu
- Weronika Kalita – uczennica Szkoły Podstawowej w Połańcu
- Patrycja Brzostowicz – uczennica Technikum przy Zespole Szkół w Połańcu
- Natalia Sowińska – uczennica Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół w Połańcu
- Stanisław Kotlarz – Prezes Banku Spółdzielczego w Połańcu
- Stanisław Rogala – dyrektor Zespołu Szkół w Połańcu
- Olga Wójtowicz – uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie
- Bogusław Banaś – uczeń Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół w Połańcu
- Andrzej Kowalik – nauczyciel ze Szkoły Podstawowej w Połańcu
- Karolina Staniszewska – uczennica Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół w Połańcu
- Weronika Podsiadły – uczennica Liceum Ogólnokształcącego przy Zespole Szkół w Połańcu
- Mariusz Żurawski – członek Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu
- Joanna Juszczyńska – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu
- Małgorzata Dalmata-Konwicka – nauczyciel, członek Rady Miejskiej w Połańcu i Towarzystwa Kościuszkowskiego
- Ryszard Wrona – mieszkaniec naszego miasta, czytelnik biblioteki.

Zaśpiewali nam:
- pieśń „Ułani, ułani (Hej, hej ułani!)” - podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu: Sabina Senderska, Wanda Rawulska, Stanisława Feledyn, Jerzy Ubowski, Mirosław Danek, Jerzy Fortuna, Józef Buda - pod opieką Justyny Brzostowicz i akompaniamencie Jarosława Dąbrowskiego
- pieśń „Przybyli ułani” - podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Połańcu: Anna Pochroń, Joanna Sobierajska i Mateusz Tutak - przygotowani przez Beatę Jungiewicz,
- pieśń „Wojenko, wojenko” - członkowie Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu:
- Małgorzata Dalmata-Konwicka i Mariusz Żurawski
- pieśń „My, Pierwsza Brygada” - Radosław Marczewski - przedstawiciel harcerzy z Ruszczy
- pieśni „Rozkwitały pąki białych róż”, „Modlitwę obozową” i „Żurawiejki” zaśpiewała grupa młodzieży z Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu przy akompaniamencie i pod opieką Marzeny Drożdżowskiej.

Partnerem czytania w Połańcu była Fundacja PZU, a wsparcia udzielił Bank Spółdzielczy w Połańcu oraz Przedsiębiorstwo Budowlano-Produkcyjne „POLPRZEM” w Połańcu.

Jeszcze raz serdecznie wszystkim dziękujemy i tradycyjnie – zapraszamy w przyszłym roku na kolejną, ósmą już edycję, Narodowego Czytania.


Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij