W sobotę 10 maja na festynie z okazji Dni Połańca nastąpiło wręczenie nagród laureatom konkursu literackiego i plastycznego „Połaniec za 100 lat” zorganizowanego wspólnie przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Połańcu i Towarzystwo Kościuszkowskie pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Połaniec w ramach obchodów 750-lecia nadania praw miejskich i 220 rocznicy uchwalenia Uniwersału Połanieckiego.
Nagrody wręczał Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec - Jacek Tarnowski, Przewodniczący Rady Miejskiej - Stanisław Lolo oraz Dyrektor Biblioteki - Renata Wójtowicz.
Konkurs skierowany był do dzieci do 13 roku życia (część plastyczna) i do młodzieży od 14 lat oraz osób dorosłych (część literacka). Jego celem było utrwalenie poczucia tożsamości regionalnej, wyrobienie wrażliwości na otaczający świat, wzrost zainteresowania literaturą oraz propagowanie różnych technik plastycznych wśród dzieci i form literackich u młodzieży i osób dorosłych.
Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej lub napisaniu opowiadania na temat: „Jak wyobrażam sobie Połaniec za 100 lat”. Nagrodami w konkursie były: wydawnictwa Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu („Z albumów rodzin połanieckich”, „KS Czarni Połaniec”, „Legenda o połanieckim grodzie”), bogato ilustrowane książki dla dzieci i młodzieży, foldery dotyczące Połańca i okolic, notesy, mapy, oraz gadżety promujące Miasto i Gminę Połaniec (koszulki, parasolki, kubki, długopisy, zawieszki, maskotki itp.).
Do konkursu literackiego w regulaminowym terminie wpłynęło trzy prace. Dodatkowo po terminie złożono dwie. Jury postanowiło przyznać trzy główne nagrody oraz dwa wyróżnienia. Wyróżnienia otrzymały osoby, których prace zostały złożone po terminie. Jury postanowiło nagrodzić i przyznać:
1. miejsce Annie Pochroń - za pracę, która łączy wizję przyszłości Połańca z historią Grodu Kościuszki, a także w przystępny sposób pokazuje, jak współczesne osiągnięcia miasta mogą wpłynąć na jego dalsze losy.
2. miejsce Marcinowi Legawiec – za interesującą formę pracy, która pozwoliła spojrzeć z perspektywy przyszłości na teraźniejszość, a także za lokalny patriotyzm, którego dowodem jest optymistyczna wizja rozwoju Połańca.
3. miejsce Elżbiecie Bąk – za futurystyczną wizję Połańca i bogatą wyobraźnię, która pozwoliła wykreować oryginalny obraz miasta przyszłości.
Wyróżnienia przyznano:
1. Katarzynie Michta
2. Gabrieli Hodackiej
Do konkursu plastycznego zostało zgłoszonych 14 prac, w tym 3 rysunki wykonały osoby dorosłe - podopieczni WTZ w Połańcu. Jury postanowiło przyznać:
1. miejsce – Matyldzie Gawrońskiej
2. miejsce – Krystianowi Brykowi
3. miejsce – ex aequo: Dominikowi Berezie i Laurze Zysk
Wyróżnienia otrzymały osoby dorosłe, podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej:
1. Rafał Konys
2. Joanna Staniszewska
3. Marcin Kwaśniewski
Pozostałym uczestnikom konkursu Jury przyznało dyplomy oraz upominki. Otrzymali je:
1. Bartosz Siepka
2. Natalia Gwóźdź
3. Katarzyna Bryk
4. Roksana Kurgan
5. Wiktoria Spała
6. Michał Lech
7.Paweł Drąg
Zdjęcia z rozdania nagród można obejrzeć na oficjalnej stronie Połańca -> ZOBACZ