28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu
~ Przed wejściem na teren biblioteki prosimy o zasłonięcie ust, nosa oraz dezynfekcję rąk ~
MIejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Wakacje już się skończyły i czas wracać do szkoły. Ale zanim na dobre zabrzmi dzwonek na lekcje przypomnijmy sobie jak bawiliśmy się w lipcu i sierpniu w Bibliotece, która jak co roku włączyła się do akcji „Wakacje w Mieście i Gminie Połaniec”. Przez całe lato dzieci chętnie brały czynny udział w zajęciach literackich, plastycznych, grach i zabawach pod hasłem „Wesoła Biblioteka latem”, które odbywały się co tydzień w Bibliotece w Połańcu i jej Filii w Ruszczy.

Biblioteka w Połańcu – Oddział dla dzieci

Pierwsze wakacyjne spotkania pod hasłem „Podwodny świat” były dwuczęściowe. W pierwszej części zajęć, które odbyły się 4 lipca, czytaliśmy opowiadania „Moje pierwsze wycieczki w głąb morza” Y. Barbetti oraz „Zwierzęta w oceanie” M. Berowskiej. Rozmawialiśmy na temat życia pod wodą. Próbowaliśmy ustalić czym jest podwodny świat, jakie stworzenia zamieszkują morza i oceany, jakie znamy bajki związane z przygodami pod wodą. Przeglądaliśmy bajki „Mała syrenka”, „Gdzie jest Nemo”, „Rybka MiniMini i nowy przyjaciel” i „Gilbert Wielki”. Na następnym spotkaniu (11 lipca) kontynuowaliśmy zabawę i wspólnie robiliśmy makietę oceanu na podstawie zdobytych tydzień wcześniej wiadomości. Użyliśmy do tego głównie pudełka kartonowego, niebieskiej bibuły, kleju i nożyczek. Podczas zajęć z kolorowego papieru i plasteliny powstały podwodne roślinki i zwierzątka: wodorosty, rybki, ośmiornice i koniki morskie. Inspiracji szukaliśmy w przeczytanych wcześniej książkach. Gdy były już gotowe umieściliśmy wykonane żyjątka w „oceanie” (czyli kartonowym pudełku) - rybki i koniki morskie przewlekliśmy przez nitkę i podwiesiliśmy u góry akwarium, aby mogły swobodnie „pływać”. Na koniec udekorowaliśmy akwarium kamyczkami i muszelkami. Makieta „oceanu” została zaprezentowana w Oddziale dla dzieci, by cieszyć oczy odwiedzających bibliotekę.
Podczas kolejnego spotkania, które odbyło się 18 lipca, przeprowadziliśmy grę terenową „Detektywi na tropie skarbu”. Zadania ukryte były w całej bibliotece, a także na placu przed nią. Drużyna dzieci z kapitanem na czele szukała kopert ze wskazówkami, które schowane zostały m.in. w najkrótszym regale w wypożyczalni, pod gablotami, w kserokopiarce, w parasolu, znajdującym się na wieszaku i pod jedną z ławek przed biblioteką. Każda koperta zawierała instrukcję co mają detektywi zrobić, aby znaleźć skarb. W kopertach znajdowały się także puzzle, które dzieci miały zbierać i na koniec gry ułożyć z nich obrazek, który był ostatnią wskazówką prowadzącą do miejsca ukrycia skarbu. Dzieci miały dużo radości podczas rozwiązywania ciekawych zadań i poznawania zakamarków biblioteki, do których wcześniej nie mieli dostępu. Młodzi detektywi poradzili sobie z zagadkami doskonale. Skarb został odnaleziony i skonsumowany, powiem była nim słodka przekąska.
Ostatnie lipcowe zajęcia przeniosły nas do „Butelkowa”, wymyślonej krainy zamieszkanej przez kotki, pieski i... potworki, które żyją ze sobą w zupełnej zgodzie. W odwiedzimy do „Butelkowa” przyleciały także przybysze z obcych planet, serdecznie witani przez mieszkańców. Zajęcia odbyły się z wykorzystaniem surowców wtórnych: głównie plastikowych butelek oraz kolorowych nakrętek. Do dyspozycji uczestników były także materiały plastyczne: klej, plastelina i kolorowy papier. Dzieci korzystając z niezliczonych pokładów wyobraźni wyczarowały prawdziwe cuda, które przez resztę wakacji można było podziwiać w Oddziale dla dzieci.
Na pierwszych sierpniowych zajęciach graliśmy w grę wielkoformatową „Baśniowy alfabet”. W rolę pionków wcielili się gracze. Wygrywał ten, kto pierwszy po pokonaniu wielu przeszkód, dotarł do mety. Wyśmienicie się bawiąc utrwaliliśmy zasady rywalizacji i gry fair play. Nie wygrana była najważniejsza, a świetna zabawa.
W następnym tygodniu przekonaliśmy się, że zwykłe plastikowe zakrętki mogą dostarczyć wiele możliwości kreatywnej zabawy. Na zajęciach „Zwierzątka z nakrętek” powstały biedronki, pszczółki, słonie a nawet krokodyle. Dzieci prześcigały się w swoich pomysłach, wykorzystując do swoich projektów także papier i plastelinę.
Wiele emocji przyniosło nam kolejne wakacyjne spotkanie, tym razem z grami planszowymi. Do przeprowadzenia zajęć wybrano trzy gry, które przewrotnie nie do końca można nazwać planszowymi, ponieważ… nie posiadają plansz w tradycyjnym rozumieniu. Zamiast nich gracze mieli do dyspozycji karty i kafelki, wykładane podczas gry na stół. Na pierwszy ogień poszła „Tik Tak Buum junior – wybuchowa gra słowna”, która skutecznie rozruszała towarzystwo. Gra składa się z talii kart i tykającej bomby, która wybucha w najmniej oczekiwanym momencie. Zadaniem uczestników było podawanie skojarzeń pasujących do wyłożonej na stoliku karty i przekazywanie dalej kolejnej osobie tykającej bomby. Pechowy gracz, w którego rękach nastąpi eksplozja, musiał zabrać odkrytą w tej kolejce kartę i wyciągnąć z talii nową. Tura zaczynała się od nowa. Zwycięzcą został, ten kto uzbierał jak najmniej kart. Drugą w kolejności grą wykorzystaną podczas zajęć było „Frogi”. Tu najważniejsza była zdolność logicznego myślenia i przewidywania ruchów przeciwników. Celem gry było jak najszybsze przeprowadzenie swoich żabek na drugą stronę „stawu” po liściach, czyli kafelkach, zanim zrobią to przeciwnicy. Po drodze oczywiście na nasze płazy czyhały przeróżne niebezpieczeństwa. Ostatnia gra to „Zatoka pelikanów”. Naszym zadaniem było stopniowe rozbudowywanie „wyspy” poprzez dokładanie kolejnych kafelków. Każdy uczestnik w swojej turze mógł dołożyć maksymalnie dwa kafelki. Wyspa składała się z obszarów: morza, plaży i dżungli. Każdy dołączany kafelek musiał pasować do pozostałych. Za prawidłowe, zgodne z zasadami, zagranie gracze dostawali punkty. Gra wymagała większego skupienia i uwagi oraz przewidywanie ruchów przeciwnika. Gry planszowe i karciane to świetna rozrywka, która uczy współpracy, podejmowania decyzji, a czasem pogodzenia się z przegraną.
Na pożegnanie wakacji podczas ostatnich w bibliotece zajęć, wykonaliśmy papierowe koszyczki na wakacyjne pamiątki. Złożone już i gotowe zostały pięknie ozdobione brokatowym papierem oraz przeróżnymi świecidełkami: cekinami, perełkami i koralikami. W koszyczkach umieściliśmy swoje wakacyjne pamiątki: muszelki, kamyczki, fotografie, kartki pocztowe i wiele innych przedmiotów, które będą nam przypominać o letnich przygodach.

Filia Biblioteczna w Ruszczy

Wraz z nastaniem lata zawitały do nas „Dobre Anioły”. Stworzyli je uczestnicy z masy solnej podczas dwóch spotkań. Na pierwszych zajęciach ulepili modele, które następnie odłożyli na tydzień do wyschnięcia. Na kolejnym spotkaniu nadali swoim „Dobrym Aniołom” kolorów. Dobrze się bawili przy malowaniu swoich prac. Dzieci bardzo ambitnie podeszły do zadania i powstały cudne prace, będące powodem do dumy. Wśród naszych aniołków znalazł się również dla równowagi diabełek.
Podczas kolejnych lipcowych zajęć graliśmy w planszową wersję „Koła fortuny”. W odróżnieniu od oryginału, na kole zamiast nominałów pieniężnych umieszczone zostały wyrazy. Uczestnicy mieli za zadanie zakręcić kołem, odczytać wylosowane słowo, a potem narysować jego znaczenie. I tak wiele razy, aż do powstania kompletnego obrazka. Zabawa sprawiła wiele radości, zwłaszcza, gdy w pewnym momencie podczas rysowania domku, koło najpierw „kazało” namalować komin a dopiero później dach. Gdy „Koło fortuny” już się nieco wszystkim znudziło, dzieci wykorzystały kolorowe dywaniki i zagrały w grę „kółko – kwiatek” (na znanych zasadach gry kółko – krzyżyk). Pomysłowość młodych uczestników wakacyjnych zabaw nie zna granic. Następna część zajęć odbyła się w plenerze. Korzystając ze słonecznej pogody wyszliśmy z zajęciami przed bibliotekę na „letnie wygibasy” z użyciem wielkoformatowych gier planszowych. Dzieciaki wyginały swoje ciała grając w „Mega twistera” i rzucały woreczkami do wielkiej tarczy Dart Pool. Zabawy na świeżym powietrzu dostarczyły im wiele radości i pozwoliły aktywnie spędzić czas wolny. Rywalizacja uczyła także zasad fair play.  
Kolejne zajęcia były wprowadzeniem do świata fotografii i animacji po-klatkowej. Animacja po-klatkowa ma za zadanie pokazać przemieszczanie się obiektów. Do stworzenia każdej klatki uczestnicy zabawy przekształcali nieznacznie fotografowane obiekty względem nieruchomego tła. Następnie po stworzeniu wybranej liczby klatek scalili w jedno ujęcie. Tworzyli filmik pokazujący jak przemieszczają się obiekty. Dużą satysfakcję sprawiło oglądanie gotowego dzieła. Takie ambitne zadanie pokazało jak fajnie jest pracować w grupie.
Na zakończenie tegorocznych wakacji dzieci miały za zadanie zilustrować swoje „Wakacyjne wspomnienia”, mając do dyspozycji bloki, farby i pędzle. Niektórzy mieli ciężki orzech do zgryzienia, bo jak można wybrać tylko jeden dzień z tylu wspaniałych przygód, jakie przeżyli wciągu ostatnich dwóch miesięcy. Po zastanowieniu się dokonali jednak wyboru i powstały piękne obrazy. Podczas malowania opowiadali sobie nawzajem o przygodach i wyjątkowych miejscach, które odwiedzili.  
Dziękujemy wszystkim uczestnikom zajęć za miło spędzony czas i serdecznie zapraszamy do dalszego odwiedzania naszej biblioteki również w roku szkolnym. Uczniom życzymy sukcesów w nauce.


Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij