28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

W czwartek, 31 maja 2012 roku, w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu odbyły się warsztaty dla dorosłych pod hasłem „7 cudów świata – wirtualna podróż po Ziemi” z cyklu „Zostań e-seniorem”.
Zajęcia przeprowadzono z użyciem nowoczesnego sprzętu i oprogramowania. Na tablicy interaktywnej wyświetlano zadania, które każdy z kursantów wykonywał na laptopie, w razie potrzeby z pomocą bibliotekarza. Warsztaty prowadzone były przy użyciu programu Google Earth, dzięki któremu uczestnicy mogli odbyć wirtualną podróż śladami sławnych budowli i cudów przyrody.

Na początku odwiedzono Włochy. Na przykładzie zabytków architektury Rzymu uczestnicy zajęć poznali podstawowe funkcje programu. W „wiecznym mieście” zwiedzono Koloseum oraz Plac Świętego Piotra w Watykanie. Program umożliwił zobaczenie zabytków z lotu ptaka oraz z bardzo bliska. Dzięki funkcji obrazu trójwymiarowego można było podziwiać modele budowli, a po włączeniu widoku Street View uczestnicy odbyli interaktywną wycieczkę ulicami Rzymu. Przenieśli się również do wnętrza Koloseum i na Plac Świętego Piotra. Seniorzy podziwiali również detale zabytków przy pomocy zintegrowanego z Google Earth serwisu 360cities, umożliwiającego obejrzenie zdjęć panoramicznych w wysokiej rozdzielczości.

Z Rzymu przeniesiono się do Pizy, gdzie podobnie jak w przypadku Rzymu wykorzystano ciekawe możliwości programu Google Earth. Na własne oczy uczestnicy wycieczki przekonali się, że wieża rzeczywiście jest krzywa oraz jak wygląda z bliska. Ale cuda świata to nie tylko starożytne budowle, to także niezwykłe zjawiska natury. Aby się o tym przekonać udano się do Nowej Kaledonii i zanurkowano w poszukiwaniu Wielkiej Rafy Koralowej. Wrażenia z wyprawy były niesamowite. Potem przeniesiono się do Rio de Janeiro, by wspólnie odszukać monument Chrystusa górującego nad miastem. Była to jedyna w swoim rodzaju wycieczka, gdyż w kilka chwil przemierzono ocean nie odrywając się od komputerów.

Jako bonus kursantom zademonstrowano inne ciekawe funkcje programu Google Earth i przeniesiono się na.... dno Oceanu Atlantyckiego w poszukiwaniu wraku Titanic'a.

Zajęcia odbyły się w bardzo miłej atmosferze. Miały one na celu pokazanie, że internet może być dobrą zabawą i sposobem na miłe spędzenie czasu, również dla osób dorosłych, nieobytych do tej pory z komputerem. Wirtualne podróże są też alternatywą dla osób, które z różnych względów nie mogą pozwolić sobie na tradycyjne wycieczki po świecie. Warsztaty miały również na celu zapoznanie kursantów z obsługą klawiatury i myszki oraz stanowiły wstęp do kolejnych części warsztatów z cyklu „Zostań e-Seniorem”, w której pokazane zostanie praktyczne wykorzystanie komputera i internetu w życiu codziennym.Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij