28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Rok 2024 został ustanowiony przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Witolda Gombrowicza. W tym roku przypada bowiem 120. rocznica jego urodzin i 55 rocznica śmierci. Urodzony na ziemi świętokrzyskiej w 1904 roku we wsi Małoszyce Gombrowicz stał się jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku.

Spotkanie z twórczością Gombrowicza odbyło się 28 listopada w Bibliotece Publicznej w Połańcu. Aktywny udział wzięły w nim panie z Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy połanieckiej bibliotece. Wydarzenie przyciągnęło także osoby spoza Klubu.

Spotkanie rozpoczęło się od przybliżenia sylwetki pisarza. O młodości autora w rodzinnych stronach, a później pobycie na emigracji, barwnie opowiedziała Pani Anna Wolska. Była to opowieść pełna ciekawostek i humoru odzwierciedlająca osobowość pisarza.

Po jej wysłuchaniu uczestnicy spotkania czytali wybrane przez siebie fragmenty „Dzienników” uznanych za najwybitniejsze dzieło Gombrowicza. „Dzienniki” obejmują lata 1953-1969. Nie są zapisem codzienności autora, ale zbiorem esejów dotyczących kultury, sztuki i życia w Polsce. Zawierają spostrzeżenia i przemyślenia pisarza na temat wydarzeń, których był obserwatorem. Czasów, w których przyszło mu żyć. Nie jest to jednak relacja z wydarzeń, ale przed wszystkim opis przeżyć wewnętrznych pisarza. Gombrowicz w „Dziennikach” skupia się na swoim życiu, prezentuje myśli i osobiste spostrzeżenia.

Sens pisania „Dziennika” wyjaśnił tak: „Piszę ten dziennik z niechęcią. Jego nieszczerość męczy mnie. Dla kogo piszę? Jeśli dla siebie, dlaczego idzie do druku? A jeśli dla czytelnika, dlaczego udaję, że rozmawiam ze sobą? Mówisz do siebie tak, żeby cię inni słyszeli?”

Po przeczytaniu fragmentów „Dzienników” długo jeszcze trwały rozmowy o autorze i jego książkach, które nie dość, że się nie starzeją, ale wręcz zyskują na aktualności.

 

Wydarzenie odbyło się w ramach zadania „O Gombrowiczu. Jubileuszowo. Bez Patosu” organizowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Witolda Gombrowicza w Kielcach dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Projekt-bez-nazwy-8
Projekt-bez-nazwy-7
9
3
7
8
2
4

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij