28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu zakończyła zadanie "Na kościuszkowskim szlaku - Połaniec", na które otrzymała dofinansowanie z Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Partnerem projektu było Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu.

Zadanie miało na celu upowszechnienie wiedzy o powstaniu kościuszkowskim, jego bohaterach, a zwłaszcza o Naczelniku, działaniach powstańczych na terenie naszej lokalnej społeczności a także pokazanie wpływu insurekcji na życie mieszkańców Połańca w 1974 roku i w chwili obecnej na tle losów całego Narodu.

 

Większość wydarzeń zrealizowano w maju -  miesiącu, w którym w Połańcu odbywały się uroczystości upamiętniające 230. rocznicę ogłoszenia Uniwersału Połanieckiego.

8 maja odsłonięto wystawę na placu przed Biblioteką "Tadeusz Kościuszko - bohater o wrażliwej duszy" upamiętniającą postać Naczelnika insurekcji, pokazującą Go z mniej znanej strony. Kościuszko "Bez wątpienia był bohaterem. Ale przede wszystkim był człowiekiem, o czym historia lubi zapominać. Człowiekiem zafascynowanym sztuką, malarstwem i rysunkiem, filozofią, muzyką oraz… kobiecymi wdziękami. Czułym na krzywdę ludzką, walczącym o poprawę życia zniewolonych i słabszych. Bohaterem o wrażliwej duszy” - napis an jednej z plansz.

16 i 17 maja odbył się w spacer historyczny śladami Tadeusza Kościuszki w Połańcu i warsztaty fotograficzne dla młodzieży. W efekcie warsztatów powstała gra karciana "Połanieckie kosy", mająca na celu popularyzację wiedzy na temat Tadeusza Kościuszki i miejsc z nim związanych w Połańcu. W grze wykorzystano zdjęcia zrobione przez młodzież w czasie warsztatów. Inspiracją do postaci Kościuszki pojawiającej się na kartach był rysunek wykonany przez uczestniczkę zajęć. Inauguracyjne rozgrywki, także z udziałem współautorów karcianki, odbyły się w Bibliotece w październiku.

25 maja zorganizowano rajd rowerowy po miejscach upamiętniających pobyt Naczelnika w Połańcu pod hasłem "Odjazdowy Bibliotekarz na kościuszkowskim szlaku". Pierwszym przystankiem był pomnik Kościuszki, gdzie zrobiono pamiątkowe grupowe zdjęcie. Na trasie wycieczki znalazł się także nowo powstały mural upamiętniający postać Tadeusza Kościuszkę oraz Winna Góra, na której wzniesieniu Przywódca insurekcji według tradycji miał redagować Uniwersał Połaniecki, który rozsławił miasto. Na kopcu Kościuszki, usypanym w miejscu ogłoszenia odezwy, rowerzyści zostali przywitani przez grupę Running Połaniec przygotowującą się do biegu kościuszkowskiego, który miał odbyć się tego samego dnia. Rajd zakończył się piknikiem przy muszli koncertowej. Część rowerzystów pojechała także do Ruszczy pod pomnikowy Dąb Kościuszki, pod którym Bohater odpoczywał.

 Partnerem medialnym zadania był Portal Informacyjny Polaniec.com.pl

Fotoram.io_23.jpg

 

 

baner_z_logo.jpg

 Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij