28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

25 maja 2011 roku w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu odbyło się spotkanie bibliotekarzy powiatu staszowskiego, którego współorganizatorem była Miejska Biblioteka Publiczna w Staszowie, pełniąca funkcję Biblioteki Powiatowej.

W spotkaniu wzięło udział około trzydzieści osób, głównie przedstawicieli bibliotek naszego powiatu na czele z dyrektorem Biblioteki Publicznej w Staszowie p. Ewą Cygan. Swoją obecnością Bibliotekę zaszczycili również burmistrz Miasta i Gminy Połaniec p. Jacek Tarnowski i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej p. Andrzej Wawrzyniec oraz p. Halina Panek, kierownik Działu Metodyki, Szkoleń i Analiz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach.

Przybyli goście obejrzeli prezentację multimedialną obrazującą zmiany (estetyczne i technologiczne), jakie w ostatnich latach zaszły w Bibliotece w Połańcu. Na prezentację składały się między innymi zdjęcia i filmiki pokazujące Bibliotekę przed remontem, przygotowania do modernizacji, wygląd pomieszczeń bibliotecznych po zakończonym w 2010 roku remonciei wymianie regałów bibliotecznych.

Prezentacja zawierała również podsumowanie zmian w filii bibliotecznej w Ruszczy – począwszy od przeniesienia na parter, przez dwukrotne zalanie pomieszczeń biblioteki na skutek powodzi w maju i czerwcu 2010 roku, po remont zakończony we wrześniu 2010 roku.

Jednak nowoczesna biblioteka to nie tylko estetyczne i funkcjonalne pomieszczenie, służące do udostępniania zbiorów i informacji, ale również miejsce, w którym odbywają się ciekawe imprezy literackie, kulturalne, konkursy i warsztaty, oraz spotkania z wieloma interesującymi ludźmi. Na prezentacji Biblioteka została również przedstawiona jako wyjątkowe i atrakcyjne miejsce, w którym warto bywać, bo zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego, między innymi na często organizowanych warsztatach i lekcjach bibliotecznych.

Na pokazie przedstawiono również wdrożone przez Bibliotekę w Połańcu nowatorskie rozwiązania z zakresu obsługi czytelników. Zaprezentowano identyfikacyjne karty biblioteczne z kodem kreskowym, uprawniające zapisanych czytelników do korzystania ze zbiorów we wszystkich działach Biblioteki  i jej filii, w tym do bezpłatnego korzystania ze stanowisk komputerowych z dostępem do sieci Internet. Przedstawiono także funkcjonalność bibliotecznych programów komputerowych służących do udostępniania zbiorów i informacji, oraz tworzenia statystyk (dziennych, miesięcznych i rocznych). Zaprezentowano możliwości nowoczesnego sprzętu (tablica multimedialna z projektorem, zaplecze informatyczne), jakim od niedawna dysponuje Biblioteka, między innymi przy prowadzeniu różnorodnych warsztatów i lekcji bibliotecznych dostosowanych do rożnego typu odbiorców.

Po zakończeniu prezentacji pani Halina Panek ogłosiła nominację Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu do tytułu Biblioteki Roku 2010 w województwie Świętokrzyskim, oraz podziękowała władzom miasta za duże zaangażowanie mające na celu podniesienie standardu usług biblioteki i poprawę jej wizerunku. Podziękowała również bibliotekarzom za dotychczasową współpracę z Biblioteką Wojewódzką w Kielcach. Przedstawiła także pokrótce sytuację bibliotek naszego regionu, a także zauważone tendencje w ich rozwoju.

Zaproszeni goście po pokazie udali się do Centrum Kultury i Sztuki w Połańcu na wystawę malarstwa i rysunku Norberta Palmera, artysty zamieszkałego w Staszowie, uczestnika plenerów i wystaw, znanego i podziwianego nie tylko w naszym regionie, ale i poza jego granicami.

Po części oficjalnej był czas na wymianę doświadczeń i poglądów na temat wizerunku bibliotek w XXI wieku. Dyskutowano między innymi o sytuacji bibliotek powiatu staszowskiego, o potrzebach zmian i o przeszkodach stojących im na drodze.



Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych