28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

W sobotę 9 września plac przed Biblioteką Publiczną w Połańcu przyciągnął wiele osób, którzy postanowili to wyjątkowo ciepłe i słoneczne popołudnie spędzić na Pikniku Historycznym. 

Piknik Historyczny to wyjątkowe dla Biblioteki wydarzenie, pierwsze tego typu w historii placówki. Odbył się w ramach szerszego projektu „Połaniec a trzy powstania narodowe” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Zadanie miało na celu upamiętnienie trzech ważnych zrywów niepodległościowych - powstania kościuszkowskiego, listopadowego oraz styczniowego i ukazanie ich wpływu na losy naszego miasta i zostało podzielone na kilka części. Podczas obchodów Dni Połańca w maju odbyło się pierwsze wydarzenie w ramach projektu - „Rodzinny spacer historyczny śladami powstania kościuszkowskiego”. Uczestnicy wycieczki poznali wyjątkowe na mapie Połańca miejsca historyczne związane z insurekcją Kościuszki. Pod koniec miesiąca zorganizowane zostały w Bibliotece warsztaty dla młodzieży z projektowania gier wielkoformatowych, w efekcie których powstała gra „W drodze po wolność – Połaniec 1830” zaprezentowana po raz pierwszy na pikniku. Jej fabuła oparta została na wydarzeniach powstania listopadowego i ma na celu upamiętnienie lokalnych bohaterskich powstańców. Na początku września natomiast plac przed Biblioteką wzbogacił się o wystawę „Połaniec a powstanie styczniowe” ukazującą miasto i jego mieszkańców z okresie ostatniego z wielkich zrywów niepodległościowych XIX wieku.

Piknik Historyczny, ostatni element w ramach wspomnianego wcześniej dużego projektu, przyciągnął wiele osób na czele z władzami miasta i przedstawicielami partnerów oraz osób zaangażowanych w zadanie. Wydarzenie rozpoczęło się od otwarcia wystawy "Połaniec a powstanie styczniowe", którego dokonała Dyrektor Biblioteki Pani Renata Wójtowicz, Burmistrz Miasta i Gminy Połaniec Pan Jacek Benedykt Nowak, przedstawiciel Towarzystwa Kościuszkowskiego w Połańcu Pan Konstanty Mirosław Michorowski oraz koordynator projektu Pani Magdalena Wójcik-Sumara.

Po uroczystym przecięciu wstęgi przyszedł czas na inaugurację gry wielkoformatowej „W drodze po wolność – Połaniec 1830”. Do pierwszej rozgrywki zostali poproszeni jej współtwórcy, którzy brali udział w majowych warsztatach projektowania. Zasady gry wyjaśniła obecna podczas wydarzenia trenerka, pod czujnym okiem której młodzi ludzie opracowywali w maju jej koncepcję. Gra cieszyła się dużym zainteresowaniem. Podczas rozgrywek wiele można było dowiedzieć się o powstaniu listopadowym, jego bohaterach i o sytuacji miasta Połaniec w drugiej połowie XIX wieku.

W czasie gdy dorośli podziwiali wystawę a młodzież wciągnęła fabuła gry dzieci mogły realizować swoje talenty plastyczne w Kąciku Małego Artysty. Uczyły się między innymi jak zrobić biało-czerwone kotyliony. Kolorowali także patriotyczne obrazki.

Piknik nie mógłby odbyć się bez poczęstunku. Dla wszystkich jego uczestników zaserwowano Staropolskie Smaki. Królowały potrawy, znane już w okresie powstania styczniowego – między innymi pierogi, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym a na słodko szarlotka, pączki i racuchy z jabłkami. Było pysznie.

Wydarzenie zakończyło się po zachodzie słońca.

Wszystkich, którzy nie zdążyli pograć w grę „W drodze po wolność – Połaniec 1830” uspokajamy – wielkoformatówka jest dostępna w Bibliotece Publicznej w Połańcu i jeszcze wiele razy będzie można w nią zagrać przy wielu okazjach. Wystawa „Połaniec a powstanie styczniowe” także długo będzie wzbogacać plac przed Biblioteką. Trzeba przyznać, że wpasowała się w niego doskonale i wzbudza duże zainteresowanie przechodniów, zwłaszcza, że w naszym mieście jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie.

 

Skoro wszystkie elementy zadania „Połaniec a trzy powstania narodowe” zostały już zrealizowane pozostało już tylko wyrazić wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym.

Dziękujemy całemu zespołowi osób pracujących nad projektem, wszystkim uczestnikom spaceru, warsztatów i pikniku oraz innym osobom bez pomocy których przedsięwzięcia nie mogłyby się powieść.

Dziękujemy Towarzystwu Kościuszkowskiemu w Połańcu, a w szczególności Panu Prezesowi Radosławowi Matusiewiczowi za współpracę, przekazane materiały oraz opracowania historyczne wykorzystane do zaprojektowania wystawy i opracowania fabuły gry.

Panu Konstantemu Mirosławowi Michorowskiemu i Panu Andrzejowi Matyjasowi składamy podziękowania za zaangażowanie w organizację spaceru historycznego śladami powstania kościuszkowskiego. Pan Michorowski wystąpił w roli Kosyniera i przygotował barwną opowieść o kościuszkowskich czasach. Pan Matyjas oprócz tego, że z pasją podzielił się z uczestnikami wycieczki swoją bogatą wiedzą historyczną z czasów insurekcji kościuszkowskiej, służył pomocą także przy organizacji warsztatów projektowania gier wielkoformatowych. Wprowadził uczestników w trudny temat powstania listopadowego i jego wpływu na losy naszego miasta.

Dziękujemy Dyrektorowi Zespołu Szkół im. AK „Jędrusie” Panu Stanisławowi Rogali za pomoc przy organizacji warsztatów projektowania gier wielkoformatowych. Gra „W drodze po wolność – Połaniec 1830” powstała dzięki wytężonej pracy 15 uczniów i tegorocznych absolwentów szkoły: Macieja Mielnika, Borysa Szpaka, Bartosza Kosińskiego, Kamila Kapuścińskiego, Igora Kwiatkowskiego, Wiktora Kulińskiego, Kacpra Zielińskiego, Kacpra Króla, Igora Sadłochy, Maksymiliana Domagały, Karola Czechowskiego, Karola Banasia, Bartosza Strojnowskiego, Pawła Mroza i Mateusza Stachowiak-Walczaka. Warsztaty i premierową rozgrywkę poprowadziła Pani Justyna Dominiak. Wszystkim należą się wielkie brawa za aktywność i pomysłowość.

Mamy nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś spotkać w Bibliotece podczas następnych działań. Pomysłów nam nie brakuje...

 

Organizatorami Pikniku była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. A. Mickiewicza w Połańcu. Partner Towarzystwo Kościuszkowskie w Połańcu. Patronat medialny objłął Portal Informacyjny z Miasta i Gminy Połaniec Polaniec.com.pl

 

IMG20230909182044
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Pikniku Historycznego przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Pikniku Historycznego przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Pikniku Historycznego przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Pikniku Historycznego przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Pikniku Historycznego przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Pikniku Historycznego przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Pikniku Historycznego przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Pikniku Historycznego przed Biblioteką
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy Pikniku Historycznego przed Biblioteką

 

logo_gotowe.png

 

Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij