Na spotkaniu rozmawialiśmy o dwóch książkach : „W rajskiej krainie zielska'' Jacka Hugo-Badera i „Kobieta, która widziała za dużo” Kayi Mireckiej-Ploss.
„W rajskiej krainie wśród zielska” jest zbiorem reportaży o Związku Radzieckim w latach dziewięćdziesiątych. Znajdziemy w nim historie towarzysza Kałasznikowa – konstruktora karabinu, Walerego Burkowa – ostatniego bohatera ZSRR, bezdomnych żyjących na dworcu . Życie tych ludzi zmieniło się diametralnie po rozpadzie imperium. Nie radzą sobie w życiu, są rozgoryczeni i tęsknią za dawnymi czasami „równości”. Znakiem nowych czasów jest zniknięcie kolejek pod Mauzoleum Lenina. W książce znajdziemy też reportaż o mafii, narkotykach i Gazpromie. Lektura przygnębiająca, ale warta przeczytania.
Druga omawiana przez nas książka „Kobieta, która widziała za dużo” jest thrillerem psychologicznym opartym na faktach. Obdarzona zdolnościami paranormalnymi autorka „widzi” scenę zabójstwa młodej pary. Podejrzany o morderstwo zostaje uniewinniony. Narażając swoje życie, Kaya próbuje dotrzeć do prawdy. W wątek kryminalny wplecione są wątki autobiograficzne z życia pisarki – wspomnienia z obozu koncentracyjnego, z pobytu na emigracji w Anglii, o powrocie do Polski i szykanowaniu przez służbę bezpieczeństwa, o ponownej emigracji i pobycie w USA. Oba wątki tworzą spójną i interesującą całość.