28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Po wakacyjnej przerwie, w słoneczne popołudnie 26 września 2023 roku Dyskusyjny Klub Książki wznowił działalność.

Na wstępie moderatorka przypomniała Klubowiczkom o ankiecie z Instytutu Książki. Panie, które nie zdążyły przed spotkaniem wysłać ankiety, miały możliwość wypełnienia jej w Bibliotece. Kolejnym punktem spotkania było wytypowanie książek do zakupu dla Dyskusyjnych Klubów Książki w województwie świętokrzyskim, którego dokonuje Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Kielcach. Potem przyszedł czas na dyskusję o książkach. Panie czytały dwie pozycje: „Królowa zbrodni” Andrew Wilsona i „Poste restante” Wojsława Brydaka.

„Królowa zbrodni” jest fikcyjną wersją wydarzeń z 1926 roku, kiedy to Agata Christie – znana już wtedy pisarka, zniknęła na 11 dni. Zdarzenie to pozostało do dziś tajemnicą. Nie znajdziemy jego wyjaśnienia nawet w „Autobiografii” Agaty Christie. W „Królowej zbrodni” znajdujemy prawdopodobną według jej autora wersję zdarzeń. Czyta się ją z przyjemnością.

Druga książka, o której rozmawiałyśmy to „Poste restante” Wojsława Brydaka. Fabuła dotyczy wydarzeń przed i po drugiej wojnie światowej. Główny bohater jest wzorowany na autorze. Pozostałe postacie pokazane są wksiążce w sposób bardzo sugestywny. Wszyscy poszukują swojego miejsca na ziemi. Uciekają od swojego dzieciństwa. Klimatyczne opisy Krakowa, Rzeszowa, Zakopanego ukazujące ich odmienność, pokazują dbałość autora o słowo. Brydak zawarł w powieści także rozważania o Bogu i religii. Nawiązał też do wielu ważnych wydarzeń kulturalnych w tym ważnym dla ludzi okresie historii. Lektura do nieśpiesznego czytania i konfrontacji z własnymi przemyśleniami.

 

Zdjęcie kolorowe, uczestniczki Dyskusyjnego Klubu Książki na spotkaniu w Bibliotece

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij