Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w dniu 22 maja 2024 roku było jednym z wydarzeń tegorocznego Tygodnia Bibliotek w naszej Bibliotece.
Na wstępie bibliotekarki otrzymały od Pań gratulacje z okazji wyróżnienia „Biblioteka Roku 2023 w województwie świętokrzyskim”. Po nich, w „gorącej” atmosferze – na zewnątrz temperatura letnia – trwała gorąca dyskusja o książce „Dar serca” Anny Górskiej. Zwykła historia miłosna, jakich w książkach wiele. Porusza jednak poważne problemy. Jednym z nich to przeszczep narządów. Uświadamia nam, jak ważna jest zgoda wyrażona za życia na bycie dawcą narządów w przypadku swojej śmierci. Drugi wątek, na który zwróciła uwagę jedna z czytelniczek to pracoholizm młodych ludzi, bagatelizowanie dolegliwości, nie poddawanie się badaniom. Dopiero nagła choroba zmienia ich postawę wobec życia. Tak było w przypadku Marzeny, głównej bohaterki książki. Lektura „lekka”, ale z przesłaniem.
Było to drugie nasze spotkanie w tym roku. Rozmawiałyśmy o książkach : „Lalki w ogniu” Pauliny Wilk i „Córka drukarza” Ines Thorn.
„Lalki w ogniu" jest zbiorem opowiadań o codziennym życiu we współczesnych Indiach, napisanych przez reporterkę „Rzeczypospolitej”. Każdy rozdział dokumentuje inny ważny aspekt życia Hindusów. Dla czytelnika szokujące są niektóre opisy - np. publicznie odbywającej się defekacji, porannej toalety. Wiele miejsca autorka poświęca kobietom, które pozbawione są podstawowych praw. Miliony maleńkich dziewczynek znikają bez wieści, dokonywane są zabójstwa z powodu posagu, kobieta bez męża jest nikim. Autorka stara się odkryć przyczynę tych zjawisk społecznych oraz ich uwarunkowania.
Książka dostarczyła czytelniczkom wiele emocji. Porównywałyśmy nasze wyobrażenia o Indiach z prawdziwym obrazem Indii w książce Pauliny Wilk.
„Lalki w ogniu” polecamy wszystkim czytelnikom, nie tylko miłośnikom podróży.
„Córka drukarza” to drugi tom sagi frankfurckiej rodziny. Akcja powieści toczy się w cieniu wojny trzydziestoletniej. Mężczyźni odchodzą walczyć, a kobiety muszą same walczyć o utrzymanie majątku. Historie czterech kobiet – Margi, Lili, Judith, Reike przeplatają się ze sobą. Są w powieści trzy wątki – osobisty, rodowy i miłosny, który jest najważniejszy . Jest też intryga. Ciekawie skonstruowana fabuła sprawia, że do końca nie wiemy jak potoczą się losy bohaterek. Mimo przeszkód powieść kończy się optymistycznie.
Powieść sprowokowała nas do dyskusji o kobietach, ich sile i motywach postępowania.
Zapraszamy członków DKK oraz wszystkich Państwa, którzy lubią czytać i rozmawiać o książkach na spotkanieDyskusyjnego Klubu Książki w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Połańcu w dniu 28 grudnia (środa) o godz. 1700.