28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Za nami XXII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. W tym roku odbył się pod hasłem Książka jest jak ogród”. Hasło tegorocznego Tygodnia Czytania zostało zainspirowane starym chińskim przysłowiem: Książka jest jak ogród, który można włożyć do kieszeni”.

xxii-otcd-plansza-1-4k-1024x576.png

Organizator wydarzenia – Fundacja ABCXXI tak zachęcała do organizacji czytania:

„Do głośnego czytania podczas OTCD wybraliśmy książki, które w szczególny sposób rozbudzają dziecięcą wyobraźnię, umożliwiając przeniesienie się do krainy fantazji i przygód niezwykłych bohaterów, którzy są źródłem wiedzy o emocjach i postawach ludzi, a także kształtują wyznawane w dalszym życiu wartości. Jednocześnie – korzystając z metafory książki-ogrodu – zapraszamy organizatorów lokalnych obchodów OTCD do łączenia głośnego czytania dzieciom z aktywnościami na świeżym powietrzu, zwłaszcza związanymi z poznawaniem i ochroną przyrody, takimi jak pikniki na trawie, sadzenie kwiatów, drzew i krzewów, budowa domków dla owadów, a także parady postaci z bajek i spacery literackie.”

Wzięliśmy sobie do serca to zaproszenie i w naszej Bibliotece tegoroczne czytanie dzieciom było bardzo urozmaicone. Odbyło się w Bibliotece, na placu obok niej, w Filii w Ruszczy, w parku dworskim w Ruszczy oraz na pikniku podczas rajdu rowerowego. Zaprosiliśmy też wyjątkowego gościa, który czytał i recytował dzieciom swoje wiersze – Pana Poetę. Ale zacznijmy od początku.

 

Dzień 1 – czwartek 1 czerwca - zaczynamy w plenerze!

W tym roku Tydzień Czytania Dzieciom organizowany przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Połańcu rozpoczął się w parku w Ruszczy. Okazja była podwójna, ponieważ 1 czerwca to jak wiadomo Święto Wszystkich Dzieci! W Parku dworskim w Ruszczy podczas pikniku z okazji Dnia Dziecka wspólne czytanie rozpoczęliśmy tradycyjnie od "Lokomotywy" Juliana Tuwima. Cóż innego mogło być czytane w parku, w którym mieszkają ptaki, jak nie bajka "O dwóch ptaszkach"? Opowieść w formie teatrzyku kamishibai. Po czytaniu zrobiliśmy eksperyment ze szklanką wody i kamykami. Byliśmy małymi odkrywcami przyrody i praw fizyki.

 

Dzień 2 - piątek 2 czerwca

Dzisiaj w Bibliotece w Połańcu gościliśmy dzieci z zerówki szkolnej w Połańcu, które wysłuchały bajki Nadii Berkane „Marysia w ogrodzie”. Przedszkolaki odpowiadały na pytania do tekstu, rozwiązywały łamigłówki i zagadki ogrodnicze. Dzieci słusznie zauważyły, że książka jest jak ten ogród o którym rozmawiamy: ciekawa, kolorowa, tajemnicza, różnorodna. Po przeczytaniu opowiadania „Tajemnica małego nasionka” J. Wasilewskiej dzieci uzupełniały planszę obrazkami do pytania „czego potrzebują rośliny?”. Następnie wspólnie bawiliśmy się w małych ogrodników i zasialiśmy w doniczce ziarenka kwiatów. Dzieci obiecały regularnie odwiedzać bibliotekę i sprawdzać, co nam wyrośnie. Przedszkolaki otrzymały również torebki z nasionkami, aby mogły same w domu zasiać roślinki. Dziś także w progi Filii w Ruszczy zawitały dzieci z trzeciej klasy Szkoły Podstawowej w Ruszczy. Uczniowie wysłuchali opowieści "Jak żyje ziemia" Magdaleny Zarębskiej i Aleksandry Strzałkowskiej oraz "Dwa ptaszki" Juliana Brudzewskiego i Piotra Zatorskiego. Zachwycone formułą teatrzyku kamishibai dyskutowali o pozytywnych stronach czytania książek, zadawali mnóstwo ciekawych pytań. Na koniec uczestnicy wręczyli własnoręcznie zrobione niezapominajki jako symbol, że zawsze pamiętają o bibliotece i jak należy się w niej zachować.

 

Dzień 3 – sobota 3 czerwca - czytanie podczas rajdu rowerowego

Dzisiaj Biblioteka w Połańcu i jej Filia w Ruszczy zaprosiła na głośne czytanie w plener. "Bajka o Wiśle" przedstawiona jako teatrzyk kamishibai była czytana na pikniku na Kopcu Kościuszki w Połańcu podczas rajdu rowerowego "Odjazdowy Bibliotekarz". Bajka nie została wybrana przypadkowo. Z okolic kopca jest wspaniały widok na Wisłę, nad którą leży nasze miasto. Nie będzie lepszej okazji do przeczytania tej opowieści! Najmłodsi cykliści słuchali jak oczarowani. Teraz już wiemy, że rowery i książki to doskonałe połączenie!

 

Dzień 4 – poniedziałek 5 czerwca - spotkanie z Panem Poetą

Do Biblioteki w Połańcu w poniedziałkowe przedpołudnie przyjechał wyjątkowy gość – Pan Poeta. Korzystając z pięknej słonecznej pogody i nawiązując do hasła Tygodnia Czytania wydarzenie zorganizowane zostało na placu przed Biblioteką wśród zieleni oraz kolorowo kwitnących krzewów i kwiatów. Dzieci siedziały swobodnie w cieniu drzew na kocykach a od czasu do czasu Pan Poeta podrywał ich z miejsc do zabawy na środku placu.

Pan Poeta to autor przezabawnych i pouczających wierszowanych bajek dla dzieci o zwierzętach. Podczas spotkania zaproszony gość recytował swoje utwory a pomagały mu w tym dużych rozmiarów pacynki. Dzieci z zaciekawieniem wpatrywały się w bohatera-pacynkę, który opowiadał swoją bajkę zmienionym głosem autora. To z ich pomocą Pan Poeta zapraszał także dzieci do zabaw inspirowanych opowieściami. I tak po wysłuchaniu bajki o „Kaczce co przebrała miarkę” dzieci odkryły barwną garderobę, w którą mogły się przebrać i zaproponować głównej bohaterce piękny strój na randkę z kaczorem. Miały do wyboru blisko 50 kolorowych okularów, 46 różnorodnych czapek i 47 dodających uroku wzorzystych peleryn. Powstały niepowtarzalne stylizacje.

Z kolei po opowiadaniu pod tytułem „Kura co tyła na diecie” dzieci próbowały nakarmić główną bohaterkę zdrową żywnością. Różnie im to wychodziło. Było mnóstwo śmiechu, zabawy i radości. Pan Poeta, który przyjechał do Biblioteki z walizkami pełnymi ciekawych rekwizytów oraz worem kolorowych balonów zrobił na wszystkich duże wrażenie. Dzieci podziękowały autorowi książek pięknymi laurkami.

Wybraliśmy spotkanie z Panem Poetą, ponieważ jego bajki edukacyjne zostały wyróżnione na Złotej Liście Fundacji ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom” w 2021 roku. Było warto!

 

Dzień 5 – wtorek 6 czerwca

Kolejny dzień spotkań z przedszkolakami. Tym razem do Biblioteki przyszły pięciolatki z Przedszkola Publicznego w Połańcu. Dzieci wysłuchały bajki o Misi Marysi i jej ogrodniczych przygodach. Po niej wzięły udział w zabawach inspirowanych wysłuchanymi opowieściami a na koniec zasiały nasionka w doniczce, która pozostanie w Bibliotece na pamiątkę spotkania. Ciekawe co w niej wyrośnie? Maluchy dostały także zapakowane nasionka kwiatów, które zaniosą do swoich domów. Mamy nadzieję, że gdy wyrosną z nich kwiaty przedszkolaki ciepło wspomną wizytę w naszej Bibliotece.

 

Dzień 6 – piątek 16 czerwca

Dzisiaj przedszkolaki przyszły do Biblioteki sprawdzić jak się miewa zasiana przez nie roślinka. Nasionka wykiełkowały. Ciekawe co z nich wyrośnie? Już wkrótce się przekonamy i damy znać. Dzieci oddały także wypożyczone podczas poprzedniej wizyty książeczki. Przy okazji dowiedziały się jak wygląda wypożyczenie i zwrot książek w systemie komputerowym

 

Dzień 7 i ostatni – sobota 17 czerwca - Biblioludki i głośne czytanie

W Bibliotece działą Klubik Biblioludki. W czerwcu spotkanie odbyło się w ramach akcji głośnego czytania.

Na Biblioludkowym spotkaniu wiele się działo. Tematem przewodnim był ogród. Spotkanie nie mogłoby się obyć bez głośnego czytania stanowiącego inspirację do zabawy. Dzieci wysłuchały opowiadania Beaty Ostrowickiej „Owadzie poidełka” z którego dowiedziały się, jak dbać o owady w czasie nadchodzących upałów. Po czytaniu robiliśmy zwierzątka, które zamieszkały na wcześniej namalowanej łące. Wykorzystaliśmy do tego kamyczki i nakrętki. Powstało mnóstwo pięknych biedronek, pszczółek, motylków, ślimaków. Tak więc nasza kolorowa łączka, którą robiliśmy na poprzednich zajęciach jest już kompletna. Mamy nadzieję, że wam się podoba. Bawiliśmy się także w małych ogrodników i zasialiśmy wspólnie ziarenka do doniczki. Dzieci obiecały odwiedzać bibliotekę podczas wakacji i sprawdzać co z nich wyrośnie. Bo jak powiedział Cyceron„Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki.” Były także zadania do wykonania z serii „Czego potrzebują rośliny”, obrazki do ułożenia według etapów rozwoju roślin i zagadki. A na koniec zagraliśmy w gry planszowe „W ogrodzie” i „Pszczółki”, których fabuła idealnie skomponowała się z tematem spotkania.

 

Spotkaniem z Biblioludkami zakończyliśmy przedłużony Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom. Ale pamiętajcie, że głośne czytanie tak naprawdę trwa w naszej Bibliotece cały rok! Wpadajcie do nas jak najczęściej posłuchać ciekawych opowiadań i bajeczek.

Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece
Zdjęcie kolorowe, uczestnicy akcji głośnego czytania w Bibliotece

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij