28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Spotkanie z pisarzem


    9 czerwca w Połańcu gościł znany pisarz książek dla dzieci Grzegorz Kasdepke, który przyjął zaproszenie od Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu. Pierwsze spotkanie odbyło się w Filii Bibliotecznej w Ruszczy z uczniami Szkoły Podstawowej. Do Połańca pisarz przyjechał z opóźnieniem, ale jak się później okazało warto było czekać, w sali kawiarnianej CK i Sz w Połańcu czekali na pisarza uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Połańcu.

kliknij, aby powiększyć kliknij, aby powiększyć

    Grzegorz Kasdepke pochodzi z Białegostoku, ur. się 04.05.1972r. Obecnie mieszka w Warszawie, gdzie studiował na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Planował zostać dziennikarzem. Udało mu się już w pierwszych miesiącach studiów nawiązać współpracę z "Polityką". Nauka i studiowanie nie zajmowały pisarzowi dużo czasu dlatego jak sam przyznał, z nudów zaczął czytać książki, których nie przeczytał jako mały chłopiec: "Kubuś Puchatek" A.A. Millne, "Piotruś Pan" J.M. Barrie, "Alicja w Krainie Czarów" L. Carroll, "Nie kończąca się historia od A do Z" M. Ende i inne.. Wtedy też postanowił, że musi się zmierzyć z baśnią jako gatunkiem literackim. Pierwsze teksty dla dzieci opublikował w czasopiśmie "Świerszczyk", po roku współpracy został redaktorem naczelnym - i od tego momentu rozpoczął poważną pracę jako pisarz książek. Opowiadania publikował także w pismach "Ciuchcia", "Wesołe literki" i "Komiksowo".


    Grzegorz Kasdepke napisał i wydał siedem książek dla dzieci. Nagrodę w 2003 r. "Edukacja XXI" otrzymała książka "Co to znaczy... czyli 101 zabawnych historyjek, które pozwolą zrozumieć znaczenie niektórych powiedzeń". "Kacperiada" została wyróżniona w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku 2001, otrzymała Wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY, a także nagrodę Kornela Makuszyńskiego w 2002 r. "Mity dla dzieci" wpisano na listę książek polecanych przez organizatorów akcji "Poczytaj dziecku 20 minut".


    Pisarz podczas spotkania promował swoje utwory. Jednak najwięcej czasu i uwagi poświęcił dwóm książkom - najnowszej , która ukazała się dwa tygodnie przed spotkaniem "Bon czy ton savoir - vivre dla dzieci" (Wydawnictwo Literatura, 2004 r.) a także "Co to znaczy... " ( Wydawnictwo Literatura, 2002 r.). Grzegorz Kasdepke w kontaktach z dziećmi jest bezpośredni, życzliwy i uprzejmy, spotkania prowadzi swobodnie, w miłej, przyjacielskiej atmosferze. Zachęca dzieci do rozmowy, pragnie przekazać im wiedzę, którą będą mogły wykorzystać w życiu. To spotkania, które uczą i bawią.

kliknij, aby powiększyć

Książka "Co to znaczy..." zawiera 101 krótkich opowiadań, które tłumaczą w zabawny i przystępny sposób polskie frazeologizmy. Pisarz wybrał te najciekawsze a dzieci odgadywały ich znaczenie - "Mieć mleko pod nosem", "Zachować kamienny spokój", "Ranny ptaszek", "Zwijać żagle". Szczególną radość sprawiło dzieciom tłumaczenie frazeologizmów - wpaść w oko, spalić raka czy robić maślane oczy.


    W najnowszej książce "Bon czy ton.." czytelnicy znajdą 103 opowiadania ułożone w porządku alfabetycznym, które tłumaczą jak człowiek dobrze wychowany zachowuje się w różnych sytuacjach. Taką książeczkę powinno mieć każde dziecko, chociaż podczas spotkania okazało się, że maluchy doskonale znają zasady dobrego i poprawnego zachowania. Pisarz poświęcił uwagę tylko kilku opowiadaniom - "Całowanie w dłoń", "Chustka do nosa", "Kaszel", "Dama i dżentelmen","Menu", "Kwiaty". Opisane sytuacje demonstrował w krótkich scenkach sam lub prosił dzieci, aby mu pomogły. W czasie zabawy nie zabrakło śmiechu, ale największe brawa i okrzyki zachwytu otrzymała zaprezentowana scenka wręczania kwiatów, kiedy pisarz z wiązanką przepięknych, bibułkowych kwiatów uklęknął i wręczył je małej damie - Dominice. Zachwytom nie było końca.

kliknij, aby powiększyć kliknij, aby powiększyć

 

kliknij, aby powiększyć

    Ponieważ było to spotkanie autorskie pan Kasdepke zgodził się odpowiadać na pytania dzieci. Dowiedzieliśmy się, że pomysły na kolejne książki autor czerpie z życia codziennego, że każda sytuacja może stać się pomysłem. Bohaterem książek jest prawdziwy chłopiec, syn pisarza, który ma na imię Kacper i ma 9 lat, to także jego psoty podsuwają tacie pomysły do nowych książek. Pisarz bardzo lubi swoją pracę, dodatkowo zajmuje się także pisaniem scenariuszy do telenoweli "Klan" i programu dla dzieci "Budzik". W przyszłości zamierza jeszcze napisać kryminał dla dzieci i komiks. Pisarz zdradził sekret, że być może tego lata podczas wyprawy rowerowej z synem odwiedzi Góry Świętokrzyskie. Podczas pożegnania dzieci bardzo serdecznie zapraszały gościa do Połańca na wakacje. Długimi i głośnymi brawami podziękowały za ciekawe, miłe i zabawne spotkanie.

 

    Pisarz podpisywał również dzieciom swoje książki i odwiedził Bibliotekę, gdzie także złożył autograf na książkach ze zbiorów Biblioteki. Swoją obecność uwiecznił wpisem do Kroniki.

 

Autor: Dagmara Czekaj

Artykuł opublikowany w "Czasie Powiśla" nr 24, z dn. 24 czerwca 2004 r.

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych