Wesoła Biblioteka latem, czyli relacja z akcji Wakacje w Mieście i Gminie Połaniec w Bibliotece

Wszystko co dobre szybko się kończy, niestety…. Tegoroczne wakacje również stały się już tylko wspomnieniem. Przypomnijmy sobie zatem, co w lipcu i sierpniu działo się w Bibliotece w Połańcu i jej Filii w Ruszczy. A działo się wiele. Były gry planszowe, zajęcia plastyczne, spotkania z robotami, zabawy ruchowe i wiele innych niespodzianek. Ale zacznijmy od początku.

Oddział dla dzieci

Emocje, świetna zabawa, rywalizacja, przyjemność... wszystko to odnaleźć można było podczas „Planszówkowego zawrótu głowy”, czyli zajęć na których graliśmy w dostępne w Bibliotece gry. Dużą popularnością cieszyły się zwłaszcza „Pędzące żółwie”, w której to gracze wcielają się w tytułowych bohaterów i „biegną” co sił w nogach w wyścigu po sałatę. Jednak to zadanie nie jest takie proste, bo na przeszkodzie staja inne żółwie, które próbują utrudnić zdobycie przysmaku. Gra słowna „5 sekund junior” również przypadła wszystkim do gustu. Każdy uczestnik ma tylko 5 sekund na udzielenie prawidłowej odpowiedzi na zadane pytanie, po którym może przesunąć swój pionek na planszy o jedno pole do przodu. Upływający czas mierzony jest za pomocą specjalnego czasomierza. Natomiast wśród maluchów największą popularnością podczas zajęć cieszyła się gra „Grzybobranie w zaczarowanym lesie”, podczas której dzieci spacerując po lesie zbierają grzyby. Muszą przy tym uważać na przeszkody, a zwłaszcza na wiedźmę, która tylko czyha by pokrzyżować im plany w dotarciu do mety.
„Planszówkowe” zajęcia udowadniają, że czas wolny, zwłaszcza podczas wakacji, nie musi być spędzony przed komputerem czy telewizorem. Gry planszowe także mogą być świetną rozrywką. Ponadto gry towarzyskie uczą zasady fair-play, zdrowej rywalizacji, zabawy z innymi, pracy w grupie, a także wspomagają logiczne myślenie, pamięć i spostrzegawczość oraz refleks i wyobraźnię. Nie wymagają źródła zasilania, podłączenia do Internetu, czy też dostępu do komputera. Wystarczy po prostu spakować je do plecaka i zabrać ze sobą wszędzie gdzie się chce.
Na wakacjach nad morzem można znaleźć muszelki. Są one rożnej wielkości i różnego koloru. Co z nimi można zrobić? Otóż bardzo dużo. Udowodnili to mali artyści, którzy z piasku oraz znalezionych na plaży skarbów tworzyli na warsztatach plastycznych morskie krajobrazy. Powstało wiele ciekawych prac, przedstawiających błękitne morze, złocistą plażę oraz nastrojowy zachód słońca. Zajęcia te przypadły do gusty szczególnie najmłodszym uczestnikom wakacji w bibliotece.

W czasie wakacji zaplanowano także cztery spotkania z robotami Dash i Dot: z Różą, Ninja, Doktorem Pigułką i Drakulą. Imiona te robotom nadały dzieci. Na pierwszych wakacyjnych zajęciach mali programiści uczyli się sterować robotami za pomocą tabletów. Korzystali przy tym z aplikacji „Go!” pozwalającej na personalizację i wprawienie robotów w ruch. Drugie zajęcia zaczęły się dość nietypowo. Okazało się, że złośliwy chochlik zakradł się w nocy do Biblioteki i zrobił psikusa. Pochował wszystkie roboty i tablety. Na szczęście zostawił list ze wskazówką, gdzie ich szukać. O ile tablety łatwo się znalazły to z robotami nie było to takie proste. Na szczęście się udało. Gdy już ostatni robot został odnaleziony można było zacząć kolejną przygodę z kodowaniem, tym razem poprzez poznanie aplikacji „Path”. Rysowaliśmy ścieżkę, po której poruszał się Dash. Aplikacja ta miała za zadanie wprowadzić użytkowników do stosowania sekwencji programowania w prosty sposób. Na kolejnym spotkaniu z interaktywnymi "pupilami" Dash uczył się rysować. Dzieci w praktyce wykorzystały nabytą wiedzę i pogłębiały znajomość aplikacji „Path”. Tym razem robot rysował ścieżkę nie tylko wirtualnie. Dzięki temu, że daliśmy Dashowi pisak, droga jaką pokonywał na tablecie mogła zostać odwzorowana w odpowiedniej skali na podłodze na gigantycznej kartce papieru. Powstał abstrakcyjny „obraz” stanowiący plątaninę różnokolorowych linii. Na ostatnim spotkaniu z robotami bawiliśmy się klockami Lego, które dzięki specjalnych łącznikom są kompatybilne z robotami. Uczestnicy wykazali się wyjątkową kreatywnością i powstały pojazdy kosmiczne, łodzie podwodne i różne postacie z bajek.

W sierpniu skończyła się letnia przygoda z kodowaniem. Dzieciom odwiedzającym Bibliotekę w drugiej połowie wakacji zaproponowaliśmy zajęcia plastyczne i ruchowe. Na spotkaniu pod hasłem „Wesołe robótki”, jak sama nazwa wskazuje było bardzo zabawnie i kreatywnie. Do zabawy wykorzystane zostały surowce wtórne, głównie płyty CD, ale także zakrętki i butelki po napojach. Dzieci miały wiele ciekawych propozycji, jak nadać z pozoru nieprzydatnym już przedmiotom drugie życie. Powstały fantazyjne motylki, żabki, misie, a nawet diabełki i potworki. Podczas „Letnich wygibasów” królowały natomiast zabawy ruchowe z użyciem gier wielkoformatowych. Bawiliśmy się wspólnie w „Mega Twistera” i „Mega Węże i Drabiny”. Gry te sprawiały wszystkim ogromną frajdę, dając możliwość chodzenia po planszy i przenoszenia swojego pionka, albo też bycia przesuwającym się po planszy bohaterem rozgrywki.

Wakacyjny „misz-masz”. Tak najkrócej można opisać, co działo się na ostatnich tegorocznych zajęciach w Bibliotece w Połańcu podczas trwania akcji "Wakacje w mieście i gminie Połaniec". Robiliśmy to, co podczas tych dwóch intensywnych miesięcy sprawiało nam największą przyjemność. Były zatem klocki Lego, roboty Dash i Dot, gry internetowe, czytanie książek, malowanie, rysowanie... Dla każdego coś miłego, jak mówi stare porzekadło... I na koniec zajęć tylko zadaliśmy sobie tylko jedno pytanie: jak to możliwe, że to już koniec wakacji?!

Filia biblioteczna w Ruszczy

Wiele się działo w wakacje także w Filii w Ruszczy. Na zajęciach w bibliotece nie mogło zabraknąć książek, z których czerpaliśmy inspiracje do zajęć. Wiersz Jana Brzechwy "Tańcowała igła z nitką" zachęcił nas do szycia. Próbowaliśmy nauczyć się tańca igły z nitką i tak powstały poduszka na igły, etui na telefon, portfeliki na drobne oraz przepiękna torebka dla prawdziwej damy. Zainspirowani wierszykami o żabkach „Ene due rabe” nauczyliśmy się robić skaczące żabki z origami, którymi bawiliśmy się w wyścigi i sprawdzaliśmy czyja wyżej skacze. Tradycyjne mydełka okazały się wspaniałym materiałem rzeźbiarskim a w połączeniu z kreatywnością dzieci stworzyły świetną zabawę.

Zajęcia na świeżym powietrzu to także doskonały sposób spędzania wakacji z biblioteką a „Czytanie pod chmurką” to już nasza mała tradycja. Zabraliśmy książeczki, kocyki i powędrowaliśmy na przedszkolny plac zabaw by wspólnie poczytać bajeczki i pobawić się w gry wielkoformatowe. Korzystając z pięknej słonecznej pogody w tygodniu następnym "Gry i zabawy z dawnych lat" również odbyły się na placu. Gra w gumę, w klasy czy w państwa miasta, czyli wojna, przybliżyły dzieciakom jak wakacje kiedyś spędzało się na podwórkach. Dla dzieciaków zabawy te były czymś nowym, wśród rodziców natomiast wywołały wspomnienia z lat szkolnych.

Na zakończenie wakacji przygotowaliśmy wakacyjne pocztówki. Mając do wykorzystania różne materiały plastyczne, dzieci najchętniej wybierały farby i odtwarzały wakacyjne wspomnienia.

Mamy nadzieje, że czas spędzony z naszą biblioteką również okaże się miłym wakacyjnym wspomnieniem a naszym czytelnikom życzymy sukcesów w nauce w nadchodzącym nowym roku szkolnym. Dziękujemy wszystkim za zainteresowanie naszymi zajęciami i tradycyjnie zapraszamy do przychodzenia do Biblioteki jak najczęściej.


Poprawiono: poniedziałek, 09 wrzesień 2019 15:00

Nowości

Bezlitosne ostrze pamięci / Anderson Laurie HalseHydrologia ogólna / Bajkiewicz-Grabowska ElżbietaWinnice szepczą "Cicho sza" / Boissard JanineBezpieczeństwo międzynarodowe / Czaputowicz JacekPraca socjalna / Czarnecki PawełZabij mnie, tato / Darda StefanAutomatyka / Dębowski AndrzejBosa księżniczka / Dodd ChristinaKrólowie przeklęci. T. 2 / / Druon MauriceNiewierność / Dubow CharlesDecoupage / Enderlen-Debuisson MarieCórki marionetek / Ernestam MariaSpisane własną krwią / Gabaldon DianaDiament templariusza / Gawlik MirosławaNiezwykłe kobiety Romanowów / Gelardi Julia PBezpieczeństwo społeczne / Gierszewski JanuszAnaliza decyzji / Goodwin PaulApteka natury / Górnicka JadwigaByliny w twoim ogrodzie / Grabowska BeataPraca socjalna / Gray MelBardziej gorzka niż śmierć / Grebe CamillaNiebezpieczna misja / Griffin W E BBędziesz następny / Hurwitz Gregg AndrewBezpieczeństwo socjalne współczesnego państwa / Jagusiak BogusławCałun dla pielęgniarki / James Phyllis DorothySalon d''''Amour / Jansson AnnaChiński - kaligrafia / Kałucka ZuzannaBukiet chabrów / Kiljan KazimierzBłękitne lato / Korolewicz DanutaBraterska pomoc dla zdrowia / Korżawska StefaniaDecoupage w stylu orientalnym / Lupato MarisaBitwa pod Szczekocinami / Maciejak MaciejDom i dalekie ścieżki / Majerówna WandaCharakter człowieka i jego wpływ na zdrowie / Malahov Gennadij PetrovicAdam Smith / McCreadie KarenBudowanie zaangażowania pracowników / McGee RitaBiałe piekło / McGrath MelanieAnioły / McMahon PaddyAnaliza projektów inwestycyjnych w procesie tworzenia wartości przedsiębiorstwa / Mielcarz PawełKto sieje wiatr / Neuhaus NeleDelirium / Oliver LaurenPerfumy Prowansji / Onaglia Frédérick d''''Powrót do źródeł / Onaglia Frédérick d''''Po drugiej stronie kartki / Picoult JodiBallada o wzgardliwym wisielcu oraz dwie gawędy styczniowe / Rembek StanisławGdzie jesteś, Bernadette? / Semple MariaSześć dni w Leningradzie / Simons PaullinaHawajskie alibi / Snow CarolGirl Online / Sugg ZoeGirl Online w trasie / Sugg ZoeAngielski dla seniorów / Szyke JoannaAktywni razem / Świerżewska EwaBańki mydlane / Świętek EdytaBadania jakościowe w pedagogice / Urbaniak-Zając DanutaAgresja młodzieży i odrzucenie rówieśnicze / Urban BronisławOstatni na liście / White NeilChłopcy z lasu / Wyrwa JózefPlaga samobójców. cz. 1, / Young SuzanneAnalityk systemów / Zmitrowicz KarolinaCyfrowy świat 60+. [T. 2], / Żarowska-Mazur AlicjaCyfrowy świat seniora / Żarowska-Mazur AlicjaCyfrowy świat seniora / Żarowska-Mazur AlicjaBankowość inwestycyjna /Bankowość korporacyjna /Bezpieczeństwo i higiena pracy /Bezpieczeństwo Polski /Cuda Ojca Pio / Allegri RenzoKlucz Jeffersona / Berry SteveJądro ciemności / Conrad JosephKrólewska roszada / Dębski EugeniuszCzarna lista / Forsyth FrederickKosmos / Gombrowicz WitoldCzas zapłaty / Grisham JohnForrest Gump / Groom WinstonGump i spółka / Groom WinstonCud / Karpowicz IgnacyCudzoziemka / Kuncewiczowa MariaMnich / Lewis Matthew GregoryCiernista róża / Link CharlotteBielszy odcień śmierci / Minier Bernard7 lat później... / Musso GuillaumeJutro / Musso GuillaumeAmazonka / Pałkiewicz JacekAni słowa prawdy / Piekara JacekAtlantyk - Pacyfik. / Wańkowicz MelchiorLalki w ogniu / Wilk Paulina622 upadki Bunga czyli Demoniczna kobieta / Witkiewicz Stanisław IgnacyMoralność pani Dulskiej / Zapolska GabrielaDzieje grzechu / Żeromski StefanSiedem dni / Ainsworth EveMały miś nie chce się ubrać / Bator AgnieszkaBłysk kopyt / Bentley SueNowy przyjaciel / Bentley SueWymarzony skok / Bentley SueMarysia idzie do cyrku / Berkane NadiaMarysia i karuzela / Berkane NadiaMarysia i urodziny mamusi / Berkane NadiaMarysia i wycieczka do zoo / Berkane NadiaPython dla dzieci / Briggs Jason R12 kolorów / Brykczyński MarcinRęcznikowiec / Chmielewska Joanna MariaBajki o zabawkach / Cholewińska-Szkolik AnielaLekcja pływania i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaPetit maluje wieżę Eiffla i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaUrodzinowy prezent i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaKropeczka znajduje dom / Fabisińska LilianaPlaylist for the dead / Falkoff MichellePirat Jędruś / Grabowski AndrzejOstatnie przedstawienie panny Esterki / Jaromir AdamKolorowy szalik / Kosmowska BarbaraGupikowo / Kowaleczko-Szumowska MonikaEstera / Kustra MonikaKornet, klarnet i łysa ciocia Iza / Kwietniewska-Talarczyk MarzenaBracia Lwie Serce / Lindgren AstridDzieci z Bullerbyn / Lindgren AstridDoktor Dolittle i jego zwierzęta / Lofting HughCień smoka / Maleszka AndrzejŹrebaki i Rumaki / Mielech AgnieszkaJavaScript dla dzieci / Morgan NickZaczarowany Klub Kucyka / Mullenheim Sophie deFeblik / Musierowicz MałgorzataSiri strzela gola / Nopola TiinaMała pracowita koparka / Nożyńska-Demianiuk AgnieszkaKoci taksówkarz / Peltoniemi SariKtóra to Malala? / Piątkowska RenataEleonora & Park / Rowell RainbowPosłuchaj, mały! / Smallman SteveNumer alarmowy / Sroka MagdalenaRuch drogowy / Sroka MagdalenaZnam swój adres / Sroka MagdalenaDzieci w sieci dobrych manier / Staniszewska ZofiaKomnata Szeptów / Stelmaszyk AgnieszkaNa podwórku / Strzałkowska MałgorzataSmażone tablety / Tyszka AgnieszkaBractwo-piractwo / Usenko NataliaW 80 dni dookoła świata / Verne JulesEmilka Piórko i gwiezdne schody / Webb HollyMisja Izy / Webb HollyZimowy wilk / Webb HollyMagia Ruby / Weinstein EricGrzywą malowane / Widzowska-Pasiak AgataKoń na receptę / Widzowska-Pasiak AgataZuza czeka na Tygrysa / Zychla KatarzynaNajpiękniejsze opowieści /Poczytaj mi mamo. Ks. 6 / /Scratch /
bip
biuletyn
informacji
publicznej
pttk polaniec logo
orange-logo
Biblioteka banerek
LOGO RRW na tle białym
 
 

 


enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek


Konto czytelnika ON-LINE

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>