28-230 Połaniec, ul. Stefana Czarnieckiego 5
tel. +48 15 8650 633
kontrastWersja dla niedowidzących
rozmiar A- A A+
Przeszukaj stronę w celu odnalesienia szukanej frazy
Biuletyn Informacji Publicznej Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Połańcu

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Połańcu
Zdjęcie budynku
Książki
Pani
previous arrow
next arrow

Na początku czerwca trwał Świętokrzyski Festiwal Literatury, Czytania i Języka Polskiego oraz XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie łączy”. Z tej okazji w dniach od 4 do 11 czerwca Bibliotekę odwiedziły przedszkolaki aby posłuchać ciekawych bajek w interpretacji bibliotekarzy i starszych kolegów.

Biblioteka w Połańcu - „O Jasiu Kapeluszniku”

Przestrzeń Oddziału dla dzieci została zaaranżowana aby w pełni oddać treść wierszowanej bajki Lucyny Krzemienieckiej „O Jasiu Kapeluszniku”, która została przeczytana przedszkolakom. Utworzono mały sklepik z kapeluszami. Na regale pojawiły się różnorodne nakrycia głowy, a za sklepową ladą, czyli małym stolikiem, krzątała się bibliotekarka przebrana za tytułowego Jasia Kapelusznika, który dopiero oczekiwał na pierwszych swoich klientów. Na boku siedział narrator, który snuł opowieść. Została też zrobiona wystawka książek o księżycu i kosmosie.

Na początku spotkania dzieci losowały kolorowe karteczki. Niektóre z nich przedstawiały postacie z czytanej bajki: tajemniczego klienta, który kilkukrotnie przychodził do Jasia po zamówiony kapelusz, biednego Grzesia Obdartusika, piekarza, szewczyka, krawczyka i kominiarza. Osoba, która usłyszała imię „swojego” bohatera przyłączała się do zabawy zgodnie ze wskazówkami narratora. Jaś Kapelusznik niestrudzenie szykował kapelusze dla odwiedzających jego sklepik kupujących. Nie lada problem miał z tajemniczym klientem, ponieważ okazywało się, że nijak uszyte na miarę nakrycie głowy nie chciało na niego pasować. Na koniec dzieci miały za zadanie odgadnąć kim był tajemniczy klient i dlaczego uszyte przez Jasia kapelusze na niego raz były za duże, a innym razem za małe. W rozwiązaniu zagadki pomogła im książka Helen Orme „Dlaczego Księżyc zmienia kształt?”, której fragment przeczytała prowadząca zajęcia bibliotekarka.

Spotkanie kończyło się miłą niespodzianką. Maluchy w jednym z kapeluszy znalazły cukierki, a bibliotekarze za ciekawe czytanie otrzymali ciepłe podziękowania.

W głośnym czytaniu wzięły udział 204 osoby - przedszkolaki z Połańca i Zrębina wraz z opiekunami.

Wykorzystany utwór pochodzi ze zbioru „Bajki wierszem”, wchodzącej w skład kolekcji Cała Polska Czyta Dzieciom Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom i tygodnika Polityka.

Filia Biblioteczna w Ruszczy - „Starsi koledzy czytają przedszkolakom”

W tym roku do Filii w Ruszczy zaprosiliśmy uczennicę gimnazjum przy Zespole Placówek Oświatowych w Ruszczy, aby czytała na głos przedszkolakom. Dzieci cieszyły się, że znowu mogły odwiedzić ze swoimi paniami bibliotekę. Z zaciekawieniem słuchały czytanych im wierszyków, które wybrała dla nich starsza koleżanka Małgosia. Wśród utworów znalazły się znane i lubiane wiersze Marii Konopnickiej: „Jak Mańcia czyta książeczkę”, Juliana Tuwima: „Rzepka”, Jana Brzechwy: „Chrząszcz” oraz Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł” i „Małpa w Kąpieli”. Po wysłuchaniu przedszkolaki odpowiadały na zadawane pytania dotyczące czytanych utworów. Na zakończenie korzystając z wolnego dostępu, buszowały wśród regałów oraz w koszykach z książeczkami. Wybierały książki i przeglądały te, które najbardziej im się spodobały. Na koniec każdy uczestnik otrzymał słodki upominek.

Do Filii na czytanie przyszły 42 osoby (dzieci i ich opiekunowie).

Wydarzenie w ramach:
 XVII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie łączy”
oraz
LOGO FESTIWALU small
Świętokrzyskigo Festiwalu Literatury, Czytania i Języka Polskiego


 

Dyskusyjne Kluby Książki
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych
Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej... Zamknij