Maj - miesiącem Bibliotek

tydzien bibliotek 2018Maj to dla bibliotek szczególny czas. Tradycyjnie na początku miesiąca obchodzony jest Tydzień Bibliotek, zainaugurowany Dniem Bibliotekarza (8 maja), podczas którego biblioteki starają się zaprezentować siebie w jak najlepszy sposób. Organizują w tym celu wiele zajęć, spotkań z ciekawymi ludźmi i otwierają przed czytelnikami swoje zakamarki, na co dzień niedostępne dla odwiedzających. Hasło tegorocznego Tygodnia Biblioteka brzmiało „(Do)wolność czytania”.

 

Dla naszej placówki maj w tym roku był wyjątkowy. We wtorek 8 maja 2018 roku otrzymaliśmy tytuł Biblioteki Roku 2017 województwa świętokrzyskiego. Uroczyste rozdanie statuetek oraz dyplomów odbyło się w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach przy udziale bibliotekarskiej społeczności i znakomitych gości z naszego regionu. Wyróżnienie odebrała z rąk Jacka Kowalczyka i Andrzeja Dąbrowskiego Dyrektor biblioteki Renata Wójtowicz. W tym szczególnym dniu towarzyszył nam także Burmistrz Połańca, Jacek Tarnowski, który pogratulował bibliotece sukcesu. /ZDJĘCIA/

Otrzymanie zaszczytnego tytułu dodało nam skrzydeł i Tydzień Bibliotek u nas przedłużył się do miesiąca. Na ten czas przygotowaliśmy dla naszych czytelników wiele atrakcji. Zwłaszcza, że również w maju nasze miasto obchodziło swoje święto, w które tradycyjnie zaangażowała się biblioteka. Z okazji Dni Połańca i Tygodnia Bibliotek przygotowaliśmy wystawę „Zasłużeni połańczanie - patroni naszych ulic” prezentującą sylwetki osób pochodzących z Połańca, którzy odcisnęli ślad na historii naszego miasta. W uznaniu zasług zostali upamiętnieni w nazwach ulic. W bibliotece można było obejrzeć także wystawkę książek przedstawiającą postać Tadeusza Kościuszki i wydarzenia, jakie stały się udziałem przywódcy insurekcji. /ZDJĘCIA/

Tydzień Bibliotek to czas spotkań. W środę i czwartek (9 i 10 maja) gościliśmy przedszkolaki. Dzieci wzięły udział w krótkiej lekcji bibliotecznej, po której wyszły bogatsze w wiedzę. Dowiedziały się między innymi jak zostać czytelnikiem biblioteki i jakie książeczki nasza placówka gromadzi z myślą o najmłodszych. /ZDJĘCIA/

W czwartek po południu (10 maja) nasze czytelniczki skupione wokół Dyskusyjnego Klubu Książki spotkały się tradycyjnie przy kawie i ciastku. Tematem czwartkowej dyskusji pod hasłem „(Do)wolność czytania – czytam BO lubię” była obszerna biografia „Katarzyna Wielka. Portret kobiety” Roberta K. Massie i powiastka filozoficzna o przemijaniu pokoleń „Pensjonat” Piotra Pazińskiego. Miłym akcentem spotkania było podziękowanie dla Pań z DKK od pani dyrektor Biblioteki Renaty Wójtowicz za aktywność z racji otrzymania tytułu „Biblioteki Roku 2017 województwa świętokrzyskiego”.

Piątek (11 maja) i poniedziałek (14 maja) upłynął pod znakiem głośnego czytania i zabaw plastycznych z udziałem młodych czytelników. W zajęciach „(Do)wolność czytania – czytam JAK lubię” wzięły udział „Biblioludki” oraz dzieci ze świetlicy szkolnej. W luźnej atmosferze, po wysłuchaniu opowieści o czytelniczych "rozterkach" przedszkolaków, rozmawialiśmy o tym, jak lubimy czytać. Potem był czas na rozwijanie talentów plastycznych i rozgrywki planszówkowe. /ZDJĘCIA/

Kolejne dni wypełniły spotkania z osobami dorosłymi i seniorami. W dniach 16 i 18 maja podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Połańcu, wzięli udział w lekcjach bibliotecznych „(Do)wolność czytania – czytam JAKIE lubię (książki nie tylko na papierze)”. Przekonali się, że w zbiorach biblioteki każdy znajdzie coś dla siebie. Oprócz książek i czasopism w tradycyjnej formie zachęcaliśmy do korzystania ze zbiorów specjalnych, czyli audiobooków, filmów i gier planszowych oraz zasobów cyfrowych, jakimi dysponujemy. Wyjaśniliśmy czym jest platforma e-booków Ibuk Libra i w jaki sposób uzyskać do niej dostęp. Prezentowaliśmy także działanie Czytaka - odtwarzacza książek mówionych w formacie Daisy, który został stworzony z myślą o osobach z dysfunkcjami wzroku. Każdy mógł przetestować funkcjonalność urządzenia. Na koniec zagraliśmy w Dobble, wciągającą grę karcianą i Mistakos – walka o stołki, grę zręcznościową. /ZDJĘCIA/

W maju wystartowaliśmy z nową ofertą kursem e-learningowym „O finansach... w bibliotece” przeznaczonym dla osób dorosłych. Jest to projekt Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, dzięki któremu tysiące osób po 50. roku życia zaprzyjaźnią się ze światem finansów w bibliotekach publicznych. Podczas szkoleń dowiadują się, jak założyć elektroniczne konto w banku, w jaki sposób sprawdzić oprocentowanie kredytu czy jak skutecznie zarządzać domowym budżetem. Spotkanie organizacyjne odbyło się 22 maja, a już dnia następnego grupa seniorów zaczęła zgłębiać tajniki bankowości elektronicznej i zarządzania e-portfelem. /ZDJĘCIA/

Do biblioteki w maju warto było zajrzeć nie tylko by wziąć udział w interesujących zajęciach, wypożyczyć zbiory, ale także by nabyć za kilka złotych ciekawą książkę. Kiermasz książek używanych „za cegiełkę” cieszył się dużym powodzeniem. Dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na zakup nowości wydawniczych.

Z okazji Tygodnia Biblioteka ogłosiliśmy także konkurs plastyczny skierowany do dzieci i młodzieży „Biblioteka za 20 lat”. Celem konkursu było przedstawienie wizji biblioteki w przyszłości. Gdy upłynie dwadzieścia lat okaże się, czy któraś z prac była prorocza.

W maju wiele się działo także w Filii w Ruszczy. Tydzień bibliotek to doskonała okazja by się spotkać i podyskutować o książkach z dorosłymi. To już 5 lat odkąd działa Dyskusyjny Klub Książki w Ruszczy. Jubileuszowe spotkanie przy herbatce i kawałku sernika z malinami odbyło się 10 maja pod hasłem „(Do)wolność czytania - czytam BO lubię!”. Rozmowa dotyczyła dwóch książek: „Kot Bob i ja: jak kocur i człowiek znaleźli szczęście na ulicy” James Bowen i „Głupia baba” Anna Kleiber. Pod hasłem „(Do)wolność czytania – czytam KIEDY lubię” w dniach 15 i 16 maja odbyło się natomiast głośne czytanie i lekcja biblioteczna dla przedszkolaków: maluchów i starszaków. Starszaki, w większości obeznani już z biblioteką, wysłuchały bajki o przygodach Fizi Pończoszanki, po którym wzięły udział w pogawędce o roli książki w życiu młodego czytelnika. Dla maluchów wizyta w bibliotece była jedną z pierwszych, zatem dowiedziały się w jakim miejscu się znaleźli, poznały zasady zapisu do biblioteki i korzystania z jej zasobów. Wysłuchały historyjki „Franklin i książka z biblioteki”. Po krótkiej pogadance na temat poszanowania książek dzieci miały czas wolny, który wykorzystały na oglądaniu książeczek w kąciku dla najmłodszych. /ZDJĘCIA/

Majowe wydarzenia zwieńczyło uroczyste spotkanie w bibliotece, które odbyło się 28 maja. W poniedziałkowe przedpołudnie spotkali się bibliotekarze (byli i obecni), darczyńcy, partnerzy i przyjaciele naszej placówki. Nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych oraz delegacji z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Spotkanie zorganizowano by podsumować ostatnie lata działalności placówki i uczcić zdobycie tytułu Biblioteki Roku 2017 województwa świętokrzyskiego. Podczas spotkania zgromadzeni obejrzeli prezentację multimedialną pod hasłem „(Do)wolność czytania – TO lubię!”, na której zawarte zostały informacje o bieżącej ofercie i działalności biblioteki, ze szczególnym uwzględnieniem komputeryzacji procesów i usług bibliotecznych, podejmowanych inicjatywach we współpracy z lokalnym środowiskiem i przedsięwzięciach realizowanych dzięki wparciu darczyńców i sponsorów. Po prezentacji był czas na wyrażenie podziękowania dla osób, które przyczyniły się do sukcesów biblioteki, w tym zwłaszcza otrzymania Tytułu Biblioteki Roku 2017 województwa świętokrzyskiego. Na koniec spotkania wszystkich uczestników zaproszono na poczęstunek. Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w tym szczególnym dla Biblioteki czasie. /ZDJĘCIA/

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ

Poprawiono: czwartek, 07 czerwiec 2018 15:23

Nowości

Bezlitosne ostrze pamięci / Anderson Laurie HalseHydrologia ogólna / Bajkiewicz-Grabowska ElżbietaWinnice szepczą "Cicho sza" / Boissard JanineBezpieczeństwo międzynarodowe / Czaputowicz JacekPraca socjalna / Czarnecki PawełZabij mnie, tato / Darda StefanAutomatyka / Dębowski AndrzejBosa księżniczka / Dodd ChristinaKrólowie przeklęci. T. 2 / / Druon MauriceNiewierność / Dubow CharlesDecoupage / Enderlen-Debuisson MarieCórki marionetek / Ernestam MariaSpisane własną krwią / Gabaldon DianaDiament templariusza / Gawlik MirosławaNiezwykłe kobiety Romanowów / Gelardi Julia PBezpieczeństwo społeczne / Gierszewski JanuszAnaliza decyzji / Goodwin PaulApteka natury / Górnicka JadwigaByliny w twoim ogrodzie / Grabowska BeataPraca socjalna / Gray MelBardziej gorzka niż śmierć / Grebe CamillaNiebezpieczna misja / Griffin W E BBędziesz następny / Hurwitz Gregg AndrewBezpieczeństwo socjalne współczesnego państwa / Jagusiak BogusławCałun dla pielęgniarki / James Phyllis DorothySalon d''''Amour / Jansson AnnaChiński - kaligrafia / Kałucka ZuzannaBukiet chabrów / Kiljan KazimierzBłękitne lato / Korolewicz DanutaBraterska pomoc dla zdrowia / Korżawska StefaniaDecoupage w stylu orientalnym / Lupato MarisaBitwa pod Szczekocinami / Maciejak MaciejDom i dalekie ścieżki / Majerówna WandaCharakter człowieka i jego wpływ na zdrowie / Malahov Gennadij PetrovicAdam Smith / McCreadie KarenBudowanie zaangażowania pracowników / McGee RitaBiałe piekło / McGrath MelanieAnioły / McMahon PaddyAnaliza projektów inwestycyjnych w procesie tworzenia wartości przedsiębiorstwa / Mielcarz PawełKto sieje wiatr / Neuhaus NeleDelirium / Oliver LaurenPerfumy Prowansji / Onaglia Frédérick d''''Powrót do źródeł / Onaglia Frédérick d''''Po drugiej stronie kartki / Picoult JodiBallada o wzgardliwym wisielcu oraz dwie gawędy styczniowe / Rembek StanisławGdzie jesteś, Bernadette? / Semple MariaSześć dni w Leningradzie / Simons PaullinaHawajskie alibi / Snow CarolGirl Online / Sugg ZoeGirl Online w trasie / Sugg ZoeAngielski dla seniorów / Szyke JoannaAktywni razem / Świerżewska EwaBańki mydlane / Świętek EdytaBadania jakościowe w pedagogice / Urbaniak-Zając DanutaAgresja młodzieży i odrzucenie rówieśnicze / Urban BronisławOstatni na liście / White NeilChłopcy z lasu / Wyrwa JózefPlaga samobójców. cz. 1, / Young SuzanneAnalityk systemów / Zmitrowicz KarolinaCyfrowy świat 60+. [T. 2], / Żarowska-Mazur AlicjaCyfrowy świat seniora / Żarowska-Mazur AlicjaCyfrowy świat seniora / Żarowska-Mazur AlicjaBankowość inwestycyjna /Bankowość korporacyjna /Bezpieczeństwo i higiena pracy /Bezpieczeństwo Polski /Cuda Ojca Pio / Allegri RenzoKlucz Jeffersona / Berry SteveJądro ciemności / Conrad JosephKrólewska roszada / Dębski EugeniuszCzarna lista / Forsyth FrederickKosmos / Gombrowicz WitoldCzas zapłaty / Grisham JohnForrest Gump / Groom WinstonGump i spółka / Groom WinstonCud / Karpowicz IgnacyCudzoziemka / Kuncewiczowa MariaMnich / Lewis Matthew GregoryCiernista róża / Link CharlotteBielszy odcień śmierci / Minier Bernard7 lat później... / Musso GuillaumeJutro / Musso GuillaumeAmazonka / Pałkiewicz JacekAni słowa prawdy / Piekara JacekAtlantyk - Pacyfik. / Wańkowicz MelchiorLalki w ogniu / Wilk Paulina622 upadki Bunga czyli Demoniczna kobieta / Witkiewicz Stanisław IgnacyMoralność pani Dulskiej / Zapolska GabrielaDzieje grzechu / Żeromski StefanSiedem dni / Ainsworth EveMały miś nie chce się ubrać / Bator AgnieszkaBłysk kopyt / Bentley SueNowy przyjaciel / Bentley SueWymarzony skok / Bentley SueMarysia idzie do cyrku / Berkane NadiaMarysia i karuzela / Berkane NadiaMarysia i urodziny mamusi / Berkane NadiaMarysia i wycieczka do zoo / Berkane NadiaPython dla dzieci / Briggs Jason R12 kolorów / Brykczyński MarcinRęcznikowiec / Chmielewska Joanna MariaBajki o zabawkach / Cholewińska-Szkolik AnielaLekcja pływania i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaPetit maluje wieżę Eiffla i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaUrodzinowy prezent i inne opowiadania / Cholewińska-Szkolik AnielaKropeczka znajduje dom / Fabisińska LilianaPlaylist for the dead / Falkoff MichellePirat Jędruś / Grabowski AndrzejOstatnie przedstawienie panny Esterki / Jaromir AdamKolorowy szalik / Kosmowska BarbaraGupikowo / Kowaleczko-Szumowska MonikaEstera / Kustra MonikaKornet, klarnet i łysa ciocia Iza / Kwietniewska-Talarczyk MarzenaBracia Lwie Serce / Lindgren AstridDzieci z Bullerbyn / Lindgren AstridDoktor Dolittle i jego zwierzęta / Lofting HughCień smoka / Maleszka AndrzejŹrebaki i Rumaki / Mielech AgnieszkaJavaScript dla dzieci / Morgan NickZaczarowany Klub Kucyka / Mullenheim Sophie deFeblik / Musierowicz MałgorzataSiri strzela gola / Nopola TiinaMała pracowita koparka / Nożyńska-Demianiuk AgnieszkaKoci taksówkarz / Peltoniemi SariKtóra to Malala? / Piątkowska RenataEleonora & Park / Rowell RainbowPosłuchaj, mały! / Smallman SteveNumer alarmowy / Sroka MagdalenaRuch drogowy / Sroka MagdalenaZnam swój adres / Sroka MagdalenaDzieci w sieci dobrych manier / Staniszewska ZofiaKomnata Szeptów / Stelmaszyk AgnieszkaNa podwórku / Strzałkowska MałgorzataSmażone tablety / Tyszka AgnieszkaBractwo-piractwo / Usenko NataliaW 80 dni dookoła świata / Verne JulesEmilka Piórko i gwiezdne schody / Webb HollyMisja Izy / Webb HollyZimowy wilk / Webb HollyMagia Ruby / Weinstein EricGrzywą malowane / Widzowska-Pasiak AgataKoń na receptę / Widzowska-Pasiak AgataZuza czeka na Tygrysa / Zychla KatarzynaNajpiękniejsze opowieści /Poczytaj mi mamo. Ks. 6 / /Scratch /
bip
biuletyn
informacji
publicznej
pttk polaniec logo
orange-logo
Biblioteka banerek
LOGO RRW na tle białym
 
 

 


enfrdeitptrues

Katalog ON-LINE

UWAGA!

ZAŁÓŻ KONTO CZYTELNIKA ON-LINE

obrazek


Konto czytelnika ON-LINE

Biblioteka cyfrowa

ACADEMICA

IBUK Libra

Czytak

O finansach... w bibliotece

MGBP Połaniec - Facebook

IBUK Libra plakat

Nagrody i wyróżnienia

dyplom biblioteka roku 2017 link

rankingbibliotek2014 dyplom


ZOBACZ WSZYSTKIE

Jak dojechać?

Jak dojechać do Biblioteki<<zobacz>>